Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal ... celý text

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.

První díl trilogie. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.75000
Série:

Pán prstenů (1.)

Originální název:

The Fellowship of the Ring (1954)

Žánr:
Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (360)

Přidat komentář
HYPNOS88
předevčírem

Když Frodo vykročí se Samem vstříct novým dobrodružstvím, vykračuji s nimi. Jinak to nejde. Neskutečně originální a nejlepší svět fantasy jaký byl kdy vymyšlen.

Blood_Ice
15. července

Není co dodávat, je to čtivé, fantastické, skvělé.... No prostě super ;)

Adelajda_4
13. července

Tohle je prostě klasika, co víc k tomu říct? Kniha je neuvěřitelně propracovaná a přece tak citlivá. Číst ji je pro mě pohlazením po duši.

Ventimiglia
10. července

Kultovní záležitost. Láska na první přečtení. Něco, k čemu se musíš vracet. Od roku 1991 stále. Čtu a cítím, že jde o víc než jen o napínavý příběh, že ke mně knížka promlouvá. Díky.

Monini
10. července

Dokonalost. Nejlepší fantasy na světě, proracovaný děj do posledního detailu. Události, které berou dech. Spousta moudrosti i vědění. Miluju!

Romžiry
10. července

Tak toto je klasika. Ke knize není co dadat. Perfektní.

Charlie119
08. července

První i druhá část jsou neuvěřitelná. Jste tam, s nimi, ve Středozemi a málem cítíte závan toho větru dobrodružství, který se nese z listů knihy.
Navíc je zde asi nejlépe rozvázán děj. Má nejoblíbenější. :-)

Hebrey
04. července

Knize rozhdně náleží maximální počet bodů v hodnocení. Zakomponovat jistou myšlenku myšlenku, týkající se lidstva, do fantasy příběhu tak, aby ji vyčetl ten, kdo má "uši k slyšení" (nebo přesněji řečeno oči k vidění), a zároveň, aby byl příběh čtivý a poutavý, se snad ani hůře hodnotit nedá. Přesto si dovolím pár poznámek a mezi nimi i nějakou t.u výhradu. Osobně jsem měla několik záležitostí, které mi byly výhodami a nevýhodami zároveň. Za 1) jsem nečetla "Hobita", což možná způsobilo, že jsem na počátku měla menší chaos v jednotlivých postavách, událostech a názvech míst. Předmluva moc nepomohla a zorientovala jsem se až během děje. Za 2) jsem jako jedna z mála neviděla film. Na jedu stranu to bylo k dobrému, protože filmová představa tu mou ovlivnila jen částečně, na druhou stranu by mi film možná pomohl rozmotat ten počáteční chaos dříve. A za 3) už dříve jsem přečetla Lewisovu Narnii - A tady mi to prostě nedá a neodpustím si určité srovnání. Ná Pánu prstenů se mi rozhodně více zamlouvá, že Tolkien k tomu, aby čtenář mohl sledovat dění ve Středozemi nepotřebuje přechod z jednoho světa do druhého (žádná skříň, spánek, díra v plotě). Události v Tolkienové knize plynou bez ohledu na náš svět. Ačkoliv poselství, které se Tolkien snažil zapsat do svých knih a to, které se snažil sdělit Lewis Narnií, je v zásadě totéž, Narnie je prostě čitelnější - je v ní jasné, kdo je alegorií koho nebo čeho - nad postavami z Pána prstenů je potřeba trochu více přemýšlet, což může být k dobrému. Tolkienovi obdivovatelé s oblibou odsuzují Lewise za dětinskost, naivitu a předvídatelnost Narnie, o to víc mne překvapilo, že i Pán prstenů je poměrně naivní, místy se děj poněkud vleče a přešlapuje na místě, a co víc, i tady se dá hodně předvídat. Konec je navíc trochu utnutý, na to že další díly mají navazovat volně. Jistě se člověk může spokojit s koncem Společenstva prstenu, ale pokud se chce dovědět, jak to tedz nakonec dopadlo, musí se prokousat i oběma následujícími knihami. Tím nehcci říci, že je to špatná kniha. Naopak, i přes mých pár poznámek, je to velice kvalitní dílo a opravdu jsem si početla.

Arte
23. června

Pán prstenů jako sága je perfektní dílo. První díl mě zaujal nejméně z této trilogie, ale i v něm se ukrývá mnoho poučení. Tato kniha má mnoho co nabídnout a zvídavému oku neujdou skryté významy.

