1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.75324

Nineteen Eighty-Four (1949)

Romány, Sci-fi a fantasy
Vydáno:, Levné knihy
Více informací...

Kristýna421

Naprosto úžasná kniha. Po celou dobu co jsem to četla, mi bylo až špatně z toho v jakém světe to postavy žijí a jak se proti tomu nedá nic dělat...rozhodně doporučuji!

Pampalini

Až sa nechce veriť, že kedysi fikcia sa dnes stáva skutočnosťou. Myslím, že kompetentní by mali viac čítať. To by ten svet vyzeral inak. Škoda.

MartinaSladkova

Má nejoblíbenější kniha. To myslím mluví za vše. Nejděsivější zjištění je, že naše společnost se tomuto románu stále více podobá.

Erik77

Mrazivá kniha

PanTomina

Neskutečná děsivá nadčasová vize. Třetí oko. A ten konec, ten Ti zlomí páteř. Nezapomenu

viteslaf

Naprosto nadčasová kniha. Nejlepší román, co jsem zatím četl.
Zlomit to poslední, co v člověku zbylo strachem jako je číslo 101 je mrazivé. Ostatně jako celá kniha.

"Zradila jsem tě"
"Také jsem tě zradil"

Jayak

Skvělá kniha, stále aktuální

zbt81
24.12.2016

Jeden z najtemnejších a najbezútešnejších románov aké som čítala. Neviem či som ho úplne pochopila, ale rozhodne sa k nemu už druhýkrát neplánujem vrátiť.
Určite nie je náhoda, že Orwell napísal svoj román koncom 40-tych rokov keď padala železná opona naprieč povojnovou Európou. Skvele opísal princíp totalitných režimov sovietskeho Ruska a nacistického Nemecka. Akoby predpovedal veľké procesy a čistky v 50-tych rokoch medzi straníkmi v komunistickom bloku. Opis obrazu veľkého brata (akejsi bájnej bytosti, ktorý snáď fyzicky ani nikdy neexistoval) akoby presne sedel na súdruha Stalina.
Skutočnosť, že človek si nebol nikdy istý či ho nesledujú a musel dávať pozor na každé svoje gesto či výraz tváre, aby nevzbudil podozrenie bol neznesiteľný. Dnes pri súčasnej technike by takýto monitoring obyvateľstva nebol pre totalitnú spoločnosť nemožný.
Hlavný hrdina doplatil na svoju slabú ostražitosť, neopatrnnosť, ale aj dôverčivosť k človeku, ktorý sa nakoniec stal "vykonávateľom spravodlivosti" strany a jeho katom.

Yarwen
23.12.2016

Příběh samotný spíš podprůměrný, u pár míst trochu hapruje logika, ale vystavěný svět totalismu je velkolepý. Vzhledem k době, kdy Orwell knihu vydal, je obdivuhodné, jak přesně vystihl prvky, na základě kterých fungoval komunistický blok ve východní Evropě v následujících letech. Téměř jako bych se vrátil o několik desítek let nazpět a znovu viděl tu bezútěšnost, nehledě na mučení a popravy statečných lidí našeho národa. Budiž to memento a zdvižený varovný prst v době, kdy se komunisté opět umísťují ve volbách na předních místech, dokazujíc tak, jak kdysi řekl Hegel, že jediné poučení z historie lidstva je to, že lidstvo je nepoučitelné.

Mátová
22.12.2016

Tahle kniha mě dostala. Nadčasová záležitost, která je aktuální v každé době. Komentář píšu s odstupem několika měsíců a přesto z ní mám pořád husinu.

Olafa
21.12.2016

Neuvěřitelně nadčasová a děsivá kniha.

