zelena_zabicka zelena_zabicka komentáře u knih

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Též se řadím mezi ty, které kniha moc nezaujala. Hold skládám překladateli, avšak rozhodně bych knihu neoznačila za humoristický román. Román má mít nějaký příběh, zápletku. Zde na cca 100 stránkách sledujeme jednotlivé lekce jazykové večerní školy, kde všechen šprým stojí na různě zkomolených či více významových slovech. Je v tom vidět krása a náročnost češtiny, ale posléze to začne spíše nudit. Navíc těch zkomolenin je tam příliš mnoho a hodně to ubírá na čtivosti. Přiznám se, že jsem knihu (i když je útlá) dočetla do třetiny a pak až konec.

07.09.2018 2 z 5

Je to světový, táto! Je to světový, táto! Zdeněk Adla

Kniha mě moc neoslovila, ale je to možná tím, že nejsem "cílovka". Dost mi tam vadila ta zápletka s ukradeným autem. Na dětský prázdninový příběh o přátelství tam byla vsazena jakoby uměle (s cílem zvýšit napínavost), navíc její rozuzlení vyznělo až moc složitě (příliš mnoho postav, děj nebyl napínavý). Kdyby tam místo řešení krádeže auta byly nějaké klukoviny, zážitky dětí atp., bylo by to určitě záživnější. O tom jsem přesvědčena i z toho důvodu, že když si odmyslíte tu ústřední zápletku s autem, je ten prázdniný děj vykreslen moc hezky - kamarádství, příroda, dobrodružství, prázdniny, koupání, pes, houby, kolo, ale i rvačka, závody a zaláskování.

31.08.2018 2 z 5

U snědeného krámu U snědeného krámu Ignát Herrmann

Herrmann má nádhernou češtinu, díky níž se nezdají i dlouhé popisy tak zdlouhavými, ale příběh samotný se mi nelíbil. Jak už sám název knihy naznačuje, nedopadne to s hlavním hrdinou vůbec dobře. Navíc mi nepřirostla k srdci ani samotná ústřední postava M. Žemly: šikovný, pracovitý chlap, který si však vůbec nedokáže dupnou, vzepřít se, říci si svoje, na mě působí spíše jako slaboch - i když je to dáno jeho neutěšeným dospíváním a výchovou. Kapitola námluv a intrik paní Šustrové se příliš táhla, začala jsem pak už román dočítat spíše zběžně, překakovala jsem, prolítala stránkami. Kdyby to mělo o 100 - 150 stránek méně, odsýpalo by to daleko příjemněji. Myslím, že na 400 stran je daná zápletka přece jen zamotaná málo. Pro mě byla nejlepší první čtvrtina knihy zabývající se Žemlovými roky jakožto kupeckého učedníka a mládence. Jediná sympatická postava mi byla posluhovačka Randová, z hlavních postav ani jedna, lidu typu ožraly Kylliána nesnáším.

24.08.2018 2 z 5

Andělské rozmluvy Andělské rozmluvy Peter Allmend

Kniha je úplně jiná v tom, že nám neříká, co (ne)máme dělat, abychom byli lepší, šťastnější, láskyplnější,... Pouze naznačuje témata, nad kterými stojí za to přemýšlet. A to je možná i důvod, proč mi většina textu šla jedním uchem dovnitř a druhým ven. Tuto útlou knížečku jsem dočetla před pár minutami a bohužel jen málo z jejího poselství ve mě nějak hlouběji zůstalo. Nekritizuji ji, ale nějak to se mnou nezarezonovalo. Co se mi ale líbilo moc, byl krásný poetický styl textu, bylo to takové "plynoucí", jak kdyby člověk četl třeba báseň.

16.08.2018 2 z 5

Hora hoří: Balada o Křížovém králi Hora hoří: Balada o Křížovém králi Jaromír Tomeček

Takový krásně zvláštní román, něco mezi prózou a poezií. Autor má dar popsat přírodu procítěně a láskyplně, vyhýbá se běžně používaným frázím. Je to román, který má sice jakousi dějovou páteř (osudy kance, kterého autor jako sele zachránil před smrtí, a který pak vyrostl do monstrózního Křížového krále), ale který je spíše poetickým vyjádřením různých pozorování a milých zážitků, které se v lese dějí každým dnem, které však většině lidí jsou skryty v houštinách. Vidí je jen ten, kdo má trpělivost a umí být potichu. Znatelný je tam i ekologický apel.