Richelle
23. června

Kniha je úžasně napsaná. Čte se velice dobře. Jakmile jsem začala číst, jen těžko se mi od knihy docházelo. Přečtena jedním dechem. Rozhodně doporučuji.

kní
01. června

Nevím, která nová kniha by mi mohla udělat stejnou radost jako starý odrbaný první díl Pána prstenů. Jeho další - asi tak šesté čtení - jsem si letos nadělila pod stromeček:

U SKÁKAVÉHO PONÍKA, HŮRKA. Letní slunovrat, rok 1418 krajového letopočtu

Milý Frodo,
dostihly mne špatné zprávy. Musím ihned odjet. Měl bys raději opustit Dno pytle co nejdřív a zmizet z Kraje nejpozději do konce července. Vrátím se, jak nejdřív budu moci; a půjdu za tebou, pokud zjistím, že už jsi pryč. Nech mi tu zprávu, jestli pojedeš přes Hůrku. Hostinskému můžeš věřit (Máselníkovi). Možná že cestou potkáš mého přítele: muže hubeného, tmavovlasého, vysokého, někteří mu říkají Chodec. Zná naši záležitost a pomůže ti. Jdi do Roklinky. Doufám, že se tam zase sejdeme. Jestli nepřijdu, poradí ti Elrond.
Ve spěchu Tvůj
Gandalf

P.S. NEPOUŽÍVEJ to už za žádnou cenu! Necestuj v noci!
P.P.S. Přesvědč se, že je to pravý Chodec. Na cestách potkáš všelijaké lidi. Jeho pravé jméno je Aragorn.

Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle;
až zkují ostří polámané,
nekorunovaný zas bude králem.

P.P.P.S. Doufám, že to Máselník pošle hned. Dobrý člověk, ale paměť má jako komoru s harampádím: to, co hledáš, je vždycky někde zahrabané. Jestli zapomene, usmažím ho.
Buď zdráv!

jahex
25. května

Celá trilogie Pána prstenů je prostě to nejlepší, co jsem z fantasy kdy přečetl. Bývaly doby, kdy jsem ho četl každé léto. takže dohromady asi 15x?

ŠmoulaodVedle
16. května

Suprová kniha, určitě jí nemusím představovat, protože snad každý zná film, ale znají všichni knihu? Milovníci filmu by si měli přečíst i knihu, protože kniha je přesnější obsahuje hodně zajímavostí, které ve filmu nenajdete, když jsem jí začínal číst, myslel jsem si, že film bude určitě lepší, ale po přečtení prvního dílu jsem se už nemohl dočkat, až si přečtu další, nejvíce mě bavila část na začátku, kde autor ( John Ronald Reul Tolkien) popisuje Hobity neboli svoje výtvory stejně jako např.: Elfy, Obří pavouky atd. Nedávno asi rok zpátky jsem se díval na jeden pořad, kde jsem zjistil že například Tolkien si bral inspiraci pro své postavy ze staré mytologie a proto například Čaroděj Radagast má předlohu v soše boha Radegasta jinak nazývaného Radhosta. Celkově se mi kniha líbila a těším se až si ji přečtu znova.
DOPORUČENÍ : Knihu doporučuju těm kteří rádi čtou fantasy knížky protože Pán Prstenů patří k nejlepším
HODNOCENÍ : Knihu Hodnotím celkově 4/5 protože každá kniha má svoje mouchy

Atanone
14. května

Poprvé jsem Pána Prstenů četla za "težkého totáče" a pochopitelně jsem v něm viděla spoustu alegorií,a to zcela právem.
Je to nadčasová kniha a někdy mám bohužel pocit,že Prsten nebyl až tak úplně zničen a že těch Sauronů je pořád na světě docela dost.

Dacky94
05. května

Tuto knihu mám přečtenou již 2x a těším se, že se k ní jednoho dne zas vrátím.

Knihomolová
28. dubna

Co dodat. Mé absolutní čtenářské štěstí pokračuje. Zbývá 10 hodin a 46 minut než otevřou v knihkupectví a já ukořistím Dvě věže...

lassse
21. dubna

Ke knizce jsem se vratil po temer dvaceti letech a musim rict, ze me ted bavila o hodne vic.

ketvin
19. dubna

Kniha, která mě naučila číst a MILOVAT knihy. Dala mi mou největší vášeň a dá se říct, že mi naprosto změnila život. Děkuji Tolkiene!!!

MadeMi
15. dubna

Ahoj,
ani nevím jestli je třeba dodávat nějaký komentář, jednoduše, jedná se o fantasy příběh se spoustou nebezpečných cest, který napsal pan John Ronald Reuel Tolkien. Četla jsem knihu od vydavatelství Argo.

