Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců

Brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele, připomínající blesk – to je Harry Potter. Jedenáctiletého učedníka čarodějných umění stvořila nadaná spisovatelka J. K. Rowlingová a ze své ostrovní britské vlasti jej vyslala pro potěchu všem duším okouzleným fantazií. Vítejte i vy mezi jeho příznivci, nepatříte-li k odkouzleným nudným mudlům! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29794/harry-potter-a-kamen-mudrcu-6x3-29794.jpg 4.67594

Harry Potter (1.)

Harry Potter and the Philosopher's Stone (1997)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros
Více informací...

Kira128

Vážně jsem nečekala, že se již tento víkend dokopu k přečtení prvního dílu Harryho Pottera. Nevím proč, ale vždy, když jsem začínala knihu číst, nějakým velmi zvláštním způsobem mě odradila. Ovšem poslední dobou jsem se začala mnohem více věnovat četbě a literatuře, takže mám velikou radost, že jsem knihu konečně přečetla. Opravdu děkuji mému kamarádovi, jenž mě v pátek krutě donutil začít "Harryho Pottera a kámen mudrců" číst.
Na začátek musím jen zmínit překlad... Bože můj! Co za vydání se mi to dostalo do rukou? Opravdu nevím, jestli jsem měla čest zrovna s prvním vydáním knihy, ale když jsem na stránkách objevila slovo "ůplně", zjistila jsem, že překlad asi nebude nějak extra v pořádku. :D Našla jsem několik dalších chyb, ale na to "ůplně"... na to vážně nic nemělo a mít nebude. Může se to měřit možná i s tou "můzou", kterou jsem minule nalezla v Železné dceři a rovněž se při čtení chytala za hlavu. :D
Styl psaní autorky. Co k tomu dodat? J. K. Rowlingová píše v er-formě, což je vlastně pohled třetí osoby či pohled vypravěče, a ten mi u této knihy opravdu sedl. Nikdy mě er-forma nějak zvláště nelákala, naopak, raději jsem četla knihy v první osobě (a to jen tak mimochodem vůbec nechápu). Neměla jsem vůbec věřit mé mamce, že er-forma se mi bude špatně číst...
Kromě toho musím ještě dodat, že kniha díky tomu byla mnohem lepší, nedokáži si ji v první osobě představit. Krásné popisování okolí výborně podtrhovalo atmosféru a já se mohla tak úplně jednoduše vžít do postav a snášet s nimi veškeré momenty a situace. No, to snad mluví za vše.
Také musím ocenit názvy kolejí a jména všech postav. Nebelvír, Zmijozel, Havraspár, Mrzimor... no kdo by to vymyslel? Český překladatel musí být v tomto směru génius!
Moc jsem si oblíbila i jméno Hermiona, teda, ne tak moc, abych tu hrdě prohlašovala "Říkejte mi Hermiono!", ok? :D
A teď, pro mě asi nejdůležitější detail... Snape. Nyní je mi už naprosto jasné, kterou postavu budu mít nejraději. A to mi nikdo nevymluví, Snape je prostě na špičce a nikdo mi ho odtamtud nesundá.
Mohla bych toho vypsat ještě mnoho, vím, že bych to dokázala, ale nechci, aby tento názor byl tak dlouhý. Už to raději nějak ukončím.
Kniha mě ani v jedné části nenudila, což je vážně obrovské plus. Jsem velmi ráda, že mě kamarád překecal k jejímu přečtení již tento víkend, jelikož nelituji. Opravdu jsem se u knihy bavila a dokázala jsem při ní i celkem relaxovat. I když, no, z některých situací mi dokonce běhal mráz po zádech... Preboha, už nikdy nebudu číst Harryho Pottera kolem půlnoci jen se slabým světlem z baterky, jež chvilkami problikávalo. Prosím vás, příště mi to někdo zakažte. :D
Takže, jak jsem už řekla, kniha mě nezklamala ani v nejmenším a já mohu s klidným srdcem dát pět hvězdiček, jelikož si to Rowlingová vážně zaslouží. :)
Jinak, jestli je tu někdo s podobným problémem jako jsem měla já, tak vám jednoduše říkám, překonejte odpor s názvem "Harry Potter prokletí" a začněte číst. Vážně nebudete litovat. :)

Zornaddie

Tuhle knihu miluju. Moje srdcovka.

ladaol

Nejdřív jsem viděla film, několikrát. Nebýt výzvy, tak by mně to číst nenapadlo, ale kniha mně nezklamala. Ać je to kniha spíše pro větší děti, tak jsem si v ní taky našla svoje.

LenkaGrangerová

Na Harryho jsem narazila v knihovničce náhodou a pak jsem pochopila, co na tom chlapci s bleskem na čele všichni mají. Nemám slov (a to je důvod, proč tento komentář končím).

