1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipu...celý text

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.75597
Originální název:

Nineteen Eighty-Four (1949)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (672)

Přidat komentář
Alexander1918
27. března

Tož co k tomu říct... Snad jen to, že Orwell sám byl socialista a vyznění knihy nepasuje ani tak na socialismus, jako na pokročilé stádium kapitalismu. Takže krátce a výstižně (s omluvou za anglicismus)... Sorry jako!

Shajna
25. března

O tomto díle jsem dlouho nevěděla, což nevím, jak je možné, jelikož tuhle knihu četl, nebo by měl přečíst, snad každý. Zprvu jsem měla ke čtení odpor- povinná četba je povinná četba. Chvilku mi i trvalo, než jsem se začetla, ale poslední 1/4 jsem sfoukla jedním dechem. Je psaná spíše jednoduše, obyčejně, ale zápletka, respektive pointa, je dechberoucí. Donutí vás opravdu přemýšlet.

Textařka
23. března

Kniha není románem v pravém slova smyslu, ale spíš filosofickým pojednáním, a podle toho přiřazuji i počet hvězdiček, protože z tohoto hlediska knize nejde nic vytknout. Pokud bych knihu soudila jako román, tak mi v poslední třetině chyběl jistý druh spojení hlavní postava-čtenář. Celý Orwellův předpoklad stojí na schopnosti "číst" myšlenky, ale Winstonovy vnitřní pochody se zpravidla točily jiným směrem a čistě subjektivně jsem se s ním nedokázala ztotožnit, což mě jako čtenáře mrzelo. Nerada bych však tímto osobním dojmem ubírala knize její hodnotu. Jako celek je to vážně povedené dílo, které systematicky předkládá myšlenky o principech fungování diktatury, které každý podvědomě známe. Své dojmy bych shrnula citátem z tohoto díla: "Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví." (str. 176, rok vydání 2009, Levné knihy)

PeťkaW.
21. března

1984 je bezesporu úžasným dílem, které v sobě skrývá obrovskou pravdu, životní moudrost a myšlenkovou vyspělost autora. Je úžasné, jak dokonale Orwell vykreslil techniky diktátorských režimů (především komunismu), když s ním ještě sám neměl žádné zkušenosti. Nedivím se, že si někteří lidé myslí, že byl schopný cestovat časem a viděl komunistickou budoucnost, protože některé detaily jsou vážně zarážející. Nicméně... kniha se čte dobře, i když některé do děje vložené úřední zápisy a úryvky z knih působí občas trochu nudně a zbytečně odvádí pozornost od hlavního děje. Na druhou stranu je pravda, že bez nich by náš pohled na Oceánii asi nebyl úplný. Přiznám se, že prostřední část mě opravdu nebavila a do čtení jsem se musela často nutit. Závěr ale veškeré záporné pocity odsunul do pozadí a zbyl jen skvělý zážitek.

MichalHoráček
20. března

Tato kniha je tak mrazivě přesvědčivá, že bych se ani nedivil, kdyby za několik let se stala realitou a nějaká mocnost se jí i inspirovala :-( Už teď jsme "sledováni" na každém kroku. Vlády nám spíš jen přikazují a nařizují co, kdy a kde smíme...
Ale celkem by mne zajímalo, jak by to Orwell napsal v dnešní době...

ewi
18. března

pridávam sa k názoru, že by si knihu mal prečítať každý, i keď to teda nie je žiadne odpočinkové čítanie , príbeh je dosť depresívny, temný...a skutočne v mnohom sa dá nájsť analógia so súčasnosťou . Knihu som čítala v novom preklade, ktorý mi prišiel trochu " toporný" ...

jimbow
17. března

Škoda, že tahle kniha nevyšla o pár let dřív a nevyšla u nás v nákladu 15 milionů výtisků.

Damato
14. března

Při čtení jsem si říkala.... pro Boha, to je tak šíleně flustrující, bezmocné a tak šíleně se nám přibližující, několikrát jsem knihu odložila s tím, že ji nedočtu - ne proto, že je napsaná špatně, to rozhodně ne, je napsaná výborně a čtivě, ale protože jsem se bála, jak děsivě se to všechno podobá dnešnímu světu. Ale nakonec jsem nikdy neodolala a otevřela ji znovu a znovu, až jsem ji dočetla do úplného konce.

karolina1733
13. března

Četla jsem ji několik měsíců, protože se tam asi 90 stran nic nedělo. Začalo mě to bavit až když se Winston seznámil s Julií. Tématem je naprosto geniální a pravdivá. Ono se totiž klidně může stát, že takhle svět jednou bude vypadat...

