Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.74537

Nineteen Eighty-Four

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1949 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
wiixvčeraHodnocení knihy 5 z 5

Motívy totalitnej spoločnosti, strachu a smrti sú cítiť v celom diele. Rozbor spoločnosti a jej zvráteného fungovania je popretkávaný príbehom Winstona Smitha, ktorý sa považuje za jediného, kto nestratil pamäť a vie ako sa veci skutočne majú, aká je ľudská hodnota a čo je pravda.

Beltrix22.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rozhodně kniha, která vede k zamyšlení. Musím říct, že mi bylo velmi sympatické, že hlavní postavou není žádný "hrdina", ale prostě normální člověk. Ohromně to (alespoň na mě) zvýšilo dopad. A i když upřednostňuji happyendy, tak tady se hodil ten konec, který George Orwell vymyslel, neskutečně lépe.
Na rozdíl od spousty komentujících přede mnou mě bavily i (nebo především?) pasáže z Goldsteinovy knihy.

BLeeCraleek22.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejvíc mě dostalo to, jak pokřivené a zvrácené měli hodnoty. Všichni jsou jako stádo nemyslících, bezcitných, deprimovaných bytostí. Všichni proti všem, děti proti rodičům, manžel proti manželce… Bez lásky. Když se najdou lidi, kteří vidí, že něco není v pořádku a snaží se o „normální“ vztah, život, cokoliv, tak neví, jak na to, zoufale se chytají jeden druhého s tím, že už jsou stejně mrví a když se zdá, že se jim povedlo milovat, tak se to zhroutí jako domeček z karet v momentu strachu. Který člověk když se bojí, když mu hrozí něco hrozného, by řekl, že by byl raději, kdyby se to stalo tomu koho miluje?

((A tady to vidím : Člověk, který nepřijal, nemůže dát. Člověk, který nebyl milován, nemůže(nebo může ale jen těžko) milovat. Člověk, který nepoznal lásku není schopen oběti pro druhého člověka. Na druhé straně člověk, který byl milován, miluje a rozumí tomu, co je láska je ochoten riskovat a obětovat cokoliv jen pro to aby zachránil bytost, na které mu záleží. Nemám pravdu?))

dasstre19.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak tady 4* za konec. Trochu mě dostal, nějak jsem tomu nevěřila. Jinak zbytek super,

Tamten18.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Působivý a odstrašující nástin absolutní totality. Kniha však místy příliš zabředává do filozofických úvah, které nejsou moc čtivé a opakují se.

jakub008517.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dokázal velice dobře odhadnout budoucnost. Nadčasové. Realistické. Akorát je nutné na toto dílo mít náladu, přeci jen je to velice depresivní dílo a nelze jen tak dostat z hlavy.

Jane00715.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dobrá kniha popisující neskutečná zvěrstva. Deprimující je, že takové věci se opravdu děly a není tomu tak dávno. Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala.

Jennkie14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi dobra kniha,ale strasne deprimujici. Clovek ma pak tendenci vnimat realitu stejne a daji se najit ruzne indicie.
Filosofie te Strany a vubec cele knihy je desiva,ale zaroven precizne promyslena....

niki-chan14.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Brr... po přečtení ji pořád nemůžu dostat z hlavy. Nejen, že nutí k zamyšlení, ale zaryje se pod kůži naprosto neuvěřitelně. Doufám, že takovou dobu nezažiju...

VlastVanDam05.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nadčasové dílo! Po dočtení tak nějak nemám slov, od začátku do konce brilantní.

wildprincess05.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha je asi opravdu dobrá, ale mě prostě nebavila...nemohla jsem se do ní začíst, začátek byl pro mě vyloženě nudnej, kdy jsem dokonce přemýšlela, že knihu odložím...pak jsem se začetla a bylo to lepší....ale jelikož jde politika mimo mě, tak tato kniha bohužel taky....Tato kniha je asi opravdu výborná, jen to není prostě nic pro mě....

RSR30.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knih na které musím myslet i když jsem ji už dočetla. Lze ji chápat jako takové varování před totalitním režimem, který využívá strach a kontrolu k tomu, aby si udržel moc. Po téměř 70 letech od napsání bohužel stále aktuální.

lapagerie27.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Vůbec se mi do čtení nechtělo, tušila jsem, že z toho budu špatná. Ale dočetla jsem a podle očekávání se z toho nemůžu oklepat. Takový teror a vymývání mozků, žádná volnost pohybu, myšlení... Příšerné. neskutečně reálně popsaná síla totality.

blazkens27.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedním slovem - Legenda.

