Měnící

Přečtené 221Pohádky ze starého kočáru
? - leden 2021
Pohádky ze starého kočáru 1973, Kamil Bednář

Pro mě jedna z nejhezčích knih pohádek. Možná hlavně díky ilustracím od Jana Karpaše jsem se najednou ocitl v pohádkovo-poetickém světě, v kterém vše má kouzlo - včetně starého kočáru.


Psychoanalytická diagnóza
? - listopad 2020
Psychoanalytická diagnóza 2015, Nancy McWilliams

Toto dílo považuji za velmi užitečnou praktickou knihu, protože autorka má velkou vnímavost a dar, vybrat to podstatné. Jedná se sice o psychoanalýzu a tedy analýzu především na bázi myšlení, která tedy nemůže překročit jistý rámec, ale přesto může být velmi obohacující. Alespoň pro mě je. Také jsem se i dobře pobavil. Třeba na stranách 204-205 je napsáno „Schizoidní lidé popisují sami sebe jako zaplavené emocemi, než že by je postrádali. Zdá se mi, že v některých ohledech jsou tedy v této oblasti významné rozdíly.“ To mi přijde příznačné pro tuto knihu, je to výborný a důležitý postřeh, ale jak to vlastně funguje není tak úplně popsáno a autorka to nechává otevřené. I tak to asi bylo velmi odvážné dílo. Pro někoho, kdo potřebuje pochopit příčiny případně kořeny vzniku charakterových obran bych odkázal buď na knihu ŘEČ TĚLA, autor Alexander Lowen, nebo knihy RUCE SVĚTLA, ZJEVENÍ SVĚTLA od Barbary Ann Brennan. Tyto knihy ale asi nemusí být přijaty, protože Lowen pracuje s tělem a Brenann s energiemi, a to už pro mnohé čtenáře není přijatelné. Tato kniha obsahuje bohaté sdílení zásadních praktických zkušeností a pozorování charakterových obran, a proto jsem si tuto knihu koupil, po jejím předchozím vypůjčení v knihovně.


Mistr Eckhart a středověká mystika
? - srpen 2020
Mistr Eckhart a středověká mystika 2000, Jan Sokol


Tančit sen
? - srpen 2020
Tančit sen 2012, Jamie Sams

Kdyby se mi někdo zeptal, které knihy jsou pro mě duchovní uvedl bych tři. "Mistr Eckhart a středověká mystika", Drewermannova "Co je důležité, je očím neviditelné" a tato kniha "Tančit sen".


Co je důležité, je očím neviditelné
? - srpen 2020
Co je důležité, je očím neviditelné 1996, Eugen Drewermann


Karty světla
? - červenec 2020
Karty světla 2019, Rebecca Campbell


Povstaň, sestro!
? - červenec 2020
Povstaň, sestro! 2017, Rebecca Campbell


Medicinské karty
? - červenec 2020
Medicinské karty 2017, Jamie Sams


Pád vzhůru
? - červenec 2020
Pád vzhůru 2015, Richard Rohr


Vlci pod babí horou
? - leden 2020
Vlci pod babí horou 1976, Rudo Moric


Cesta ženy k Bohu
? - leden 2020
Cesta ženy k Bohu 2006, Joan Borysenko

Pravděpodobně muž v tomto díle nenajde moc objevného. Přišlo mi to jako taková základní příručka, která má jistě svůj význam, a to zvláště v prostředí převažující mužské víry v Boha. Měl jsem dojem, že se některé části opakovaly i v jiné knize VNITŘNÍ MÍR. Dle jiných komentářů se ale může toto dílo stát velkou inspirací.


Vševidoucí já
? - leden 2020
Vševidoucí já 2018, David R. Hawkins

Tato kniha pro mě neznamenala přelom podobný popisu úrovní vědomí, ale přinesla mnoho výstižných pohledů vědomého člověka.