08.08.2018 3 z 5

knihu jsem začala číst na základě několika příspěvků na autorově blogu, které mě doslova nadchly a rozesmály k slzám. Kniha zklamala - je to přestřelené až moc, místy zbytečně vulgární, opakující se scénáře, vtipné za každou cenu. Je to škoda, protože autor má znamenitý talent vystihnout takové ty typické rodičovské momenty, kterými si víceméně vydařile projde snad každá máma či táta. Další díly číst nebudu, ale na blog určitě ještě zavítám.

04.08.2018 2 z 5

S větrem o závod S větrem o závod Chris Platt

Kniha pro náctileté koňáky. Příběh pěkný, napínavý, ale pro mě trochu plochý. Celá kniha je jen a jen o koních a dostizích, chyběla mi tam nějaká hlubší zápletka, nějaký pestřejší děj, než jen příprava na derby. Myslím ale, že mladému čtenáři se bude i tak líbi.

25.07.2018 2 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Táňa Keleová-Vasilková

První autorčiny knihy se mi líbily moc, moc. Čím déle však píše, tím je to pořád víc a víc na stejné brdo, děj není propracovaný, nastaven často tím, že romány sledují osudy vícera osob najednou (v tomto konkrétním 3 kamarádky). Myslím, že autorka chrlí kvantitu na úkor kvality děje, což je veliká škoda, její první knihy měly úplně jiný šmrnc. Také mě štvou často těžko uvěřitelná chování hl. hrdinek, na kterých pak stojí další děj (např. i přesto, že ho miluje, mu nechce říct, že s ním čeká dítě, aby ho k sobě nepoutala "násilím")

21.07.2018 2 z 5

Krkavčí matka? Krkavčí matka? Veronika Hájek Hurdová

Jsou to takové jednoduché návody na rodičovství, psané vtipnou a údernou formou. Textu je poměrně málo, zato je tu hodně obrázků a fotek. Na konci jsou moderně převyprávěné pohádky a pár obrázkových básniček. Moc mě to nezaujalo, ale přelouskáno během chvilky. Od této známé blogerky jsem čekala víc.

21.07.2018 2 z 5

Mlýn na řece Mlýn na řece Marcia Willett

Na této knížce hodnotím nejvíc to prostředí, ve kterém se děj odehrává. Je to příjemné čtení, bez nějaké výraznější negativní roviny či zápletky. A to je zároveň knize i hodně na škodu. Kdyby měla 150 str., byla by to nádherná hladící oddechovka. Avšak na 360 stran, kde se v podstatě nic neděje, už poněkud nudí. Kniha nemá klasického hl. hrdinu, všechny postavy jsou si téměř dějově rovnocenné, děj sleduje jejich osudy v průběhu několika let, avšak neumožňuje čtenáři hlubší prožitek, víc se se svými hrdiny sžít. Je to takové vyprávění o tom, jak jde život. Daleko víc by se mi líbilo, kdyby kniha byla postavena na příběhu Hattie (majitelky onoho mlýna) a o tom, jak mlýn koupila, restaurovala, jak se seznamovala, třeba i nakonec zamilovala.

28.06.2018 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

Krásná knížka zachycující s lehkým humorem a (sebe)ironií autorovy zážitky při výzkumu vlčí smečky v severské tundře. Takový "Tanec s vlky".

21.06.2018 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Kniha v sobě nese úžasně jednoduchou myšlenku, jak přistupovat k dětem: důvěřovat jim a naslouchat jim, být tu v každý okamžik pro ně, uspokojovat jejich potřeby, pokud je uspokojit chtějí. Toto nosné poselství a příběhy, které autorka v džungli opravdu zažila, je skvělé. Hodně mi ale vadila autorčina snaha nenošení a nevyslyšení dětí na téměř všechny problémy civilizovaného světa, navíc podle všeho nikterak nepodložené - založené pouze na autorčiných hypotézách. Podle ní tak i lidé milující např. zahradničení, tvoření, cestování aj. si tak léčí svá dětská traumata. Také nutno pohlédnout na fakt, že kniha vyšla už asi před 40 lety, v době, kdy se k miminkům asi opravdu přistupovalo hodně bezcitně (separace, nechávat je vybrečet a hl. nenosit!!). Dnes toto (doufám), až tak běžné už není, i když i v mém okolí jsem zažila 3 rodiny, kde se metody "vybrečení" praktikují a i moje mamka mi radila, ať děti tolik nenosím a nekojím, že je rozmazlím. Mám báječné tři děti, které jsou oproti svým vrstevníkům velice samostatné, odvážné a šikovné. Díky tomu jsem i neuhoněný rodič mající čas i sám na sebe.