Ivaksa22.04.2016

Z pohledu dneška nejde už o takovou bombu, jako tomu bylo v dobách po Sametu, kdy jsme byli všichni ještě dosti přecitlivělí. Tahle kniha na mě dnes působí zajímavě svou vizí, svým nápadem, to určitě všechna čest. Bohužel jsem se znovu přesvědčila ,jako u Farmy zvířat, že Orwell psát neumí. Celý nápad by bylo lepší podat někomu kdo umí pracovat s jazykem, kdo by vdechnul postavám víc života a kdo by dokázal dát ději št'ávu. Tak aby mi mohlo být hrdinů víc líto, aby mi krysy nebyly lhostejné. :-)
Doslov od Milana Šimečka psaný v roce 1981-1983 je ovšem skvělý a celé poselství knihy neskutečně povýšil. Díky němu mám z knihy nakonec mnohem silnější dojem.
Nebudu hvězdičkovat, u téhle knihy se mi nechce zprůměrovat genialitu vizionářství a diletantský styl.

kannibal2819.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

kniha sa mi moc nepačila od začiatku až do približne 210 strany som sa dosť nudil pri čitaní ale ten koniec to docela zachránil nemal chybutak že dávam za 3

Radůz18.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Myslel jsem si, že se mi tato kniha bude číst těžce, ale nebylo tomu tak. I když se budu opakovat, tak autor zde velmi dobře vystihl totalitní systém. Přestože kniha byla poměrně čtivá, až na jeden úsek, nemohu říct, že by to bylo příjemné čtení. Naopak. Na mě kniha působila depresivně, když jsem si představil, že bych pod takovýmhle režimem, kde se člověk bál projevit své city (snad kromě dvou minut nenávisti), musel žít. Doufám a věřím, že jednou něco takového nebude.

Hejtmy17.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Orwell nejenže brilantně popisuje praktiky totalitních režimů (ať už komunistických, nebo jiných), ale hlavně píše knihu velmi čtivým stylem, takže ačkoliv jsem již 1984 četl několikrát a děj znám, vždy se u čtení bavím, jako bych ji četl poprvé. Zásluhu na tom mají hlavně postavy, které jsou prostě naprosto uvěřitelné a chovají se tak, jak byste od člověka v podobné situaci čekali. Mou nejoblíbenější částí knihy je úplný začátek, kdy se Winston ještě rozhoduje, zda se vydat cestou více či méně otevřeného odporu proti Straně.

dadan4416.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmy dobrá kniha.

Donald0115.04.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Naivní, příšerně a zcela nezdrženlivě psaný brak, který si vcelku pochopitelně nachází cestu k jednoduchému čtenáři čistě skrze - pro něj fascinující - téma, jež v hloupé mysli tvoří směsici obdivu a hrůzy při sledování umělecky odporně vystavěného hnusu. (vzhledem k několika překvapivě nenásilným pasážím má tento děs ode mne o jednu hvězdu více, než Farma zvířat, která je vskutku od začátku do konce jen "na sílu" tlačená snaha cosi sdělit.)

MajaG14.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale ten konec mě prostě zklamal. Ale jinak to bylo "skvělé" počtení. Myslela jsem, že se čtením budu mít problémy, ale vůbec, četla jsem to plynule a neměla problém porozumět obsahu. Atmosféra byla vážně bravurně vykreslená a já měla při čtení vždycky trochu depresi. Rozhodně si myslím, že by si tu knihu měl každý přečíst, už jen kvůli tomu "poselství" co nese.

LahoferRose13.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Poprvé jsem to četla na střední a natolik jsem nemohla přestat, že jsem se vymluvila z tělocviku a celou dvouhodinovku jsem to hltala. Když lidé žijí ve světě, kde jsou neustále sledováni, přezkoumáváni a vaporizováni, najdou prchavé štěstí a svobodu a vy se cítíte volni s nimi, to vás pak zdrtí ta pravda, kdy se v jediném momentě všechno zhroutí. Já dlouho nebyla schopna slova a cítila se zrazena. Konec je naprosto geniální. Č.101 je pro mne dodnes nejgeniálnějším nástrojem .

