zuzulique zuzulique komentáře u knih

Idiot Idiot Elif Batuman

Ku knihe som si počas čítania vytvorila komplikovaný vzťah. Hrdinka Selin , intelektuálka, prostredie Harvardu, polovica 90-tych rokov, Paríž, následne maďarská dedina a Turecko. Román líči jej každodenný študentský život na prahu dospievania, názov Idiot nie je náhodný a ponúka mnohé presahy. Myslím, že by som to ocenila viac, keby som čítala aj samotného Idiota od FDM. Selin sa učí ruštinu a zamiluje sa do Ivana, ktorý je Maďar, nie Rus :) Tento zvláštny vzťah i samotného dospievanie dostáva Selin do rôznych situácií, z ktorých často vychádza ako idiot, resp. sa tak cíti. Aj ja som sa občas a pri čítaní sama cítila ako ten idiot, lebo nie všetkého som rozumela a nevedela som, čo tým autorka chce povedať. Selin rada číta, často narazíte na nejakú knihu, ktorou sa práve zaoberá, často sú to klasiky. Každopádne som rada, že som si knihu prečítala a objavila trochu iný svet.

28.01.2020 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Páčil sa mi jazyk akým je kniha napísaná, takisto text prestúpeny od začiatku do konca pojmami z podmorského sveta, páčila sa mi metafora akvária a rodinných vzťahov.
Plávala som si týmto príbehom pár príjemných hodín, no občas som mala pocit, že sa chcem utopiť. Celé to pokazilo zopár situácií pritiahnutých za vlasy, spomeniem napr. to, že 12 ročné dievča je dostatočne staré na erotické hrátky s kamoškou, ale nie na to, aby verilo v existenciu yetiho (facepalm). Zarazila ma krutá pomstychtivosť matky, osobne poznám človeka poznačeného rovnakou životnou skúsenosťou a neviem si predstaviť, že by to isté "dopriala" vlastným deťom napriek celoživotnej traumy, ktorej sa nikdy nezbaví.

19.01.2020 3 z 5

Prečo skáčem Prečo skáčem Naoki Higašida

Opäť raz budem veľmi subjektívna. Knihu som začala čítať deň po tom, ako som v kine videla film Výnimoční. Hlboko ma zasiahol a akosi som podvedome siahla po tejto knihe. Je úplne jedno, koľko hviezdičiek dám alebo nedám, no knihy ako táto ma vždy vytrhnú z vlastných neexistujúcich problémov a dajú mi peknú facku.
13 ročný chalan píše o tom, ako lepšie porozumieť ľuďom so špeciálnymi potrebami, autistom. Možno niekto môže nadobudnúť pocit, že sa dookola opakuje. Autisti milujú opakovanie. O čom inom je aj náš bežný život, ak nie o opakovaní? Nahovárame si, že žijeme nejaké výnimočné životy a pritom na konci to bude aj tak jedno. Výnimoční sú práve oni.

David Mitchell napísal dojímavý predslov o tom, ako mu kniha pomohla priblížiť sa k svojmu autistickému synovi. Jeho žena KA Yošida stojí za prekladom knihy z originálu.

19.01.2020 4 z 5

Nevyliečiteľný romantik Nevyliečiteľný romantik Frank Tallis

Knižka trošku z iného súdka. Páčilo sa mi nahliadnutie do hlavy psychológa a jeho stretnutí s pacientmi, ktorí sa boria s láskou v rôznych podobách. Z literárneho hľadiska to zrejme nie je žiadne terno, no veľmi som si čítanie užila, tak to prevýši subjektívne všetko. Často som premýšľala nad účastníkmi príbehov a záverom mi z toho vyšlo, že v každom z nás sa skrývajú tajomstvá a nevyslovené bloky, ktoré si v sebe nosíme od detstva a odrážajú sa v celom našom živote. Veď ako hovorí Alfred Adler: "Jediní normálni ľudia sú tí, ktorých dobre nepoznáte."

18.01.2020 5 z 5

Malá krajina Malá krajina Gaël Faye

Kde by som si prečítala o genocíde v Burundi a Rwande, keby som sa nedostala k tejto knihe? Čím viac čítam, tým viac zisťujem ako málo toho viem.
Cez detského hrdinu sa dozvedáme o udalostiach, ktoré zrazu narušia jeho bezstarostné detstvo a poznačia životy preživších navždy.

"Vojna nám vždy nájde nepriateľa, aj keď ju o to nežiadame. Chcel som ostať neutrálny, no nemohol som. S týmto príbehom som sa narodil. Koloval vo mne. Patril som k nemu."

