Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.

První díl trilogie. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.74735

Pán prstenů (1.)

The Fellowship of the Ring (1954)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

jahex

Celá trilogie Pána prstenů je prostě to nejlepší, co jsem z fantasy kdy přečetl. Bývaly doby, kdy jsem ho četl každé léto. takže dohromady asi 15x?

ŠmoulaodVedle

Suprová kniha, určitě jí nemusím představovat, protože snad každý zná film, ale znají všichni knihu? Milovníci filmu by si měli přečíst i knihu, protože kniha je přesnější obsahuje hodně zajímavostí, které ve filmu nenajdete, když jsem jí začínal číst, myslel jsem si, že film bude určitě lepší, ale po přečtení prvního dílu jsem se už nemohl dočkat, až si přečtu další, nejvíce mě bavila část na začátku, kde autor ( John Ronald Reul Tolkien) popisuje Hobity neboli svoje výtvory stejně jako např.: Elfy, Obří pavouky atd. Nedávno asi rok zpátky jsem se díval na jeden pořad, kde jsem zjistil že například Tolkien si bral inspiraci pro své postavy ze staré mytologie a proto například Čaroděj Radagast má předlohu v soše boha Radegasta jinak nazývaného Radhosta. Celkově se mi kniha líbila a těším se až si ji přečtu znova.
DOPORUČENÍ : Knihu doporučuju těm kteří rádi čtou fantasy knížky protože Pán Prstenů patří k nejlepším
HODNOCENÍ : Knihu Hodnotím celkově 4/5 protože každá kniha má svoje mouchy

Atanone

Poprvé jsem Pána Prstenů četla za "težkého totáče" a pochopitelně jsem v něm viděla spoustu alegorií,a to zcela právem.
Je to nadčasová kniha a někdy mám bohužel pocit,že Prsten nebyl až tak úplně zničen a že těch Sauronů je pořád na světě docela dost.

Dacky94

Tuto knihu mám přečtenou již 2x a těším se, že se k ní jednoho dne zas vrátím.

Knihomolová

Co dodat. Mé absolutní čtenářské štěstí pokračuje. Zbývá 10 hodin a 46 minut než otevřou v knihkupectví a já ukořistím Dvě věže...

lassse

Ke knizce jsem se vratil po temer dvaceti letech a musim rict, ze me ted bavila o hodne vic.

ketvin

Kniha, která mě naučila číst a MILOVAT knihy. Dala mi mou největší vášeň a dá se říct, že mi naprosto změnila život. Děkuji Tolkiene!!!

MadeMi

Ahoj,
ani nevím jestli je třeba dodávat nějaký komentář, jednoduše, jedná se o fantasy příběh se spoustou nebezpečných cest, který napsal pan John Ronald Reuel Tolkien. Četla jsem knihu od vydavatelství Argo.

O KNIZE
V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech putovala na další cestě, a to do rodiny Pytlíků. V tomto prvním díle z trilogie Pána prstenů se seznamujeme s příběhem jednoho hobita (půlčíka) jménem Frodo Pytlík, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozemi k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

NÁZOR
Děj, myšlenka, postavy, téma a vše kolem, no opravdu nemám co dodat. Jsem veliký fanoušek Tolkiena a myslím, že důvod je jasný.
Na knize se mi líbí i jazykem jakým je psaný. Nechybí zastaralá slova, básně/verše/písně. Co hrozně moc obdivuji, tak je kombinace dalších jazyků. To znamená, že genialita pana Tolkiena a odvaha psát i v "dalších" jazycích je úžasná. Elfové, trpaslíci, skřeti, lidé ze západu či severu .... prostě dokázal to zkombinovat do skvělého celku. Osobně nevidím důvod, proč bych nemohla ohodnotit 5*, protože kniha dle mého je dokonalá a má fantazie si sní dokázala poradit. Film byl pro mne jen zpestřením.

