angloumene angloumene komentáře u knih

Syn černého hřebce Syn černého hřebce Walter Farley

Možná je to tím, že se třetí díl černého hřebce tentokrát odehrává v celkem standardních podmínkách, ale co si tak pamatuji, syn už prostě není to co jeho táta.

Černý hřebec se vrací Černý hřebec se vrací Walter Farley

Ačkoliv jsem vůči dalšímu dílu Černého hřebce byla poněkud skeptická i jako malý prcek, nakonec mě vtáhl do děje a bavila jsem se téměř tak dobře, jako u toho prvního.

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Teď už bych kvalitu Černého hřebce raději nezkoušela, ale když jsem byla dítě, patřila tato knížečka mezi mé nejoblíbenější vůbec. Tak to by snad ani nešlo, aby mě tehdy nebavil dobrodružný román o vztahu chlapce a nezkrotného hřebce.

Já písnička 3 Já písnička 3 * antologie

Tento zpěvník už mě nebavil tolik jako předchozí díl, ale i tak se v něm najdou stálice, které každý táborník prostě musí znát zpaměti :)

Já, písnička (2) Já, písnička (2) * antologie

Tento díl Já, písničky snad nemůže chybět u žádného pořádného táboráku... :)

Jak nakupovat a zpracovávat maso Jak nakupovat a zpracovávat maso Václav Frič

Opravdu přehledná a názorná kuchařka - nejen že je plná chutných receptů, ale navíc nabízí podrobný popis jednotlivých druhů a typů mas. Čtenář tak má možnost rozšířit svoje znalosti o to jak správně pracovat s vepřovým ocáskem, květovanou špičkou, telecím blanketem a mnohými dalšími. Prostě základní kuchařka pro všechny milovníky masa, jak má být! :)

Klenoty klasické evropské kuchyně Klenoty klasické evropské kuchyně Roman Vaněk

Na úvod je hezky vysvětleno dávkování a může se začít! Od vývarů, omáček, polévek přes maso a další hlavní jídla až po dezerty a další. Tato kuchařka prostě nemůže zklamat snad žádného milovníka klasické evropské kuchyně - a co si budem povídat, vzhledem k objemu knihy se tu toho najde opravdu hodně. Třešničkou na dortu je, že zatím každé jídlo, které jsem podle kuchařky dělala bylo opravdu chutné.

Menu podle Koko Menu podle Koko Veronika Kokešová

Ačkoliv patří blog Koko k mým nejoblíbenějším a velice často podle něj vařím, kuchařka mě celkem zklamala. Není tam moc receptů, které by si člověk s průměrně nevybavenou kuchyní (jako já) mohl udělat jen tak doma. Navíc je na většinu receptů potřeba specifických ingrediencí, což je dost škoda. Snahy o ozvláštnění kuchyně si moc cením, ale je jí zde asi moc. Nebudu ale jenom negativní... Líbilo se mi originální zpracování, na kterém je vidět, že si s ním autorka opravdu vyhrála.

Po více než dvouletém vlastnictví knihy, musím trochu upravit svůj komentář. Moje zkušenosti v kuchyni jsou zase o chlup větší a tak musím přiznat, že jsem Menu podle Koko hodnotila trochu nespravedlivě. Až dnes oceňuji autorčinu přidanou hodnotu, kde je řada receptů vyloženě jejím dílem nebo alespoň nabízí netradiční, ale chutné řešení běžného pokrmu. Celkově se tedy jedná o knihu pro zkušenější kuchaře, kteří mají náladu si v kuchyni tak trochu hrát.

Moderní česká kuchařka Moderní česká kuchařka Monika Lazarová

V moderní české kuchařce nás hned na obálce ujišťují, že uvedené recepty zohledňují zdraví strávníků a kvalitu potravin, navíc je autorkou výživová poradkyně, takže se nemusíme bát, že bychom nebyli ve formě. No to, jestli je skutečně možné být po bramborových knedlících s kachničkou (jak je můžeme vidět na zmiňované obálce) ve formě, asi nechám na každého posouzení. Když ale přejdu k samotným receptům, nezbývá mi nic než zklamání.V podstatě jsem se příliš nepropracovala přes polévky, protože v téměř každém receptu je zmíněna v lepším případě polévková směs a v tom horším vegeta či další dochucovadla :( Osobně tedy dávám přednost jiným kuchařkám s českou kuchyní, s pomocí kterých člověk udělá polévku jak grunt i bez dochucovadel...

