Ivuska.09

Přečtené 666Vrány
24. leden 2020
Vrány 2020, P. Dvořáková

I já jsem nadšená. Perfektně napsané, téma aktuální, všichni bychom si měli uvědomit, jak se ke svým dětem chováme a jak to vlastně vnímají sama dítka. Přečetla jsem jedním dechem. Jen na konce podobného typu si pořád nemohu zvyknout. I když to vlastně bylo geniální, klidně bych brala dvojnásobný počet stran. Za přečtení určitě stojí!


Nebe ze zlata
leden 2020 (22.-23.)
Nebe ze zlata 2020, L. Wood

Rodina a jiné katastrofy
leden 2020 (19.-22.)
Rodina a jiné katastrofy 2019, A. Borowitz

Po přečtení komentářů k této knize jsem k ní přistupovala celkem skepticky. Ale bylo to zbytečné. První kapitoly jsou sice trochu jednodušší a spíše humoristicky laděné, ale následně se autorka nebojí ani témat jako sexismus nebo rovnoprávnost mužů a žen, což bych v tomto románu vůbec nečekala. "Přesah" vidím i v rodinných vztazích a pestrosti charakterů postav. Já tedy radím vydržet, dostala jsem více, než jsem očekávala.


Spolek nemrtvých holek
leden 2020 (17.-18.)
Spolek nemrtvých holek 2019, L. Anderson

V young adult žánru se příliš často nestává, že bych neodhadla, jak příběh dopadne. A tady se to stalo: takže už tohle je důvod k tomu, abych autorku pochválila a její vyprávění doporučila. Pro mě nepředvídatelný děj. Romantika ustupuje detektivní zápletce, sem tam je sice nějaké to klišé, ale milostný trojúhelník se nekoná - takže i v této oblasti autorka sbírá plusové body. Ve svém žánru je kniha rozhodně nadprůměrná.


Tajemství hotelu Winterhouse
leden 2020 (14.-16.)
Tajemství hotelu Winterhouse 2020, B. Guterson

Já jsem si tuhle sérii prostě zamilovala, takže se snad ani nemůže stát, že by se mi některý z dalších dílů nelíbil. Jednička byla možná o fous lepší, ale pořád se opravdu hodně těším na další pokračování. Pokud v sobě stále máte duši dítěte a máte rádi různé záhady, tak rozhodně doporučuji.


Jeden z nás lže
leden 2020 (12.-13.)
Jeden z nás lže 2017, K. M. McManus

Jsem docela zvědavá na autorčinu příští knihu. Tohle totiž bylo vcelku dobře rozjeté a velmi čtivé. Ale ten závěr mě tak úplně nesedl - pro mě odhadnutelné. Ale mladším čtenářům určitě doporučit mohu.


Láska podle hvězd
leden 2020 (10.-11.)
Láska podle hvězd 2019, M. Darke

Zdá se, že tato kniha zatím čtenáře příliš nezaujala. Ačkoli mi horoskopy nejsou úplně blízké, tohle pojetí mi nevadilo. Naopak tím příběh získává na originalitě. Musím ale říct, že je zbytečně dlouhý - autorka používá až zbytečně moc odboček od hlavní dějové linky.


Občas lžu
leden 2020 (08.-10.)
Občas lžu 2019, A. Feeney

Nebyl to špatný příběh - ti, co už mají nějaké thrillery načteny, ho budou nejspíš hodnotit jako průměr (případně lehký nadprůměr). Pokud ale tento žánr tak často nečtete, tak by se vám tato kniha mohla líbit. Rozhodně se moc dobře četla, v ději jsem se neztrácela a dějově je dobře sestavená. Já mám jen drobné výtky k závěru, ale to je spíše tím, že už mám thrillerů za sebou dost. Ale i tak si přečtu i autorčino druhé dílo.


Nech to plavat
leden 2020 (06.-08.)
Nech to plavat 2019, M. Bittl

Tato kniha byla velmi milým překvapením. Dlouho jsem nevěděla, co od ní mám vlastně čekat. A tak jsem váhala, zda se do ní vůbec pouštět. Teď jsem ráda, že jsem ji přečetla. Spousta motivačních myšlenek, ideální v případě, že už toho svého život máte tak nějak dost. Nic totiž není tak hrozné, jak to nejprve vypadá. Myslím, že se k ní ještě vrátím.


