Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. ...celý text

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen.

A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-mao-29752.jpg 4.65420

Pán prstenů

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Dobrodružné, Sci-fi a fantasy, Pohádky
Vydáno:, Odeon
Více informací...

pavel1997
předevčírem

Úžasná kniha, při které dokonale zapojíte svoji představivost.

Wargo

Neprekvapivo, JRR napísal túto púť nápadito, zaujímavo, až sa človek na takúto cestu chce vydať sám. Výborne vykreslené postavy a ich charaktery. Treba si to prečítať. A film ani nepozerajte, iba ak, až po prečítaní, zbytočne vám to okresá vašu predstavivosť.

Percabethka

Nádherná kniha ♥ Je vtipná, milá, pořád se v ní něco děje a není tam postava, kterou bych si neoblíbila :) A je tisíckrát lepší než film... Tolkien je prostě genius ♥♥♥ Jen mě mrzí, že jsem jí tak dlouho odkládala a přečetla jsem si jí až teď.
Jdu na Pána prstenů :)

hanak_v_exilu

Fantasy jsem moc rád neměl, ale knížky J.R.R. Tolkiena jsou pochopitelně výjimka. A i když je Pán prstenů po všech stránkách dotaženější a komplexnější, tak mám Hobita nejradši. Poprvé jsem ho četl v jedenácti letech a vnímal jsem ho jako úžasnou pohádku. Při druhém přečtení šlo o dobrodružný příběh, při třetím o luxusní hrdinské fantasy a při čtvrtém o začátek epické ságy. Knížka roste se čtenářem, což je velká vzácnost a ukázka geniality autora.

Welinie

Rychle čtené, ale mohlo to být "delší", na to že kvůli tomu udělali třídílný film :D

Pitbullka

Krásná kniha, jen ten konec mi přišel trochu uspěchaný.

GandalfŠedý

Říkejte si, co chcete, tohle prostě nejde zfilmovat :)
Ten film (ač mně se líbil), to prostě není Hobit. :) jen to tak trochu vypadá :)

Ivan F

Chudokrvný príbeh, po ktorého prečítaní mi je záhadou, ako môže byť tak slávny a vysoko hodnotený. Na knihe sa mi najviac páčili ilustrácie pôvodného slovenského vydania, ktoré bolo vôbec prvým vydaním Tolkiena v bývalom Československu.

Mermaida

Hobit je klasika, a já se stydím, že jsem ho (pře)četla až teď!.. Už dlouho - předlouho jsem ho oddalovala. Tentokrát, jsem se do něho Konečně pustila díky výzvě pro r.2016 (Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih), ale nestihla jsem ho dočíst do konce roku :( Ale i tak jsem ráda, že jsem ho konečně zdolala a mám ho za sebou, a že mám sama pro sebe jedno velké plus za přečtení dlouho odkládající knihy :)

Zolo132
30.12.2016

Moje první fantasy. Myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. J. R. R. Tolkien umí nádherně vyprávět!

fremr
20.12.2016

Gandalf si jednoho krásného dne přijde a vytáhne malého nedobrodružného hobita z jeho úžasné nory a vezme Vás na velký výlet plný dobrodružství. Fakt lump ten Gandalf, ale dobře že se ukázal, protože to dobrodružství opravdu stojí zato.
Nečekal jsem, že to bude až tak skvělé, ale hned napoprvé jsem si zamiloval Tolkienův styl. Z knihy jsem doslova cítil jak je v hobití noře příjemně, jak výborně chutná pečínka nebo jak to páchne v zatuchlém Šmakově hnízdě. Pastva pro představivost.

bakjo95
16.12.2016

Tohle jsem musel přečíst...a povinně. Už v polovině příběhu jsem se rozhodl, že si koupím všechny tři díly pána prstenů a k tomu Silmarilliona. Tolkien má prostě svůj vlastní, originální způsob vyprávění a to je ten důvod, proč je tak oblíbený, stejně tak i u mě. Doporučuji - 102%

Estarenius
14.12.2016

Má nejoblíbenější kniha z dětství a první fantasy :-)

Jako kdyby to bylo včera, když jsem našel v domácí knihovně tuto knihu. Vůbec nic mi neříkala „Za pokus nic nedám" jsem si řekl, tak jsem to zkusil a jaká to bylo cesta :-)

Výprava Bilba Pytlíka, Gandalfa a trpaslíků za mocným drakem Šmakem plná dobrodružství a poučení. Jak je důležité přátelství, odvaha nebo důvěra. Naopak chamtivost s pomstou ničí vše, co je skutečně důležité. Svým způsobem mne právě tato kniha inspirovala do následujících let.
Jsem o to radši, že jsem si ji přečetl před filmovým Hobitem, který jsem přestal po prvním dílu sledovat, protože to zkrátka není ten krásný, pozitivní Hobit, kde i smrt přináší nějaký poznatek.

