Zmiu Zmiu komentáře u knih

Pan farář má krizi Pan farář má krizi Jean Mercier

Útlá knížka, která se navenek tváří jako humorná, ale ve skutečnosti jsou pod tím humorem velmi hluboké myšlenky. Ač mám k církvi hodně daleko, to, co v knize zaznělo, je mi velmi blízké a většina z toho se dá aplikovat i na jiná povolání. Byrokracie tam, kde by se člověk měl věnovat lidem, žabomyší války, atd. Jen v těch sekulárních oborech nenajdeme asi takové originální řešení jako pak farář.

22.02.2024 5 z 5

Veles: Slovanské božstvo ve srovnávací perspektivě Veles: Slovanské božstvo ve srovnávací perspektivě Michaela Gajdošíková Šebetovská

Čtivá kniha, celkem dobře ozdrojovaná, i když by poznámek pod čarou mohlo být místy více. Byla jsem celkem překvapená, jak málo toho o Velesovi ve skutečnosti je, protože zrovna on je jedním ze slovanských bohů, o němž ještě mám jakousi představu, co vlastně představuje. Tedy, co jsem si myslela, že představuje. Jsem ráda, že se autorka pustila novými směry. Jedním z nich, které mě zaujaly nejvíc, je rozebrání přízviska "Skotí bůh", a tím druhým je srovnání s postavou Afsatiho, kterou jsem taky neznala. Co se týče srovnávacího přístupu, tam mám nějaké výhrady, na několika místech jde srovnání trochu za roh (např. při srovnání s hadími postavami už do toho Óðinn tolik nezapadá). Také jsem překvapená, že se ještě používá Dumézilův přístup, o němž jsem se domnívala, že už je překonaný. To ale nemusí být vina autorky, z knihy je zřejmé, že jde o diplomovou práci a mohu tedy usuzovat na to, že se tento přístup ještě učí. Je z mnoha důvodů problematický, ale na druhou stranu u božstva takto málo doloženého se něčeho chytit musíme. Srovnání s ostatními božstvy dává rozhodně smysl, a zejména v případě baltské mytologie, jde o zajímavá srovnání, ale ta trojfunkční ideologie mi tam už skřípe. Každopádně z knihy jsem se leccos dozvěděla a jelikož neumím rusky, ani jiné podobné jazyky, tak jsem ráda i za přiblížení textů, ke kterým bych se sama nedostala, a za podněty k dalšímu studiu.

26.01.2024 3 z 5

Severní pól, Jižní pól Severní pól, Jižní pól Michael Bright

Moc hezká oboustranná knížka pro děti, kde se z jedné strany dočtete o Arktidě a z druhé o Antarktidě. Jsou zde stručně popsány zajímavosti, živočichové a lidské výpravy. Textu je celkem málo, knížka je založena hlavně na výtvarné stránce, která se dle mě povedla, protože i když je určena pro menší děti, s chutí jsem po ní sáhla.

31.08.2023 5 z 5

Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Od přírody podřadné – Jak se věda mýlila v ženách Angela Saini

Když se celý život setkáváte s předsudky, tak nestačí jen přečíst si populárně naučnou knihu na téma rovnoprávnosti a přitakat si s autorkou, ale chce to solidní studie podložené daty. Myslím, že tato kniha tuto potřebu splňuje, autorka je dost objektivní a vše podkládá výzkumy, až někdy není tak čtivá. Naštěstí jen výjimečně. V knize jsem dočetla o zajímavých lidech a teoriích, někde jsem si řekla: "No konečně to někdo řekl", a celkově jsem po přečtení spokojená. Hlavně proto, že ten feminismus, kterým nás strašili, je vlastně v pohodě a má nám co říct. Je zde přesah v tom, když si uvědomíte, jak opravdu vítěz píše dějiny a jak by se z ženského pohledu přistupovalo ke spoustě věcem jinak. Kniha, která mi takovým způsobem zaměstná mozek, že rozjíždím teorie na všechny strany, je dobrá už jenom tím. Pokud jsou někde nepřesnosti, nechávám to na sečtělejších.

