Zmiu Zmiu komentáře u knih

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Ty ilustrace mi zpočátku přišly zvláštní, ale nakonec mně nevadily, protože jsem se začetla tak, že jsem se nemohla odtrhnout. Příběh plný emocí mě dojal a konečně si pustím i ta Bowieho alba, ke kterým jsem se zatím nedostala. V tomhle tedy kniha účel splnila. Nejsem skalní znalec, takže chyby jsem neodhalila.

18.02.2019 5 z 5

Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Aspergerka - Posila pro ženy s Aspergerovým syndromem Rudy Simone

Kniha, která slibuje zaplnit mezeru v literatuře o AS. Opak je pravdou. Už na začátku se mi rozezněl poplašný signál, že tady je něco divně. Takový ten feministický tón sesterství byl jen malým varovnáním. Ale používání nominativu plurálu v popisu lidí na spektru, kde je každý jedinečný, to už je hodně rána pod pás. Jak asi může působit na lidi, co o AS nic neví, věty typu: „Víme, že v antiperspirantech jsou těžké kovy, a v přípravcích na pleť chemikálie, které nám neprospívají, ale nedochází nám, že když je nepoužíváme, působíme zanedbaně a někdy i trochu páchneme.“ (str. 83) Za koho ta paní mluví? A v tomto duchu je napsaná celá kniha. Kdyby autorka napsala něco jako svůj příběh, dalo by se to snést, ale zde je směsice faktů a osobních názorů podaná tak, že na čtenáře, který o AS nic nečetl, může působit věrohodně a mluvením za ostatní ještě dává na tyto názory důraz. Ale prezentovat ženy s AS jako ty, co se nemyjou, nemají rády sex a převážně trpí depresemi, to je trochu moc. Ne, že by některé ženy s AS nemohly mít deprese, ale těch doprovodných diagnóz může být víc. OCD, ADHD apod. Nejsem profík, ale vidím, že zde je zmíněna hlavně jen jedna skupina žen, a to ta, kterou reprezentuje autorka. Korunu tomu nasazuje to, že chce AS léčit změnou stravy a mluví i o medikaci. Tato knížka nejen, že není užitečná, ale v rukou neinformovaného čtenáře (nebo spíše čtenářky, kterým je určená) by mohla být i nebezpečná, protože je hodně povrchní, jednostranná a především zavádějící. Dostala jsem doporučení na Tonyho Attwooda, který píše s odstupem a je to profesionál. V češtině vyšla jen kratší kniha, ale v AJ se toho dá najít víc. Také si pročtěte nějaké komentáře od lidí na goodreads u této knihy, tam se ozvali i další, co mají podobné výhrady jako já.

18.02.2019 odpad!

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Moc pěkná knížka, která mě bavila. Podobnost s Harry Potterem tam taky vidím, místy hodně, hlavně v zápletce příběhu a v některých postavách. Naštěstí je zde spousta nových nápadů a vesmírné prostředí se mi taky líbí. Rozhodně chci pokračování. (Po druhém přečtení - 2022- mně ty podobnosti vadily víc, ale jdu na druhý díl, jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet).

28.12.2018 4 z 5

Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Michael Scott

Irské lidové příběhy, spíše ponuré a některé volně odkazují na ty předchozí. Český název mýty zde moc nesedí, protože v příbězích jsou jen dozvuky dávných mýtických postav. Víra v elfy je zde hlavním tématem a hodně mi připomíná islandské pojetí. Příběhy se hezky četly, ale vracet se k nim nebudu.

05.09.2018 3 z 5

Podzim 1152 Podzim 1152 David Petersen

Hezký komiks, ale Anča a Pepík je tisíckrát lepší. Nicméně další pokračování si určitě přečtu.

03.06.2018 4 z 5

Vikingové z Bronských vršků Vikingové z Bronských vršků Ebba Haslund

Milá a čtivá kniha. Napínavá, ale i vtipná. Přečtena jedním dechem.

09.05.2018 5 z 5

Odkud přicházejí děti? Odkud přicházejí děti? Katie Daynes

A z malého srnčete bude jednou jelen. :D (To jsem z toho jelen.)

