1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipu...celý text

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.75026
Originální název:

Nineteen Eighty-Four

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1949 ...více
Nahrávám...

Komentáře (596)

Přidat komentář
tkule
předevčírem

Rozhodně jedna z knih, která patří na seznam: Nutno přečíst! :-)

xxxZlatonka
23. října

Já nevím.. Prostě nevím, co si o této knize myslet. Když jsem ji četla, nebavila mě, něco mi na ní nesedělo a k jejímu dočtení jsem se musela nutit. Avšak, nelituji toho. Jak nad tím tak přemýšlím, vadil mi asi námět - omezení svobody, manipulace a téměř žádná snaha o zrušení tohoto režimu, protože všichni byli naprosto ovlivnění. Díky této knize jsem si uvědomila, jak je důležitá svoboda a boj za vlastní názor. Je ohromně nadčasová, stále si všímám souvislostí mezi tímto příběhem a současností.. Mezi mé nejoblíbenější knihy se asi nezařadí, ale i tak si ji za pár let musím přečíst znovu.

monarichter
23. října

Bohužel mi kniha nesedla, neoslovila mě.

DarkFireflies
16. října

Napsat komentář k téhle knize je obzvláště náročné, protože...
...je to perfektní dílo a to i přesto, že je to jedna velká vázaná deprese.
...tohle téma je nadčasové a bohužel bude vždy aktuální.
...ukazuje, že víra v lidstvo může být špatným tahem a zdravý rozum je pouze relativním pojmem.

A hlavně proto, že jsem si na konci knihy málem vyplakala oči. Winstone, proč?
Tímhle dílem by se měl každý povinně alespoň jednou v životě prolouskat, a proto za mě jasných 5*.

allebra
15. října

Pro mě to byl určitě velký čtenářský zážitek, na který jen tak nezapomenu, skvěle napsáno! Velmi nadčasová kniha, která přinutí k zamyšlení, určitě si ji za nějaký čas přečtu znovu. Teď knihu raději zase vrátím dceři, stojí v čele knihovny a já mám silný pocit, že mě neustále sleduje! Brzy se chystám na poslední filmové zpracování z roku 1984!

Zednář
14. října

Na začátku knihy nám Orwell před očima vybuduje skvělý obrázek post-apokalyptického totalitního státu do kterého však nedokáže zasadit skvělý příběh. Kniha je napsána za jediným účelem a to předat myšlenku (neexistujícího?) teroristy a kontrarevolucionáře Goldsteina. Kniha nese název "Teorie a praxe oligarchického kolektivismu" která vystihuje moderní totality včerejška, dneška i zítřka.

TEORIE A PRAXE OLIGARCHICKÉHO KOLEKTIVISMU
Emanuel Goldstein

VÁLKA JE MÍR
SVOBODA JE OTROCTVÍ
NEVĚDOMOST JE SÍLA

Celý text: http://mladyzednar.blogspot.cz/2016/06/teorie-praxe-oligarchickeho-kolektivizmu.html

OldiesUL
13. října

Nadčasové a varující. A místy ne tak vzdálené od reality.

mulderka
08. října

Stačí bez zásadních změn přejmenovat na 2016 a máme zde literaturu faktu...

slaska77
04. října

Poměrně zásadní dílo, četla jsem i následný komentář od disidenta v ČR, který řadu věcí prožil na vlastní kůži. Určitě doporučuji třeba i mladší generaci, která nic z dob předchozích nezažila.