11.08.2023 4 z 5

Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence James Lovelock

Ke knize jsem se dostala čirou náhodou, mluvilo se o ni na jednom školení o AI. Vůbec jsem nečekala, že mě bude tak bavit. Nejsem zvyklá, že by knihy tohoto typu byly nějak zvlášť čtivé a srozumitelné, tak jsem byla velmi překvapená, že tato kniha byla obojí. A k tomu ještě bavila svým svěžím stylem, což je neuvěřitelné, když autorovi v době psaní bylo 99 let. Neříkám, že se vším, co se v knize píše, souhlasím, ale to ani není třeba. Baví mě Lovelockovo vizionářské myšlení, a díky němu je kniha neskutečně inspirativní. To, že vědec zdůrazňuje potřebu intuice, působí v tomto světě tvrdé logiky jako závan svěžího větru. Jako bonus jsou pak pro mě různé drobné epizody z jeho života, což v případě člověka, co žil takto dlouho, není vůbec málo.

17.07.2023 5 z 5

Rónin Rónin Rafal Jaki

Krásná obálka, ale vevnitř už ilustrace moc neoslní. K tomu ještě slabší příběh, a dialogy to zabily úplně.

27.04.2023 2 z 5

Historky z psíšeří Historky z psíšeří Evan Dorkin

Tlapková patrola pro dospělé. :-) příběhy jsou místy dost drsné, ale taky je zde prima humor, což je dobrá kombinace.

28.07.2022 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Série Srdcerváči je oblíbená mezi mládeží, a tak jsem byla hodně zvědavá, o co jde. Do ruky si mi dostal zrovna třetí díl, a musím říct, že vůbec nevadí, že jsem předchozí nečetla, v ději se dá snadno zorientovat. Ono se toho taky moc neděje. Je to takový sladký příběh, kde všichni říkají správné věci a konají tak, jak by doporučil výchovný poradce. Mladí odmítají alkohol, sex určitě až po delší době, a mohli bychom pokračovat. :-)) Chápu, že v díle určeném dětem se toho moc dít nemůže, ale postavy nepůsobí moc uvěřitelně. A jak už tu mnohokrát bylo řečeno, ta koncentrace LGBT postav v tak malém kolektivu je taky spíše nereálná. Pokud se mi dostanou do ruky další díly, určitě se kouknu, čtení je to tak na hodinku, ale aktivně sérii vyhledávat nebudu. Přece jen, svět, ve kterém komiksové postavy jen ťukají do telefonu a značná část panelů ukazuje, co si kdo píše, mi tak blízký není.

13.06.2022 3 z 5

Strašidelný chrám v horách - Japonské lidové pohádky a pověsti Strašidelný chrám v horách - Japonské lidové pohádky a pověsti Jan Luffer

K této knize mě dovedly komiksy o Usagim, jež hojně využívají motivy japonského folkloru. Jelikož mé znalosti v této oblasti byly dost chabé, tato kniha mi zaplnila onu mezeru. Byla jsem překvapena, kolik příběhů už jsem vlastně znala díky komiksu. Jsem moc ráda za poznámky k jednotlivým příběhům, jejich zařazení dle motivů a občasné srovnání s našimi pohádkami.

15.01.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Byla jsem překvapená, že u nás vyšla knížka poprvé až teď, když je podle ní film s Davidem Bowiem. Ten jsem sice ještě pořád neviděla, odkládám ho, protože je mi jasné, že to bude náročné psychicky. Totéž ale můžu říct o knize. Knížka je sice krátká rozsahem, ale ta bolest z osamocení, propadání alkoholu a pak ten konec... Prostě bohatě stačilo. Když to člověk ještě čte v této době, no, depka je to slušná. Knihu řadím mezi ty, které mě zasáhly hluboce, ale stejně jako třeba 1984, znovu už ji číst asi nedokážu. Ale film si určitě pustím.

15.11.2021 5 z 5

Doomboy Doomboy Tony Sandoval

Doomboy mě bavil víc než Vodní had. Nejspíš proto, že příběh stojí víc nohama na zemi, i když nějaké ty snové prvky se taky najdou.

02.11.2021 4 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Vydání z roku 2018 od NLN je konečně pořádným zpracováním, jaké si tento epos zaslouží. Uvedení všelijakých fragmentů, poznámek a komentářů nezaujme asi každého, ale pro ty, co to mají jen povinně do školy, tu naštěstí existuje převyprávěná verze od Zamarovského.

30.12.2019 5 z 5

Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku Jaroslav Svoboda

Knížka, která mně dala chuť zahradničit a ukázala, že to jde i jinak a zábavněji. Jako inspirace je úžasná, ale pro praktické používání mám jiné knihy, protože v téhle se trochu hůře orientuje. Fotografie nejsou vždy úplně povedené a chybí rejstřík, což je při hledání plodin docela zásadní nedostatek. Ale nadšení autora vše přebíjí a určitě můžu doporučit každému, kdo si myslí, že zahrádka není pro něj. Je. :-)

30.09.2019 4 z 5

Devadesátka pokračuje Devadesátka pokračuje Jaroslav Foglar

Tak už vím, odkud byla ta skvělá hra, co se hrála na jednom táboře za mého mládí. Jmenovala se jinak, ale ty citace byly stejné. A lístečky byly taky nádherné.