Stín olivovníku
leden 2020 (03.-06.)
Stín olivovníku 2019, J. Thomas

Tohle je přesně ten typ příběhu, ve kterém se hlavní hrdinka pokouší po nevydařeném vztahu začít žít nový život. I Ruthie utekla od problémů a přitom si tak nějak nevědomky vytvořila spoustu dalších. Na toto téma už jsem četla nespočet knih, takže v tomto směru asi nenarazíte na nic, co by vás překvapilo. Na druhou stranu je to milý a pohodový příběh, po kterém ráda sáhnu ve chvíli, kdy jsem unavená ze svého vlastního života. Navíc se téměř od samého počátku rýsuje zajímavá romantická linka, takže pokud máte rádi lehčí formu romantiky, tak tady si přijdete na své.


Nevlastní sestra
leden 2020 (01.-02.)
Nevlastní sestra 2019, J. Donnelly

Nevlastní sestra je pohádka - takže na vánoční a povánoční období ideální. A také se mi líbí nápad - kdo z vás nikdy nepřemýšlel o tom, co se vlastně stalo s nevlastními sestrami jedné z nejznámějších pohádek? Znovu číst nejspíš nebudu, ale zklamaná také nejsem.


Výměna
prosinec 2019 (29.-31.)
Výměna 2019, R. Fleet

Rozhodně souhlasím s tím, že tohle je spíše psychologický román než thriller. Příběh by nebyl špatný, kdyby překladatel odvedl lepší práci. Obrovská chyba je, že už na začátku je dáno, zda je v domě u Caroline muž/žena. Kvůli tomu je zkažený pořádný kus zápletky, protože určitě víte, kdo v tom domě není. Tohle je přesně ukázka toho, jak překladatel může příběh zcela potopit. Škoda.


Klub divných dětí
29. prosinec 2019
Klub divných dětí 2019, P. Soukupová

Klub divných dětí je zvláštní kniha. Přemýšlím, komu by měla být vlastně určena? Dětem? Dospělým? Možná spíš dospělým, dítka jistě odradí delší souvětí - přitom by stačilo sem tam udělat místo čárky tečku. Jinak se autorka do dětí opravdu umí velmi dobře vžít, vše působí vcelku autenticky a přečteno jsem měla za chvilku.


Poslední velký den
prosinec 2019 (28.-29.)
Poslední velký den 2019, T. Robinson

Hodnotit tuhle knihu je opravu těžké. Je to smutný příběh plný emocí. Přesto krásný. Tématiku, na které je děj založený, nemám v knihách ráda. Je to pro mě náročné čtení, které mě emočně úplně vyždímá. I tak jsem se do ní ale pustila. Možná jsem si potřebovala připomenout, že je třeba vážit si drobností a vůbec toho, že žijeme. Je to stále omílané klišé. A přesto zdraví často není tím, čeho si vážíme nejvíce.


Ztracené město
prosinec 2019 (26.-28.)
Ztracené město 2019, N. V. Ščerba

Ve třetím díle autorka opět nasadila vyšší laťku (oproti druhému). Hlavní hrdinku čeká turnaj, kolem kterého se vše točí. Magický svět mě bavil, hlavně druhá půlka příběhu je velmi poutavá. Celkově mohu sérii určitě doporučit.


Karpatský kníže
prosinec 2019 (22.-25.)
Karpatský kníže 2019, N. V. Ščerba

Druhý díl byl z celé série nejslabší. Není to tím, že by v něm chyběly zvraty, těch bylo celkem dost, ale možná styl psaní byl oproti předchozímu pomalejší. Celkově to ale bylo stále velmi dobré čtení.


Magický náramek
prosinec 2019 (21.-22.)
Magický náramek 2018, N. V. Ščerba

První díl se mi z celé série líbil nejvíc. Je to zase něco trochu jiného než předchozí autorčina série, ale i tohle mě zatím baví. Magie, čáry a kouzla, to je moje v jakékoli podobě.


Jako by se vypařila
prosinec 2019 (19.-20.)
Jako by se vypařila 2019, M. Kent

Kniha Jako by se vypařila pro mě byla vcelku příjemným překvapením. Zpracování bylo čtivé a ačkoli tematika není nijak originální, příběh mě do sebe hned vtáhl a já jsem chtěla jen číst a číst. Prostě tohle mi skvěle sedlo.


Vánoční tábor
prosinec 2019 (16.-18.)
Vánoční tábor 2019, K. Schaler

Vánoční tábor je rozhodně tím nejlepším vánočním příběhem, který jsem zatím četla. Myslím, že tam je naprosto všechno z "vánočních činností a zvyků", víc by tam toho už ani nacpat nešlo. Ale mě to bavilo a takhle před Vánoci to bylo nádherné čtení. Bavil mě i život hlavní hrdinky, zápletka, děj... Akorát mi trochu vadilo rozdělení na dva příběhy, myslím, že vše prostě mohlo pokračovat dál, protože ten druhý už jsem si pak neužívala tolik jako první.