Rose88

Vážně nádherná kniha. Celé ty roky se mi nějakým záhadným způsobem dařilo této slavné sbírce knih o čarodějnickém učni úspěšně vyhýbat. Jsem vážně ráda, že se mi toto "prokletí" konečně podařilo zlomit, protože mi paní Rowlingová dopřála naprosto jedinečný dvoudenní zážitek. Všechno dohromady dokonce i podivný formát knihy, který mi z počátku od koupě spíše odrazoval, spolu s opravdu překrásnými ilustracemi a správně zvolenými slovy u mě vyvolal naprosto jedinečný a opravdu nádherný literární prožitek. Takhle krásně jsem se už dlouho neuvolnila a knihu si jednoduše vychutnala s radostí v srdci.
Já říkám díky sai Rowlingová :-)

slaska77

Samozřejmě, po přečtení už 5. dílu musím naprosto jasně ohodnotit tento první díl jako průlomový. Čtenáři se otevírá naprosto nepoznaný svět, který ostatní díly Harryho krásně rozvíjejí, ale bez toho základu, položení zápletek atd... by to nešlo. Úžasná knížka pro děti (a určitě i pro mladší věk, než doporučovaných 9-99 let).

JmenujiSeZuzla

K Vánocům jsem dostala konečně celou sérii Harryho Potter. Sice jsem četla všechny díly (vypůjčené z knihovny nebo kamarádů),ale řekla jsem si, že by bylo dobré si trošku zavzpomínat přečíst si je od začátku do konce. Takže jsem samozřejmě začala 1. dílem. Na to se snad nedá říct nic zlého! Úžasná kniha s ještě úžasnější autorkou. Její fantazie mě někdy dostává až do kolen.

Juri81

Seznamovací část bývá často rozhodující a tudíž nejsložitější. Buď vás to chytne, nebo mine.
Rowlingová to zvládla tak na půl. Polovinu přesvědčila, druhá zůstala v tu dobu zatím chladná. Pravdou ale zůstává, že touto knihou položila základ k famózní sérii, u které sice některé jednotlivé díly pokulhávají (jako tento), ale jako celek vykrystalizují v téměř dokonalou sérii s propracovaným dějem a osudy čarodějů v kouzelnickém světě. Nedá mi to a musím se zeptat, jestli stojí zato Rowlingové tuhle vlastní práci teď bourat…

MartinTm

Vynikající záležitost. J.K. Rowlingová je prostě jedna z nejlepších spisovatelek na světě a tohle to dokazuje. Kniha je výborně napsaná a nikdy se od ni nedokážete odtrhnout , dokud ji nedočtete. Proto ji dávám 5 hvězdiček z 5.

DominaCZ

Právě dočteno a s nostalgickým ÁCH pečlivě položeno na spací stolek, neboť to před spaním budu číst znova. ( já u tý knihy i jím.)
Copak k tomuhle jde říct něco negativního...?
Je to legenda dětských dospívání a prvních knížek, společných fantazií a až jakési hysterie... která je ale v tomto případě nezávadná.
Jak trendy věci nesnáším, tak tady se k posedlosti musím přiznat i vzhledem ke svému věku - že to čtu po víc jak dvaceti letech.
CHÁPETE TO ?!
Baby mýho věku řeší hypotéky, nevěry a děcka, kdežto já čtu do čtyř do rána Pottera, sním o Snapeovi, kterej mě přitahuje víc než celej svatej Harry a snažím se nalhávat si, že když ve svým nekonečným volným čase maluju, že se to téměř vyrovná Kayovým kresbám !!!!
Ano, jsem dospělá, a přesto vždycky i u filmu cítím ono TO.
prostě TO.
TO, co nikdy nikdo nepřekoná.
Ách ... (nevíte, jestli budou ilustrovaný i další díly...?)

kachenbooklover

skvěle napsaná kniha , i přesto, že jsem několikrát viděla i film , mě kniha bavila.Určitě si přečtu i další díly !!!

Barbara182

Překvapivě dobře se to četlo, i když už nejsem žádné dítě, a bavilo mě to navzdory tomu, že znám filmové zpracování. Jsem odhodlaná pustit se i do dalších dílů :-)

Mayaku

O loňských vánocích mě přepadla nostalgická nálada a já se rozhodla po dlouhých patnácti letech od posledního přečtení znovu otevřít svůj ohmataný očtený první díl Harryho Pottera. Jasně, je to knížka pro děti, takže člověk to vnímá trochu jinak, než když mu bylo deset let, jazyk je jednoduchý, dialogy často trochu plytké, ale to kouzlo, kterým knížka oplývá nemůže ani po takové době vyvanout. Stačilo pár stránek a vrátila jsem se v čase zpět do dob páté třídy základní školy, kdy jsem poprvé trochu nedůvěřivě otevřela dveře do světa Harryho Pottera, který mě následně totálně pohltil (to zklamání, když k jedenáctým narozeninám nedorazil dopis z Bradavic!).

