Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.

První díl trilogie. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.74588

Pán prstenů (1.)

The Fellowship of the Ring (1954)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
Více informací...

Zuziiik
předevčírem

Už dlouho jsem si ji chtěla přečíst a rozhodně mne nezklamala. Mám ráda pohádky a ani mne nerušilo, že film znám velmi dobře........takže pokračujeme dalším dílem.......

limo

Moc hezká kniha. Taky se mi moc líbí ztvárnění té knihy do filmu.Moc se mi líbí Legolas.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.

dzejbi

Společenstvo Prstenu (a i obě pokračování) je tak význačné dílo, že se na něm velmi těžko hledají nějaké chyby. Pokud mě však na knize něco malinko iritovalo, bylo to velké množství poezie. Některé pasáže mě také nudily, to však mohlo být dáno spíš mým aktuálním rozpoložením než čímkoliv jiným.

Děj se nese na mnohem vážnější vlně než v případě Hobita, přesto nabízí klasický boj mezi dobrem a zlem. Odvaha, přátelství, naděje - to jsou základní motivy knihy.

Filmové zpracování jsem viděl nesčetněkrát. Potěšilo mě však, že kniha nabízí hodně přidané hodnoty (například postavu Toma Bombadila). I kvůli tomu stojí zato si ji přečíst.

„Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá a zasluhuje život. Můžeš mu ho dát? Potom nevynášej příliš horlivě rozsudky smrti. Protože ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců."

JankoSvec

Večný boj dobra a zla, hodnoty vyzdvihnuté v tomto veľkolepom diele by sme mali vyznávať
dnes a vôbec vždy. Fantastický dej, skvelá charakteristika postáv, nádherné prostredie
Stredozeme spojené s mytológiou, neuveriteľne prepracované dielo s veľkou hĺbkou.
Fantastická kniha...od začiatku až po koniec, nemám žiadne výhrady a kto ich má vôbec nepochopil, o čo ide.Odporúčam pre každého náročného čitateľa, táto kniha vás určite nebude nudiť!
Nadčasové dielo od vynikajúceho autora.

Riccia

Nejdříve jsem viděla film a vůbec se mi nelíbil. Nechápala jsem souvislosti děje a říkala si, jak můžou být z takového superdíla všichni tak odvázaní. Pak jsem si v knihovně půjčila knihu a začala s prvními stránkami. Rozvláčná genealogie všech těch hobitích rodin v úvodu mne nějak nechytla, ale rozhodla jsem se, že vydržím prvních 50 stránek a pak se uvidí. Jenže pak začala vlastní Kniha první a byla jsem "lapena". Takové úžasné, lidské a citlivé čtení mne naprosto dostalo. Knihu jsem přečetla jedním dechem, stejně jako další dva díly a když jsem uviděla v knihkupectví souborné vydání pěti knih J. R. R. Tolkiena - nadšeně jsem si ho odnesla sebou. Od té doby zaujímá v naší knihovně čestné místo a co mne těší nejvíc - že už si k němu našel cestu i starší syn. P.S. Po přečtení knih jsem už vzala na milost i filmovou trilogii - teď už jí rozumím a navíc mne přivedla k jedné z nejhezčích knih, které jsem kdy četla.

Lolila

Fantasy mám veľmi rada, kniha nesklama. Film som videla už niekoľko krát, preto som sa trošku obávala, či ma čítanie nebude nudiť, keďže poznám dej. Ale musím povedať, že vôbec nie. Možno piesne boli trochu nudné, ale tie sa môžu preskočiť:-). Obdivujem autora, pretože takto prepracovať nový svet so všetkými postavami (ľudskými aj rozprávkovými) - to chce poriadnu fantáziu. Výborná vec je mapa, ktorá krásne zobrazuje Stredozem a pri čítaní máte predstavu, kde sa nachádzate:-). Ide o nadčasovú knihu, hlavne, keď si predstavíte, v ktorých rokoch bola napísaná.

