Návrat krále

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260/pan-prstenu-navrat-krale-Alf-260.jpg 4.84102

Pán prstenů (3.)

The Return of the King (1955)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Arte
předevčírem

Můj neoblíbenější díl ze série Pána prstenů. Výborný konec, při kterém zadržujete dech a když knihu dočtete, jste rádi, že víte, jak hrdinové skončili, ale cítíte nesmírný smutek, že už jste to dočetli. Tedy alespoň tak jsem to měla já.

Majkrofon

Výborné zakončenie jednej z najlepších sérii vôbec. Dlho som sa k tejto knižke nevedel dostať, ale musel som už napraviť to, že som ju nečítal a musím uznať, že ma to bavilo viac ako filmy. Pútavé čítanie a Tolkienová predstavivosť a fantázia je priam neskutočná.

KikčaHubáčková

Úžasná kniha s krásným dějem. Čtená jedním dechem.

SnoopyMa

Jedna z mála knih, kterou bych mohla číst nesčetněkrát. Skláním se před Tolkienovou fantazií i citem pro jazyk; pro čtenáře z jeho pera vyšel nesmírný literární zážitek.

jahex

Celá trilogie Pána prstenů je prostě to nejlepší, co jsem z fantasy kdy přečetl. Bývaly doby, kdy jsem ho četl každé léto. takže dohromady asi 15x?

Dacky94

Film se s knížkou nedá vůbec srovnávat. Přečetl jsem jí přes noc. Doporučuji všem svým přátelům tak i vám. :D

Samery

Krásné zakončení trilogie. Jen mi trochu vadili dlouhé popisy, někdy až nudné pasáže. Mrzelo mě že některé postavy byly jakoby zapomenuty a bitva o město je celkově pojata až naivně - Aragorn a jeho armáda mrtvých, až na Théodena všichni důležití přežijí bez škrábnutí (Krom Smíška a Éowyn) a ač všichni na smrt unavení, jeli to potřeba, vyskočí s novým elánem. Nebyla jsem si mnohdy jista časovým sledem. Přišlo mi, že o den dva je příběh Froda a Sama oproti zbytku posunutý. Úlohu Gandalfa jsem v této knize vůbec nepochopila. Za celou bitvu se nijak neprojevil a pak zanechá hobity svému osudu? Trochu mi to přišlo nefér, že Frodo, Sam, Smíšek a Pipin pomáhali jak jen mohli a na závěr se museli o vše postarat sami. Ale nic není dokonalé a i přes mé výhrady je tato kniha jednoduše nejlepší.

Heisenberg

Epické zakončení nejlepší fantasy trilogie vůbec. To co vytvořil pan J.R.R. Tolkien nemá obdoby. Za mě je Return of the King jednou z nejlepších knih všech dob. Tahle kniha je takový "Můj milášek".

PetrHaken

Pro mě jednoznačně nejkrásnější kniha z žánru fantasy. Taky oceňuji překvapivý závěr.

katushah

Krásný závěr celé triologie. Jen mi trochu vadilo, že některé pasáže byly moc zdlouhavé a trochu nudné. Mohlo by to být o trochu kratší, aby se to lépe četlo. Jinak je super a všem doporučuji.

Richelle

Už od prvního dílu pokaždé s láskou čtu. Je to naprosto úžasná kniha od dobrého autora. Skvělé vyvrcholení knihy. Doporučuji.

martina.culik

Překvapilo mě, že kniha nekončí v momentě, ke kterému od začátku celá trilogie směřuje, tzn. v okamžiku, kdy se Frodo dostane k hoře Osudu. Kniha pokračuje ještě několik let po tom. Když jsem poprvé viděla film, dost mě překvapilo, že tam celý tento kus chybí, ale alespoň se potvrzuje, že kniha má vždy něco navíc oproti filmu.

limo

Krásná kniha.Přesně jakou já knihomol žeru.Ale ve filmu je jedna nechutná scéna při které je Pippin u Denethora a zpívá mu při jídle a Denethor jí tak nějak krvolačně. Dávám 5 hvězdiček.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.

blaka165

Kniha úžasná! Jen už mi ke konci docházely síly. Na druhou stranu jsem vděčná, že příběh pokračoval dále než film.

SirMartinius

Vynikající zakončení trilogie!

koubi

Návrat krále musí nadchnout všechny, kteří kdy měli co do činění s Tolkienem :) Opravdu skvělé dílo s velmi propracovanými detaily. Nezbývá než smeknout.

Mercatino

Hodně silný díl, který vyvrcholí Frodovou závislostí na prstenu. Z Froda se stal typický prstenový feťák, který se svou abstinencí nedokáže vyrovnat ani po ztrátě svého miláčka. Nejsilnější a rozhodující postavou v tomto díle je nedoceněný Samvěd Křepelka, který to všechno zachraňuje svou věrností. Gandalf v tomto díle ustoupí do pozadí, a Aragorn bez mrtvých by nezvládl nic jiného než, že by padl v bitvě. Armádá mrtvých mi přijde jako největší slabina této knihy. Jakoby Tolkien nevěděl kudy kam a uchýlil se k této odbočce, ke které narychlo vymyslel příběh.