Polibek v Paříži
15. prosinec 2019
Polibek v Paříži 2018, C. Rider

Přiznám se, že první díl už si moc nepamatuji. Ale tento se mi líbil moc. Může za to asi především atmosféra Paříže, která je pro mě naprosto jedinečná. A i samotný příběh mě bavil a vlastně mi vůbec nevadilo, že je takhle jednoduchý a předvídatelný. Pokud chcete něco vánočního jen na odreagování, tak doporučuji.


Teorie vraždy
prosinec 2019 (14.-15.)
Teorie vraždy 2019, A. Mayne

Tento díl mi sice hlediska děje přišel už lehce přitažený za vlasy - přece jen počínání hlavního hrdiny je plné "náhod", ale jinak je to pořád dobrá série. Čtivé, neotřelé, jiný přístup k pátrání než v dalších podobných knihách - to mě stále baví, takže i Teorii vraždy mohu s drobnými výhradami doporučit.


Macecha
prosinec 2019 (09.-13.)
Macecha 2019, C. Seeber

Mně se kniha líbila. Je to takové rodinné drama s thrillerovými prvky, ale příběh mě do sebe vtáhl a byla jsem zvědavá, kdo z rodiny bude tím, jenž za všechno může. Rozuzlení bylo logické, ale i překvapivé, otevřené otázky nezůstaly žádné, takže za mě dobré čtení.


Dvojí život
prosinec 2019 (07.-08.)
Dvojí život 2019, F. Berry

Komisař
prosinec 2019 (04.-06.)
Komisař 2019, P. Świst

Jsem stejně nadšená jako z prvního dílu. Autorka se sice drží své šablony, ale zatím mi to nevadí a celý příběh jsem si moc užila. Je to napínavé, líbí se mi břitké dialogy hlavních hrdinů (styl, kterým autorka píše) i vývoj vztahu mezi nimi. Opravdu povedená kniha na hranici románu a detektivky. Jedna z nejlepších (Komisař i Prokurátor), které jsem letos přečetla.


Co když jsme to my
prosinec 2019 (01.-03.)
Co když jsme to my 2019, B. Albertalli

Myslím, že ve svém žánru je kniha Co když jsme to my lehce nadprůměrná. Začátek byl skvělý, ale v druhé polovině přišel trochu útlum a do čtení jsem se lehce nutila. Konec zase lepší. Jasně, místy trochu klišé, ale to k tomuto typu příběhu tak nějak patří. Celkově to bylo milé čtení.


Vím, že tě chci
listopad 2019 (29.-30.)
Vím, že tě chci 2019, E. Maskame

Naprosto zbytečný díl. Spousta informací a rozhovorů se prostě jen znova a znova opakuje. A to, co je opravdu nové a zajímavé, klidně mohlo být rovnou v prvním díle. Jsem ráda, že s DIMILY končím a mohu se vrhnout na něco smysluplnějšího.


Víš, že mi chybíš?
listopad 2019 (27.-28.)
Víš, že mi chybíš? 2018, E. Maskame

Tohle je krásný příklad toho, jak neustále natahovat příběh. Čím víc dílů, tím lépe... Oproti druhému tu chybí akce, už mě to moc nebavilo.


Víš, že tě potřebuju?
listopad 2019 (26.-27.)
Víš, že tě potřebuju? 2018, E. Maskame

Ale jo, druhý díl byl sice slabší než ten první, ale zase ještě pořád lepší, než třetí. Pokud se vám opravdu líbila jednička, zkuste dvojku. Pokud ne, tak to tato kniha určitě nezachrání.


Víš, že tě miluju?
listopad 2019 (24.-25.)
Víš, že tě miluju? 2017, E. Maskame

Hodnocení této knihy je docela rozporuplné. A poslední dobou né moc pozitivní. Já myslím, že mladším (čerstvějším náctiletým) čtenářům se líbit bude a ti starší by po ní prostě sahat neměli - když nejste cílovou kategorií, tak se vám nejspíš líbit nebude. Já ji doporučuji třeba v době čtecí krize, kdy se nedokážete se na čtení moc soustředit, tak tohle vás nejspíš z krize dostane.


Hračkář
23. listopad 2019
Hračkář 2019, A. Mayne

Mně se druhý díl líbil více než první. Autor nabírá na originalitě a ubírá se trochu jiným směrem, než to u vyšetřování známe z jiných knih. To oceňuji.


Ochránce
listopad 2019 (19.-22.)
Ochránce 2019, J. E. Malpas

Na jednu stranu jsem s příběhem spokojená, protože jsem dostala vše, co jsem očekávala. Romantika, akce, napínavé situace... Přesto se ale nedostavil takový ten "wau" efekt, který jsem původně očekávala a od druhé poloviny mě postupně čtení přestávalo bavit.