"Genocída je ropná škvrna - tí, čo sa v nej neutopia, ostanú do smrti pošpinení."

08.01.2020 4 z 5

Dom nenaplnených lások Dom nenaplnených lások Cristina López Barrio

Telenovela s dookola sa opakujúcim motívom prekliatia okorenená scénami a la červená knižnica. Hmýri sa ženskými postavami, ktoré aj napriek tomu, že nie sú do jednej nadpozemsky krásne (že až samotné nebo by s nimi chcelo smilniť, keby malo úd - facepalm), sú unášané iba svojimi vášňami a okrem toho nemajú nič iné na robote. Sorry, okrem tej pomsty. Aby nebolo málo, tak aj chlapec, ktorý prelomí prekliatie je nádherný (facepalm 2).

Čítala som, že ako milovníčka magického realizmu určite knihu ocením, ale žiaľ, pre mňa je až príliš jednoduchá, miestami až hlúpučká, aby sa mi páčila. Autorkine "originálne metafory" mali na mňa úplne opačný účinok, samotný príbeh ma vytáčal do nepríčetnosti, na každej druhej strane slová ako "panenská blana mačacie kosti a prekliatie," dočítala som to so cťou a takéto knihy si už neprosím...Krásna obálka to nezachráni.
Keď som videla, že to ľudia porovnávajú s Márquezom, dala by som im po hlave. Tento slabý odvarček mu nesiaha mu po päty.

07.01.2020 2 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

"Cyril Avery je možno všetkým, čím som bol, čím som, čím nie som a čím ešte možno budem. Túžba po láske a živote s druhým človekom nie je homosexuálna, ani heterosexuálna. Je ľudská. Všetci hľadáme niekoho, kto sa nám páči po fyzickej i duševnej stránke. Môžeme len dúfať, že raz niekoho takého stretneme."

Takto by sa možno dal v skratke zhrnúť tento obsiahly román, ku ktorému autor na konci knihy napísal zopár poznámok a medzi nimi bola táto. Paralely jeho života a hlavnej postavy sú zrejmé. Na napísanie takéhoto románu potreboval aj Boyne veľa odvahy a trochu viac rokov. Nebyť tohto dodatku, dala by som zrejme nižšie hodnotenie, ale veľmi úplne ma to zlomilo aj dojalo (áno, mňa), že som zabudla na tie výhrady, ktoré som mala počas čítania. Knihu som doslova zhltla, čo nemusí byť merítkom dobrej knihy, no pomohli k tomu časté dialógy, niekedy príliš dlhé. Ocenila by som niekedy opis, nemuselo byť všetko povedané ústami postáv. Tých bolo ku koncu neúrekom, až som sa občas strácala, napriek tomu, že som knihu čítala non-stop počas niekoľkých dní. Až na zopár udalostí v knihe à la deus ex machina (nebudem spoilerovať), niekedy až príliš pritiahnutými za vlasy, som si povedala, že som prečítala naozaj dobrú knihu, ktorá mi robila spoločnosť počas vianočných dní. Čítala som, že ju podaktorí označujú za humornú (ok, miestami možno, veď aj sám Boyne to povedal), no rieši také závažné témy, že sa okrem niekoľkých úškrnov som sa na viac nezmohla. Určite patrí k príbehom, na ktoré nezabudnem.

30.12.2019 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Tretie stretnutie s Barbaričom a Steinom a musím povedať, že zatiaľ najlepšie. Výborne vystavaný dej bez hluchých miest, radosť čítať. Teším sa na štvrtý diel.

02.12.2019 4 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Obsah tejto knihy by sa dal zhrnúť do desiatich viet, čo teda autorka vyplodila v knihe 700+? Aj ja sa pýtam...žiaľ som polovicu som dala iba rýchlym čítaním, chcela som len vedieť ako to celé skončí, ale celkovo to považujem za stratu času. Hrubé knihy nie sú tie najlepšie, je to klišé. Patetický záver s filozofickým nádychom to celé korunoval, nebola som šťastnejšia ako vo chvíli, keď som v čítačke klikla na záverečnú stranu a ukončila toto trápenie. Zažívala som podobné pocity ako pri čítaní Malého života, tam už naozaj bolo tých záverečných 100 strán neskutočný fail. Neviem, či má autorka dokonale preštudovanú tému drogovej závislosti (ja nemám), ale pochybujem, že niekto môže fungovať celé roky takýmto spôsobom a papať si to ako cukríčky na dobrú náladu.
Za mňa Stehlík no way, sklamanie roka.

