Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.74722

Nineteen Eighty-Four

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1949 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
MichalkoteapředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

Veľmi dobrá kniha

sgjoli24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už jsem to psala u 451° Fahrenheita – obě tyto knihy jsou nadčasové! A právem si zaslouží pozornost.
1984 skvělým způsobem líčí marný a již předem prohraný boj antihrdiny Winstona, které člověku prostě musí být líto, protože člověk tak nějak musí být jasné, že to s ním nedopadne úplně růžově. Celý svět je popsán tak moc reálně, že je to dost děsivé, kdyby se to nakonec stalo i v reálném světě. A opět si u toho člověk říká, proč si to ti lidé nechali vnutit, ale jak bychom se bránili my? Není to úplně snadné čtení, ale rozhodně čtenáři přináší mnoho podnětů k zamyšlení.

Gandalff00719.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Také jste cítili při čtení tu doslova živočišnou bolest? A děs? A zároveň radost že žijeme ve světě, ve kterém žijeme? Svět, který zde Orwell představuje, je totiž tak zvráceně odporný, že většina problémů našeho dnešního reálného světa vypadají v porovnání s ním jako pohádky na dobrou noc...

marcelzb18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

super kniha, odporučam

petra408015.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Námět je perfektní, dílo jistě nadčasové, ale...
Zdá se mi jako by nebyl plně využit potenciál myšlenky, něco mi tam chybělo a občas trochu otrava ty pasáže z Goldsteinovy knihy.
Konec se dal očekávat, přesto mě zklamal.

Denika12.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Z málokteré knihy je člověku fyzicky zle - panu Orwellovi se však podařilo toho docílit. Velmi znepokojivé...

jarki10.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jelikož jsem knihu dostala za úkol přečíst a napsat o ní seminární práci, kvůli učitelce, mě opravdu nebavilo. Ale sotva jsem začala, chytlo mě to. Zajímavé dílo o naší současnosti napsané v minulosti.

SedllY07.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Čekal jsem tedy více.. Nadčasová myšlenka super, ale dějově podle mě podprůměr.

Raysee_9706.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Běžně jsem zvyklá se trochu rozepisovat, ale u tohoto díla nějak nemám slov. Člověk má po dočtení tolik pocitů, představ, které ho doprovázely při čtení, a které ještě nepominuli,...

Mějte představivost, buďte trpěliví s tím, než si zvyknete na tempo příběhu a myslím, že tohle dílo si vás získá.

jaghut02.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pro mne to není kniha, ale učebnice minulosti, reportáž ze současnosti a hlavně věštění budoucnosti. Tenhle svět nám "inženýři lidských duší" připravují dnes a denně. Bohužel se obávám, že popis našeho budoucího světa, je až příliš realistický a to včetně ústředních hesel:

"VÁLKA JE MÍR - SVOBODA JE OTROCTVÍ - NEVĚDOMOST JE SÍLA "

Zednář22.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého nedokáže zasadit dobrý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

Celý text: http://mladyzednar.blogspot.cz/2016/06/teorie-praxe-oligarchickeho-kolektivizmu.html

TaLu21.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si konečně přečetla tento román, který jsem již dlouho měla na pomyslném seznamu knih, které bych chtěla v životě přečíst.
Samozřejmě, že si toto nadčasové dílo zaslouží plné hodnocení.
Já tu jednu hvězdu sundávám za tu depresi, co ve mě čtení vyvolalo. Takže čistě z osobních důvodů .
Je s podivem, jak tento román "žije mino čas" - až mne zamrazilo ( nejednou), jak aktuální věty čtu.
Praktiky totalitního režimu, kdy jedině strana má pravdu, jakkoli je nesmyslná a zvrácená mi připomněly, že paměť národa bývá někdy tak krátká !
Manipulací, mučením, stálým dohledem, znemožněním komunikace a znevážením všech hodnot, které formují člověka, dochází k jeho deformaci.
Nezbývá než věřit, že si vezmeme k srdci citát G. Santayana: "Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat"

Adamson16.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dlouho jsem se tím prokousával, protože mi to přišlo trochu suché, ale jinak výborná knížka.

Andiess08.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha, kterou by si měl rozhodně každý přečíst!

Fafyna06.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jednoduše geniální - ta kniha má všechno. Napětí, romantiku, filosofii i poselství budoucím generacím. A nejhorší na tom je, že lidi se stejně nepoučí, ať na ně to poselství řve ze všech stran nebo ne. Protože jak řekl pan Hrabal: "lidstvo je potomstvo zlé, blbé a zločinné". Nemohla jsem zkrátka od knihy odtrhnout oči!!!

