Pomalá dieta

V naší moderní kultuře se soustředíme na to, abychom vtěsnali co nejvíce do co nejmenšího časového úseku. Výsledek je, že se většina lidí životem pohybuje závratným tempem, které je opakem zdravého životního stylu. Jíme rychle, za pochodu a často pod vlivem stresu, čímž nejen že odstraňujeme velkou část potěšení, které bychom mohli z jídla získat a způsobujeme si trávicí potíže, ale také tím poškozujeme svůj metabolismus. Mnozí z nás se ke konci dne cítí nevyživení, bez inspirace a bojují s nadváhou. V Pomalé dietě Marc David ukazuje nový způsob, jak porozumět našemu vztahu k jídlu. Zaměřuje se na kvalitu a na možnosti, jak skrze potěšení z jídla proměnit a vylepšit metabolismus. Uvádí zde výsledky převratných výzkumů o biochemii těla i příběhy o úspěchu ze své vlastní praxe výživového poradce. Ukazuje nám, že jsme bytosti těla, mysli a ducha a že když se věnujeme zároveň všem těmto aspektům, jsme schopni shodit nadbytečná kila, zvýšit svou energii a posílit trávení, tak abychom se cítili oživení a plní síly. Marc David předkládá osmitýdenní program, který čtenářům umožňuje prozkoumat jejich osobní spojení s jídlem, napomáhá jim propustit strachy, pocity viny a staré návyky, takže se mohou naučit zacházet se svým tělem důstojně a láskyplně. Odhaluje nedostatky rychle účinkujících prostředků na podporu trávení a módních diet a nabourává ustálené mýty o výživě, jako například „nadváhy se zbavíte, pokud budete méně jíst a více cvičit“. Místo toho nám vysvětluje, jak snížit hladinu kortizolu a dalších stresových hormonů a jak nastartovat metabolickou sílu skrze správné dýchání a výživové strategie, které vyživují tělo i ducha....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293638/pomala-dieta-DAc-293638.jpg 42

The Slow Down Diet (2005)

Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Maitrea

Zmiu
15.02.2017

Nejsem vyloženě cílovou skupinou této knihy, ale i tak mi v mnohém byla užitečná. Je rozdělená na 8 kapitol, a asi je dobré, když máte čas a věnujete se každé kapitole jeden týden, jak je v knize rozvrženo. Já tu možnost neměla, tak jsem byla trochu zavalena informacemi, což není asi ideální. To, že nehodnotím až tak vysoko (dala bych tak 70%), je způsobeno hlavně dvěma faktory. Je zde až příliš popisů kdejakých chemických reakcí v těle, což knize sice přidá na důvěryhodnosti, ale dělá ji méně záživnou. Je to přehršel informací, které čtenář stejně zapomene a odvádí od toho podstatného. Druhý faktor je to, že je vidět, že je psaná vyloženě pro americké čtenáře. Ale i tak si myslím, že spoustě lidí, co bojují s nadváhou může přinést užitek, ale hlavně úlevu. A nejen jim. Myslím, že většina z nás se potřebuje zpomalit, najíst se v klidu a s plnou pozorností k jídlu a ne třeba u televize. Nejvíc se mi asi líbily kapitoly o významu relaxace, pozornosti a myšlenky. Nejméně pak kapitola o významu kvality, kde už autor propagoval jednotlivé potraviny. Také jsem si uvědomila, v jaké době žijeme, když se musí vysvětlovat takové věci, které byly dříve přirozené. Jak se u nás říká: Ráno jez sám, v poledne s přítelem a večeři dej svému nepříteli. No, a dnes musíme složitě číst o tom, jak tělo spaluje lépe ráno než večer. Kniha je nicméně přelomová v tom, že boří mýty o dietách a hubnutí. Moc mě bavily různé příklady lidí, co jim nešlo zhubnout spoustu let, a pak se ukázalo, v čem to vlastně vězí. I přes drobné výhrady knihu rozhodně doporučuji.

Autor knihy

David Marc