Cesta tieňmi

Vďaka rozprávaniu Chiary, osamelej ženy v strednom veku, ktorá sa obklopená haraburdím v spomienkach vracia do detstva a raného dospievania, sa vďaka jej rozprávaniu prenesieme do provinčného mestečka v povojnovom Taliansku. Rozoznie sa tak chorál ľudských osudov a vzťahov drsného a neprehľadného stredomorského kraja, v ktorom sa postavy usilujú prežiť svoju malú každodennosť na pozadí veľkých dejín. Ženy sa stávajú ľahkými obeťami mužského sebectva a zbabelosti. Román získal v roku 1995 najprestížnejšiu taliansku literárnu cenu Premio Strega. Mariateresa Di Lascia píše elegantným štýlom a citlivo vykresľuje postavy, vďaka čomu ju prirovnávajú k Else Morante, jednej z najvýznamnejších talianskych spisovateliek. Di Lascia nepochybne patrí k literárnym predchodkyniam Eleny Ferrante, ktorej Neapolská sága uchvátila čitateľov a čitateľky na celom svete. Napriek tomu, že ich štýl sa líši, obe sa zaoberajú tým, čo sa skrýva v duši žien. V románe Cesta tieňmi je to skupina žien obmedzovaná prostredím, ale túžiaca po slobode, pričom za túto túžbu platí vysokú cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390876/cesta-tienmi-bwn-390876.jpg 3.84

Passaggio in ombra (1995)

Vydáno:, Inaque.sk

Kniha Cesta tieňmi

adorjas

Tak na túto knihu som sa tešila, pretože vraj bola niečím ako predchodkyňa Geniálnej priateľky od Ferrante. Kniha ma sklamala, vrcholne hlúpe a "negeniálne" postavy (hlavne tie ženské, ktoré snáď okrem lamentovania nedokážu nič).

Pričom dej začínal zaujímavo- hlavná postava začínala popisom svojho detstva, spomínala svoju slepotu, ktorú následne už nikdy nespomenula ďalej. Čakala som nejaké vyústenie deja v dôsledku toho, čo sa stalo v detstve. Ale ku koncu tá kniha dospela do nejakého neurčitého konca, ona niekde v zaprášenom byte. Otázka znie, čo tým chcela autorka povedať? Že sme všetci len samy? Že v detstve sa nám stane všetko a potom akonáhle odbijú hodiny dospelosti (v tomto prípade cca 16 rokov postavy) tak život skončí a my sa len pretĺkame izbami bytu?

mysa.cek

Chvíľu mi trvalo, kým som jej prišla na chuť..ale to bude asi tým, že to nie je tak celkom "môj žáner". V každom prípade stojí za prečítanie a myslím, že časom siahnem aj po Ferrante..

JanaŠ.051
11.11.2018

Prečítané za víkend. Už chápem, z akej tradície vychádza Elena Ferrante. Nádherná kniha.