Doufám, že až budu mít někdy děti, tak jim budu moc přečíst právě tuto knihu, protože je to ta nejkouzelnější fantasy, co jsem kdy četl :-)

„Máte odvahu i moudrost, sloučené ve správném poměru. Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější.“ - Thorin Pavéza

Storm.b
10.12.2016

Jako mladší mě Hobit moc nezaujal, připadal mi místy moc dětský... Ale zpětně hodnoceno je právě tohle na něm to nejkrásnější, ta pohádkovost :)

Abrakadabra
07.12.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou jsem čítával jako malý kluk s baterkou pod peřinou. Tolkien je pro mě PAN spisovatel a jen málo fantasy autorů se mu může rovnat. Vlastním limitované vydání v plátěné vazbě, s několika barevnými ilustracemi samotného autora, díky kterým se čtenářský zážitek ještě umocní.

Tesssay
02.12.2016

Na první zfilmované části Hobita jsem byla v kině...a po jeho shlédnutí jsem zjistila, že prostě nevydržím čekat další rok, dva na pokračování. Cesta domů vedla kolem knihkupectví, kde jsem si knihu okamžitě koupila a ještě ten večer začala číst...Od té doby jsem jí četla již několikrát, má čestné místo v mé knihovně...a prostě ten příběh miluji a ráda se k němu vracím. Oproti filmovému zpracování není v knize dán takový důraz na bitky se skřety. Více je tam popsána samotná Bilbova cesta, charaktery postav a popis krajiny...a to se mi strašně líbí :-)

whiolet
01.12.2016

Hobita považuji za klasiku, mému srdci blízkou

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

stovice
29.11.2016

Co ke knize říct... vše podstatné o její nadčasovosti a geniálně propracovaném světě Středozemě už bylo napsáno. Snad jen vychválit češtinu a její různorodost, protože s překladem si opravdu vyhráli a knížce to jen přidává na zajímavosti.

gabe99
25.11.2016

Úžasné čtení! Knihu jsem přečetl několikráte - mohu vřele doporučit! :-)

Asheen
15.11.2016

Tohle je pro můj čtenářský druh povinná četba s jediným možným hodnocením :)

HannaFuchs
15.11.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbilo se mi to víc než Pán Prstenů (není to tak zdlouhavé a rozsáhlé). Určitě si ji přečtu znovu.

Mišule_11
13.11.2016

Kniha mě bavila, a to jsem ji přečetla a až poté, co jsem uviděla filmy..:) Také to není můj vybraný styl knihy, ale na to, že bych si knihu asi sama od sebe nepřečetla a četla jsem ji kvůli tomu, abych byla v obraze se mi líbila a docela mě i dostala..:)

TheTara18
09.11.2016

Kniha Hobit je narozdíl od knih Pána prstenů psána více pro děti. Opět se zde projevuje obrovský talent pana Tolkiena. Krásně popsané prostředí a bravurně vymyšlený děj. Osobně se mi moc líbila část, kde spolu promlouvají Bilbo s drakem Šmakem. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdami za skvělou knížku.

AelinAshryver
07.11.2016

Úžasná kniha. mám ji moc ráda a často se k ní vracím. Velmi obdivuji pana Tolkiena a celý jeho svět. A z Hobita umím všechny básničky nazpaměť :D.

boxas
02.11.2016

Ale no tak, já přece taky vím, že Pán prstenů je lepší! Ale je to jako srovnávat hrušky a jablka. Trilogie Pán prstenů je jednou z mé TOP desítky, Hobit by se do TOP asi nedostal, ale i tak je to krásná kniha!

Yui-chan
02.11.2016

Kdysi jsem četla trilogii Pána Prstenů a slíbila si, že od Tolkiena už nic číst nebudu. Jako zakladateli fantasy literatury jsem mu sice velmi vděčná, ale jeho styl mi neseděl. Po filmu Hobit a jeho velké kritice na základě knihy, jsem se rozhodla, že bych si měla udělat vlastní názor a ke knize usedla, tentokrát v originále, abych nebyla ovlivněná překladem. Oproti LoTR to byla příjemná změna k lepšímu, mezi mé nejoblíbenější knihy se ale stejně nezařadí. Sice jsem ocenila některé pasáže v knize za velmi zábavné (např. ta část s představením trpaslíků Beornovi), zdlouhavé popisy všeho ale ráda nemám. Takže některé pasáže se četly samy, jindy jsem se musela nutit posouvat se v ději dál. Filmy rozhodně nezatracuji, obzvlášť prodloužené verze, kde jsou přidané mé oblíbené knižní pasáže :). Každopádně poměrně pozitivní pocit z knihy mě přiměl uvažovat o opětovném přečtení následující trilogie.

Terezaa
01.11.2016

Opravdu bezva, četla se sama. Mrzelo mě, když jsem ji dočítala. Zbožňuji Gandalfa a Bilba, zbožňuji vlastně celou knížku. :)

vaclav9214
28.10.2016

krásně napsaná kniha která se dnes již tak často nevidí nevidí

MisaSutcliff
27.10.2016

Hobit mě chytl až když jsem ho četla po letech podruhé. Při prvním čtením jsem knihu jen s vypětím sil dočetla a dlouhá léta tak byla jedinou, co jsem od Tolkiena četla. Chyba, uznávám. Hobit je možná myšlený jako pohádka, ale opravdu milá pohádka. Nejmilejší, co jsem za dlouhou dobu četla. I když mě místy iritoval Tolkienův styl, k vlastnímu překvapení jsem si knihu dost užila a už při čtení jsem si říkala, jak skvěle musí znít nahlas. Jsem vážně ráda, že jsem to s ním nevzdala a zkusila ho přečíst znovu.