13.11.2019 2 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Nikdy som pri čítaní knihy necítila takú bezmocnosť...Ak mám nejakú knihu označiť slovom "silná," tak je to práve táto výpoveď.

11.11.2019 5 z 5

Dievča v plameňoch Dievča v plameňoch Claire Messud

Rozlíšiť predstavy od skutočnosti môže byť v istom období života problematickejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Čo je realita a čo sme si iba vymysleli, prekrútili či vyfabulovali? Aj o tomto je táto útla kniha od výbornej rozprávačky Claire Messud.
"Všetci si obliekame kostýmy, masky a predstierame. Berieme rozsiahle, neúplné, neuchopiteľné hory udalostí a emócií a cedíme ich do zjednodušeného rozprávania, do prostého príbehu, ktorý predstavujeme ako pravdivý.(...) Lenže v skutočnosti vôbec nič nevieme, len to, ako by mal príbeh pokračovať, tvárime sa, že je to náš príbeh, a dúfame, že všetko dobre dopadne. Rozdiel je v tom, že na pódiu alebo vo filme priznávame podvod, prijímame, že sme vytvorili svet, ktorý odmieta to, čo ignorujeme. Ako bohovia vymýšľame svet, ktorý by mal logiku."

06.11.2019 4 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

V podstate milá jednohubka, na prvý pohľad banálna, no na druhý ponúka veľa podnetov na zamyslenie. Za jazykové stvárnenie dávam tú 4.tú hviezdu.
Príbeh o psychiatrovi, ktorý netrpezlivo čaká na svoj odchod do dôchodku a ráta koľko sedení mu zostáva do konca. Ľuďom radí v duchu: "Myslím si, že život se skládá z dlouhé řady ruzných možností volby, se kterými se musíme utkat. A teprve až za ně odmítneme přijmout odpovědnost, nám začne být všechno jedno," no sám v živote nikdy nebol šťastný a nikoho nemiloval. Čaká kedy skončí jeho pracovná rutina, aby mohol začať žiť. Ale čo je to "začať žiť?"
Za mňa posledná strana (kapitolka) knižky nemusela byť.

24.10.2019 4 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Pozerám, že som knihu čítala druhý raz po 9 rokoch. Čo povedať o knihe, na ktorú už teraz myslím s nostalgiou a viem, že keď si ju znovu niekedy v budúcnosti prečítam, budem ju milovať viac a viac. Kniha dom duchov je jedna z najúžasnejších kníh môjho života a ja som chcela znovu prežiť ten pocit, ktorý som zažívala, keď som ju držala v ruke po prvý raz. Musím povedať, že druhé čítanie bolo ešte viac intenzívne, šetrila som si knihu po kapitolách.
Allende napísala svoj prvý román a zároveň svoj najlepší v roku 1982 a tým bol predurčený pre osobu, ktorá sa narodila v tom istom roku, a to pre mňa. V knihe je všetko, čo mám rada. Napriek tomu, že hlavná postava je Esteban Trueba, oveľa viac sa dostáva miesto nezabudnuteľným ženským postavám, od Clary, cez Blancu až po Albu. Okrem nich nechýba záplava menších postáv, ktoré nie sú o nič menej významné. Príbeh plynie strhujúcim tempom, miestami dojme, pobaví i zamrazí, informuje, odhaľuje, prekvapí, naznačuje a lapí vás do svojich osídiel. Skrátka moja knižná láska, ktorá starne spolu so mnou. Teším sa na opätovné čítanie do tretice :) PS: Mohol by sa už konečne niekto na databazeknih.cz zamyslieť nad možnosťou, že knihy sa dajú čítať aj opätovne? Re-reading tu chýba ako možnosť a tým pádom nesedia štatistiky.

18.10.2019

Pravek a iné časy Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

Kniha, ktorá si ma bezvýhradne získala svojou atmosférou. Pravek a iné časy ma pohltil svojou jednoduchosťou, magickosťou a svojimi plnokrvnými postavami, ktoré mi budú chýbať. Mierne sa ponáša na Letné svetlo a potom príde noc od Stefanssona, ak sa vám páčila, neváhajte ani s čítaním tejto knihy. Teším sa na ďalšie knihy od výbornej poľskej autorky akou je Tokarczuk.