Jessica007
01.12.2016

Dlouho jsem tuto knihu odkládala - a nakonec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Tedy je velice depresivní - a ač poprvé vydaná v r. 1949, tak spousta z toho je aktuální i dnes. A současné kamery, chytré televize, chytré mobily, internet, kde se dá vše možné dohledat a dohledat, co člověk hledal.. Je to opravdu kniha depresivní.. Co vše se v ní děje, hrozné. A nemusí se to dít jen v té knize. Prostě hrozné.. Knize dávám 5 hvězdiček. A doporučuji.

Phyl
01.12.2016

Když to člověk přečte podruhé s odstupem několika let, a s trochu větším přehledem, sezná, že tohle je nadčasově, geniálně, skvělé dílo. Navíc po přečtení knihy Není co závidět (http://www.databazeknih.cz/knihy/neni-co-zavidet-obycejne-zivoty-v-severni-koreji-192610 ), si dokonce i člověk uvědomí, že se přesně tohle někde ve světě opravdu děje, případně se to donedávna dělo ve velkém měřítku ve valné části Evropy. A přesně tohle se může opět kdykoli opakovat, pokud budou lidé neustále pokračovat v hrození prstem, když se nikdo nedívá, nadáváním a brbláním když je nikdo neslyší, a nakonec svým laxním přístupem a lenoškou arogancí mávnou rukou nad možností volit si sám z vlastní vůle se slovy, že se nic nezmění. Nakonec se najde opět nějaká menšina, která toho využije a postaví se k moci, a svoboda, za kterou někdo bojoval, opět padne, a ti stejní lidé budou opět nadávat, tentokrát ovšem za toto jim budou trhány jazyky, budou hrozit, ale ruce jim budou řezány. A to jenom proto, že sami v době kdy mohli něco udělat, neudělali nic. A proto nevědomí proletáři, neustále se ukajejíci pouze silnými slovy a v době kdy můžete vyzvednout své činy, přesto raději masturbujete doma, a prskáte pouze do všech stran, že to nemá smysl, vyližte si prdel!

Karcoolka2210
29.11.2016

Musím si to najprv nechať uležať v hlave, až potom príde hodnotenie.

Janie26
28.11.2016

Tato kniha mě velmi oslovila. Na začátku byla trošku nudná, ale ke konci, kdy se začalo všechno schilovat dalo by se říct k lepšímu se mi tajil dech. Opravdu jsem měla slzy v očích a z knihy jsem byla dlouho mimo. Určitě všem DOPORUČUJI!!

Lindaly6
26.11.2016

Krásné, smutné, současné ... úplně z toho hrůzou mrazí jak je to promyšlené ...

Niriel
26.11.2016

Už je to nějaká doba od přečtení, přesto nad ní stále přemýšlím. Když jsem ji vzala do ruky ani mě nenapadlo, že se zařadí na seznam knih, které někomu doporučím. Stalo se...

Je to kniha, která i přes rok vydání je stále čtivá a aktuální. Poukazuje na myšlení lidí i fungování principů politiky.

Důvodem, proč je kniha stále aktuální, je, že základní myšlenky člověka se nezměnily.

Jedna z vět, které se mi stále vrací:
"Ty víš, co je v místnosti 101, Winstone. Každý ví, co je v místnosti 101."

Killerka
23.11.2016

Kniha je velmi chválená a všemi doporučovaná. Pro mne to takový zázrak nebyl. Možná to bylo tím, že jsem věděla o čem kniha je a tak to pro mne nebylo až takové překvapení a šok... Ale musím neustále přemýšlet nad tím (SPOILER), jak by u mne vypadala místnost 101...

Cella
18.11.2016

Farma zvířat pro dospělé (-:

druzickaster
16.11.2016

Po přečtení jsme nebyl schopen napsat smysluplný komentář a obávám se, že ani teď to nebude ono. Kniha je děsivá od začátku dokonce. Je víc než děsivá, je to destilát čirého zla, je to návod jak vyrobit absolutní totalitní režim, je to varování jak můžeme dopadnout, když si necháme sebrat základní práva. Ač se neustále přesvědčuju, že je to jen vymyšlený příběh, pořád někde v zadu cítím nepříjmené pohledy. Dolsov Milana Šimečky, který zažil jak oba režimy žití, jako člen strany a následně odpadlík byl velmi výrazným návratem do reality, ano tento příběh prostě pasuje velmi často na různé politické garnitury a režimy. Je krutě promyšlený do posledního detailu. Společnost, ze které není úniku.