FILM x KNIHA
Pokud bych měla srovnávat film s knihou, tak to ani nejde. Podle mého byl film velmi dobře vystižen a vystihli vše co se dalo. Za mě opravdu jednička s hvězdičkou. Bylo to propracované a myslím si, že s knihou se dali krásně dohromady.

Nevíš zda knihu číst? Neváhej a zažij dobrodružství s těmito odvážnými postavami.

Hezké čtení

Miška

alef

Asi nikdy nepřestanu žasnout na uvěřitelností Tolkienova světa, nad jeho fantazií, se kterou vytvořil (inspirován mytologií) svůj vlastní, naprosto komplexní obraz, dokonalý snad ve všech prvcích, jazykových (on ten Tolkienův vztah k jazykům nejde přehlédnout :-), však taky svůj vytvořený svět „oživil“ vytvořením jazyků, které v jeho příbězích ožívají a posunují příběh do ještě vyšších dimenzí :-) )... i obsahových. Co mě nejvíc fascinovalo přímo na tomto příběhu je ústřední motiv - Sauronův Prsten – to je podle mě prostě naprosto dokonalý nápad ... vyjádření představy, která pak dala vzniknout příběhu. Prsten jako pokušení, prostředek k dosažení moci, ale hlavně ... jako výzva ... a to pro všechny, nejvíc samozřejmě pro 3 hlavní hrdiny ... Froda, přijímajícího svůj úděl, donést prsten do Mordoru, Aragorna, který musí naplnit své poslání – vydobýt si zpět svou královskou pozici ... a v neposlední řadě Gandalfa, jehož cílem je prostě zvítězit nad Sauronem. Nejde si asi nevšimnout, že všichni hrdinové jsou vybaveni všemi antickými ctnostmi :-) – moudrostí, statečností, spravedlností a uměřeností – a podle nich se taky rozhodují a jednají, a samozřejmě analogicky, ty postavy, jejichž chování je „špatné“, nebo se „špatným stává“ – špatně končí :-).

„Moudrost je předpokladem pro to, aby člověk jednal dobře.“ Moudrý Gandalf je tak postavený do protikladu se Sarumanem, který byl také moudrý, ... až do té doby než moudrost přerostla v pýchu, protože, jak říká Gandalf: „ten, kdo rozláme věc, aby zjistil, co je zač, opustil cestu moudrosti.“ ... a tak Saruman ztrácí schopnost moudře jednat.
Na moudrosti je závislá i další z ctností – spravedlnost – to proto, aby bylo možné rozlišit, co komu náleží, a pak, je třeba dát pozor na to, že „statečnost bez spravedlnosti, je hybnou pákou zla“. A k tomu tu máme ještě uměřenost, jako zachování vnitřní rovnováhy – mezi nezištností a tím druhým, „sebestředným já“ :-).

A abychom nezapomněli, v opozici samozřejmě stojí ZLO – „Zlo ... jako nedostatek dobra, nedostatek, jehož poslední stupeň hraničí s ničím.“ – a přesně to je Saruman, přinášející na svět zlo, protože, „kdyby svět byl zbavený všeho dobra, byl by zbavený i svého bytí“ ... a pak je tu Prsten – nejkrutější Sarumanův nástroj – vzbuzující strach a přesto svádějící – způsobující žádostivost ... původce pádu četných hrdinů.

A ještě jednu poznámku – nemůžu přeci zapomenout na elfy :-) - první rasu, stvořenou z mysli Ilúvatara, stejně jako lidé, ovšem s výsadou nesmrtelnosti. „Světlo hvězd bylo první věcí, kterou elfové spatřili po svém „probuzení“...(a tak se jim) ... odráží v očích.“, jejich procitnutí je spojeno s obdobím, kdy dosud svět neosvětlovalo slunce, ale pouze světlo dvou stromů ve Valinoru.
Je to specifický rys elfů, takže „hvězdný třpyt v jejich očích a vlasech“ je to, co Sam (a děkuji pane Tolikiene, že s ním i čtenář :-) ..., spatřuje při prvním setkání s nimi.