LucyPevensie
03. října

Děsivé, úchvatné a naprosto úžasné!

marta0912
02. října

První dva díly mě nudily. Téma, o kterém je knížka napsaná, mě z nevysvětlitelných příčin nikdy neděsilo, takže jsem něměla důvod nad tím přemýšlet. Prostě to nebylo ono, nezarylo se mi to pod kůži, neběhala jsem ve dvě ráno po pokoji a nevykřikovala "dokonalé myšlenky" knihy, jak je mým divným zvykem, když jsem něčím posedlá.
Pak přišla část tři a s ní i mučení a manipulování, které už mou pozornost přitáhlo trochu blíž. Také šokující odhalení s O' Brienem, které jsem tušila.
Třetí část se mi opravdu zalíbila a dokonce jsem se i po tom pokoji proběhla.
Jsem ráda, že knížka skončila tak, jak skončila. Kdyby skončila dobře, tak by mě pěkně naštvala. Tak jak skončila, skončila, jak by opravdu skončila. :)

verjan2
01. října

Nekompromisní sonda do poznání sebe sama. Chraň nás, člověče, před Velkými bratry v budoucnosti (nebo už nyní?).

Vanjaman
01. října

Bohužel se stává realitou současnosti. G.Orwell se pouze spletl v roce.

Cipori
29. září

Zajímavé, leč depkoidní... Možná se k ní ještě někdy vrátím, ale vypustím konec. :-)

Hanka_Bohmova
26. září

Osobní střípek: určitě si vzpomínáte, místnost 101 a Udělejte to s ní! Od prvního přečtení někdy v osmnácti se mi nepodařilo tuhle scénu a její význam vymazat z mysli.
Tak se trhají pouta. Tak se zabíjejí zárodky vzájemnosti, lásky.
Nedělala jsem si žádné iluze o svých šancích v podobné situaci. Tahle scéna, tahle věta byla zásadním hřebíkem do rakve mých náctiletých úvah o tom, že bych snad cokoli, co má v životě nějakou cenu, mohla nést sama, opírat o své síly.

Iris.cha
25. září

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem kdy četla. I když mě psychicky týrala, protože jsem ve Winstona věřila až do poslední chvíle, dokud nezemřel s láskou k velkému bratrovi. Z té poslední stránky mi bylo doslova špatně. I fyzicky. Nešlo to jen tak zvládnout, nedokázala jsem tu poslední stranu jednoduše dočíst a knihu zavřít, musela jsem ji číst pořád dokola, jako by se ten konec mohl změnit. Nezměnil.

Ajrad1981
18. září

Dost nepěkná a nepříjemná představa, že by se tohle mělo někdy stát skutečností! Sice by se nás netýkal Big Brother, ale jestli ty mocnosti byly nastaveny stejně, tak bychom si v Eurasii moc nepomohli. Naštěstí rok 1984 jsme - myslím lidstvo - už prošvihli, takže se tato budoucnost posouvá do - do kdy? Do 2084? 2184?

"Vrcholem kacířství je zdravý rozum." - Jsem kacíř a jsem na to hrdá!! :-)

stolbice
16. září

Zajímalo by mě, zda si autor už ve své době uvědomoval, jak bude tahle kniha nadčasová a stále aktuální. Je to vážně děsivé a nejen vzhledem k psanému příběhu, ale i k tomu, že jsou místa, kde se to děje.
"Jestli chceš obraz budoucnosti, představ si vysokou botu, která dupe po lidské tváři - navždycky."
Myslím, že si teď půjdu přečíst nějakou dětskou knížku s obláčky, sluníčky a hopsajícími roztomilými králíčky.

crate
16. září

To co Farma zvířat načala, to v knize 1984 je propracováno a rozpracováno do sebemenších detailů. Skvělá a nadčasová vize světa s depresivní atmosférou. Značně je znát, že na atmosféře knihy se podepsala autorova nemoc a blížící se smrt, ale to celé dílo jen velmi dobře podtrhuje a vykresluje. Fantastická kniha a určitě si jí někdy přečtu znovu.

