Zmiu Zmiu komentáře u knih

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Chtěla jsem napsat sáhodlouhý komentář, ale vlastně tu už bylo všechno řečeno. Upřímně jen doufám, že kniha dostane nějakou cenu.

24.11.2022 5 z 5

Žofi Z-4515 Žofi Z-4515 Gunilla Lundgren

Téma koncentráku bude vždycky drsné, a i když v doslovu paní zmiňuje, že ty nejhorší zážitky záměrně vynechala, aby děti zbytečně netraumatizovala, i tak to byla síla. Líbí se mi zpracování, i to, jak tam v těch všech hrůzách dokázala vyzdvihnout pozitivní setkání. To je obdivuhodné. Komiks je relativně krátký, ilustrace jednoduché, obsahuje i krátké povídání o paní Taikon.

24.11.2022 4 z 5

Idefix a smečka nepoddajných: Žádné slitování s Římany! Idefix a smečka nepoddajných: Žádné slitování s Římany! Matthieu Choquet

Taková blbůstka založená hlavně na tom, že někdo někoho honí nebo někdo spadne. Potěšily mě postavy z hlavní série v pozadí. A ten zpěvák v posledním příběhu je přeci Zničehonix, u Jova!

23.11.2022 3 z 5

Piruety Piruety Tillie Walden

Kresba neurazí, ale ani nenadchne. Totéž platí o příběhu. Sem tam načrtnutá myšlenka, která není dále rozvedena a na další stránce se objeví něco dalšího. Emoce postav šly ze slabě načrtnutých tváří také hůř přečíst. Komiks měl sice nějaké zajímavé momenty, ale co se týče prostředí krasobruslení i osobní zpovědi, zůstal někde na půl cesty.

17.05.2022 3 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Komiks s prasečí hrdinkou, to je jasný plný počet.

10.05.2022 5 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Čtivá knížka se zajímavými tématy. Jen mi přijde, že dost otázek zůstalo nezodpovězeno. Písečníci mě bavili víc, zde mi hůře pracovala představivost. Místo častého chození z místa na místo bych byla radši za hlubší charakteristiku postav. Nicméně jde o dobrou knihu a kdyby bylo pokračování, nejspíš bych si ho přečetla. Také jsem ráda, že jde o sci-fi pro mládež, těch vychází stále málo.

09.12.2021 3 z 5

Tarot divokého lesa Tarot divokého lesa John Matthews

Tyhle karty mě chytly za srdce. Nevadí mi, že jsou jiné než klasický tarot, ten mi naopak v hodně věcech nesedí. Jak už tu bylo řečeno, buď vás osloví nebo ne.

26.10.2021 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Asi na třetí pokus jsem konečně přečetla. Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměla, nicméně znám čtivější a srozumitelnější odborné knihy. Z knihy jsem si ale i tak leccos vzala.

11.10.2021 3 z 5

Viktor a záhadná teta Bobina Viktor a záhadná teta Bobina Pavlína Jurková

Krásně napsaný příběh, který chytne a pohladí po duši. A jak už tu psali mnozí, baví i dospělé. :-)

04.02.2021 5 z 5

Vraždící automaton Vraždící automaton Joe Benitez (p)

Lady Mechanika je moje komiksová láska, miluju příběh i výtvarné zpracování. Jen mi přišlo, že překladatel trochu přitvrdil a některé postavy mluví víc nářečně/hovorově než v předchozích dílech, místy mě to až rušilo. Až jsem si myslela, že překládal někdo jiný. LM čtu i v AJ, a tam to tolik nevnímám, i když vidím, že Lewis mluví děsně. Plné hodnocení ale dávám. :-)

15.12.2020 5 z 5

Z řeckých bájí a pověstí Z řeckých bájí a pověstí Pavel Augusta

Můj oblíbený ilustrátor a řecké mýty. Nádhera.