O KNIZE
V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech putovala na další cestě, a to do rodiny Pytlíků. V tomto prvním díle z trilogie Pána prstenů se seznamujeme s příběhem jednoho hobita (půlčíka) jménem Frodo Pytlík, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozemi k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

NÁZOR
Děj, myšlenka, postavy, téma a vše kolem, no opravdu nemám co dodat. Jsem veliký fanoušek Tolkiena a myslím, že důvod je jasný.
Na knize se mi líbí i jazykem jakým je psaný. Nechybí zastaralá slova, básně/verše/písně. Co hrozně moc obdivuji, tak je kombinace dalších jazyků. To znamená, že genialita pana Tolkiena a odvaha psát i v "dalších" jazycích je úžasná. Elfové, trpaslíci, skřeti, lidé ze západu či severu .... prostě dokázal to zkombinovat do skvělého celku. Osobně nevidím důvod, proč bych nemohla ohodnotit 5*, protože kniha dle mého je dokonalá a má fantazie si sní dokázala poradit. Film byl pro mne jen zpestřením.

FILM x KNIHA
Pokud bych měla srovnávat film s knihou, tak to ani nejde. Podle mého byl film velmi dobře vystižen a vystihli vše co se dalo. Za mě opravdu jednička s hvězdičkou. Bylo to propracované a myslím si, že s knihou se dali krásně dohromady.

Nevíš zda knihu číst? Neváhej a zažij dobrodružství s těmito odvážnými postavami.

Hezké čtení

Miška

alef
12. dubna

Asi nikdy nepřestanu žasnout na uvěřitelností Tolkienova světa, nad jeho fantazií, se kterou vytvořil (inspirován mytologií) svůj vlastní, naprosto komplexní obraz, dokonalý snad ve všech prvcích, jazykových (on ten Tolkienův vztah k jazykům nejde přehlédnout :-), však taky svůj vytvořený svět „oživil“ vytvořením jazyků, které v jeho příbězích ožívají a posunují příběh do ještě vyšších dimenzí :-) )... i obsahových. Co mě nejvíc fascinovalo přímo na tomto příběhu je ústřední motiv - Sauronův Prsten – to je podle mě prostě naprosto dokonalý nápad ... vyjádření představy, která pak dala vzniknout příběhu. Prsten jako pokušení, prostředek k dosažení moci, ale hlavně ... jako výzva ... a to pro všechny, nejvíc samozřejmě pro 3 hlavní hrdiny ... Froda, přijímajícího svůj úděl, donést prsten do Mordoru, Aragorna, který musí naplnit své poslání – vydobýt si zpět svou královskou pozici ... a v neposlední řadě Gandalfa, jehož cílem je prostě zvítězit nad Sauronem. Nejde si asi nevšimnout, že všichni hrdinové jsou vybaveni všemi antickými ctnostmi :-) – moudrostí, statečností, spravedlností a uměřeností – a podle nich se taky rozhodují a jednají, a samozřejmě analogicky, ty postavy, jejichž chování je „špatné“, nebo se „špatným stává“ – špatně končí :-).

„Moudrost je předpokladem pro to, aby člověk jednal dobře.“ Moudrý Gandalf je tak postavený do protikladu se Sarumanem, který byl také moudrý, ... až do té doby než moudrost přerostla v pýchu, protože, jak říká Gandalf: „ten, kdo rozláme věc, aby zjistil, co je zač, opustil cestu moudrosti.“ ... a tak Saruman ztrácí schopnost moudře jednat.
Na moudrosti je závislá i další z ctností – spravedlnost – to proto, aby bylo možné rozlišit, co komu náleží, a pak, je třeba dát pozor na to, že „statečnost bez spravedlnosti, je hybnou pákou zla“. A k tomu tu máme ještě uměřenost, jako zachování vnitřní rovnováhy – mezi nezištností a tím druhým, „sebestředným já“ :-).

A abychom nezapomněli, v opozici samozřejmě stojí ZLO – „Zlo ... jako nedostatek dobra, nedostatek, jehož poslední stupeň hraničí s ničím.“ – a přesně to je Saruman, přinášející na svět zlo, protože, „kdyby svět byl zbavený všeho dobra, byl by zbavený i svého bytí“ ... a pak je tu Prsten – nejkrutější Sarumanův nástroj – vzbuzující strach a přesto svádějící – způsobující žádostivost ... původce pádu četných hrdinů.

A ještě jednu poznámku – nemůžu přeci zapomenout na elfy :-) - první rasu, stvořenou z mysli Ilúvatara, stejně jako lidé, ovšem s výsadou nesmrtelnosti. „Světlo hvězd bylo první věcí, kterou elfové spatřili po svém „probuzení“...(a tak se jim) ... odráží v očích.“, jejich procitnutí je spojeno s obdobím, kdy dosud svět neosvětlovalo slunce, ale pouze světlo dvou stromů ve Valinoru.
Je to specifický rys elfů, takže „hvězdný třpyt v jejich očích a vlasech“ je to, co Sam (a děkuji pane Tolikiene, že s ním i čtenář :-) ..., spatřuje při prvním setkání s nimi.

Heisenberg
02. dubna

První díl nejlepší fantasy trilogie vůbec. Tohle vydání doporučuji všem protože vše umocňují neskutečné ilustrace Alana Leeho. J.R.R. Tolkien je naprostý génius.

