1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu.

Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.75496

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy
Více informací...

zbožňuju_knihy
včera

O téhle knížce jsem slyšela několikrát..už kdysi ve škole.. po letech jsem na ni narazila v levných knihách... Doma jsem se pak od knihy nemohla odtrhnout! Naprosto úžasně popsaný totalitní režim. Bavila mne od začátku do konce, nedávno ji četl přítel a když zrovna knihu odložil, znovu jsem se jen tak začetla, kdekoli v ději... Prostě naprostá bomba, vzhledem k roku kdy byla napsaná.. Myslím, že jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Nemůžu jinak, než doporučit.

Občančtenář

Vizionářský román par excellence. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem přečetl. Mistrně vyprávěný příběh ze života Winstona Smithe vtahuje čtenáře do děje už od samého začátku. Klasika pana Orwella by rozhodně neměla chybět v žádné české, domací knihovně, protože jak je vidět, román 1984 je nadčasový a vedoucí k hlubokému zamyšlení i v dnešní době. A obávám se, že rovněž v dobách budoucích. Osobně doporučuji čtenářům, aby se pozorně zaměřili na Winstonovu výpověď napsanou na papír, na němž popisuje zážitek z kina, kde viděl samé válečné filmy, např. ten o bombardování lodě s uprchlíky kdesi ve středozemí. Neuvěřitelné. Na závěr mohu konstatovat, že jsem překvapen, kolik lidí ví o existenci románu 1984, aniž by ho přímo četli. Pokud jsem konfrontován s dotazem na můj věk, někdy odpovídám : narozen v Orwellově roce. Ještě jsem nezaznamenal, že by se někdo nedobral roku 1984. Zajímavé. Přeji příjemný čtenářský zážitek.

knihamouder

Nakonec Winston zvítězil. Ale není vítěz jako vítěz...

Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde, hlava mu sejde!
Strhující dílo se závanem minulosti, přítomnosti nebo dokonce budoucnosti? Záleží na tom, kdo jsme a kde jsme. Kdo je kdo? Přítel či nepřítel. Koho z nich jde milovat víc?
Co si pamatuje skutečnost lépe-papír nebo lidská mysl?
Velký bratr tě sleduje! Ano, Tebe, Tebe i Tebe. (V knize jsou postavy nuceny vzdát se soukromí, kdežto dnešní lidé dávají informace o sobě a svých blízkých dobrovolně.)
Kniha ve mě vyvolala mnoho otázek a zamyšlení se nad svým vlastním bytím. Titul je depresivní, mrazivý, bolestivý, vyvolává strach a beznaděj, ale i přes to se k němu ještě vrátím. Takovou knihu nestačí číst jen jednou.

Jana283

Mrazivé. Bojím se, že už se hodně přibližujeme

Pumpkin

Samozřejmě na podruhé už to nebylo tak šokující, protože jsem věděla co přijde, ale na mrazivosti to neubralo .

Likandros

Dočteno za dva dny, zkrátka geniální. :)

martin4183

Geniální, frustrující, čtivé! 1984 se právě stal mým nejoblíbenějším románem.

Syd

Are you such a dreamer
To put the world to rights
I'll stay home forever
Where two and two always makes a five

lil_monster

Jestli ona není chyba zařazovat 1984 jako povinnou četbu. Jestli ona nebyla chyba tu knihu vůbec napsat.
Jednou vpravo, poté vlevo - vypadá to, jako by si tuhle knihu lidstvo nevzalo jako varování, ale jako příklad. Diktatura: návod na použití.

sramkovamichala

Zajímavý příběh, naprosto vystihující.

kaca82

S Orwellem jsem se poprvé setkala v literatuře na střední, podruhé v sociologii na vejšce a potřetí teď v 35 letech ve čtenářské výzvě. Lituju, že jsem to nečetla dřív. Přestože je jako spisovatel skvělý, tak od této chvíle si ho budu pamatovat už jen jako sociologa. Bez možnosti porovnání s tím, jak proběhlo těch komunistických 40 let by to asi byl obyčejný sci-fi příběh s velmi zajímavými úvahami o fungování společnosti a mocenských bojích.. S možností porovnání je to ale mazec.. Než jsem se pustila do dodatku Milana Šimečky "Můj soudruh Winston"(myslím, že ne každé vydání ho má, ale určitě bude někde ke stažení), měla jsem v hlavě spoustu otázek.. Dodaek mi ale spoustu věcí osvětlil a určitě ho všem doporučuju přečíst. Autor četl 1984 ještě za dob komunismu, před tím, než byl sám na rok uvězněn a z velké části se s osobou Winstona dokázal identifikovat. Díky tomu dokázal pochopit spoustu mechanismů, kterými se komunistická společnost řídí, dokázal i odhadnout, co se bude dít a román znal natolik nazpaměť, že vše, co se dělo, si porovnával s tím, co před lety napsal Orwell. V dodatku se dozvíte, co všechno odpovídalo skutečnosti a v čem se Orwell sekl. Určitě tu souhlasím s lidmi, že spousta věcí funguje i dneska, ale to, o co šlo především, a to je svoboda jednotlivce, tu naštěstí víceméně máme. Nejenže si můžeme myslet, co chceme, my to můžeme i říct, můžeme to i číst a dokonce o tom napsat knížky bez rizika trestu....

Mušketýr007

Tolik zoufalství a bezmoci na jednu knihu je silné kafe...