Heisenberg

První díl nejlepší fantasy trilogie vůbec. Tohle vydání doporučuji všem protože vše umocňují neskutečné ilustrace Alana Leeho. J.R.R. Tolkien je naprostý génius.

Phyl

V letech předcházejících dospělosti, v dávných letech temnoty, která se stala v té době synonymem pro nutné povinné četby, jsem rebelsky odbočil na rozdvojené řece a vybral si místo útrpné temnoty, krásnou zemi, která probudila skrytou sílu dřímající ve mně samotném, a poprvé ve svém životě, jsem začal cítit opravdový orgasmus mysli. Explodující neutuchající radost ze čtení, vychutnávání každého slova, hlasitě drásavé vzdechy rozkoše, rozléhající se pokojem. Neúmorně se prokousávajíc příběhy ať byl den nebo noc, tajně čtených pod lavicí nebo dlouho do noci v posteli, i když mi bývalo kázáno, že mám již ulehnout, neboť bych ráno nevstal, nekonečné převalování se v posteli, budíc se spocený a pomočený nedočkavostí. Takhle silně na mne nezapůsobilo nic jiného. A to jsem ještě netušil, že existuje něco jako Silmarillion....

Peter.Melon

Skvělé pokračování Tolkienova pohádkového příběhu Hobit.Toto pokračování je zdařilé a stojí za přečtení...

radusak9806

Ani nevím co je větší ostuda, jestli to, že jsem tuto knihu do ruky vzala poprvé až v mých 21 letech, nebo to, že jsem i přes velký úspěch filmů, zatím neviděla ani jediný. Nicméně kniha je čtivá, má spád a doslova se do Vás zakousne. Podle mě kniha kouzelná, něco jako Malý princ, pokud by jí čtete v 10 máte na ní názor úplně jiný než v 21, kdy je schopen objevit i souvislosti mezi řádky. Rozhodně nelituji, že jako první bylo mé seznámení s knihou, jen doufám, že seznámení s filmem bude aspoň z poloviny tak silné. :)

bakjo95

I přesto, že autor popírá jakékoliv metaforické vyjádření příběhu a hovoří, že neměl žádný záměr upozornit před něčím, poučit a varovat společnost, tak já si nemohu pomoci a nevidět v tomto novém světě plno moudrostí:

„Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá, ale zasluhuje život.“

„Svět je skutečně plný nebezpečí a je v něm spousta temných míst, ale pořád je ještě mnoho krásného, a přestože láska se dnes ve všech zemích mísí se zármutkem, snad tím jen roste.“

„Přesto se ve lži často skrývá pravda.“

Film je dobrej...ale kniha je kniha. Doporučuji - 100%

Tadam.120

Je to jedna z těch knih, do kterých musíte dorůst. Když jsem ji četla poprvé přišla mi neuvěřitelně složitá furt nejaká jména a vsuvky z historie Středozemě.

Na druhé přečtení je to už něco jiného. Kniha má švih. Neustále se něco děje a působí to reálně. Čehož je ve fantasy těžké docílit. Akční části jsou přiloženy odpočinkem (v Roklince, Lotlorienu) kdy má čtenář čas zpracovat předchozí akci a hrdinové se zároveň dozví něco podstaného. Postavy zrcadlí reálné charaktery a tím vzniká občas krásný humor.

Nejvíc mě překvapilo, že v knize v Morii na můstku Gandalf nepronese to své slavné 'Neprojdeš dál'. Kniha se mi líbí vřele doporučuji.

