ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Míša, mistr na průšvihy Míša, mistr na průšvihy Jurij Sotnik

Příjemné a zábavné, místy napínavé a často velmi vtipné čtení pro děti i jejich rodiče. Trochu rušivými reáliemi socialistického uspořádaní v době vzniku a překladu se nenechte odradit, protože přijít třeba o příběh s maskou by byla vysloveně škoda.

30.09.2021

Pošta v ZOO Pošta v ZOO Ondřej Sekora

Přibrali jsme si ke čtení i encyklopedii zvířat a dohromady to bylo zábavně-poučné čtení. Kniha sama o sobě nás ale až tolik nebavila, dočetli jsme ji až na druhý pokus, právě i díky encyklopedii. Kresby standardně skvělé.

09.08.2021

Spolu Spolu Petr Casanova

V knize (byla mi doporučena a zapůjčena) je určitě mnoho zajímavých myšlenek a podnětů k zamyšlení snad i přehodnocení, ale styl mi natolik nesedl, že si z knihy asi příliš neodnesu.

27.07.2021

Ucho Ucho Jan Procházka

Mám velmi ráda tento styl psaní, kdy stačí pár slov a člověk je chycen v pasti děje i atmosféry. Slova navíc by rušila, méně by činila text neúplným.
Petří mezi ty knihy, které je možné číst znovu a znovu a pořád vám bude běhat mráz po zádech, ale nebudete moci přestat číst.
Snad by to měla být povinná četba na střední školy, aby mohly děti prarodičům připomínat, že ta doba nebyla dobrá, natož lepší a tráva zelenější (i přeste, že je to teď aktuálně, eufemisticky řečeno, hodně nedobré).

29.06.2021 5 z 5

Nokturno Nokturno Zdeněk Mahler

Čtivé, poutavé, příjemný styl, opět velmi kvalitní užití jazyka.

24.05.2021

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Myšlenky v knize stojí za zvážení i po té době, ale opravdu to jsou myšlenky J. Masaryka? Z toho, co i sám autor přiznává se nejedná o rozhovory, ale dodatečný zápis myšlenek JM, tedy z mého pohledu spíše autorova interpretace toho, co JM říkal. I tak stojí za přečtení, ale název knihy je, z mého pohledu, zavádějící.

13.04.2021

Jak se stát bubeníkem královské gardy Jak se stát bubeníkem královské gardy Zdeněk Mahler

Britský humor nádhernou češtinou. To vše doplněné skvělými ilustracemi.

31.01.2021 4 z 5

Globální katastrofy a trendy Globální katastrofy a trendy Václav Smil

Zajímavé čtení přesto, nebo možná právě proto, že kniha je z roku 2008 (ačkoli čského překladu se dočkala až 2017).

01.01.2021 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Dobré :)

12.08.2020 3 z 5

Velká Fermatova věta Velká Fermatova věta Simon Singh

I když nejste zrovna milovníky matematiky, a možná právě proto, tahle kniha vás zaujme.

06.08.2020 5 z 5

Pí na nebesích Pí na nebesích John D. Barrow

Začněte číst dříve, než si vinou školní docházky zošklivíte matematiku. Je to krásná věda a toto je skvělý počin.

06.08.2020 4 z 5

Zlaté slunce, bílý den Zlaté slunce, bílý den Josef Václav Sládek

Básničky jsou skvělé, ale na téhle knize mám nejraději ilustrace A. Zábranského.

06.08.2020 4 z 5

Ticho hrocha Ticho hrocha David Böhm

Jiné pohádky z jiného světa. Do dětské knihovničky patří, pro tu půvabnou jinakost i krásné grafické zpracování.

04.08.2020 5 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Zajímavá, sem tam slabší, ale převážně opět kvalitní četba.

04.08.2020 4 z 5

Hrad v Pyrenejích Hrad v Pyrenejích Jostein Gaarder

Zajímavé téma, ale provedení tak strašlivě nepovedené, že kazí celkový dojem z knihy.

30.07.2020 2 z 5

Pohádkové vyprávěnky o knoflíkářích a jiné čeládce Pohádkové vyprávěnky o knoflíkářích a jiné čeládce Jiří Marek (p)

Pohádky, které budou bavit nejen děti, ale i jejich rodiče, kteří jim je budou číst. Krásně poetický, rozpoznatelný Markův styl.
Pokud máte vy a vaše děti rádi Autopohádky pro jejich poetiku a styl, pak s touto knihou nešlápnete vedle.

30.07.2020 4 z 5

Nejveselejší kniha o autech Nejveselejší kniha o autech Mauri Kunnas

Synovi (5) se kniha líbila, mne docela dráždila stylistika. Nevím, zda je chyba v překladu, nebo byl slabý originál, ale za takovou práci by mi naše češtinářka na základce mnohé vytkla.
Zajímavý nápad, horší provedení. Knihu zachránily ilustrace.

29.07.2020 2 z 5

Dobrodružství z lesní stráně Dobrodružství z lesní stráně Jaroslav Cingroš

Kniha s krásnými ilustracemi, ve které je bez příkras, ale velmi přirozeně popsán život v přírodě i smrt. Vhodné pro předškoláky i starší děti.

09.06.2020 4 z 5

Atlas bylin Atlas bylin Marta Knauerová

Skvěle zpracováno, názorné fotografie, užitečné stručné popisy i se zajímavostmi.

09.06.2020 5 z 5

Umění vést Umění vést Robin S. Sharma

Vlastně dobré myšlenky (ne, že by byly v reálném životě nějak snadno uplatnitelné a všechny použitelné, ale jistě je dobré to stále zkoušet), ale to podání je tak nezáživné, skoro to připomíná průměrnou písemnou práci někoho na střední. Souhrn zajímavých citátů, nepřirozených rozhovorů, ... literárně dosti slabé, obsahově trochu lepší, celkově lehký podprůměr.

13.06.2024