bindis
15. září

Zajímavé čtení

ManželéMannovi
15. září

Výborná kniha. Někdy hodně depresivní, ale proč ne. Popis totalitních režimů je dokonalý. Ale nedělejme si iluze o tom, že sledování není běžnou věcí. Amerika a její bezpečnostní úřady, fungují dávno jako velký bratr. Když jste jednou v nějaké evidenci nikdy se z ní už nedostanete. Ani v Evropě příliš nezaostáváme. Díky bezpečnostní situaci bude v tomto ohledu přituhovat. Co kupujete, na co se po večerech díváte, co prohlížíte na internetu, kde máte uzavřené pojistné smlouvy, kam nejčastěji chodíte, kolik máte na učtu peněz, s kým si telefonujete, co mu říkáte atd. atd., se dnes díky technologiím dá velmi dobře sledovat. Kamery jsou dnes na každém rohu, v obytných domech, ulicích, obchoďácích. A díky chytrým telefonů, kterým se zatím úspěšně vyhýbám se to ještě zhoršuje. Velký bratr nás sleduje na každém kroku.

Kao
13. září

Nevyhrál...Jak jsi mi to, Winstone, mohl udělat?

Tahle knížka vám popře veškerou logiku, ve kterou jste kdy věřili.
Dvě a dvě je pět..
...

Nifredil
10. září

Je to hrozné. Ne, tím, jak je to napsané, ale obsahem. Ta kniha je výborná, skvělá, ale to o čem tam autor píše je šílené, děsivé a zvrácené. A nejhorší je, že totalitní režimy takhle opravdu fungují. Ne v celé té hrůznosti, ale ano, takhle to vypadá. Jinak za mě, mě ta kniha chytla až do poloviny. Do té doby jsem se dost trápila, ale přestože jsem zděšená, nakonec vlastně nelituji, že jsem ji dočetla. Co je šílené je to, že vlastně celá první polovina popisuje svým způsobem realitu toho, jak fungoval komunistický režim. Ano, takhle to bylo, tak to známe, jen ty obrazovky nebyly, ale mikrofony strčené pod stoly, v květináčích nebo i jinde, tak to fungovalo. Takže není to lehké čtení, není to příjemné čtení, ale je to hodně potřebné a skvěle napsané čtení.

zuzana4291
09. září

Tahle kniha má obrovskou výhodu, velmi dobře se čte. Ale co se týká děje, je to velmi náročné. Spojila jsem si to s totalitním režimem, s heslem " kdo nejde s námi, jde proti nám". Akorát rozdíl je v tom, že v knize tyto lidi nikam jenom "neuklidí", ale předělají na myšlení jediné možné, které je tomuto režimu přijatelné. Myslím, že to vystihují slova ze Star Treku " Musíte být asimilováni, odpor je marný".

Kíťovec
02. září

Uf ...

desert.fox
02. září

Na plný počet bodů moc depresivní, Ale přinejmenším poučné!!!

Stuart6
31. srpna

Jako by se to odehrávalo dnes. Neuvěřitelně přesná vize budoucnosti autora. Po přečtení se na svět dívám malilinko jinak. Ne .... vlastně dost jinak :-\
A přimlouvám se za zařazení do povinné četby na školách. Alespoň můj syn to povinné mít bude :-)

czpilar
28. srpna

Geniální kniha. Nemohl jsem se odtrhnout. Tohle by měla být povinná četba všech. Ani se mi nechce věřit, že to Orwell napsal už v roce 1949.

Danago
22. srpna

Když sem si koupila tuto knihu ,dcera, která ji už četla mi řekla : "Mami, připrav se , že to je drsné" No musím říct , že měla pravdu.......
Kniha z roku 1949 a přesto je velice aktuální i dnes. Až to téměř děsí.
A já sem měla dost dlouho problém uvěřit, že byla napsaná v roce 1949.......

bakjo95
19. srpna

Musím se přiznat, že jsem věřil v hodného O´Briena až do samotného konce příběhu, až do toho okamžiku, kdy nechal propálit Winstonovi mozek. Věřil jsem až do konce, že takhle to přece nemůže skončit, ale až když jsem dočetl poslední řádek, tak jsem teprve zjistil, jak jsem byl zhýčkaný americkýmy „happy endy“. Po pár hodinách přežvykování této psychologicko-geniální knihy jsem došel k závěru, že je to prostě legendární knížka, částečná předpověď budoucnosti a neobvyklý román zároveň. Doporučuji - 100%