01.03.2018

Fyzika Fyzika Michael Brooks

Konečně kniha, která umí srozumitelně vysvětlit spoustu zajímavých věcí z fyziky. Musím říct, že ve škole jsem fyziku nikdy moc nechápala, ale zároveň mě tyhle věci vždycky zajímaly. Většina učebnic fyziky je psaná tak, že to pochopí jen lidi, kteří myslí stejným způsobem. Tahle kniha je výjimkou. Jsem za ní ráda. Přečetla jsem sice jen některé kapitoly, ale i tak ji můžu doporučit.

13.02.2018 4 z 5

Násobky sedmi Násobky sedmi Holly Goldberg Sloan

Mám ráda knihy o lidech, co vybočují z řady a příběhy, kde je napřed vše děsné a pak to skončí dobře. Je mi i jedno, zda je kniha určena dětem nebo dospělým, myslím, že od určité úrovně je to dělení spíš ke škodě než užitku. Násobky sedmi mě zaujaly svým názvem a anotací. Kniha se četla celkem dobře a docela se mi i líbila. Dojmout mě ale moc nedokázala a to asi hlavně proto, že hlavní hrdinka byla až moc neuvěřitelná. Prostě jsem jí to nevěřila. Vyjadřovala se a myslela jako padesátiletá žena a vyznala se úplně ve všem. A to je asi kámen úrazu celé knihy. Když nevěřím hrdince sebe samu, nevěřím jí ani její emoce a je to škoda, protože téma je velmi zajímavé a to, jak se tam dávají dohromady v podstatě cizí lidí, jak dělají rychlopřesuny kvůli sociálce, to je zajímavé a celkem i vtipné. Nicméně v některých místech i tohle skřípe, hlavně na konci, kdy se odhalí dost o Pattie. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale myslím, že na ni brzy zapomenu.

05.06.2017 3 z 5

Jak vycvičit divokého slona... a další dobrodružství na cestě bdělosti Jak vycvičit divokého slona... a další dobrodružství na cestě bdělosti Jan Chozen Bays

Náhodou jsem narazila na tuto knihu v knihovně a byla jsem mile překvapena. Z autorky cítím hodně pozitivní energii a vyrovnanost a to byl jeden z důvodů, proč se mi kniha tak líbila. A praktické rady jsou úžasné I když se jich nedržím přesně podle knížky, každou jeden týden, ale i to uvědomění je důležité. Určitě se k této knize budu vracet.

25.05.2017 5 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

Dojemná kniha, která se četla jedním dechem. Nejvíc se mě dotkly příhody po návratu z lágru, jak hnusně se někteří lidé dokázali chovat.

05.04.2017 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Naprosto geniální! A tak to sedí. :-)

23.02.2017 5 z 5

Keltské mýty Keltské mýty Miranda Green

Další jednohubka ze série mýtů. Stručné a našlapané, jak je v této sérii zvykem. Není jednoduché vystihnout to podstatné na tak malém prostoru, ale myslím, že to autorka celkem zvládla. Překlad ale místy pokulhává, když se tam stále mluví o ďábelských či pekelných bozích, mělo by zde být radši podsvětní. Hodnotím spíš výše, protože mám ráda tuto sérii (první vydání od LN) i autorku z jejích dalších knih.