23.09.2019 5 z 5

Na světě nejsou jen pomeranče Na světě nejsou jen pomeranče Jeanette Winterson

Velmi originalna kniha. Je potesujuce natrafit na nieco, co prekvapi. Pribeh Zanety je o hladani seba samej v tomto svete. Vyrasta v pokrivenom "raji bezpecia a istot" a symbolom tohto sveta je pomaranc, ktory je podla matky jedine poriadne ovocie. Adoptovana dcera je zasvatena Bohu, predurcena stat sa misionarkou a obracat ludi na vieru. Zivot sa jej obrati vo chvili, ked sa zamiluje do dievcata. Autorka v knihe poukazuje na to, ze nie homosexuali su zvrhli, ale ptabe ich okolie.
Pomarance su romanovy experiment, pisany tzv. spiralovou formou. Winterson nechape, preco by sme mali citat v priamkach, ved tak ani nemyslime, ani nezijeme. Nase dusevne pochody maju blizsie k bludisku nez k dialnici, kazda odbocka plodi dalsiu odbocku. A takato je i jej kniha, urcena zdatnym citatelom. Povazujem za nejake zvlastne znamenie, ze uz v druhej knihe po sebe sa spomina moja oblubena kniha Middlemarch :) Citala a lubila ju aj Diane Athill, aj Zaneta v Pomarancoch.

"Rodina, ta opravdova, je stul a zidle a spravny pocet hrnicku. Jenze ja do zadne patrit nemuzu, a od te sve se nedokazu odtrhnout : matka mi uvazala za knoflik nit a muze za ni dle libosti tahat."

23.09.2019 4 z 5

Niekde ku koncu Niekde ku koncu Diana Athill

Keď raz budem starnúť, verím, že s takou gráciou, ako o tom s láskavým humorom a múdrosťou píše Diana Athill, ktorá vydala svoju prvú knihu Niekde na konci sveta v 89tich rokoch. Zomrela vo veku 101 tento rok. Zamýšľa sa nad témami akými sú náboženstvo, vzťahy rodinné i intímne, starmutie i jeho "výhody a nevýhody," literatúra, dôležitosť tvorivosti v živote, sebadôvera a mnohé iné.
"Výzor je pre staré ženy dôležitý nie preto, že by sme chceli zapôsobiť na iných, ale pre to, čo uvidíme pri pohľade do zrkadla...Ako sa človek vidí, sa nemusí kryť s tým, aký naozaj je, ale to prvé k tomu druhému do veľkej miery prispieva. Celkom určite viem, že sa cítim mladšie, a aj sa tak správam, než sa cítili a správali moje staré mamykeď boli staré."
"Na tému mladosti sa písali knihy rad za radom a ešte viac ich vzniklo o plodení a podrobnostiach s ním súvisiacich, ale na tému telesného úpadku toho veľa nie je. Keďže som v tomto procese už celkom pokročila a obtrela si oň nos práve vďaka tým mopslíkom a stromovitému papradiu, povedala som si :"Prečo sa do toho nepustiť?" A tak idem na to. "

10.09.2019 4 z 5

Cesta tieňmi Cesta tieňmi Mariateresa Di Lascia

Škoda. Tak lákavo vyzerala táto kniha, od vizuálnej stránky, cez príbeh až po skutočnosť, že ide o taliansku autorku, no nič z toho sa nepretavilo do výnimočného čitateľského zážitku. Mal to byť "strhujúci" príbeh, no nekonalo sa. Druhá časť príbehu mala potenciál, no akosi tomu chýbala duša, napriek tomu, že jazyk bol veľmi pekný a kniha sa čítala pomerne dobre. Takmer žiadna postava ani jej konanie nevzbudila vo mne negatívne ani pozitívne emócie, celý ten príbeh ma nechal chladnou. Vždy keď som sa pri čítaní naladila na správnu strunu, že teraz to už bude ono, ten pocit rýchlo pominul. Určite to nie je zlá kniha (dokonca som čítala viaceré dobré odozvy), no pokiaľ sa bavíme o talianskych autorkách, vymenovala by som na fleku aspoň tri, ktoré ma zaujali viac. Za mňa priemer, ktorý mal oveľa väčší potenciál.