Nelmal

Mohla jsem srovnat a doporučuji číst ve starších překladech Evy Šimečkové. Já bohužel četla v novém od Petry Martínkové a je to takové...no byla jsem dost rozpačitá, nejde o znovupřeložení zažitých slov, ale celkově mi to přijde takové neliterární, nemohla sem se začíst a nechápala sem proč je to tak oblíbené, když se to skoro nedá číst. Našla jsem starší knihu a krásně a s radostí jsem to dočetla ve staré verzi :-) Tak přidávám na tři hvězdy.

Hary

To je on,velký bratr(1Q84) kačer Donald T. Oceanie s podporou Velké Británie.Orientasie s made in China.Euroasie s bratrem Putinem.Rozdelení lidstva do tří společenských vrstev.Neustálé vytváření strachu z války,smrti a utrpení v tv a na internetu.Kolem sebe máme 80% proletů(hlupáků řízených vyšší vrstvou) ale snad je ještě dost lidí co mají otevřené obě oči.

Madlobina

Otázkou pre mňa zostáva, ako zistíme, že takýto systém nemože nastať "tu a teraz"? Kde je ten moment, kedy jedinec stojí na brehu slobody, ale hladina neslobody stupa a treba konať?

Raszkulce

Ještě jsem nebyla překvapena dějem knihy tak jako v Orwellově 1984, zarážející je fakt, že autor už cca před 70 lety nastínil to co se děje dnes (KLDR, Trumpova Alternativní fakta). Šílený, nevím jak jinak to popsat více. 1984 je knihu, kterou by si měl každý přečíst aspoň jednou za svůj život! A povinně by se měla číst hlavně na středních školách!

Plunge

Skvely Orwell! Vskutku brilantne popsana bezrozmerna obludnost a zaroven absurdita tezke, tyranske totality.
Nektere popisne pasaze systemu jsem proste nedokazala cist normalnim tempem, kazde slovo me jakoby brzdilo, "tvrdlo na jazyku"...zvlastni zpusob psani.
Jak skonci oba hrdinove bylo nepochybne, jen jsem porad nebyla schopna urcit, kdo bude zradce. Myslela jsem i na Julii. Jeji schopnosti nalezat utociste a donaset jidlo z cerneho trhu, mi prisly podezrele.

Simy

Knihu jsem začal číst na základě TOP pořadí dle zdejších stránek, nevěděl jsem tedy nic o ději, zachytil jsem jen informaci že byla napsána dlouho před rokem 1984. A jako ročník narození 1984 jsem se vážně těšil co mě čeká. Chvilku mi trvalo než jsem se v ději zorientoval, následně nechápal jak tohle někdo mohl vymyslet a popsat před tolika lety a závěrečná část pro mě byla deprimující třešnička na dortu. O hvězdičku méně za pomalejší "začtení se", kdy mě to vtáhlo opravdu až v závěrečné části. Dějově a v některých pasážích až syrově realistická, to opravdu stálo za přečtení.

Lolila

Nadčasová kniha!!! Keď si predstavím, v ktorom roku ju autor napísal - zachytil spoločné body v každej spoločnosti, v každom období.....akým spôsobom je možné skupinou vyvolených ovládať davy ľudí. Strach, nevzdelanosť, hlad,sledovanie na každom kroku....život bez akejkoľvek radosti.... Dosť depresívne.

LaPetja

Nechápu, že jsem se ke knize odhodlala teprve ve svých 27 letech. Skvělá knížka, ze které mrazí a kterou nelze odložit.

andy29

To co napsal pan Orwell,se v dnešní době stává bohužel realitou,kniha je fikce,ale postupně se stává realitou v dnešní době.i když zde někteří píší,hlavně ti mladší že nic takového není?ale je,pořádně se dívat kolem sebe.

pepinzihulka

Místnost 101 je pro mne svět bez této knihy...

filip9434

jsem rád že jsem věnoval čas právě této knize, Orwell to popsal dokonale, musim přiznat že jsem se trochu nudil v pasáži kdy Winston popisoval systém z knihy kterou mu půjčil O'brien, ale poté co vtrhla do pokoje Ideopolicie kde byl Winston s Julií jsem nemohl přestat číst, každopádně jsem rád v době ve které žiju a ačkoliv spoustu čtenářů tvrdí opak, nepřipadá mi že by se dnešní doba podobala jako té co napsal Orwell :)

ekim

V dobach fejsbrku,guglu,ajosu... by si mel precist asi kazdej. Ja bych ji nekompromisne nacpal dokazdeho smarfounu, tabletu ci OS... Popravde kniha je desiva. Je nadherna a blii se dnesni realite.

Kristýna421

Naprosto úžasná kniha. Po celou dobu co jsem to četla, mi bylo až špatně z toho v jakém světe to postavy žijí a jak se proti tomu nedá nic dělat...rozhodně doporučuji!

Pampalini

Až sa nechce veriť, že kedysi fikcia sa dnes stáva skutočnosťou. Myslím, že kompetentní by mali viac čítať. To by ten svet vyzeral inak. Škoda.

MartinaSladkova

Má nejoblíbenější kniha. To myslím mluví za vše. Nejděsivější zjištění je, že naše společnost se tomuto románu stále více podobá.

Erik77

Mrazivá kniha

PanTomina

Neskutečná děsivá nadčasová vize. Třetí oko. A ten konec, ten Ti zlomí páteř. Nezapomenu

viteslaf

Naprosto nadčasová kniha. Nejlepší román, co jsem zatím četl.
Zlomit to poslední, co v člověku zbylo strachem jako je číslo 101 je mrazivé. Ostatně jako celá kniha.

"Zradila jsem tě"
"Také jsem tě zradil"