Zdekat Zdekat komentáře u knih

Sanditon Sanditon Jane Austen

Milé, bohatý popis jiné doby. Není poznat, kde končí tvorba Austenové a kdy už píše Dobbs.

28.07.2023 5 z 5

Radikální milost Radikální milost Richard Rohr

Některá zamyšlaní zasáhnou a zůstanou, jiná se dají hodně těžko uchopit a úplně jsem textu neporozuměl...

27.11.2022 4 z 5

Čtyry doby: Fragmenty autobiografie Čtyry doby: Fragmenty autobiografie Božena Němcová

Souhlasím s předchozím komentářem. Inteligentní, obdivuhodná žena velkého a bohémského ducha, ovšem ducha zakletého v zoufalém životě.

Celá kniha má přes 600 stran a je to výbor z jejích dopisů zakončený autobiografickou povídkou - nebo spíš osobním vyznáním - Čtyry doby.

Nejprve jsem měl problém se do dopisů začíst, pak jsem si zase trochu začal připadat jako stalker. Dopisy se ale tehdy běžně půjčovaly, jak je z některých patrné, a tak se i psaly. S postupující četbou se k Boženě Němcové zvyšovaly mé sympatie a nakonec jsem i litoval, že jich není víc.

Musím vyjádřit obdiv k ženě, která se nepoddala dobový stereotypům a i s tak nuzným životem a se čtyřmi dětmi tvořila krásnou literaturu.

Pětisetkorunová bankovka bude po přečtení mít i jinou, než jen nominální hodnotu :-)

24.06.2022 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jules Verne

Příběh by vydal na skvělou delší povídku nebo novelu, román ale za mě zdlouhavě protahovaný množstvím zastaralých geografických údajů. Čtenáři se zájmem o historii, zeměpis USA ocení jistě lépe.

10.06.2022 2 z 5

Dějiny ošklivosti Dějiny ošklivosti Umberto Eco

Krásně řemeslně zpracovaná kniha. Jako u Dějin krásy Eco definuje a kategorizuje ošklivost. Na stovkách příkladů dokládá, jak se měnilo vnímání ošklivosti. Kniha je ale temná a těžká, při čtení na mě občas padala tísnivá a melancholická deka.

09.04.2022 4 z 5

Ejo Ejo Beata Umubyeyi Mairesse

Silné příběhy převážně žen popisujících s velkými emocemi rwandskou genocidu. Příběhy jak mozaika vykreslují celkovou hrůzu, bezmoc. Jen mě překvapilo několik zmatečných vět a vyčetl jsem v recenzi na www.iliteratura.cz, že jde o nedbalý překlad.

19.03.2022 4 z 5

Přípitek předkům Přípitek předkům Wojciech Górecki

Až tuto knihu dočtete, tak se pravděpodobně začnete zajímat o možnost výletu do Gruzie, Arménie a Azerbajdžánu, jak by člověk mohl vše vidět a zažít na vlastní kůži :-)
Pozoruhodné a nám tak neznámé, exotické země...

05.02.2022 5 z 5

Jak se osvobodit od pornografie Jak se osvobodit od pornografie Éric Jacquinet

Kniha možná trochu mate svým názvem, je to více kniha o duchovním rozvoji v paradigmatu křesťanské církve a křesťanům je primárně určená, taky jsem na ni narazil v nějakém seznamu doporučených křesťanských knih. Text je protknutý biblickými citáty, modlitbami, příběhy věřících. Předpokládá také určitou orientaci v základech psychologie.

Dotýká se různých závislostí - dá se asi vztáhnout na cokoliv, co člověka zotročuje. Pornografii se ovšem věnuje primárně – citlivě ukazuje, jak časté (jakékoliv) sledování porna dokáže napáchat zlo v osobním životě, rodinných vztazích, na sebevědomí a sebeúctě, jak činí člověka nesvobodným. Poukazuje ale také třeba na újmy herců, a jak se na nich sledováním porna divák podílí.

Člověk by si měl, podle autora, na každou ze 40 kratších kapitol nechat nejméně jeden den, k tomu vést deník pokroků, plnit navržené úkoly a najít si mentora, se kterým bude konzultovat svoji cestu od závislosti. Obdiv, pokud by někdo takto s knihou pracoval. Už první kapitola nás vyzývá k definování životních cílů a smyslu života. A pak postupně pročítáme, co udělat, aby smysl života a cíle nebyly závislostí ohroženy. Toho ale bez pomoci Ježíše Krista, zpovědi a svatého přijímání dosáhnou stejně nelze.