27.08.2019 3 z 5

Podstata všetkých vecí Podstata všetkých vecí Elizabeth Gilbert

Autorka je predovšetkým známa svojou knihou Jedz, modli sa a miluj, ktorá ma svojím obsahom vôbec nelákala (také motivačné životné srandy nemusím). No keď vyšla Podstata všetkých vecí, tak som spozornela, lebo už len ten vizuál je nádherný. Potom ju čítalo zopár známych a presvedčili ma, že stojí za pokus.
Včera som knihu dočítala, celkom som si ju šanovala, každý deň dala ako bonbónik dve-tri krátke kapitolky, nech si ju môžem vychutnávať čo najdlhšie. Nie je to kniha pre každého, ani by som k nej nepísala odporúčacie ódy, nakoľko plynie veľmi pomaly bez strhujúceho deja a prekvapivých rozuzlení, nachádza sa v nej aj veľa "výkladových" pasáži a veľa informácií z botaniky, čo tiež značne spomaľuje dej, no zasa na druhej strane sa mi to veľmi páčilo. Najviac na celej knihe mi bolo sympatické to, že hlavná postava nebola žiadna úžasná krásavica s dokonalou postavou, arzenálom milencov a šťastných vzťahov, ale ženská s veľmi silnou náturou a múdrou hlavou, ktorá prežila trošku iný život ako bežné románové hrdinky. Človek má hneď príjemný pocit, že v záplave prečítaných kníh narazí stále na takú, ktorá ho niečím prekvapí a poteší zasa trochu inak.

16.08.2019 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Nie je to žiadny literárny skvost, o tom nemôže byť ani reči, no aj výborne napísaná mainstreamová knižka vie potešiť. Dávno mi pri čítaní nevírilo v hlave toľko nezodpovedaných otázok a musím povedať, že ani po dočítaní som nedostala odpoveď.
Kniha poukazuje na konflikt medzi tým, ako vás ovplyvňuje a formuje prostredie, v ktorom vyrastáte a tým, ktoré vám otvára oči a cestu za vzdelaním a podnecuje túžbu vymaniť sa z pazúrov nevedomosti. Človek veľmi ľahko uverí, že veci môžu byť iba tak, ako ich dlhé roky pozná, keď vyrastá v narušenom prostredí.

"Nevedieť niečo s istotou, ale odmietať sa podvoliť tým, ktorí vyhlasujú, že majú istotu, bola výsada, ktorú som si dovtedy neudelila. Môj život rozprávali iní. Ich hlasy boli rázne, dôrazné, absolútne. Nikdy mi ani len nenapadlo, že môj hlas môže byť rovnako silný ako ten ich."

"Vydala som sa na cestu uvedomenia, pochopila som niečo zásadné o svojom bratovi, otcovi aj o sebe. Začala som chápať, ako nás formuje tradícia, ktorú nám odovzdali iní, tradícia, ktorú sme buď vedome, alebo neúmyselne ignorovali. Porozumela som, že sme svoje hlasy prepožičali rétorike, ktorej jediným cieľom bolo odľudštiť a týrať iných - pretože živiť túto rétoriku bolo ľahšie, pretože udržanie moci sa vždy zdá byť cestou vpred."

05.08.2019 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Tak poďme na to. Nenávidím túto knihu. Emocionálne ma úplne vyčerpala. Možno až príliš. A čo je príliš, je aj jej dĺžka, chcelo byť to tak o 200 strán menej, lebo niektoré scény už sa opakovali dookola a bolo to zasa príliš rozvláčne. Posledných 100 strán som sa nevedela dočkať konca. Príliš dlho som ju čítala a často s ňou bojovala, lebo som ju príliš často musela odkladať, lebo ma príliš rozrušovala a bolo mi z nej fyzicky zle. Príliš som začala uvažovať o tom, že okolo nás žijú iba samí úchyláci. Už nikdy viac ju čítať nebudem, ani ju nikomu nebudem odporúčam, všetkého je tam príliš...
Keby kniha nebola dobre napísaná, nedala by som ani 3*, no vždy zvažujem všetky aspekty, takže 4* so cťou. Inak nerozumiem komentárom, že kniha je nádherná. To môže napísať jediné nejaký masochista, asi som divná. Pri knihe som neuronila ani slzu, plakali asi všetci okrem mňa. Dej a jeho vývoj sa už niekde v polovici stal pre mňa priehľadný a predvídateľný, čiže veci, ktoré sa diali som očakávala a nechali ma chladnou. Jediný, koho mi bolo naozaj ľúto, bol Harold. Faktom zostáva, že na príbeh určite nezabudnem, aj keby som chcela.
Ak sa vám zdalo, že som príliš často použila slovo "príliš," skúste si zrátať, koľko ráz v Malom živote povedal Jude "mrzí ma to."

29.07.2019 4 z 5