Fantýna
12. března

Na tuto knihu mám rozporuplný názor. Na jednu stranu si jsem ráda, že autor vytvořil tak upřímné dílo. A na druhou stranu mě až děsí, že toto dílo může kdokoliv kdykoliv zneužít. Když přehlédnu tu negativní stránku, tak se mi dílo líbilo, protože jsem cítila temnou atmosféru, kterou umocňoval pocit, že mě Velký bratr na každém kroku sleduje.

Eremites
11. března

Autor byl geniální vizionář - popsat do takových detailů fungování totalitních režimů (nejen) bývalého východního bloku a ještě k tomu kousek přidat, v době kdy to ještě byla dost vzdálená budoucnost, to je vskutku obdivuhodné.

Nebylo to jednoduché čtení. Bolelo a to hodně. Znovu a znovu se mi povrzuje, že lidé jako společnost jsou prostě nepoučitelní a velmi rádi a rychle zapomínají. Už dříve jsem došla k témuž poznatku, jako autor - a to, že lidé jsou schopni (a leckdy dobrovolně a rádi) vyměnit svobodu za pocit (falešné) jistoty či jak píše autor - za pocit "štěstí". Stejně jako někteří níže komentující mám pocit, že se do této totalitní doby pomalu ale jistě vracíme a ještě si k tomu nadšeně tleskáme. Bohužel.

Jsem ráda, že jsem četla vydání knihy s "doslovem" Milana Šimečky. On to vlastně, přísně vzato, doslov není, spíše velmi podrobné srovnání literárního příběhu se skutečným reálným socialismem u nás a to někým, kdo jej spoustu let zažíval osobně a na vlastní kůži. Jsou to takové dvě knihy v jednom a je to rozhodně přínos - asi největší pro ty, kteří již tuto dobu nezažili (nebo milosrdně zapomněli).

Tlapka
10. března

Farma zvířat pro pokročilé. Sakra dobré čtení. Mrazilo mě v zádech, jak se pravda měnila v lež a lež v pravdu, ačkoli to bylo to stejné. Úžasně zachycená manipulace, ideologicky zdůvodněná každá všední drobnost. Z detailů se pak skládá celý ten kolosální odlidštěný celek.
"Chceš vidět pět prstů nebo mě přesvědčit, že je vidíš?"
"Vidět je."
"Špatně!"
P.S. Každému to asi nesedne, ale kdo si chce připomenout trochu toho elánu a odhodlání žít a riskovat, najděte si píseň pojmenovanou podle hlavního hrdiny od Ready Kirken.

TallulahDragon
10. března

Ačkoliv se kniha zabývá problémem politického uspořádání světa a slepým následováním ideologie, donutila mě pozastavit se spíše nad druhým tématem na jejích stránkách vyzdvihovaným. A sice svobodou lásky. Místo dojmů z Goldsteinových teorií ve mně dílo zanechalo pocit vděčnosti, že mohu svobodně milovat lidi mně blízké.

Mercatino
07. března

Je to ještě větší masakr než jsem očekával, po celou dobu četby mám zvýšený tlak. Vidím v knize plus, že je jako výstraha pro náš svět a jako mínus, že je skvělým návodem jak vymazat lidskost ze světa. Kniha totalitně dokonalá. Určitě se k této knize vracet nebudu, psycho. Příběh je vypálen do mysli ohnivým písmem. Po dočtení knihy jsem se musel zeptat sám sebe. Je možné si vypěstovat tak silnou osobnost, aby jsem vydržel takové šílené věci? Doprdele neměl jsem to číst.... Po dočtení knihy mám tolik otázek, až je mi z toho zle.

doriska
07. března

Kniha, která se dá napasovat na každou dobu... Společnost nikdy nebude svobodná a vždy bude pod něčí vládou, ať už v tom nebo onom. Bohužel lidi nezískávají svobodu jak plynou věky, spíše naopak.

houbaaa
07. března

Kniha, která se pomalu stává realitou, jež s nekritickým nadšením vítame a přijímáme.