pejty

Tuto knihu jsem poprvé četl na základní škole a už tehdy jsem se zamiloval do tohoto příběhu, ale paradoxně jsem měl problém tehdy tuto knihu dočíst, neboť se mě kniha zdála poměrně nudná a byl to pro mě spíš jen zdlouhavý úvod k dalším dílům tohoto příběhu. Teď asi po 15 letech, kdy jsem se rozhodl, že je načase oživit si toto veledílo jsem si knihu užil mnohem více, než když jsem byl puberťák, ale přesto musím říct, že mě tato kniha opět nepřesvědčila o své velikosti, neboť pro mě je prostě moc poklidná a chybí jí větší množství napětí a akce. Proto bych tuto knihu označil asi jako nutné zlo před krásným pokračováním.

eva-lupen
29.12.2016

Poslechnuto jako audiokniha (celá trilogie) krásně načtená Alešem Procházkou. To bylo tak nádherné, že jsem se vždy těšila už jen na ten jeho hlas. Věřím, že ty knihy musí také milovat. Kdo nemá odvahu pustit se do jejich čtení, moc doporučuji pustit si audioknihy.
Celý svět Středozemě je krásný, dokonale propracovaný, a jen lituji, že jsem ho pro sebe neobjevila už dřív. Ale třeba jsem k němu musela "dospět" :-). Rozhodně však není pro každého! Čtenář musí mít obrovskou fantazii a představivost, aby se v příbězích orientoval a neztratil se ve jménech a všech postavách. Já se zamilovala, i když jsem filmy ještě neviděla.
Poslech mne donutil kouknout se na Hobita, a jeho zhlédnutí zase k zakoupení audioknihy Hobit, abych zjistila jak do bylo doopravdy, protože filmy (myslím ty bitvy) byly takové matrixové, a vůbec mi k tomu neseděly. Teď se chci ještě podívat na filmy Pán Prstenů, koupila jsem si knihu Silmarillion, mapu a jak to tak vypadá zřejmě dojde i na klasické knihy Pán Prstenů :-).

eva4036
28.12.2016

Jedna z prvních knih, které jsem od Tolkiena četla moc si jí oblíbila. Ráda se ke knížce vracím. Jediný, co bych vytkla jsou ty písně... někdy jsem měla problém je číst, protože mi připadaly nudné, ale jinak moc krásný příběh s překrásným světem, jazyky, úžasnými postavami.

Evisis
26.12.2016

Od Tolkiena moje první knížka a musím říct, že mě mrzí, že jsem se k ní nedostala už dříve. Pokaždé, když shlédnu film a až poté si přečtu knihu, přicházím o takovou tu představu, jak určité místo, osoba vypadá, ale u Pána prstenů jsem velice spokojená, že tomu tak nebylo.
Jen jsem se malinko ztrácela ve jménech a názvech, jelikož jsem často nebyla schopna si je zapamatovat. :D

adela9782
25.12.2016

Čtení této knihy opravdu nikdy neomrzí! :)

verden
09.12.2016

Keďže nie som veľmi na fantasy, pochybovala som, že knihu vôbec dočítam. Prekvapivo som to dala, aj keď sa musím priznať, že stále nechápem ošiaľ okolo Pána prsteňov... Niežeby to bolo vyslovene zlé. Len mám pocit, že sa tam dokopy nič nestalo.
Často som sa po strane- dvoch pristihla, že netuším, čo som práve čítala. Zo začiatku som mala snahu sa v texte vracať, ale postupom času som zistila, že v podstate aj tak o nič neprídem. Proste sme len išli a išli a išli, sem-tam sa niečo zomlelo a zase sme išli a tak dookola. A do toho tie úžasné básne, preboha...
Dosť ma tiež iritovali všetky tie názvy. Ale zrejme som potrebovala vedieť, že sa nejaké miesto volá xy, inak známe ako yz alebo tiež ab, čo je po elfsky cd. Ako vážne... Niekedy som sa po prečítaní mena snažila rýchlo spomenúť, kto je tá postava, kde vystupovala, len aby som vzápätí zistila, že reč je o meči... :D
Čo sa mi však páčilo, bol štýl rozprávania postáv, taký ten trochu pompézny spôsob reči :) Asi tak tri postavy som si celkom obľúbila (nie, Gandalf medzi nimi nebol), ostatné mi boli v podstate ľahostajné.
Ale ako hovorím, nebolo to úplne zlé, taká rozprávka pred spaním. Chystám sa na pokračovanie, tak neviem, možno ma to nakoniec dostane.