Phyl
24. března

V letech předcházejících dospělosti, v dávných letech temnoty, která se stala v té době synonymem pro nutné povinné četby, jsem rebelsky odbočil na rozdvojené řece a vybral si místo útrpné temnoty, krásnou zemi, která probudila skrytou sílu dřímající ve mně samotném, a poprvé ve svém životě, jsem začal cítit opravdový orgasmus mysli. Explodující neutuchající radost ze čtení, vychutnávání každého slova, hlasitě drásavé vzdechy rozkoše, rozléhající se pokojem. Neúmorně se prokousávajíc příběhy ať byl den nebo noc, tajně čtených pod lavicí nebo dlouho do noci v posteli, i když mi bývalo kázáno, že mám již ulehnout, neboť bych ráno nevstal, nekonečné převalování se v posteli, budíc se spocený a pomočený nedočkavostí. Takhle silně na mne nezapůsobilo nic jiného. A to jsem ještě netušil, že existuje něco jako Silmarillion....

Peter.Melon
23. března

Skvělé pokračování Tolkienova pohádkového příběhu Hobit.Toto pokračování je zdařilé a stojí za přečtení...

radusak9806
19. března

Ani nevím co je větší ostuda, jestli to, že jsem tuto knihu do ruky vzala poprvé až v mých 21 letech, nebo to, že jsem i přes velký úspěch filmů, zatím neviděla ani jediný. Nicméně kniha je čtivá, má spád a doslova se do Vás zakousne. Podle mě kniha kouzelná, něco jako Malý princ, pokud by jí čtete v 10 máte na ní názor úplně jiný než v 21, kdy je schopen objevit i souvislosti mezi řádky. Rozhodně nelituji, že jako první bylo mé seznámení s knihou, jen doufám, že seznámení s filmem bude aspoň z poloviny tak silné. :)

bakjo95
15. března

I přesto, že autor popírá jakékoliv metaforické vyjádření příběhu a hovoří, že neměl žádný záměr upozornit před něčím, poučit a varovat společnost, tak já si nemohu pomoci a nevidět v tomto novém světě plno moudrostí:


„Spousta těch, co žijí, zaslouží smrt. A někdo umírá, ale zasluhuje život.“

„Svět je skutečně plný nebezpečí a je v něm spousta temných míst, ale pořád je ještě mnoho krásného, a přestože láska se dnes ve všech zemích mísí se zármutkem, snad tím jen roste.“

„Přesto se ve lži často skrývá pravda.“

Film je dobrej...ale kniha je kniha. Doporučuji - 100%

Tadam.120
12. března

Je to jedna z těch knih, do kterých musíte dorůst. Když jsem ji četla poprvé přišla mi neuvěřitelně složitá furt nejaká jména a vsuvky z historie Středozemě.

Na druhé přečtení je to už něco jiného. Kniha má švih. Neustále se něco děje a působí to reálně. Čehož je ve fantasy těžké docílit. Akční části jsou přiloženy odpočinkem (v Roklince, Lotlorienu) kdy má čtenář čas zpracovat předchozí akci a hrdinové se zároveň dozví něco podstaného. Postavy zrcadlí reálné charaktery a tím vzniká občas krásný humor.

Nejvíc mě překvapilo, že v knize v Morii na můstku Gandalf nepronese to své slavné 'Neprojdeš dál'. Kniha se mi líbí vřele doporučuji.

Samery
08. března

Báječná kniha. Dlouho jsem jí odkládala, ale díky výzvě jsem se k ní konečně dostala a bezvadná. už se těším až si přečtu další díly. A jsem si jistá, že se k ní zase v budoucnu vrátím. Myslím, že Tolkien prostě do knihovny každého řádného milovníka knih patří ;).

dancadragneel
06. března

Kniha je prostě úžasná. Čte se skvěle a vždy něčím novým překvapí. Rozhodně jsem ráda, že jsem si ji přečetla a ještě několikrát rozhodně přečtu. Prostě úžasné ;)

Richelle
04. března

Knihu jsem četla už několikrát a asi ještě párkrát číst budu. Příběh jsem si zamilovala hned na poprvé. Strašně moc jsem si oblíbila tento svět. Krásný děj, který mě zcela pohltil. Perfektní kniha k maturitě.

danny_21
02. března

Myslím si, že by Tolkienův originál nebyl tak opěvovaný nebýt Jacksonova zpracování, který tím vytvořil jak ze sebe ale i z JRR legendu. Knižní zpracování prvního dílu mě nijak zvlášť nenadchlo i přes to, že před autorem smekám za krásný svět Středozemí, ale hlavně první třetina je zdlouhavá a nezáživná, doufám, že se v dalších dvou pokračováních kvalita posune směrem k větší přímočarosti - 65 %