BetkaB.
15.11.2016

Když jsem to četla poprvé, nikdy mne nenapadlo, že Velký bratr mne bude hlídat 20 let po pádu socialistického zřízení - chytré telefony, chytré televize, internet a jeho paměť, kamery na ulicích... pomalu ale jistě se k nám vkrádá a my sami ho zveme dál.

Viky007
15.11.2016

Bylo to dost depresivní čtení. Jímá mě hrůza, když si uvědomím, že se toto vážně dělo (a stále děje). Hlavně poslední stránky jsem musela dlouho vydýchávat.
Pokud bych však měla hodnotit 1984 jako knihu, tak bohužel musím říct, že z ní zas tak nadšená nejsem. Ty čtyři hvězdičky jsem dala za skvěle popsaný totalitní systém. Jinak se mi kniha zdála taková utahaná... zkrátka jsem se nemohla začíst.

Caine
15.11.2016

Bohužel, v takovém světě žijeme aniž bychom si to uvědomovali. Na každém rohu kamera, na internetu je uloženo každé slovo, které napíšeme do vyhledávače. Někdy to však může být i užitečné(radši aby nebylo), při hledání zločince nebo ztracené osoby.

martunka
11.11.2016

Zajímavá myšlenka. V takovém světě bych žít nechtěla.

C.lementine
09.11.2016

Silná kniha asi v jakémkoliv režimu. Stejně si člověk pokládá otázku, jestli i teď to funguje podobně. Co všechno tě systém nutí dělat o čem ani nevíš, v jaké naivní představě žiješ a přežvykuješ všechno, co ti přinesou na podnose. Četlo se to velmi dobře, kapitoly jsou dobře rozestavěné, kvalitní, přitom populární, opravdu je možné si to představit jako divadelní představení. Antiutopistická představa jak je všechno řízené strachem a nenávistí vlastně funguje pravděpodobněji než možnost dosáhnutí celkového štěstí.

Wyder
08.11.2016

Dohnal jsem jeden velký rest, nicméně po dočtení mi to přijde prázdné... Otázka je, jestli jsem to nepochopil, nebo naopak pochopil... :-)

Kristyna95
08.11.2016

Netvrdim, ze Orwell nemel svuj utopicky svet promysleny a take dobre napsany. Ja se ale do docteni teto knihy musela kolikrat nutit a rozhodne ve mne nezanechala touhu se k ni nekdy vracet. Nevadi mi cist ponure a depresivni pribehy, ale tohle mi zkratka nesedlo. Kdyz budu mit chut precist si nekdy neco od Orwella, radeji sahnu po sve oblibene Farme zvirat.

fojtikjirik
07.11.2016

Jestli jsem 451 stupňů Fahrenheita označil za velmi děsivou knihu, tak 1984 už byl opravdu pořádný nářez. Vize státu, ve kterém neexistuje vůbec žádné soukromí a kde je jakýkoliv pokus o individuální myšlení perzekuován, mě pořádně vyděsila. Nejvíce se mnou ale pohnula představa, že by takový režim dokázal dokonce ovládat přírodní zákony. Bože, dopřej, aby tahle kniha zůstala sci-fi a nestala se sci-re.

lavendy
07.11.2016

Neuvěřitelné! Neskutečná kniha! Četla jsem ji vyděšená na jedno nadechnutí!

Dimas
04.11.2016

Nelze uvěřit roku 1949. Tak aktuální! Tuto knížku by si měl opravdu každý přečíst a celoživotně se vzdělávat. Totalita socialismu se nám změnila na otroctví konzumu a slepotu k hulváctví.
Ano, myšlení bolí...