Meebo8704.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi zajímavá kniha

Natyna331.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Na začátku jsem se nemohla začíst, ale pak to začalo mít spád :)

wiix25.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Motívy totalitnej spoločnosti, strachu a smrti sú cítiť v celom diele. Rozbor spoločnosti a jej zvráteného fungovania je popretkávaný príbehom Winstona Smitha, ktorý sa považuje za jediného, kto nestratil pamäť a vie ako sa veci skutočne majú, aká je ľudská hodnota a čo je pravda.

Beltrix22.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozhodně kniha, která vede k zamyšlení. Musím říct, že mi bylo velmi sympatické, že hlavní postavou není žádný "hrdina", ale prostě normální člověk. Ohromně to (alespoň na mě) zvýšilo dopad. A i když upřednostňuji happyendy, tak tady se hodil ten konec, který George Orwell vymyslel, neskutečně lépe.
Na rozdíl od spousty komentujících přede mnou mě bavily i (nebo především?) pasáže z Goldsteinovy knihy.

BLeeCraleek22.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejvíc mě dostalo to, jak pokřivené a zvrácené měli hodnoty. Všichni jsou jako stádo nemyslících, bezcitných, deprimovaných bytostí. Všichni proti všem, děti proti rodičům, manžel proti manželce… Bez lásky. Když se najdou lidi, kteří vidí, že něco není v pořádku a snaží se o „normální“ vztah, život, cokoliv, tak neví, jak na to, zoufale se chytají jeden druhého s tím, že už jsou stejně mrví a když se zdá, že se jim povedlo milovat, tak se to zhroutí jako domeček z karet v momentu strachu. Který člověk když se bojí, když mu hrozí něco hrozného, by řekl, že by byl raději, kdyby se to stalo tomu koho miluje?

((A tady to vidím : Člověk, který nepřijal, nemůže dát. Člověk, který nebyl milován, nemůže(nebo může ale jen těžko) milovat. Člověk, který nepoznal lásku není schopen oběti pro druhého člověka. Na druhé straně člověk, který byl milován, miluje a rozumí tomu, co je láska je ochoten riskovat a obětovat cokoliv jen pro to aby zachránil bytost, na které mu záleží. Nemám pravdu?))

dasstre19.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak tady 4* za konec. Trochu mě dostal, nějak jsem tomu nevěřila. Jinak zbytek super,

Tamten18.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Působivý a odstrašující nástin absolutní totality. Kniha však místy příliš zabředává do filozofických úvah, které nejsou moc čtivé a opakují se.

jakub008517.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dokázal velice dobře odhadnout budoucnost. Nadčasové. Realistické. Akorát je nutné na toto dílo mít náladu, přeci jen je to velice depresivní dílo a nelze jen tak dostat z hlavy.

Jane00715.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dobrá kniha popisující neskutečná zvěrstva. Deprimující je, že takové věci se opravdu děly a není tomu tak dávno. Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala.

Jennkie14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi dobra kniha,ale strasne deprimujici. Clovek ma pak tendenci vnimat realitu stejne a daji se najit ruzne indicie.
Filosofie te Strany a vubec cele knihy je desiva,ale zaroven precizne promyslena....

niki-chan14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Brr... po přečtení ji pořád nemůžu dostat z hlavy. Nejen, že nutí k zamyšlení, ale zaryje se pod kůži naprosto neuvěřitelně. Doufám, že takovou dobu nezažiju...

VlastVanDam05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nadčasové dílo! Po dočtení tak nějak nemám slov, od začátku do konce brilantní.

wildprincess05.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha je asi opravdu dobrá, ale mě prostě nebavila...nemohla jsem se do ní začíst, začátek byl pro mě vyloženě nudnej, kdy jsem dokonce přemýšlela, že knihu odložím...pak jsem se začetla a bylo to lepší....ale jelikož jde politika mimo mě, tak tato kniha bohužel taky....Tato kniha je asi opravdu výborná, jen to není prostě nic pro mě....

RSR30.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knih na které musím myslet i když jsem ji už dočetla. Lze ji chápat jako takové varování před totalitním režimem, který využívá strach a kontrolu k tomu, aby si udržel moc. Po téměř 70 letech od napsání bohužel stále aktuální.

lapagerie27.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vůbec se mi do čtení nechtělo, tušila jsem, že z toho budu špatná. Ale dočetla jsem a podle očekávání se z toho nemůžu oklepat. Takový teror a vymývání mozků, žádná volnost pohybu, myšlení... Příšerné. neskutečně reálně popsaná síla totality.