Kubason10.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je temná a depresivní, atmosféra někdy až mrazivá. Opět jedna z knih, která nás nutí k HLUBOKÉMU zamyšlení.
Dále také jeden z důkazů, že knihy z povinné četby ve škole nemusí byt vždy nezajímavé. Velice nadčasové téma, které bude mít co říci i za 100 let..

Luipenox09.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Dvě a dvě je pět, nebo tři.. Jak se to hodí!

Velice silné dílo, které v člověku vyvolává rozporuplnou emoční salvu. Zároveň donutí člověka přemýšlet, co je vlastně skutečnost a jak pružné a ohebné je lidské vědomí, kterým lze do značné míry manipulovat.

Mimo to prostředí děje nadneseně vykresluje události, které se v mnoha zemích děly až několik let po vydání díla, jako by se snad sami diktátoři dílem inspirovali.

quentos08.04.2016

Kniha se četla jedním dechem a stále ji mám - po cca 15 letech - v živé paměti. Strhující děj a mnohé podobnosti se současným světem mě na jednu stranu uchvacovaly, na druhou stranu vyvolávaly nepříjemné mrazení. Ani v nejmenším se nedivím, že se kniha v GB stala legendou...

Ellbereth08.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zatím stále čtu, ale pomalu se blížím ke konci. Přiznám se, že jsem knihu asi po prvních 70 stranách nejdříve odložila....více jak na tři měsíce. Měla jsem v té době dost psychicky náročné období v práci a knihu v takovém období rozhodně nedoporučuji číst. Dýchá na vás vyloženě ponurá a depresivní atmosféra, která vás úplně pohltí. Kniha je velmi dobře napsaná, dokáže vás vtáhnout do děje, ale neporučuji pro útlocitné povahy. Je velmi děsivé, jak toto vše lze vztáhnout na dnešní dobu. Čtyři hvězdičky dávám jen z toho důvodu, že toto není můj obvyklý a oblíbený žánr. Pokud hledáte něco na zamyšlení, mohu jen doporučit.

Alseri08.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Obsahuje spoiler! Veľmi dobrá kniha. Titul sa pre mňa stal o to strašidelnejším, že sa ku mne dostal po ukončení vzťahu s iránskym priateľom, ktorý prežil takmer celý život v diktátorskom režime, pre ktorý sú typické nesloboda prejavu, náboženská polícia, verejné popravy... Pamätám sa, ako som po vyše roku nášho vzťahu začala tušiť, aké asi budú skutočné myšlienkové pochody tohto blízkeho človeka, keďže mal v sebe hlboko zakorenenú (ne)vedomú snahu neprejavovať pravú identitu svojho "ja", či mystifikovať svoje názory v záujme svojej osobnej ochrany, aj keď v krajine ako Slovensko to vôbec nebolo nutné. Reálny svet mohol existovať už len v jeho mysli. Pečať totalitného režimu. Stigma, ktorú pripomenuli O' Brienove slová adresované Winstonovi v závere knihy: "...trpezlivo som ťa pozoroval roky, aby som prišiel na to, kto si..."
Ak si tento príbeh navyše spojíte s modernými technológiami dneška, prípadne uvedomením, že sú to desaťročia strávené v totalitnom režime, po ktorých mnohí ľudia zostávajú sentimentálnymi voči Veľkému bratovi... husia koža.

justfainth03.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hodně silné dílo. Je až děsivé, jak se dají některé pasáže knihy převést do naší společnosti. Stojí za to si ji přečíst a popřemýšlet u ní.

dandislav02.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

naprostá bomba ...není co dodat a člověk si tuto knihu musí prostě přečíst :)

JaneM.LionLain02.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak si někdy říkám, jestli tu knihu nevyměnil Orwell s ďáblem za svou duši, protože napsat něco tak opravdového, jasnovideckého a nestarnoucího snad není v lidských silách. Za mě je to kniha, kterou by si měl každý člověk přečíst. Hlavně proto, abychom nezapomněli, jak to bylo, zamysleli se nad tím, jak to je a abychom si uvědomili, jak to možná bude, pokud s tím něco neuděláme...