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

Delinka
28.11.2016

nemám co dodat. stydím se, že jsem se k takovému pokladu dostala až teď... přitom fantasy zbožňuji...
Určitě doporučuji :)

MirijamFrankl
25.11.2016

Moc hezká kniha,děj a popisy nádherné.Jen ta čeština byla trochu krkolomná,ale určitě si přečtu pokračování.#Lovelegolas

Hymnus
23.11.2016

Bohužel musím souhlasit s JaMar28 co se dialogů a vůbec vystupování postav týče. Navíc, já osobně mám velký problém i s Tolkienovy básněmi, které jsem kolikrát musel prostě přeskočit. Narozdíl tedy od Hobita, jsem byl zatím u pána prstenů více nadšený z filmů.

TheTara18
09.11.2016

Pro mne nejlepší kniha z celé trilogie. Zbožňuji detailní popisování přírody, postav, předmětů a mnoho dalšího, kterým je pan Tolkien znám. Vytvořit vlastní svět s několika národy, vlastními jazyky, propracovanými názvy osob, řek, hor a dokonce i lesů a plání, k tomu vymyslet napínavý a skvostný příběh, může dokázat jen opravdový mistr, kterým pan J.R.R. Tolkien opravdu je. Za mne jednoznačně pět hvězd a doporučení pro všechny, kteří si chtějí přečíst něco dokonalého a nezapomenutelného.

Pauvka
07.11.2016

Pán prstenu mě jako film moc neoslovil. Díky tomu jsem se ke knize dlouho odhodlávala, ale udělala jsem chybu protože je parádní! Doporučuji všem přečíst :)

JaMar28
03.11.2016

Nechci se v žádném případě nikoho dotknout, takže kdo má k Pánu prstenů silný citový vztah, měl by asi v tuto chvíli raději přestat číst. Filmovou trilogii jsem si zamiloval, ale bohužel musím konstatovat, že kniha je neuvěřitelně nudná. Obsahově je fajn, ovšem dialogy jsou něco otřesného. Všechny postavy jsou prkenné, mluví divně, nelogicky, stroze, jako by všechny byly roboty bez duše. Možná proto Tolkien knihu raději vyplnil popisy krajiny. Některé jsou povedené, ale většinou se jen "cesta někam vine" nebo "se ohýbá za lískovými stromy k východu" či "najednou ubíhá směrem dolů". Proč? K čemu? Proč raději lépe neosvětloval propracovanou mytologii Středozemě? To by bylo mnohem poutavější, než si podvacáté číst, jak "rozložili tábor, aby si odpočinuli a najedli se". Oceňuji, jak přispěl Tolkien fantasy žánru. A za to také dávám hodnocení, jaké dávám. Jinak by bylo ještě nižší.

Anet1994
31.10.2016

Jednu hvězdu strhávám za prolog na začátku a za texty písní v průběhu - to mě vážně nudilo a místy jsem ani nevnímala o čem to je. Jinak je to skvělá kniha do tohohle podzimního počasí :-)

laepus
19.10.2016

Bohužel jsem to četl až po Pratchettovi, takže mi to chvílemi připadalo jako parodie sebe sama, když si pak člověk uvědomí, jak krásnou (satirickou) poctu tomu Sir Terry v Zeměploše udělal se svými mágy, elfy, skřety apod. Ale abych byl aspoň trochu objektivní - je to krásně napsáno, Středozem je pečlivě vystavěné univerzum, kde každá rasa má své místo. Jen mě mrzí, že se do filmu nevešel Tom Bombadil, což je nejzajímavější a nejsilnější postava celé knihy. Co je pro něj nějaký prsten? Vůbec nic.