Cukrárna v Paříži
listopad 2019 (17.-18.)
Cukrárna v Paříži 2019, J. Caplin

Tohle je jedna z mála autorek, jejíž romány mají vzestupnou tendenci. Romantické útěky jsou velmi dobrým tématem, které ke čtení přitáhnou spoustu žen. Kavárna byla průměrná, Pekárna skvělá a Cukrárna ještě lepší. Já jsem moc zvědavá, co přijde příště (doufám, že něco ano!), protože to si rozhodně nenechám ujít.


Proti proudu
16. listopad 2019
Proti proudu 2019, R. Caine (pseudonym)

Musím souhlasit s tím, že Na dně i Proti proudu stojí za přečtení. Skvěle vymyšlené a velmi dobře napsané. A konečně se dozvíte, kdo bitvu mezi manželi vyhraje.


Divomor: síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová
listopad 2019 (11.-16.)
Divomor: síly, jež v sobě objevila Morrigan Crowová 2019, J. Townsend

Příběh úžasný, stejně skvělý jako první díl. Překlad dokonalý, pan Medek prostě ví, co dělá. Jeho překlady jsou důkazem, jak důležitou roli překladatel má - může příběh zdokonalit, nebo naprosto pohřbít. Tohle je dokonalé a nemohu se dočkat dalšího dílu. Autorka i překladatel odvedli skvělou práci. To se ovšem nedá říct o nakladatelství Albatros, které knihu vydalo. Forma knihy je pro mě teda obrovským zklamáním: volba jiného druhu papíru než v prvním dílu zapříčinila to, že kniha je pomalu dvakrát tak "tlustá", ačkoli oba díly mají podobný počet stran. Chybí všitá záložka, maličké obrázky na začátkách kapitol. Proč? Jestli je za tím jenom snaha "ušetřit", ale zároveň "víc vydělat" (tlustší kniha má mnohem vyšší doporučenou cenu), tak je to smutné.


Láska a sýr v Paříži
listopad 2019 (08.-10.)
Láska a sýr v Paříži 2019, V. Brownlee

Konečně příběh v edici 7lásky, který je založený na té pravé romantice. Tady jsem dostala to, co jsem očekávala: romantika, Paříž, láska, sýry... Zatím jsou knihy z této edice velmi různorodé, takže jsem zvědavá na další. Toto bylo pohodové, milé a čtivé.


Možnosti milostného románu
listopad 2019 (05.-07.)
Možnosti milostného románu 2019, J. Němec

Hodnotit tuto knihu není vůbec jednoduché. Příběh jako takový rozhodně nebyl špatný. Rozpitvávání jednoho pětiletého vztahu je tématem, které čtenáře naláká. Tady má však důležité slovo i intertextualita, což je téma, které budou vyhledávat spíš náročnější čtenáři, kteří literatuře rozumí i z odborného hlediska. Ti totiž pochopí i tu "omáčku" okolo, která ostatním přijde zbytečná.


Smrtící bílá
září - listopad 2019
Smrtící bílá 2019, R. Galbraith (pseudonym)

Další kniha z pera Rowlingové pro mě byla i tentokrát sázkou na jistotu. A klidně bych ještě zvládla i pár (set) stránek navíc. I když je příběh poměrně rozsáhlý - schválně jsem si ho dávkovala po pár stránkách, aby mi vydržel co nejdéle. To obvykle vůbec nedělám. Neškrtla bych ani jediné slovo, vše je tak, jak to mám ráda. A jsem moc zvědavá, jak se bude dál vyvíjet vztah hlavních hrdinů.


Láska na jedno kliknutí
říjen 2019 (28.-29.)
Láska na jedno kliknutí 2019, C. Massarotto

I já jsem velmi příjemně překvapená zvratem, ke kterému zhruba v polovině příběhu došlo. Je to neokoukané a originální, takže už jenom kvůli tomu mohu tento román doporučit.


Anonymní dívka
říjen 2019 (27.-28.)
Anonymní dívka 2019, S. Pekkanen

Musím říct, že tahle kniha byla lepší než předešlá Manželka mezi námi. Neodhadla jsem všechny zápletky, měla jsem i jiný scénář o tom, co se mohlo stát. Děj mě vtáhl a zajímalo mě, který z manželů hraje špinavou hru. Mohu doporučit.


Mister
říjen 2019 (24.-26.)
Mister 2019, E. L. James (pseudonym)

Nenáročné čtení, čtivý příběh, překvapivě má i pointu a přesah - to se mi líbilo. Samozřejmě je to erotický román, takže s tím je nutné počítat. Ale čte se dobře, zklamaná jsem nebyla.


1 ...