27.03.2019 3 z 5

Pro mudly dobrý. :D
Ale teď vážně. Kniha vypadá navenek moc hezky, ale pro Potter nadšence mají cenu hlavně 2 věci. Ilustrace od Rowlingové, které se mi líbí mnohem víc než ty přeplácené od Kaye. Jsou takové opravdové. Druhá věc jsou ty verze kapitol, které nebyly uveřejněny. To mě zajímalo.
Informace o postavách jsou spíše povrchní, na druhou stranu je tam dost témat, které souvisí s příběhem jen okrajově nebo vůbec. Že si nikdo nedal práci a nepřeložil ty koncepty do češtiny a že se ty ručně psané nedají číst, to už tu někdo zmiňoval. Celkově je kniha dost nevyvážená. Na jednu stranu obsahuje rady pro malé děti, kdy mám pocit, že si snad autoři myslí, že jsou děti dementní, a na druhou stranu zde jsou ty koncepty ve formě, kdy i dospělý má problém mezi těmi škrtanci přečíst slovo. Nerovnováha zmiňovaných informací to podtrhuje. Nechci být ale jen tak kritická. Určitě stojí za to se na knihu podívat. Každý si v ní něco najde. Jen jsem ráda, že jsem ji měla z knihovny.

16.10.2018 2 z 5

Zajatci Pardálí soutěsky Zajatci Pardálí soutěsky Vachtang Stěpanovič Ananjan

Tuhle knížku jsem objevila díky této databázi, dle nadšených komentářů jsem si řekla, že by mě mohla bavit. A bavila. Nedávno jsem četla Dva roky prázdnin a myslím, že se zde autor hodně inspiroval, ale vůbec to nevadí. Dokonce se mi Zajatci pardálí soutěsky líbily mnohem víc. Tyhle děti mi byly mnohem bližší, asi proto, že zde je i humor a dívčí postava, která dodává příběhu zcela jinou dynamiku. Zaujaly mě také reálie. O Arménii toho moc nevím, tak jsem se i poučila.

05.08.2018 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Dlouho jsem tenhle díl odkládala, ale bavila jsem se výborně. Konec byl tedy možná trochu přeplácaný. Víc než graindiózní řeči a tleskání na sněmu bych ocenila informaci, jak to dopadlo s těmi dětmi. Jestli hraničáři provedli nějaká opatření nebo je jen tak vrátili do jejich peklíčka.

01.06.2018 4 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Už i v předchozích dílech jsem měla problém sledovat, kdo je kdo a do úplného pochopení zápletky mi taky vždycky něco chybělo. Zde jsem se ztrácela už tak, že mě série pomalu přestává bavit.

22.04.2018 3 z 5

Severka Severka Miloš Zapletal

Když jsem v roce 1990 vstoupila do skauta, kupovala jsem si časopis Junák a tam vycházely Příběhy starého vlka, které se mi tehdy moc líbily. Nedávno jsem si na tyto příběhy vzpomněla. Vím, že jsem tehdy netrpělivě čekala na pokračování a ono nepřicházelo. Tak jsem hledala nějaké informace na internetu a najednou objevím tuto knihu! Ze zvědavosti jsem si ji půjčila, a ani jsem nečekala, že mě po tolika letech bude bavit vyprávění o skautících. Ale stalo se neuvěřitelné. Bavilo! Taky jsem si uvědomila, že jsem asi nečetla jinou knihu, která by popisovala takhle dobře dobu mého mládí. A to včetně her a dobrodružství. p.s. Jen nechápu, proč nemá kniha aspoň podnázev Příběhy starého vlka. Dala by se najít daleko líp. Přece nejsem jediná, kdo si ty příběhy pamatuje. Ta porevoluční doba byla silná pro všechny.

01.02.2018 4 z 5

Svět islandských ság Svět islandských ság Michail Ivanovič Steblin-Kamenskij

Jedna z knih, kterou určitě doporučuji, neboť se zabývá pojetím autorství, dobra a zla, pravdy a dalších kategorií, které my dnes vnímáme jinak, než jak je vnímali lidé středověkého Islandu. Hodně mi rozšířila obzory hlavně co se týče různých úhlů pohledu a schopnosti myslet jinak.

23.11.2017 5 z 5