angloumene angloumene komentáře u knih

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Čtivá, útlá a tak nějak motivační knížečka. Jednoduchý příběh o tom, že by každý měl jít za svým snem a že ten sen se může splnit často mnohem jednodušším způsobem, než by se na začátku cesty mohlo zdát... No ale i když jdeme velkou oklikou, samotná cesta také stojí za to.

26.11.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Vizionářské dílo o tom, jak by mohl vypadat extrémní totalitní režim. Je jen otázkou, kdy naše technologie vyspěje do té míry, kdy budou všichni sledovány ve stylu Velkého bratra. Snad do stádia Velkého bratra nedospěje také společnost.

26.11.2015 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Poslední díl celé ságy pro mě byl velkým zklamáním. První půlka je téměř nečitelná - neustálé neuvěřitelně otravné dohady ublíženého Harryho spolu s Ronem a Hermionou mi lezly krkem do té míry, že už mě snad ani nepotěšili jejich další, společné objevy. Zhruba v polovině se vše naštěstí celkem zlomí a namísto vztahů se začne vytrvale řešit, jak porazit Voldemorta. Dobrý dojem z podařené druhé poloviny mi ale zkazila závěrečná kapitola po devatenácti letech, která pro mě znamenala jeden obrovský wtf moment.

25.11.2015 3 z 5

V tomto díle dochází oproti předchozímu k určitému kvalitativnímu zlepšení, hlavně v tom smyslu, že Harry není tak otravný. Odhalování celé temné minulosti je napínavé a dává smysl. Celkově mě ale tento díl už nebavil tolik, jako jeho bratříčci v první půlce série.

25.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý díl pro mě představoval určitý zlom v kvalitě. Možná to bylo tím, že jsem už trochu dorostla a i když byl Harry vlastně stejně starý jako já, už se nedokázal rovnat s dalšími světovými klasikami, které se mi v té době dostaly do ruky. Atmosféře temna prostě něco chybí a navíc mě neskutečně otravovalo neustále fňukání hlavní postavy. Na druhou stranu i tato knížka nabízí typické kouzlo kouzelnického světa a vyniká svojí čtivostí.

25.11.2015 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Ohnivý pohár je mým nejoblíbenějším dílem z celé série. Harry již musí čelit realitě světa dospěláků s čímž je spojeno i pojetí celé knihy. Hodně mě bavilo, že i když Harry nadále zůstává nejdůležitější postavou, spoustu prostoru dostávají i další.

25.11.2015 5 z 5

Harry dospívá a během toho zjišťuje, že svět není tak černobílý, jak se mohlo zdát v předchozích letech. Postava Siriuse Blacka je z celé Potterovské série jedna z mých nejoblíbenějších. Tato kniha je v určitém smyslu zlomová, protože odděluje předchozí pohádkové díly, od spíše dospělých dílů následujících.

25.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Harryho svět je v porovnání s prvním dílem o něco méně pohádkový. Zlo se nepřestává šířit a mladý kouzelník si postupně začíná uvědomovat, že je to právě on, kdo mu bude muset čelit.

25.11.2015 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kámen mudrců je určitě nejpohádkovější knížkou z celé série. Jako dítě mě tento díl opravdu oslovil a určitě jsem nebyla sama, jelikož právě kvůli prvnímu dílu se Harry Potter stal celosvětovým fenoménem.

25.11.2015 5 z 5

Tento soubor povídek se člověku jen tak z mysli nevytratí. Kromě toho, že knížka obsahuje nezapomenutelná dílka o rodině Usherů nebo černém kocourovi (a mnoho dalších!) s hutnou a skutečně děsivou atmosférou, je zábavné pozorovat postupný rozklad Poeovi mysli. Tak jak jdou povídky za sebou totiž můžeme sledovat jejich vzrůstající nelogičnost se stále podivnějšími nápady.

Mag Mag Jack Kerouac

Krátká, oddechová jednohubka, která potěší svým pozitivním laděním. Kromě radosti z cesty ale nenabízí žádný hlubší zážitek.

24.11.2015 4 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Pug je obyčejný chlapec, který žije v typickém středověkém fantasy světe. Jeho velkým snem je stát se mágem, ale tak nějak mu chybí dostatek talentu. Do jeho takřka idylického světa ale náhle zavane válka, která navždy změní jeho vnímání sebe sama. Mág - učedník je velice čtivá, skromná knížka, která mi velice dobře vryla do paměti.

24.11.2015 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Puzův Kmotr v současnosti patří mezi největší klasiky světové literatury. Je zde velice realisticky vykreslena struktura i fungování mafie. Proto je téměř neuvěřitelným faktem, že s ní autor nemá osobní zkušenost. Z paměti čtenářů se pravděpodobně již nikdy nevytratí legendární scéna s koňskou hlavou, případně co to vlastně je zalehnutí na matrace :)...

23.11.2015 5 z 5

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je 100% pohádka, tudíž může svým diametrálně odlišným žánrem zklamat některé fanoušky pána prstenů. Ten kdo k Hobitovi ale bude přistupovat jako k pohádce rozhodně zarmoucený být nemůže. Knížečka je to totiž opravdu kouzelná.

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Nedokončené příběhy doporučuji číst až po Silmarilionu. Jedná se vlastně o soubor legend z různých časových období, které jsou o to kouzelnější, když čtenář tuší, k jakým historickým událostem ve Středozemi se vztahují.

23.11.2015 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Velice propracovaná fantasy učebnice historie. I když autor volí relativně strohý, popisný styl výsledná knížka rozhodně stojí za přečtení. Navíc může sloužit jako nezbytný podklad pro všechny fandy pána prstenů, jelikož se zde dozvíme mnohé, co později určuje celkový ráz a problémy Středozemě.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Je jisté, že dějiny Středozemě se navždy změní. Ovládne celou říši zlo z východu a vznikne tak nové skřetí království nebo se naopak vrátí dávní králové ze severu? Toto vše a mnohem víc zodpoví závěrečný díl hobití trilogie.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pokračování hobití ságy - tentokrát v o dost méně optimistickém duchu. Zlo z východu se šíří po celé Středozemi, dávní přátelé se stávají nepřáteli a naopak vznikají nepravděpodobná spojenectví. Budou tato spojenectví stačit na poražení dávného nepřítele?

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Velká dobrodružná pohádka pro dospělé. Oproti předchozím dílům zde Tolkien hodně ubral na popisnosti a více se soustředí na pocity a osudy jednotlivých postav. Ne náhodou se jedná o průkopníka ve fantasy světě.

Sedm strašidelných příběhů Sedm strašidelných příběhů Brian Jacques

Když jsem tuhle knížku jako dítě dostala, jen tak jsem jí nepustila z ruky, rozhodně tedy ne hned po prvním přečtení.

22.11.2015 4 z 5