Lolila

Krásne ukončenie trilógie. Nádherne prepracovaný fantasy svet s krásnym príbehom, v ktorom sa stretlo toľko úžasných postáv. A záver milo prekvapil. Tam, kde sa začal príbeh, autor ho zaujímavo aj ukončil. Vo filme ho nenájdete. Ale aj napriek tomu, je to jeden z mála sfilmovaných príbehov, ktorý sa naozaj vydaril.

Jednoznačne - Top kniha v rebríčku!!!

JankoSvec

Tretia časť svetoznámej trilógie je dielo ktoré sa nezmazateľne zapísalo do zlatého fondu literatúry a aj do sŕdc mnohých ľudí, je úžasným vyvrcholením už tak dokonale rozpracovaného príbehu.Tolkien konečne rozhoduje o osude prsteňa a celej bájnej Stredozeme!
Geniálne dielo, úžasné zakončenie celej trilógie ... To je Návrat Kráľa.

Riccia

Četla se stejně tak jedním dechem, jako předchozí dva díly. Už jen zopakuji, že knihy jsou podle mého názoru mnohem hezčí než film, ale filmu vděčím za to, že jsem tuto trilogii objevila. Fantasy není můj oblíbený žánr, ale v tomto případě činím velkou výjimku. Vyprávění ze Středozemě je skutečně kouzelné.

eva-lupen
29.12.2016

Poslechnuto jako audiokniha (celá trilogie) krásně načtená Alešem Procházkou. To bylo tak nádherné, že jsem se vždy těšila už jen na ten jeho hlas. Věřím, že ty knihy musí také milovat. Kdo nemá odvahu pustit se do jejich čtení, moc doporučuji pustit si audioknihy.
Celý svět Středozemě je krásný, dokonale propracovaný, a jen lituji, že jsem ho pro sebe neobjevila už dřív. Ale třeba jsem k němu musela "dospět" :-). Rozhodně však není pro každého! Čtenář musí mít obrovskou fantazii a představivost, aby se v příbězích orientoval a neztratil se ve jménech a všech postavách. Já se zamilovala, i když jsem filmy ještě neviděla.
Poslech mne donutil kouknout se na Hobita, a jeho zhlédnutí zase k zakoupení audioknihy Hobit, abych zjistila jak do bylo doopravdy, protože filmy (myslím ty bitvy) byly takové matrixové, a vůbec mi k tomu neseděly. Teď se chci ještě podívat na filmy Pán Prstenů, koupila jsem si knihu Silmarillion, mapu a jak to tak vypadá zřejmě dojde i na klasické knihy Pán Prstenů :-)
P.S. (6/2017): Konečně jsem se také podívala na filmy a musím říct, že mne hodně zklamaly. Kdybych je viděla ještě před knihou, tak by se mi možná i líbily (i když by mi to asi přišlo celé divné), ale takhle... Chybí mi tam celá podstata, myšlenka příběhu. Vlastně zůstal jen hrubý, osekaný a dovymyšlený děj :-(. Znovu už se na to dívat nebudu, zato ke knihám se určitě ještě vrátím.

Anet1994
28.12.2016

Příběh super, ale zbytek za moc nestojí. Hlavně ten konec, kde se rozepisuje o historii. To se moc číst nedalo. Celkově to bylo až moc zdlouhavé a často jsem se musela do čtení nutit.

Nielada
12.12.2016

Já nechápu, jak to ten pan Tolkien dělal, ale celé tři díly mi promlouval skrze různé postavy do duše a vysvětloval různé situace v mém životě. A to mě vůbec neznal! S těžkým srdcem jsem se rozloučila se silným, bohatým příběhem, který navždy poznamenal mé literární vnímání. Děkuji, pane Tolkiene.

Ellissabeth
05.12.2016

Nejkrásnější ze všech třech knih. Podrobná, moc krásná :-)

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

TheTara18
09.11.2016

Třetí pokračování války o prsten v tomto díle vrcholí a my se konečně dozvíme, jak to vše dopadne. Kniha je už od samého začátku skvělá a vyvrcholení celé trilogie člověka pohltí. Celá trilogie od pana Tolkiena se pro mne stala mou biblí a pokud bych měl někdy někomu doporučit autora nebo knihy, měl bych v tom jasno. Za mne pět hvězd za tuto knihu a rozhodně také pět hvězd za celý svět Středozemě.

Karoli282
26.10.2016

Geniální dílo. Tento díl mě opět pohltil a mně nezbývá nic jiného než přes den snít o elfech a Středozemi. Teď se vrhnu na další Tolkienovy příběhy.

Meredith
14.10.2016

Nejkrásnější knihy, které jsem kdy četla. Poprvé jsem trilogii Pána prstenů přečetla v deseti letech a myslím, že máloco ovlivnilo můj život tak, jako Tolkienovy knihy psané úžasně vytříbeným jazykem, ve kterých Středozemě doslova ožívá před očima...

Dymond
28.09.2016

K této knize snad není co dodat... Určitě si ji ještě přečtu...

Kniha v žebříčku

1. nejlépe hodnocená kniha