Irena Dousková

česká, 1964

Nahrávám...

Životopis

Irena Dousková se narodila 18. srpna 1964 v Příbrami. Pochází z divadelní rodiny, matka a otčím byli herci v příbramském divadle. V roce 1976 se autorčina rodina přestěhovala do Prahy. Vystudovala gymnázium, pracovala jako knihovnice a sekretářka, poté byla přijata na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, neboť jedině tam ji "po známosti" přijali - úspěšně absolvovala roku 1989 a získala titul Mgr. Později působila jako novinářka, například pro Mladou frontu.
Na počátku 90. let debutovala sbírkou básní Pražský zázrak spolu se svými bývalými spolužáky z gymnázia - s L. Lomovou, J. Reinischem a P. Ulrychem.
V současnosti je na volné noze a zároveň redaktorkou měsíčníku Maskil, který vydává Židovská kongregace Bejt Simcha. Žije v Praze a je matkou dvou dětí.
Její prozaickou prvotinou je román v dopisech Goldstein píše dceři (1997) o hledání vztahu mezi otcem a dcerou, kteří se ještě neviděli. Můžeme zde najít mnoho autobiografických prvků, protože sama autorka nacházela přes dopisy vztah k vlastnímu otci, který za minulého režimu emigroval do Spojených států. Druhou prózou je o dva roky později vydaná kniha Hrdý Budžes (1998), která zaznamenala veliký úspěch po autorčině dramatizaci pro příbramské divadlo, kde roli hlavní dětské hrdinky Helenky z let začínající normalizace hraje Bára Hrzánová. V knize Hrdý Budžes lze najít hodně motivů, které autorka s největší pravděpodobností čerpala z vlastních zkušeností. Helenka je dcerou divadelních herců, její matka je z divadla vyhozena pro svou neangažovanost, a biologického otce má v emigraci - toto a ještě další rysy se shodují se zážitky Ireny Douskové. Třetí kniha nese název Někdo s nožem (2000), tato próza je psána formou deníkových záznamů mladé ženy prožívající hlubokou citovou krizi. Formu nepravidelných záznamů (na požádání svého domovského nakladatelství Petrov, dnes již zaniklého) použila také při popisování svého života v únoru 2003. Popisuje zde denní starosti s dětmi, svého muže označuje pouze iniciálou K., což může asociovat Kafkovo označení postav. Následující knížkou se Irena Dousková obrátila k drobnějšímu žánru povídky. Kniha povídek Doktor Kott přemítá (2002) se věnuje tématům rodinných, manželských a všeobecně mezilidských vztahů. Mezilidským vztahům se věnuje i nadále v další knize povídek, která je pojmenována Čím se liší tato noc (2004). Další úspěšnou knihou Ireny Douskové je próza Oněgin byl Rusák (2006), která je volným pokračováním bestseleru Hrdý Budžes, v pokračování knihy je již Helenka dospělejší, ale svůj rozmanitý vnitřní svět si uchovává nadále. Volnou trilogii o Helence Součkové uzavírá kniha Darda z roku 2011, která se už ale odehrává v současné době. (Zdroj: http://www.cesky-jazyk.cz/zivotopisy/irena-douskova.html)

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938
George Gamow

1904 - 1968