Aleen
07. března

Jsem už stará... :-( Když jsem byla na střední byl 1984 zakázaný...Kdyby nebyl, měla bych ho v povinné, nebo doporučené literatuře (na ty 4 roky jsme měli přibližně 250 knih). Takhle jsem se jí "vyhýbala" až doteď. Nemrzí mně to. V mém životě to funguje tak, že potkávám správné lidi a správné knihy ve správný čas. Myslím, že ještě před nedávnem bych se při jejím čtení složila. Jsem přesvědčená, že díky moderním technologiím a postupnému hloupnutí lidstva, je kniha s každým rokem pravdivější. Nechci opakovat, co bylo řečeno, proto jen souhlasím se všemi!

barlow
06. března

Instantní deprese, která se dá naroubovat i na dnešní dobu. Nadčasové dílo

M4P4
05. března

Dnes (2017) už povinné čítanie! Táto kniha vám pomôže vybrať si červenú pilulku. Po prehltnutí červenej pilulky už niet cesty späť.

tester
03. března

Co je také úkol a poslání literatury? Upozorňovat čtenáře na možná nebezpečí, aby se vzchopili a proti zlu a své likvidaci se postavili. 1984 padá u nás na značně neúrodnou půdu. Fůra nadšených výkřiků a hodnocení a jinak nic. Naši potomci naši tupost odnesou.
http://inner-light.ning.com/forum/topics/proc-je-treba-upozornovat-na-zlo-a-jakym-zpusobem-na-nej-upozorno

Henry_1986
02. března

Tuto knihu by měl přečíst každý...je to síla...a pravda...otevření očí pro ty, kteří to ještě nevidí.

Ondřej84
27. února

Vizionářský román par excellence. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem přečetl. Mistrně vyprávěný příběh ze života Winstona Smithe vtahuje čtenáře do děje už od samého začátku. Klasika pana Orwella by rozhodně neměla chybět v žádné české, domací knihovně, protože jak je vidět, román 1984 je nadčasový a vedoucí k hlubokému zamyšlení i v dnešní době. A obávám se, že rovněž v dobách budoucích. Osobně doporučuji čtenářům, aby se pozorně zaměřili na Winstonovu výpověď napsanou na papír, na němž popisuje zážitek z kina, kde promítali samé válečné filmy, např. ten o bombardování lodě s uprchlíky kdesi ve středozemí. Neuvěřitelné. Na závěr mohu konstatovat překvapení z osobního poznatku, kolik lidí ví o existenci románu 1984, aniž by ho četli. Pokud jsem konfrontován s dotazem na věk, někdy odpovídám : Narozen v Orwellově roce. Ještě jsem nezaznamenal, že by se někdo nedobral roku 1984, což pokládám za zajímavé zjištění. Přeji příjemný čtenářský zážitek.

zbožňuju_knihy
26. února

O téhle knížce jsem slyšela několikrát..už kdysi ve škole.. po letech jsem na ni narazila v levných knihách... Doma jsem se pak od knihy nemohla odtrhnout! Naprosto úžasně popsaný totalitní režim. Bavila mne od začátku do konce, nedávno ji četl přítel a když zrovna knihu odložil, znovu jsem se jen tak začetla, kdekoli v ději... Prostě naprostá bomba, vzhledem k roku kdy byla napsaná.. Myslím, že jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Nemůžu jinak, než doporučit.

knihamouder
23. února

Nakonec Winston zvítězil. Ale není vítěz jako vítěz...

Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde, hlava mu sejde!
Strhující dílo se závanem minulosti, přítomnosti nebo dokonce budoucnosti? Záleží na tom, kdo jsme a kde jsme. Kdo je kdo? Přítel či nepřítel. Koho z nich jde milovat víc?
Co si pamatuje skutečnost lépe-papír nebo lidská mysl?
Velký bratr tě sleduje! Ano, Tebe, Tebe i Tebe. (V knize jsou postavy nuceny vzdát se soukromí, kdežto dnešní lidé dávají informace o sobě a svých blízkých dobrovolně.)
Kniha ve mě vyvolala mnoho otázek a zamyšlení se nad svým vlastním bytím. Titul je depresivní, mrazivý, bolestivý, vyvolává strach a beznaděj, ale i přes to se k němu ještě vrátím. Takovou knihu nestačí číst jen jednou.

Jana283
21. února

Mrazivé. Bojím se, že už se hodně přibližujeme

Pumpkin
20. února

Samozřejmě na podruhé už to nebylo tak šokující, protože jsem věděla co přijde, ale na mrazivosti to neubralo .

Likandros
18. února

Dočteno za dva dny, zkrátka geniální. :)

martin4183
14. února

Geniální, frustrující, čtivé! 1984 se právě stal mým nejoblíbenějším románem.

Syd
11. února

Are you such a dreamer
To put the world to rights
I'll stay home forever
Where two and two always makes a five

lil_monster
11. února

Jestli ona není chyba zařazovat 1984 jako povinnou četbu. Jestli ona nebyla chyba tu knihu vůbec napsat.
Jednou vpravo, poté vlevo - vypadá to, jako by si tuhle knihu lidstvo nevzalo jako varování, ale jako příklad. Diktatura: návod na použití.