24.09.2020 5 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Literaturu pro mládež čtu dost, tak mám s čím srovnávat. Téma zajímavé, ale zpracování nic moc. Dialogy postav fakt bolí. Jsou strojené a hloupé. Ani jedna z postav není uvěřitelná. Myslím, že autor si vybral téma, které mu zajístí prodej knihy, ale kniha napsaná dobře není. Také mi přijde, že si dost vypůjčil od Walliamsova Kluka v sukních. Po několika kapitolách odkládám, tak nebudu hodnotit.

20.05.2020

Stop době plastové! Stop době plastové! Christoph Schulz

Po prvním prolistování jsem si řekla, že knihu ani nebudu číst. Ale nakonec jsem jí dala šanci. O žádné veledílo se nejedná, ale oceňuju, že si autor dal práci a uvedl nějaká čísla o plastech. Tím mě zaujal. Co se týče dalších kapitol, bylo to už slabší. Je hezké si ale uvědomit, že oproti západnímu světu žijeme ještě normálně a jejich úroveň používání plastů díky součastným trendům dokonce ani dosáhnout nemusíme. Autor píše hodně ze svojí zkušenosti, kniha je tedy spíš sondou do života mladého Němce, a jeho rady se týkají hlavně těch, kteří žijí podobně. Zaujalo mě, že člověk, kterému je přes třicet, tolik řeší plastová brčka. Podobně i další jeho zvyky byly zajímavé a jsem ráda, že mnohé se mě netýkají. Určitě mám pořád co zlepšovat, inspirací v knize jsem našla ale jen pár.

20.05.2020 3 z 5

Jak si zařídit domov Jak si zařídit domov Jana Pěkná

Dobrá kniha. I když všechno asi teď nevyužiju, našla jsem zde pár důležitých informací o uvědomění si vlastního stylu. Také kapitoly o barvách mi mnohé osvětlily. Je prima, že se pracovní listy dají stáhnout přímo na stránkách Grady.

10.03.2020 4 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Tahle kniha mě na první pohled zaujala, tak jsem si ji půjčila. Po přečtení už to nadšení nesdílím. Kresba mi přijde spíš urážlivá než příjemná, ale to je věc vkusu. Mnohem víc mi vadí ta směs polopravd, kterou kniha obsahuje a také politická agitka. Tenhle levicově orientovaný feminismus znám z Islandu, takže mě nepřekvapí, že Norsko má něco v bledě modrém. Je zde vše. Černobílý svět, jediný správný názor, propagace komunismu a k tomu zde musí být LGBT, které je sice fajn, ale proč je v téhle knize? Nicméně samotné životní osudy jednotlivých žen mi přišly zajímavé a ráda si o nich přečtu něco dalšího. Historie hnutí už mě díky té předpojatosti tak neoslovila. Například to tvrzení, že se ženy nesměly vzdělávat zcela opomíjí povinnou školní docházku a vypadá to, jako by ženy byly zcela negramotné. Ale přitom už před Newtonem bylo několik vědkyň. Jasně, byly z lepších kruhů, ale byly tu. To je jen jeden příklad zamlžování. A jak už tu bylo zmíněno, je těžké říct, pro koho je kniha určena. Pro dospělé je fakt primitivní, dětem bych ji kvůli té ideologii určitě nedala. Téma potratů a mateřské je jistě složitějším tématem než ho takto s jasným správným názorem předhodit malým holčičkám. Těm bych spíš doporučila hezké "Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné" a pod. Souhlasím se závěrem knihy, že je pořád co zlepšovat, ale za mě osobně jinou formou.

04.03.2020 2 z 5

Ze slovanských legend a pověstí Ze slovanských legend a pověstí Leontina Mašínová

Kdybych se měla řídit Marií Kondo, tak už tuhle knihu dávno nemám. Takových let mi ležela v knihovně, než jsem se k ní dostala. A výsledek? Jsem nadšená. Pověsti bývají někdy psané dost nezáživným jazykem, ale zde tomu tak není. Je zde zajímavý výběr, jazyk vyprávění je nádherný a co víc, je zde spoustu slovíček, která jsem ani neznala. Takže kdo si chce trochu osvěžit češtinu, s chutí do čtení.