Tanec s vlky
? - prosinec 2019
Tanec s vlky 1991, Michael Blake

Jako milovník knih snad už od narození se přiznávám, že tuto knihu jsem nečetl. A přesto si ji dovoluji hodnotit a komentovat. Laskavý čtenář těchto řádek snad pochopí. Když jsem před 20 lety viděl tento film v kině byl jsem unesen. A ani jsem nevěděl proč. Tento rok jsem se k filmu vrátil, ale ne a ne ho dokoukat. Sice jsem fascinovaně hleděl na ty snímky, ale nějak mě to nedocvakávalo a nebavilo pokračovat. A tak jsem hledal knihu a autora, a narazil přitom na audioknihu namluvenou hercem Janem Schánilcem, a u ní jsem zůstal. Jan Schánilec má pěkný hlas, ale co bylo asi pro mě podstatné, nedramatizoval příliš, a nechal mi tak prostor k vlastním obrazům. To, co mě tak fascinovalo na této knize a vlastně i filmu, jsou proměny v životě. Na které, ale člověk musí být už tak nějak připraven, neboť jinak se mu obloukem vyhnou. Hned třeba na začátku to odhodlání a to hraní si se smrtí, což mu pak dovolí projít k svobodnému výběru vlastní cesty. Pak ta péče, zdánlivě nesmyslná, o opuštěný tábor. Která se pak ukáže jako zásadní, a stejně jako vztah ke zvířatům. Příběh ale není jen silný svými dějovými zvraty, ale hlavně s tím spojenými otázkami. Co mě naprosto dostalo, byl ten popis bílého muže. Ta jeho duševní slepota. Neustálá touha hnát se za svým uspokojením, i když nedochází k jejímu naplnění. Bílý muž nezná svůj stín. Primitivové, divoši jsou hlavně ti druzí, kteří žijou odlišným způsobem než je on zvyklý. To že si do nich promítá svůj vlastní duševní stav mu naprosto nedochází. Nežije v souladu s přírodou a přirozenými vyššími zákony. Jeho nenasytnost a hrubost je vidět například i na likvidaci bizonů, kteří se kdysi pohybovali ve velkých stádech. To samé se odehrávalo u ryb na jiné části planety, kdy jim nebyl dán prostor na jejich přirozenou reprodukci. Kniha popisuje scény a já úplně cítil, o jak zásadní témata jde. Třešničkou na dortu je pak popis indiánského intuitivního hledání odpovědí z vnějších příhod, takzvaných náhodných událostí. A tak po přečtení této knihy mám pocit, že víc chápu jak film, tak i sám sebe jako bílého muže.


Den Trifidů
? - prosinec 2019
Den Trifidů 1990, J. Wyndham (pseudonym)


Podobnosti
? - prosinec 2019
Podobnosti 2005, Rudolf Starý

Pokrm pro duši... Mnoho mužů a žen si až dnes uvědomuje zásadní důležitost týkající se mužství a ženství v našich životech a mnohé podivnosti s tím spojené. Autor této knihy jako už vícekrát ve svých dílech, jasnozřivě ukazuje zásadní síly a symboly, které za potížemi stojí. Při čtení jsem měl často pocit, že se dotýkám něčeho, co je větší než já,než má individuální existence, i když těmito rozpory jsem ve svém životě tak často v kontaktu. Není to kniha k přečtení za jedno odpoledne, ke čtení mě to táhne znovu a znovu zpátky, aby mě to obohacovalo více a více. Moje srdeční záležitost.


Strážci světla
? - prosinec 2019
Strážci světla 2018, Kyle Gray


Síla božského erótu
? - prosinec 2019
Síla božského erótu 2016, Hameed Ali Almaas

Psáno svižným stylem podobně jako u třetí knihy Diamantového srdce. Dotazy žáků a žákyň mi dávaly smysl a byly k tématu. Vnikající kniha pro toho, kdo chce prozkoumat svá nastavení, své postoje, svá přesvědčení ohledně potřeb, touhy a vášně. Nic není tak nízké, aby zároveň nebylo zároveň připomínkou božského.


Plán vaší duše
? - prosinec 2019
Plán vaší duše 2010, Robert Schwartz


Zákon boží kompenzace: práce, peníze, zázraky
? - říjen 2019
Zákon boží kompenzace: práce, peníze, zázraky 2015, Marianne Williamson


Návrat k lásce
? - říjen 2019
Návrat k lásce 2014, Marianne Williamson


Kniha hřbitova
? - září 2019
Kniha hřbitova 2008, Neil Gaiman


Tarot dobra
? - září 2019
Tarot dobra 2018, Colette Baron-Reid


Hubnutí pro ty, co si všechno moc berou
červen - září 2019
Hubnutí pro ty, co si všechno moc berou 2015, Colette Baron-Reid


Intuitivní život
? - září 2019
Intuitivní život 2018, Jill Willard

Kniha se mi těžko hodnotí, protože jsem po dlouhé době četl knihu, která mi nešla pořádně číst a strávil jsem s ní pár měsíců. A to posledních několik let čtu jen knihy, kterými jsem nadšen a čtení mi jde přitom lehce. Což nebyl rozhodně případ této knihy. Možná je to tím, že je určena spíše pro ženy, a nemá tak úplně pevnou strukturu, i když to tak podle názvů kapitol může vypadat. Možná to bylo celé způsobené tím, že moje ego toužilo objevit vztah mezi intuicí a tvořivostí, ale to se nepovedlo. Snadněji se mi četly jen kapitoly týkající se 1. a 7. čakry, a věřím, že autorka je napojena svou intuici, jen já to nepobral. Budu rád, pokud někdo bude mít jinou zkušenost, jiný zážitek z této jistě zajímavé knihy.


Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů
? - září 2019
Duše peněz: Získejme zpět bohatství našich vnitřních zdrojů 2017, Lynne Twist

Ještě jsem nedočetl, ale jinak příjemné a inspirující čtení. V mnoha ohledech pravdivé, což jsem upřimně řečeno vůbec nečekal. Ale samozřejmě jen tšžko může naplnit vše to, co slibuje na začátku. I tak jsem spokojený.


Druhý mozek
? - červenec 2019
Druhý mozek 2018, Emeran Mayer

Kniha fundovaného autora, plná informací, ale pro mě ne moc lehce čtivá. Celkem dobře popsané, jak nás může obsah střev významně ovlivňovat třeba i citově a na chování, a vše na vědecky ověřitelném podkladě. Chyběla mi jednotná linie a trochu zevšeobecňující pohled. Autorem je vědec a lékař, a tak je to více o platnosti jednotlivých tvrzení. Nicméně výzkum pokročil překvapivě daleko v této důležité oblasti.


Citlivý pomocník
? - červen 2019
Citlivý pomocník 2018, Ilse Sand


Eragon
? - březen 2019
Eragon 2004, Christopher Paolini


Příběh umění
? - únor 2019
Příběh umění 1997, Ernst Hans Gombrich


Výklad snů
? - únor 2019
Výklad snů 1994, Sigmund Freud


Pravda versus nepravda
? - únor 2019
Pravda versus nepravda 2018, David R. Hawkins

S touto knihou jsem na rozdíl od jiných tohoto autora, nebyl v souladu. Chybělo mi uvědomění stínu. Jediný negativní jev, který vidí autor ve společnosti USA je v právním systému. Tož já to vidím jinak, potíže vnímám ve více oblastech politiky a třeba v převažujícím způsobu produkce potravin. Samozřejmě můžeme vidět jen to krásné a prospěšné, ale tohle mi přijde až příliš.


Mlčení jehňátek
? - únor 2019
Mlčení jehňátek 2001, Thomas Harris


Tahle země není pro starý
? - únor 2019
Tahle země není pro starý 2007, Cormac McCarthy


Cesta
? - únor 2019
Cesta 2008, Cormac McCarthy


Legenda o Ostojovi
? - únor 2019
Legenda o Ostojovi 2010, Zdeněk Smetánka


Citlivost jako výhoda
? - únor 2019
Citlivost jako výhoda 2016, Kathrin Sohst

Kamarádka byla nadšená z knihy HYPERSENZITIVNÍ LIDÉ MEZI NÁMI, ale tu jsem nesehnal. Tak jsem půjčil tuto knihu CITLIVOST JAKO VÝHODA. Přišlo mi, že se nemohou pořádně začíst. Je samozřejmě jasné, že být k sobě jemný znamená v tomto případě dokázat najít si klid a odpočinek od všech možných přetěžujících impulzů, a počítat s tím, že k přetížení může nastat. A také je dobré si přečíst, že někdo to má podobně jako vy sami. Tato kniha mi přišla jako takový soubor novinářských článků, plných sdílení od čtenářů s komentářem od autorky. Někomu může tato kniha hodně pomoci začít se rychle orientovat, co vlastně dělat. Já osobně jsem vděčný uživatelům Bomber a Hipi, za jejich komentáře, protože jinak bych knihu koupil, a nevěděl bych, komu ji předat dál, komu by to přineslo prospěch.


Zmatky chovance Törlesse
? - únor 2019
Zmatky chovance Törlesse 2011, Robert Musil

Pro mě zásadní rozbor tohoto díla napsal Rudolf Starý ve své knize "Potíže s hlubinnou psychologií" strana 22. Tato kniha je součástí hlubokého probuzení na počátku 20. století, které vedlo ke vzniku psychoanalýzy, k novým uměleckým proudům, ale hlavně uvědomění, že skutečnost není monolitem nezávislým na prožívajícím. Pro mě je fascinující vidět, že ani po 100 letech není pro některé jednoduché to poznat. Někdo může chápat jen to fyzično, někdo může moralizovat, a někdo už vidí zvláštní stíny za kulisami věcí a vztahů, tak, jak to poznávali někteří lidé už právě na přelomu 19. a 20. století.


Psychosomatika
? - únor 2019
Psychosomatika 2010, Gerhard Danzer

Nadšeně jsem přečetl části věnované zdravotním obtížím, a naopak některé předchozí pasáže v knize jsem úplně vynechal. Líbilo se mi uvedení několika různých a někdy i dosti protichůdných hypotéz.


Nová Země
? - únor 2019
Nová Země 2013, Eckhart Tolle


Měj rád skutečnost
? - únor 2019
Měj rád skutečnost 2009, Stephen Mitchell


1