Nielada
18.10.2016

Pán prstenů mě konečně potkal. Tedy konečně jsem se s ním po mnoha výzvách sešla. A nelituji. Je mi jen líto, že jsem ho nečetla dřív, protože by můj vnitřní život obohatilo množství tak zajímavých postav! Zároveň jsem ráda, že ho čtu až teď. Pěkně mi dokresluje některé osobní životní zkušenosti a prožitky, mám poci, že chápu hloubku tam, kde bych ji před několika lety neviděla. Příběh ke mně mluví a dokresluje mi situace z vlastního života. Dojímají mě postavy, které bojují o svůj charakter, které dají přednost někomu jinému, když je potřeba, a které nedají na řeči ostatních, ale raději se přesvědčí na vlastní oči a uši, jak se věci mají. Jde to až do morku kostí, nutí mě to přemýšlet. A jak je to úžasné při čtení pozvolna propadat do té čarokrásné krajiny a nechat se unášet. Ještě že jsou dva další díly, dost by se mi stýskalo.

Apollka
13.10.2016

Kniha domyšlená do posledního detailu se všemi rasami, jazyky, s mapami atd., jen některé pasáže jsou kapku zdlouhavé, ale ani napětí nelze postrádat. Velmi zajímavé čtení

YvLeZa
07.10.2016

Moje druhá Tolkienovka, hned po Hobitovi. Musím říct, že popisy prostředí jsou opravdu obsáhlé, občas pro mě až nudné. Určitě to bylo ale zábavné čtení a tuhle knihu by si měl přečíst každý člověk na světě :) Těším se na další díly.

kristyna6626
21.09.2016

Jsem velký fanoušek LOTRu, ale na knihu jsem se dostala až po filmech. Bylo to pro mě skvělé čtení, taky zhltla jsem to za chvilku. Tolkien byl jednoduše geniální spisovatel. Nezaslouží si to nic jiného než nejvyšší hodnocení :-D :-33

Karoli282
17.09.2016

Nádherný příběh. Skvěle napsané, všechno promyšlené do detailu a i přesto, že jsem se na dlouhé popisy krajiny nemohla soustředit, to bylo úchvatné. Příběh mě znovu pohltil a já přes den sním o elfech a Středozemí. Oproti filmu je zde mnoho věcí vysvětlených. A je krásné číst si, jak dobro zvítězí nad zlem a vnímat lidi (elfy, trpaslíky, hobity,...), kteří mají srdce na správném místě.

Nestorkea
05.09.2016

Jedinečné, propracované dílo od geniálního autora. Musím dát pozitivní hodnocení i filmu, což se mi zatím ještě nikdy nestalo :-)

VojtěchI.
22.08.2016

Jedna z mých oblíbených knih. Když se objevila na listině knih pro referát ve škole, neváhal jsem. Co nejvíc na knize obdivuji je neskutečně do detailů propracovaný svět J. R. R. Tolkiena.

maky5083
22.08.2016

Na začátek musím napsat, že si vždycky plánuju, jak můj komentář bude vypadat, jak bude skvělej a jak to bude mini ''slohová práce'', ale nakonec to tak nikdy nedopadne, proto se omlouvám. Jako první musím říct, že knížka mě začala bavit zhruba od kapitoly ,Chodec', ve které mě děj do sebe vtáhl a bylo to super, z čehož vyplívá, že se nemáte odradit začátkem knížky, který není níjak poutavý, ale číst a číst a uvidíte, že se vám to bude líbit. Pán prstenů rozhodně není knížka pro všechny, je to docela náročné čtení, ale já jako ''Tolkienovský'' fanoušek jsem to musela přečíst. Osobně bych vynechala někdy až moc podrobné popisy obyvatel, nebo články jako je poznámka o krajovém letopočtu,ale to je přesně jeho styl a i přes všechny nedostatky (kterých je opravdu málo) obdivuju jeho díla (stejně i filmové spracování) a svět, který dokázal vytvořit!