S knihou jsem takto nepracoval, i tak ji považuji za velmi přínosnou, nutí k zastavení a zamyšlení.

12.12.2021 4 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Nechal jsem si na velikonoční období, jednoduché vysvětlení principů křesťanské víry, jen trochu poplatné době vzniku (2. světová válka) a proto i trochu archaické pro dnešní čtenáře, byť základy křesťanství jsou neměnné.

17.04.2021 4 z 5

Dějiny krásy Dějiny krásy Umberto Eco

Krásné provedení vázané knihy, kvalitní ilustrace, pro čtenáře se zájmem o umění. Eco se zamýšlí nad tím, co bylo považováno za krásné v jednotlivých epochách evropského prostředí a jak byla krása definována filozoficky, umělecky... Občas náročné čtení odkazující k řadě termínů, osobností a definic předpokládající docela velké historické znalosti. Hodně věcí jsem dohledával.

17.04.2021 4 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Četl jsem jen skrz čtenářskou výzvu, archaický jazyk mě dělal problémy, dřívější divadelní provedení mně přišlo srozumitelnější a vtipnější...

01.12.2020 3 z 5

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

krásna hra se slovíčky, velmi odpočinkové...

01.12.2020 4 z 5

Denuklearizace Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu Denuklearizace Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu Jan Šír

Hodně odborně napsaná kniha - jsou to vlastně tři vydané vysokoškolské práce, které se zabývají utvářením postsovětského prostoru. Jaderné zbraně zadržené na území svých nově vzniklých států - Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu - využil každý stát jinak k vyjednávání o svém postavení ve světovém společenství. Samosatné státy se o zbraně neuměli starat, tak museli uzavřít smlouvu s Rusy kvůli jejich údržbě, ale zase se jich nechtěli i přes nátlak západu vzdát bez záruk za svoji bezpečnost. Ukrajina tyto záruky o územní celistvosti a nezávislosti na Rusku získala, zbraní se vzdala, stejně jí to nebylo nic platné... A to byl ten důvod, proč jsem knihu četl. Obashuje zajímavé informace, vysvětluje problémy kolem rozpadu SSSR, ale texty jsou špatně čtivé, ruší taky velký odkazový aparát.

24.11.2020 3 z 5

Nícení Nícení Ivana Myšková

Připadalo mně že čtu českou Elfride Jelinek. Na tuto knihu musí mít člověk chuť, karmu a čas pomalu vstřebávat překotné množství myšlenek :-).

23.11.2020 4 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Dozvěděl jsem se něco o nepředstavitelných hrůzách severokorejského systému, i když možná trochu autorem zveličené. Škoda, že po útěku se trochu projevil jako ufňukaný, nesoběstačný a ukřivděný člověk.

22.11.2020 3 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Kniha hlavně nečekaným závěrem zajímavá, Ale nečetla se mi úplně dobře a když jsem se k ní vracel párkrát po přestávce několika dní, tak jsem měl problém se orientovat v ději. Ten se vrací po krátkých úsecích pořád zpět a někdy unikají při četbě momenty a postavy, které se zdůrazní a vysvětlí až při četbě dalších - časově dřívějších kapitol. Párkrát jsem i listoval zpět, abych si něco oživil a děj mně dával smysl.

18.04.2019 2 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

Kniha do čtenářské výzvy, červená knihovna, nebo si ji tak aspoň představuji. Napsané čtivě, W. Smith psát potavě umí. Ale příběh o pohádkovém, krásném, nechutně bohatém a nakonec i velmi morálně uvědomělém pilotovi, který se zamiluje do své "femme fatale" a chvíli chce on ji a ona jeho ne, pak zase naopak... No. Vše ještě doplněné spoustou klišé - například kvůli partnerovi krásky má hrdina morální zábrany se o dívku ucházet, jaké překvapení když se zjistí že je to jen bratr - nic neprozrzuji, protože to musí být každému čtenáři jasné hned, jak se ukáží na scéně...

10.03.2019 1 z 5