Samery

Báječná kniha. Dlouho jsem jí odkládala, ale díky výzvě jsem se k ní konečně dostala a bezvadná. už se těším až si přečtu další díly. A jsem si jistá, že se k ní zase v budoucnu vrátím. Myslím, že Tolkien prostě do knihovny každého řádného milovníka knih patří ;).

dancadragneel

Kniha je prostě úžasná. Čte se skvěle a vždy něčím novým překvapí. Rozhodně jsem ráda, že jsem si ji přečetla a ještě několikrát rozhodně přečtu. Prostě úžasné ;)

Richelle

Knihu jsem četla už několikrát a asi ještě párkrát číst budu. Příběh jsem si zamilovala hned na poprvé. Strašně moc jsem si oblíbila tento svět. Krásný děj, který mě zcela pohltil. Perfektní kniha k maturitě.

danny_21

Myslím si, že by Tolkienův originál nebyl tak opěvovaný nebýt Jacksonova zpracování, který tím vytvořil jak ze sebe ale i z JRR legendu. Knižní zpracování prvního dílu mě nijak zvlášť nenadchlo i přes to, že před autorem smekám za krásný svět Středozemí, ale hlavně první třetina je zdlouhavá a nezáživná, doufám, že se v dalších dvou pokračováních kvalita posune směrem k větší přímočarosti - 65 %

KikinkaV

Zbožňuji filmy, takže pro mě byla otázka cti přečíst i knihy, dlouhou dobu trvalo, než jsem se k nim dostala a musím říct, že první díl byl ze začátku hodně rozvleklý, vydržela jsem především díky znalosti filmů a trvalo dlouho (asi 250 stran) než se něco začalo dít, takže za pomalejší rozjezd musím srazit 1 hvězdu, jinak kniha rozhodně nezklamala :)

martina.culik

Mám ráda knihy i filmy Pána prstenů (obojí má co do sebe). Celou sérii Pána prstenů jsem četla s nadšením a knihy mě moc bavily - bylo to jedno z mých prvních setkání s opravdovou fantasy odehrávající se zcela v jiném světě. Obdivuji promyšlenost celého světa, postav, historie a vůbec autorovu představivost. Propracovanost je zřejmá z mnoha detailů, které čtenáři často uniknou, pokud se nad nimi nezamyslí.

Zuziiik

Už dlouho jsem si ji chtěla přečíst a rozhodně mne nezklamala. Mám ráda pohádky a ani mne nerušilo, že film znám velmi dobře........takže pokračujeme dalším dílem.......

limo

Moc hezká kniha. Taky se mi moc líbí ztvárnění té knihy do filmu.Moc se mi líbí Legolas.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.

dzejbi

Společenstvo Prstenu (a i obě pokračování) je tak význačné dílo, že se na něm velmi těžko hledají nějaké chyby. Pokud mě však na knize něco malinko iritovalo, bylo to velké množství poezie. Některé pasáže mě také nudily, to však mohlo být dáno spíš mým aktuálním rozpoložením než čímkoliv jiným.

Děj se nese na mnohem vážnější vlně než v případě Hobita, přesto nabízí klasický boj mezi dobrem a zlem. Odvaha, přátelství, naděje - to jsou základní motivy knihy.

Filmové zpracování jsem viděl nesčetněkrát. Potěšilo mě však, že kniha nabízí hodně přidané hodnoty (například postavu Toma Bombadila). I kvůli tomu stojí zato si ji přečíst.

„Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život. Můžeš mu ho dát? Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců."

JankoSvec

Večný boj dobra a zla, hodnoty vyzdvihnuté v tomto veľkolepom diele by sme mali vyznávať
dnes a vôbec vždy. Fantastický dej, skvelá charakteristika postáv, nádherné prostredie
Stredozeme spojené s mytológiou, neuveriteľne prepracované dielo s veľkou hĺbkou.
Fantastická kniha...od začiatku až po koniec, nemám žiadne výhrady a kto ich má vôbec nepochopil, o čo ide.Odporúčam pre každého náročného čitateľa, táto kniha vás určite nebude nudiť!
Nadčasové dielo od vynikajúceho autora.

