Anežka

Anežka https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/277858/mid_anezka-OAg-277858.jpg 4 1537 406

Román Viktorie Hanišové je bolestně střízlivým pohledem do vztahu matky a dcery, narušeného od samého počátku… Sebevědomá, vzdělaná a světem protřelá Julie nemůže mít děti, do adopčního programu ji zařadí jen těžko a pověstné biologické hodiny tikají. Anežka, plavovlasá panenka s cůpky, se pozvolna mění v nesplněný sen. Zoufalá Julie však dítě chce za každou cenu, a tak obchází zákon, aby si mohla vzít do péče Agnes — nechtěné romské děvčátko. Touží po miminku, Anežce, místo toho si domů přinese klubko svých vlastních předsudků, ztělesněný neuralgický bod české společnosti. A tak začne lhát. Nejdřív ostatním, později i sobě. Agnes vyrůstá v neustálém zápasu s cizími představami o sobě samé, poznamenaném maloměšťáckou ustaraností své matky a vlastní neschopností vymanit se z klece stereotypů.... celý text

St.Evelin
24.07.2019 5 z 5

Hlavním tématem knihy se zdát být adopce, ale mě v hlavě rezonují další a další témata, kterých se kniha dotýká (někdy méně, jindy více) a vlastně ani neodvažuji hádat, na který jev chtěla autorka poukázat.
Julie je mladá, zcestovalá, vzdělaná žena, která bohužel po potratu další děti mít nemůže. A její sen, blonďatá holčička Anežka, se vzdaluje mílovými kroky. Tvrdohlavá Julie, vždy připravena splnit svůj úkol, který si vytyčí, najde skulinku a bere si do péče Agnes.
Malé nechtěné romské miminko. Ale pocit štěstí a naplnění nepřichází. Místo toho se Julie ocitá na kolotoči plném lží, který se s přibývajícími léty točí rychleji a rychleji.
Vůbec nevím, jestli ústředním tématem je právě adopce. Můžeme se zahloubat do spletitého vztahu matka-dcera, který nebývá zpravidla jednoduchý ani u biologických rodičů. Stejně tak se můžeme utápět v tématu matka samoživitelka nebo naopak v tématu "co bychom měli, co se od nás očekává". Na své si přijdou i ti, kteří si rádi přečtou něco o přísných rodičích, kteří mají jasno v tom, co jejich potom bude studovat a to bez ohledu na to, co chce dítě.
Jako mámu mi vadilo, jak se k malému dítěti hlavní hrdinka chová. Ano, i já s prvním dítětem spadla z hrušky na zem a na růžovém obláčku jsem se opravdu nevznasela (ten satan NESPAL! N-I-K-D-Y????!!!). Mě kniha utvrdila v tom, že když člověk něco opravdu moc chce, tak toho mnohdy dosáhne. Ale že ta cena, kterou za to zaplatí může být až noc vysoká. A že ne všechny ženy jsou zřízeny proto být matkou. A že i děti si zaslouží, abychom jim naslouchali ???????? a že si máme opravdu dávat pozor na to, co si přejeme. Protože se nám to může splnit ???? Tato kniha ve mě zůstane dlouho.

Veroba
16.07.2019 5 z 5

Přečteno za dva dny. Super.

Marcik7
16.07.2019 4 z 5

Velmi těžké téma, psychologický román na téma adopce. můj dojem z hlavní hrdinky je, že některé ženy by děti snad ani mít neměly...

1alena1
15.07.2019 3 z 5

Téma, které mě zaujalo, ale bohužel jsem si zpracování problému adopce romského dítěte asi představovala trošku jinak, něco mi při čtení vadilo na všech postavách. Přijde mi velká většina knih ze současnosti psaná depresivně. I závažná témata se dají určitě podat "radostněji".

terijans
12.07.2019 4 z 5

Vůbec bych nevěřila, že se jedná o autorčinu prvotinu. Čtení je to mrazivé, pvní polovina se mi četla dobře, prostředek se táhl a konec byl takový zmatený... Přesto pozoruhodná kniha!

karoli77
09.07.2019

Začala jsem číst, zápletka super, četlo se dobře, ale přesto jsem musela knížku odložit a asi už se k ní nevrátím. Strašně mě sebralo, jak Julie tu malou psychicky trápí, to prostě nemůžu číst dál. Odložila jsem už před pár dny, ale stejně to ve mě pořád rezonuje. Možná kdybych četla v době, kdy jsem ještě neměla vlastní děti, ale teď už to prostě nesnesu. Každopádně velmi dobře napsaná kniha, děj odsejpal, popisy postav perfektní, jen teda pro silnější povahy... Zkusím ještě Houbařku.

klárka97
08.07.2019 5 z 5

Anežka mě naprosto dostala a dávám klobouk dolů skvělé autorce. Těžké, chvílemi až mrazivé téma adopce. Příběh o vztahu matky a dcery, o vlivu genetiky na osobnost člověka. Této knize říkám jedno velké ano a rozhodně ji doporučuji!