Po tomto opětovném přečtení jsem prozřela a rozhodla se, že musím upravit své hodnocení této knihy. Původně jsem dala méně hvězdiček, neb je podle mého názoru první díl ze série nejslabší, což je dáno i tím, že jeho hlavním těžištěm je představení kouzelnického světa a hlavních postav na úkor akce a napětí. Když jsem ale na věc znovu nahlédla optikou mého desetiletého já, nemohu jít níže než na plný počet. Tahle kniha otevírá bránu do dokonale imaginativního kouzelného světa, který obohacuje vnitřní prožitek a fantasii dětí již takřka dvacet let, a to prostě nemohu nechat bez povšimnutí. Harry Potter je fenomén, a to po právu. Geniální série.

Greengrass

Dobrodružství začíná!
První seznámení s chlapcem s jizvou, první setkání s miloučkým Hagridem i vševědoucí Hermionou a kamarádským Ronem. První jízda vlakem do kouzelných Bradavic, první setkání s moudrým Brumbálem i ukrutným Voldemortem.
První rok v kouzelnické škole.
Dobrodružství Harryho a jeho přátel jsem si užívala. Oceňuji malebný, čtivý jazyk a originální slovní zásobu (přečteno v originále).

Sárče

Úžasná

limo

Hodně dobrá kniha.Film je podle ní dobře natočený.

Lanisa1966

Krásné počtení.

Louie94

Návrat do dětství v řádcích.
Stydím se za to, že jsem se k přečtení celé série dostala až v sedmnácti, avšak potvrzuje se tím jenom už dávno známá věc a to, že Harry Potter je opravdu pro každého a tento literární skvost se asi každému fantasovi zaryje do srdce.
Poutavé, zajímavé a příjemné vypravování, úžasné postavy, ať už jde o hlavní nebo ty vedlejší (zbožňuju Nevilla).
Nemám co vytknout.

Alfička03

Ani bych neřekla že je to lepší než film jéikož v každé (v knize a filmu) je něco jiného. Každé má své kouzlo. Jinak je knížka moc pěkně napsaná a doporučuji ji čtenářům od 9 let.

brzda.

mnohem lepší než film.

Petkona

Tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější vůbec i když si myslím že je výborná tak z této série jsou i lepší a napínavější ale nějak to přece začít muselo ne?Myslím si že tato kniha je výborně zpracovaná a originální. Četla jsem ji několikrát , a myslím si že u nikoho by neměla chybět na seznamu přečtených knih.A kdo si ji ještě nepřečetl tak myslím že by měl! =)

Irsaf

Četlo se to samo :)

Michelle018

Harryho Pottera jsem četla poprvý (já vím, jsem strašnej loser) a to rovnou v originále. A naprosto, ale naprosto to miluju, ještě víc než filmy :3

Hellrampage

Prvý diel Harryho Pottera bola moja prvá kniha vôbec. Doslova som hltal každú vetu, každý nový zázrak, ktorý autorka vymyslela a prečítal som ju takmer hneď a chcel som ďalšie. S odstupom času sa dívam, že svet, ktorý napísala Rowlingová je predovšetkým pre mladších a tak už starší čitatelia budú ohrňovať nos. Keď prišiel film, stal sa zo série už stereotyp a nebolo to ono. Ide o objavovanie sveta a nových zázrakov a kúziel a tak je kniha predovšetkým určená mladším čitateľom.

ManujuSeElis

I přesto, že jsem knihu četla až teď a na film se prokoukala celé své dětství mě kniha velmi mile překvapila

brzda.

Film byl super ale s knihou se nemůže srovnávat.

EnaryFeniel

Na filmové sérii jsem vyrůstala. Knížku jsem poprvé četla až teď v jednadvaceti a má fantazie nadšeně jásá. :) Jsem ráda, že jsem se k tomu konečně dostala. Dozvím se věci, které se do filmu nevešly, nebo byly úplně vynechány. Jako třeba Protiva. :)) Krása

hancakladno

Jedním slovem, srdcovka. Dá se říci, že se světem HP jsem skoro vyrostla. První knihu, jsem přečetla, když mi bylo 15. Absolutně jsem tomuto světu propadla. Četla jsem již několikrát, přesto se ráda ke knihám vrácím. Je to pro mě příjemné odreagování a i když znám knihu skoro nazpaměť, dokážu ji hltat jedním dechem a stále objevovat nové věci :-)

LoverBooks

Srdcovka! Zbožňuji!

Vlastula.P

Filmy Pottera miluju! A jsem ostuda, že ke knížkám se dostávám až teď. :) O to víc jsem si čtení užívala. První díl přečten na jeden nádech.