Stručná historie času

Stručná historie času se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475939/big_strucna-historie-casu-x7z-475939.jpeg 4.3615
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy

Vydáno: , Argo, Dokořán

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes, 1988

Kniha Stručná historie času

memphisz
31.10.2021

Přístupný úvod do kosmologie, který zahrnuje témata, jako jsou obecná teorie relativity, černé díry, teorie strun, vznik vesmíru, entropie, rozpínavost vesmíru a další. Vše přehledně a s historickým exkurze. Lze doporučit každému pro rozšíření vědění o velikosti vesmíru a malosti člověka.

Zmiu
11.10.2021

Asi na třetí pokus jsem konečně přečetla. Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměla, nicméně znám čtivější a srozumitelnější odborné knihy. Z knihy jsem si ale i tak leccos vzala.

absolutmachal
09.10.2021

Je to složité a vzal jsem si z toho jen střípky. A taky motivaci sehnat si publikaci s více obrázky, jako pro děti. Nevím, jak moc za to ale může Stephen Hawking.

Hledání teorie všeho. Základní výzkum principů a pravidel našeho světa za poslední století strašně pokročil. Přesto aktuální stav vědeckého poznání nedává laiků smysl, mě nevyjímaje, a dokonce ani filozofům.

Vypůjčím si citaci ze závěru Stručné historie času:

„Dosud byli vědci příliš zaneprázdněni vytvářením nových teorií, které popisují, CO je vesmír, a nezbýval jim čas klást otázku PROČ. Na druhé straně lidé, kteří by se měli ptát proč, filozofové, neudrželi krok s rozvojem vědeckých teorií. … Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců.“

To je „problém“ nejen současné vědy, ale i všech pokusů o popularizaci. Prostě to nemůžete pochopit jako celek. Zbudou vám jen střípky.

Tuhle knížku jsem četl podruhé, motivovaný sci-fi trilogií Vzpomínka na Zemi. Tentokrát jsem ji dočetl. Ale neřekl bych, že z toho něco mám, kromě spousty otázek. Ano, autorovi se vše (ale opravdu VŠE) podařilo zredukovat do malé brožurky, ale divil bych se, kdyby z toho měl někdo víc než pár střípků.

Vůbec nevím, jestli za to může Stephen Hawking. Nebo takhle kniha. Prostě to tak je.

V mém hodnocení se tedy odráží spíše střet očekávání s realitou.

janka2000
24.08.2021

Populárně-naučná kniha o základech fyziky, a to bez vzorců. Vše je velmi jednoduše popsané a v knize se najde dost velmi zajímavých informací, ale pro nadšené fyziky nemá kniha v podstatě, co nabídnout.

DarthSoren
30.06.2021

Obsahově skvělá kniha. Od takového špičkového odborníka jakým byl Hawking byste zřejmě čekali, že bude psát neuvěřitelně náročně, odborně a zahltí čtenáře čísly a rovnicemi. A ono to tak není. Hawking ukázal, že umí psát i texty vhodné pro širokou laickou veřejnost. Velice se mi jako filozofovi líbilo, že autor pracuje i s filozofickými poznatky a vybízí filozofickou obec k opětovnému tázání se po příčinách naší existence ve vesmíru i vesmíru samotného.
Stručná historie času je tedy jednou z nejlepších knih z oboru zaměřující se na mondénní publikum. Ale uděluji jenom 4*. A není to chyba Hawkinga. Měl jsem tu smůlu, že se do mých rukou dostala kniha, ve které nastal problém při tisku a téměř celá kapitola "Černé díry nejsou úplně černé" byla nahrazena duplikačními stranami z předchozí kapitoly. Tohle je tedy hanba vydavatele, neohlídat si takovou chybu. Vím, že se to občas stává, ale já z toho byl dost rozhozen a znechucen, protože tohle byla kniha, na kterou jsem se těšil a až do onoho momentu si ji velice užíval.

Jaroslav.ch
24.04.2021

Vynikající kniha určená pro širokou veřejnost. Opravdu doporučuji přečíst všem. Pokud fyzika není Vaše parketa, nebojte se, autor umí dobře vysvětlovat a něco si z toho opravdu odnesete.

CharlotteD
06.04.2021

Nejedná se o téma, které by mi bylo blízké a tak jsem od knihy (kterou jsem si poslechla v audio verzi) velká očekávání a spíš jsem to brala, jako něco, co po dvaceti minutách poslechu vzdám a radši se začtu do něčeho "zajímavějšího". nakonec se mi kniha o pro mě téměř nezajímavé tématice líbila a já byla nadšena. Docela se to i dá pochopit a to fyziku fakt nemusím.

MarkCarter
05.04.2021

Pán Hawking bol špičkový vedec a výnimočný človek. Ak poviem, že to bol jeden z najlepších vedcov na svete, tak nepreháňam. Zároveň bol veľmi ľudský až skromný s výborným zmyslom pre humor. Obdivujem jeho prácu, vrátane tejto knihy. Snažil sa aj nám, laikom, priblížiť nám vzdialený vesmír. Doslova aj prenesene. S nadšením som počúval túto (audio) knihu a musím sa priznať, že som aj pri nej zaspával. Nie preto, že by som sa nudil, ale skôr preto, že tieto abstraktné analýzy dokázali dokonale unaviť moju myseľ. Odporúčam hlavne nadšencom v oblasti vesmírnych tém.