Enxinka
06.07.2019 5 z 5

Roman o mlade, vzdelane zene, ktere se sice dari karierne, ale osobni zivot uz tak slavny neni. Touha mit dite se ji splni, i kdyz se nejedna o vlastniho potomla. Deti nejsou hracky pro zabavu, plati fakt, ze je potreba s nimi komunikovat stejne jako s dospelymi - ne-li vice. Par nevyrcenych slov dovede lidem zmenit zivot.
Tvorba Hanisove se mi libi, napise to vzdycky tak, ze se nemuzu odtrhnout.

dagmar7365
06.07.2019 4 z 5

Románový debut Viktorie Hanišové a současně moje první knížka od této autorky mě velmi zaujaly. Je to strhující čtení, Viktorie Hanišová umí zachytit realitu do nejmenších detailů. Téma mateřství, nenaplněná očekávání, přání a sny nám předložila přímo pod drobnohledem a ukázala všechny jeho skryté "vady na kráse" a to, o čem se moc ve společnosti nemluví. Julii můžeme považovat za určitý archetyp dnešní vzdělané svědomité a pečlivě připravené ženy-matky, která bohužel tou svou touhou po "dokonalosti" dokáže napáchat tolik škody, až to bolí...

Janek
01.07.2019 5 z 5

"Z některých žen žádné dítě matku neudělá. Na to žádný paragraf neexistuje." Další z řady těch bezútěšných románů, ze kterých mrazí. Chce se jen zvolat: To ne, to je jen fikce, to nemůže být pravda. Čtenář marně hledá katarzi, jenže - ono je to tak dobře napsané.

maha75
01.07.2019 4 z 5

Tak já nevím... Velmi zajímavé téma. Od knížky jsem se vůbec nemohla odtrhnout, hrozně mě zajímalo, jak to vše dopadne. Děj byl hodně drsný až depresivní, to já nemusím, ale prostě mi to nedalo. Bohužel jsem vůbec nepochopila konec knihy, takže jsem nakonec zklamaná.

Veríňák
30.06.2019 4 z 5

První Hanišová. Velmi čtivé a některé momenty vysloveně mrazivé (obzvláště s třítýdenním miminkem doma).
Trošku mě zklamal konec a nezanechalo to ve mně "to něco navíc", abych dala pět hvězdiček, ale rozhodně si od autorky přečtu další knihy.

salamandrina
20.06.2019 3 z 5

I když nepopírám, že to je dobře napsaná kniha se dvěma zajimavýma postavama, tak ten příbě šel prostě mimo mě. Nějak mi bylo jedno, co se stane, cítila jsem spíš jen takový lehce znechucený pocit nad nějakými možná až moc klišé myšlenkami a jednáním postavy matky, ale to tak asi vše.

haannyys
14.06.2019 4 z 5

Těžké téma, které vás ale nenechá zapomenout. Kdykoli ve volné chvíli prostě chcete vědět, co jak bylo.

leny.wood
13.06.2019 5 z 5

Uf, tohle byla skutečně síla. Odtrhnout se absolutně nešlo. Taková ukázka, jak jeden člověk svým chování zničí nejen sebe, ale i sobě blízkou bytost. Knihu mohu, resp. musím jedině doporučit.

Jolina
13.06.2019 5 z 5

Skvělé. Četla jsem jedním dechem, velmi silné, poutavé, role matky z jiného pohledu, než by čtenářka - matka - očekávala. Doporučuji.

Krisařka
10.06.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, přesto na mne byla asi trochu komplikovaná, chvílemi jsem nevěděla co si myslet. Každopádně určitě autorku budu číst dál. Více se mi líbila Rekonstrukce, tak teď dám ještě i Houbařku.

terka6725
08.06.2019 3 z 5

Bylo mi z toho úzko. Z Julie a její obrovské touhy a posedlosti. A pak z nešťastné Agnes. Přála bych si, aby byla kniha trochu delší a charaktery ještě o něco víc vykreslenější, ráda bych třeba věděla víc o jejich pocitech, přečetla si víc scén z minulosti. Ale i tak kniha podává poměrně celistvý pohled na nepodařené životy matky a adoptivní dcery.
Nejzávažnější otázka pro mě bylo, jestli by Agnes dělala to, co dělala, i kdyby měla opravdu bezmezně milující matku. Kdyby našla tolik lásky, kolik by potřebovala. A věřím tomu, že navzdory všem předsudkům a všem genetickým domněnkám - ne, nedělala. A její život by mohl být úplně jiný. Vlastně přesně takový, jaký si ho Julie vysnila. Bylo mi jí velice líto, protože z jejího charakteru vyzařovala inteligence i houževnatost. Jenže okolnosti jí bohužel zrovna nepomohly.
Za mě ale velmi dobrá kniha k zamyšlení. Kolik toho z dítěte dělá genetika, kolik výchova a kolik společnost?
Přála bych si, aby mi kniha dala odpověď. Dostala jsem ale jenom spoustu otázek na zamyšlení, které si musím srovnat sama. A to tak u dobrých knih bývá.

martineden
07.06.2019 4 z 5

Skvělá kniha! Drsná, opravdová...

Glivuska
31.05.2019 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, ale musím se přiznat, že to pro mě byla taková jedna velká deprese, na kterou se člověk musí trochu připravit (tedy žádné oddychové čtení).