Riccia

Nejdříve jsem viděla film a vůbec se mi nelíbil. Nechápala jsem souvislosti děje a říkala si, jak můžou být z takového superdíla všichni tak odvázaní. Pak jsem si v knihovně půjčila knihu a začala s prvními stránkami. Rozvláčná genealogie všech těch hobitích rodin v úvodu mne nějak nechytla, ale rozhodla jsem se, že vydržím prvních 50 stránek a pak se uvidí. Jenže pak začala vlastní Kniha první a byla jsem "lapena". Takové úžasné, lidské a citlivé čtení mne naprosto dostalo. Knihu jsem přečetla jedním dechem, stejně jako další dva díly a když jsem uviděla v knihkupectví souborné vydání pěti knih J. R. R. Tolkiena - nadšeně jsem si ho odnesla sebou. Od té doby zaujímá v naší knihovně čestné místo a co mne těší nejvíc - že už si k němu našel cestu i starší syn. P.S. Po přečtení knih jsem už vzala na milost i filmovou trilogii - teď už jí rozumím a navíc mne přivedla k jedné z nejhezčích knih, které jsem kdy četla.

Lolila

Fantasy mám veľmi rada, kniha nesklama. Film som videla už niekoľko krát, preto som sa trošku obávala, či ma čítanie nebude nudiť, keďže poznám dej. Ale musím povedať, že vôbec nie. Možno piesne boli trochu nudné, ale tie sa môžu preskočiť:-). Obdivujem autora, pretože takto prepracovať nový svet so všetkými postavami (ľudskými aj rozprávkovými) - to chce poriadnu fantáziu. Výborná vec je mapa, ktorá krásne zobrazuje Stredozem a pri čítaní máte predstavu, kde sa nachádzate:-). Ide o nadčasovú knihu, hlavne, keď si predstavíte, v ktorých rokoch bola napísaná.

pejty

Tuto knihu jsem poprvé četl na základní škole a už tehdy jsem se zamiloval do tohoto příběhu, ale paradoxně jsem měl problém tehdy tuto knihu dočíst, neboť se mě kniha zdála poměrně nudná a byl to pro mě spíš jen zdlouhavý úvod k dalším dílům tohoto příběhu. Teď asi po 15 letech, kdy jsem se rozhodl, že je načase oživit si toto veledílo jsem si knihu užil mnohem více, než když jsem byl puberťák, ale přesto musím říct, že mě tato kniha opět nepřesvědčila o své velikosti, neboť pro mě je prostě moc poklidná a chybí jí větší množství napětí a akce. Proto bych tuto knihu označil asi jako nutné zlo před krásným pokračováním.

eva-lupen
29.12.2016

Poslechnuto jako audiokniha (celá trilogie) krásně načtená Alešem Procházkou. To bylo tak nádherné, že jsem se vždy těšila už jen na ten jeho hlas. Věřím, že ty knihy musí také milovat. Kdo nemá odvahu pustit se do jejich čtení, moc doporučuji pustit si audioknihy.
Celý svět Středozemě je krásný, dokonale propracovaný, a jen lituji, že jsem ho pro sebe neobjevila už dřív. Ale třeba jsem k němu musela "dospět" :-). Rozhodně však není pro každého! Čtenář musí mít obrovskou fantazii a představivost, aby se v příbězích orientoval a neztratil se ve jménech a všech postavách. Já se zamilovala, i když jsem filmy ještě neviděla.
Poslech mne donutil kouknout se na Hobita, a jeho zhlédnutí zase k zakoupení audioknihy Hobit, abych zjistila jak do bylo doopravdy, protože filmy (myslím ty bitvy) byly takové matrixové, a vůbec mi k tomu neseděly. Teď se chci ještě podívat na filmy Pán Prstenů, koupila jsem si knihu Silmarillion, mapu a jak to tak vypadá zřejmě dojde i na klasické knihy Pán Prstenů :-).