22.11.2015 2 z 5

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Zlá doba pro draky patří mezi slabší dílka na kterých se Lukjaněnko podílel. Začátek je sice celkem zajímavý a vše se rozjíždí správným směrem, bohužel ale slibné tempo nevydrží dlouho. Hlavní hrdina má totiž tendence pořád tak nějak fňukat, většina bezvýchodných situací se nějak vyřeší zásahem shůry atp. No nakonec vše dopadne přesně tak jak má a ve čtenáři zůstane pocit prázdnoty spíš než cokoliv jiného.

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Moderní fantasy, která zároveň tak trochu kritizuje náš svět a přesto zůstává pohádkově kouzelná, drsná i vtipná. První úvodní kniha nabízí postupné představení celé skupiny kolem zaklínače a představuje čtenáři co se vlastně bude dít. Přesto nebo možná právě proto se jedná o velice silného zástupce z celé série.

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Co to vlastně je Lavondyss a je možné se k němu, natož do něj dostat? Kolik času cesta zabere, je vůbec možné žít v Ryphopském lese a plyne zde čas tak, jak jsme zvyklí? Nejen kvůli odpovědím na tyto otázky je tato kniha z celé série má nejoblíbenější.

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Úvodní kniha série o Ryphopském lese. Tohle dílko nenabízí pouze pohled na temné, neprobádané zákoutí tohoto starodávného hvozdu, ale ukazuje zejména hloubku jednotlivých postav, které do něj zavítají. Les mytág patří jako většina knih od Roberta Holdsstocka mezi mé srdeční záležitosti.

Fantastická zoologie Fantastická zoologie Jorge Luis Borges

Kniha nabízí prostý výčet nejrůznějších fantaskních tvorů, o kterých jsou vedeny zmínky v historických pramenech. Kromě obecného úvodu a popisu tvora jsou z pramenů často vybrány trefné, zajímavé citace, takže si čtenář dokáže daného tvora snadno představit. Kromě toho je také často uveden historický kontext a chápaní daného zvířete vzhledem k době jeho vzniku. Celkově mohu doporučit všem milovníkům fantastiky, případně dalším, kteří se potřebují inspirovat.

Zvěrolékař na sál! Zvěrolékař na sál! David Grant

Realistické, vtipné vyprávění a životě zvířecí nemocnice. Některé z příběhů končí dobře, ale jak už to tak v životě bývá, některé špatně - často přičiněním nezodpovědných majitelů. Přesto kniha jako celek působí velice příjemným, pozitivním dojmem a navíc patří mezi ten typ čtivých knih, u které téměř nemůžete přestat číst. Celkově mohu jedině doporučit všem zvířecím fandům.

Rodina z divočiny Rodina z divočiny Kobie Krüger

Velice surově a přesto takřka poeticky napsaná kniha o nesnázích života v Africe. Soužití s místními není nejrůžovější stejně tak ani soužití se zvířaty. To se mi na celé knize líbí asi nejvíc - autorka popisuje věci tak, jak se mají a nepropadá zbytečnému zlehčování - nic není jednoduché, ale i tak to za to stojí.

21.11.2015 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Jedná se o velice silnou knihu s tématikou 2. světové války. Ačkoliv děj nesledujeme přímo z řad vojenské vřavy na čtenáře zapůsobí snad o to víc. Z paměti se mi již nikdy nevytratí příběh ruského vojáka. Rozhodně stojí za přečtení.

Hadráři z Emauz Hadráři z Emauz Boris Simon

Když se mi hadráři dostaly do ruky, dost jsem se bála, že půjde o takovou tu srdcebolnou solidaritu, která mě svou naléhavostí spíše odradí. Místo toho se mi ale dostalo velice citlivého románu, který může být inspirací pro všechny, jimž životy ostatních nejsou lhostejné. Rozhodně stojí za přečtení.

Baba Baba Václav Prokůpek

Prokůpkova Baba patřila mezi nejoblíbenější knížky mého dospívání. To že je určena převážně milovníkům koní je asi zřejmé, kromě toho se ale jedná o opravdu zdařilý román s vesnickou tématikou. Vlastně díky němu jsem k tomuto žánru přilnula a dodnes nepohrdnu žádnou další knížkou tohoto typu. Baba je čtivá, kouzelná, reálná i tragická - prostě kniha, jak má být :)

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ani by mě nenapadlo, že v českých luzích a hájích může vzniknout takovéhle dílo. Žítkovské bohyně se skvěle čtou, nabízí v podstatě edukativní pohled na jednu z nejstarších českých tradic, kritiku komunismu a neméně také zamyšlení se nad vztahem muže a ženy v moderní společnosti. V tomhle směru se trochu obávám, že někteří z pánů mohou být trošku zklamaní, protože tato kniha je svým zaměřením určena spíše ženám. To ale nesráží nic na její kvalitě a jistě potěší i ty méně ješitné muže.