22.02.2017 4 z 5

Pomalá dieta Pomalá dieta Marc David

Nejsem člověk, co hledá knihy o hubnutí, ale tahle kniha má daleko širší záběr a může oslovit i ty, co se obecně zajímají o své tělo. Je rozdělená na 8 kapitol, a asi je dobré, když máte čas a věnujete se každé kapitole jeden týden, jak je v knize rozvrženo. Já tu možnost neměla, tak jsem byla informacemi spíš zavalena. To, že nehodnotím až tak vysoko (dala bych tak 70%), je způsobeno hlavně dvěma faktory. Je zde až příliš popisů kdejakých chemických reakcí v těle, což knize sice přidá na důvěryhodnosti, ale dělá ji méně záživnou. Je to přehršel informací, které čtenář stejně zapomene a odvádí od toho podstatného. Druhý faktor je to, že je vidět, že je psaná vyloženě pro americké čtenáře. Ale i tak si myslím, že spoustě lidí, co bojují s nadváhou může přinést užitek, ale hlavně úlevu. A nejen jim. Myslím, že většina z nás se potřebuje zpomalit, najíst se v klidu a s plnou pozorností k jídlu a ne třeba u televize. Nejvíc se mi asi líbily kapitoly o významu relaxace, pozornosti a myšlenky. Nejméně pak kapitola o významu kvality, kde už autor propagoval jednotlivé potraviny. Také jsem si uvědomila, v jaké době žijeme, když se musí vysvětlovat takové věci, které byly dříve přirozené. Jak se u nás říká: Ráno jez sám, v poledne s přítelem a večeři dej svému nepříteli. No, a dnes musíme složitě číst o tom, jak tělo spaluje lépe ráno než večer. Kniha je nicméně přelomová v tom, že boří mýty o dietách a hubnutí. Moc mě bavily různé příklady lidí, co jim nešlo zhubnout spoustu let, a pak se ukázalo, v čem to vlastně vězí. I přes drobné výhrady knihu doporučuji.

15.02.2017 3 z 5

Klub Lysek Klub Lysek Arthur Ransome

Některé Ransomovky jsem v dětství nečetla, a tahle byla jedna z nich. Slyšela jsem o ní, že už to není ono, protože tam vlastně nejsou ani Vlaštovky ani Amazonky. Po letech jsem se odhodlala a bavila mě možná víc než některé jiné díly. Plachění po řekách je mnohem napínavější než na jezeře a nekonečné unikání nepřátelskému člunu až po konečné setkání se mi moc líbilo.

16.02.2016 5 z 5

Olympijské pověsti a příběhy Olympijské pověsti a příběhy Václav Sábl

Na knize se mi líbil bohatý jazyk plný řeckých výrazů, plus to, že příběhy jsou zčásti založené na dílech klasických autorů (historických pramenech). Navíc je vzadu v knize slovníček řeckých výrazů a ke každému příběhu krátký vysvětlující dodatek, který vysvětluje, odkud autor čerpal.

02.07.2013 4 z 5

Srovnávací mythologie Srovnávací mythologie Jaan Puhvel

Kniha postupně probírá indickou, íránskou, řeckou, římskou, keltskou, germánskou, slovanskou a baltskou mytologii, a ukazuje podobnosti, jak jazykové, tak i podobnosti mýtů samotných, (i když v pár případech je ta podobnost už trochu násilně vytvořená). Byla to jedna z prvních odborných knih z religionistiky, kterou jsem četla, a i když dnes už Dumézilovské výklady, které Puhvel následuje, nepřijímám tak nadšeně (ba právě naopak), stále si myslím, že takhle kniha je velmi dobrá, protože přinejmenším seznámí čtenáře s velkým množstvím mýtů, a to velmi podrobně.

15.03.2013 5 z 5

Eddica Minora Eddica Minora neznámý - neuveden

Konečně jsme se dočkali dalšího překladu staroseverské literatury s pořádným úvodem, poznámkovým aparátem, a tak krásnou grafickou úpravou, že už od pohledu jsem si tu knihu zamilovala. Je zde sice pár drobností, které mi zcela nesedí, ale nebudu hnidopich, tato kniha si zaslouží právem nejvyšší hodnocení, a doufám, že podobných vydání bude přibývat. Stejně jako Sága o Hervaře, i Eddica Minora vyšla u vydavatelství Herrmann & synové.

05.03.2013 5 z 5

Severské mýty Severské mýty Raymond Ian Page

Na malém prostoru spousta informací. V době, kdy o severské mytologii v češtině nebylo skoro nic (ne, že by to dnes bylo lepší), patřila tato kniha k tomu lepšímu.

15.02.2013

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Trvalo mi chvíli, než jsem těmto komiksům přišla na chuť, ale nakonec se do nich ráda začítám znovu.

14.01.2013 4 z 5