18.06.2018 3 z 5

Příběhy z přírody Příběhy z přírody Miroslav Sekera

kniha je souborem hezkých zážitků, které autor sám jakožto zkušený myslivec zažil. Nutno k ní přistupovat tak, že ji p. Sekyra psal a sám i vydal pro svoji radost a potěchu svých blízkých a kamarádů a s cílem poučit laickou veřejnost. Nejsou v ní třeba (až na jednoho pytláka) záporní hrdinové. Autor je tedy především dobrý myslivec, žádný velký spisovatel. Hodně mi vadilo např. mnohakeré opakování stejných informací (např. to, že po střelení se má zvěř nechat vykrvit, aby neodběhla, a až po vykouření cigarety k ní jít, zazněla bezpočtukrát. A takovýchto příkladů najdeme celou řadu). Dále byla dost na škodu i autorova až přílišná snaha o poučení čtenáře - mnoho pasáží působilo jako výtah z učebnice zoologie, tyto učené texty byly navíc často používány v dialozích typu "Počkej, hned ti to vysvětlím:......" a následoval sáhodlouhý popis např. chování nějakého zvířete.

08.06.2018 2 z 5

Bílá kánoe Bílá kánoe Farley Mowat

povídky inspirované eskymáckými legendami a historií. Zajímavé, čtivé, originální, i když většinou spíše dojemné až smutné.

24.05.2018 4 z 5

Sama sobě šéfem Sama sobě šéfem Alexandra John

je to taková laická učebnice - důležité a zajímavé informace podané srozumitelně. Pro začínajícího podnikatele, který plánuje drobné podnikání na živnostenský list je těch informací možná až příliš (velkou spoustu z toho vůbec nevyužije), ale pro člověka, který si plánuje vystavit něco většího je to asi dobrý odrazový můstek. Líbily se mi vložené zkušenosti přímo od žen-podnikatelek.

03.05.2018 3 z 5

Ranč U Zelené sedmy 3 Ranč U Zelené sedmy 3 Eva Pelantová

Nejslabší díl, víc než veselé problémy drobných zemědělců a chovatelů se tu řeší vztahy, na kteréžto téma je všude knih víc než dost. I tak se mi však kniha líbila.

25.04.2018 3 z 5

Ranč U Zelené sedmy 2 Ranč U Zelené sedmy 2 Eva Pelantová

První díl byl kapku lepší, ale stále mě to bavilo. Všechny tři díly jsem našla mezi vyřazenými knihami v knihovně, jsem za takovýto nález šťastná.

25.04.2018 4 z 5

Ranč U Zelené sedmy 1 Ranč U Zelené sedmy 1 Eva Pelantová

Moc se mi to líbilo :-) Kniha i seriál. Trochu mi to připomíná naše chovatelské peripetie.

25.04.2018 5 z 5

Birlibán Birlibán Eduard Petiška

Knihu, kterou jsem jako dítě četla mockrát. Teď jsem se k ní po letech vrátila jako předčítající maminka - nezklamala, chytla mě i holky (mladší si ji dokonce vzala i do školky, kde ji četli znovu před spaním, a starší si ji teď čte znovu sama). Řadím ji do "truhlice literárních pokladů dětské četby".

12.04.2018 5 z 5

Příběhy ze sadu Příběhy ze sadu Jan Nedoma

Nás příběh nezaujal, ani naše děti, ani nás předčítající dospělé. Okatě výchovné, příběh bez švihu, napětí, nějaké větší zápletky, ukrývající rádoby vtipné narážky pro dospělé, nepřirozené dialogy. Není to ani pohádka, ani příběh... Cením ale hezké ilustrace.

12.04.2018 1 z 5