Anežka ekniha

Román Viktorie Hanišové je bolestně střízlivým pohledem do vztahu matky a dcery, narušeného od samého počátku… Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, do adopčního programu ji zařadí jen těžko a pověstné biologické hodiny tikají. Anežka, plavovlasá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen. Zoufalá Julie však dítě chce za každou cenu, a tak obchází zákon, aby si mohla vzít do péče Agnes — nechtěné romské děvčátko. Touží po miminku, Anežce, místo toho si domů přinese klubko svých vlastních předsudků, ztělesněný neuralgický bod české společnosti. A tak začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé, poznamenaném maloměšťáckou ustaraností své matky a vlastní neschopností vymanit se z klece stereotypů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277858/big_anezka-OAg-277858.jpg 4.21084
Romány, Literatura česká

Vydáno: (ekniha), Host

Kniha Anežka

IvetaZ

Postavy mi byly obě nesympatické a nemohla jsem se ztotožnit nebo soucítit ani s jednou z nich. Možná to tak někde je, ale mě tam prostě chyběla sebereflexe a nějaká snaha o kompromisy. Každopádně situace velmi těžká, těžká pro život i těžko napsat, takže snad jen doufat, že mě nic takového nepotká.

AlexandraBane

To byla síla. Julie mi byla nesympatická od první stránky, takovému člověku bych nesvěřila dítě jakéhokoliv etnika. Byla zahleděná pouze do sebe a své představy o dokonalé holčičce, vůbec jí nezajímalo, jaké má Agnes problémy.

Madla81

Opět depresivně depresivní Hanišová ve své krystalicky čisté podobě. Jak já hlavní hrdinku, sobeckou a do sebe zahleděnou Julii, nesnášela. Měla jsem chuť ji profackovat, aby se probrala. Její plytkost a zaměřenost na sebe samotnou, na vnější pohled, se mi neuvěřitelně hnusil. Nebyla mi sympatická od první stránky a s každou přečtenou stránkou se mé antipatie jen zvětšovaly. Občas jsem knížku musela odložit, protože tolik přetvářky, zla a lží jsem prostě na jeden zátah nedávala. I přesto nešla kniha odložit. Je čtivá, výborně napsaná, vtáhne vás do děje a naprosto pohltí. Jen se mi zdála až moc temná a bez jediné skulinky naděje.
Anežka, nechtěné dítě, vyhandlované jako koza na kábulském trhu, je terčem šikany, jak od učitelek ve školce, tak od dětí a její matka jí beze slůvka podpory jen cepuje dál a dál, aby dívka náhodou nezapadla do představy o minoritě, ke které náleží. Anežka neví nic o svém půvdou, dozví se o něm náhodou, i přes všechny strašné věci, které se jí stanou, jsou její pubertální útěky jen malými akty vzdoru, které však netečná Julie bere jako všepohlcující zklamání. Anežce se nevyhne nic. Fyzické napoadení ze strany rasistických spoluobčanů, sexuální napadení od spolužáků a hlavně všeprostupující chlad a netečnost ze strany matky, která dá jen na vnější slupku a nejvíc řeší "co by tomu řekli sousedi". Julie byla tak zahleděná sama do sebe, že jsem jí ze srdce přála rozpad jejího světa a osobnosti. Po přečtení některých kapitol jsem měla chuť obejmout vlastní děti, pochovat koťátko a sníst celou čokoládu, abych se uklidnila.
Je to drásavé, temně psychologické čtení a není v něm ani světélko naděje. Pro ten bezbřehý pesimismus dávám o jednu hvězdičku méně, protože i když Hanišová umí výbornou psychologickou perokresbu, Anežku dle mého názoru napsala až příliš jednostranně a nemilosrdně.

Rozari

Člověk se může inspirovat, jak to dělat opravdu nechce :-)
Postavy, především ta hlavní, mohly být propracované víc do hloubky. Chyběly mi tam motivy pro jednání a chování Julie vůči adoptované dceři. Všechno bylo navíc tak nějak přehnané. Konec jsem asi taky nepochopila.

Martiiiik

To byla velice zajímavá kniha.. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, co by se stalo, kdyby v životě nastala situace jako v knize.. Ale obávám se, že by to takto bohužel většinou dopadlo, až na úplný konec.. Autorka si celkově vybírá těžká témata, o kterých se často raději mlčí.. Jinak píše moc hezky a jsem zvědavá, čím nás překvapí příště :-)

Pianistka

Zpočátku jsem se nemohla začíst, nelíbil se mi jazyk ani přílišné zabředávání do 'snažilkovských a těhulkovských' témat, ač jsem nedávno porodila a téma by mi mohlo být blízké....
Pak ale nastal obrat a já se nemohla od knihy odtrhnout. Mrazení, husí kůže, neskutečná lítost.
Závěr byl velkým zklamáním.... Autorčina snaha o originální a otevřený konec působí spíše nešťastně, o tom však také svědčí většina komentářů na místní platformě..... Anebo jsem prostě jen jednodušší a utekla mi pointa a ono závěrečné WOW-prozření....

barca9312

Kniha a skvela, z barviteho liceni potratu jsem mela zly sen jeste dve noci.

Zaver byl rychly, ten jsem nepochopila

papeha

Knížka určitě stojí za přečtení a je to zajímavý příběh stejně jako Houbařka. Téma osvojení a vztah nevlastní matky a dítěte se objevuje, tento příběh ale přináší otázku, zda dobrou matkou může být opravdu každá žena, která touží po dítěti. Bod strhávám za rychlý závěr.