01.01.2020 4 z 5

Vikingové Vikingové Claudia Banck

Čtivá kniha. Nejde o žádné vyčerpávající pojednání, spíš takový přehled, plný zajímavostí. Souhlasím s komentáři o vložených listech. Mají jen lehce tmavší odstín a když jsem narazila na první, myslela jsem, že se jim popletly strany a chvíli jsem stránku otáčela tam a zpět, než mi to došlo. Bylo to komické. Jinak jsem ráda, že se v knize používá pravopis vikingové s malým písmenem a správně je psáno i slovo vikinský nikoliv vikingský (ano, jsem hnidopich). Tím ale nadšení končí, u ostatních jmen by to taky chtělo sjednotit pravopis. Někdy je staroseverské Þ přepisováno jako T, jindy jako Th, podle toho, z jakého zdroje autorka citovala, totéž se týká délky samohlásek. Není to tak strašné jako v Bednaříkové, ale kazí to celkový dojem. S obsahem knihy jsem spokojena, líbí se mi, že je zde přesah i do středověku a závěrečná kapitola o islandských rukopisech.

15.12.2019 4 z 5

Humor zenu Humor zenu Henri Brunel

Celkem milé příběhy, ale nenadchly mě tolik jako Oceán v kapce rosy. Ale určitě si časem od autora přečtu další knihy.

12.09.2019 3 z 5

Souboj nad propastí aneb Hrdinský příběh o lotyšském silákovi Láčplésisovi a jeho moudré nevěstě, sličné Laimdotě Souboj nad propastí aneb Hrdinský příběh o lotyšském silákovi Láčplésisovi a jeho moudré nevěstě, sličné Laimdotě Andrejs Pumpurs

Nádhera. Tuhle edici mám opravdu ráda. Je to poctivá práce, a i když je původně určená mládeži, ocení ji spíše dospělí. V dnešní době určitě. Jazyk je krásně poetický, a i ty části, které jsou v próze, zní vlastně jako poezie. Zhltla jsem všechno včetně poznámek. Bylo zajímavé, jak jsou zde křesťani líčeni jako spolčení s ďáblem. Je tam tedy uvedeno, že samotná víra není tak špatná, ale ti, co jí šíří násilím, jsou zlí. (Jestli je to přímo v původním eposu, nebo invence autora české verze, to nevím.) To, že v pobaltí to musel být mazec, jsem tak nějak věděla, ale z téhle knihy, podobně jako z románu Muž, který rozuměl hadí řeči (estonský román) mě mrazilo, protože se najednou dokážu líp vžít do místních. Je tam hodně bolesti.
Ale jsou zde i vtipné momenty. Například tohle krásné knihomolské vyznání lásky: „Chtěl bych tu být s tebou stále, celý život vedle tebe trávit nad těmito svitky, deskami a pergameny!” :-)

30.07.2019 5 z 5

Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Jarmila Bednaříková

Čtivá kniha, která dobře popisuje procesy vzniku vikinských nájezdů a jejich roli ve formování Evropy. Pro pochopení těchto procesů je tahle kniha užitečná. Jako zdroj pro další práci bych ji ale nedoporučila. Citované zdroje mi přijdou nedostatečné, ale hlavně ve mně budí nedůvěru nejednotnost jmen, kdy je jednou jméno napsáno tak a za chvíli onak. Např. Orkády a Orkneje, jména vikingů a pod. U několika badatelů je špatně napsané jméno a minimálně o dvou badatelkách se mluví, jako by to byl muž. Tohle se přeci dá lehce dohledat. Dokonce i v seznamu literatury je tentýž člověk napsán na dvojí způsob. Možná jde o detaily, ale je jich tam hodně, a ubírá to na věrohodnosti, protože člověk v oboru znalý takovéhle chyby hned odhalí a bude se pak stavit nedůvěřivě i k těm dalším, které třeba nezná. Naštěstí existuje dost dalších zdrojů, kde se dají jména ověřit. Dost věcí jsem se ale i tak dozvěděla, a nějaké další knihy od Jarmily Bednaříkové si jistě přečtu.

19.07.2019 3 z 5