Dějiny krásy

Na stránkách této knihy, jejímž editorem je Umberto Eco, najdeme obrazy mistrovských děl všech dob. Ilustrace i rozsáhlá antologie textů čtenáři přibližují rozmanité představy o kráse, jak se projevovaly od dob starého Řecka až dodnes.

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/609/dejiny-krasy-609.jpg 4.5111

Storia della Bellezza (2004)

Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Argo

AllyKumari

Krásně ilustrovaná, velmi zajímavá, poměrně těžká na čtení.

Sheldon

Výborný pohled na dějiny krásy z pohledu teoretika, ale i umělce, byť to druhé trochu navzdory své vůli. Poutavě psané pasáže, trefně vybrané texty i umělecká díla. Díky chytré grafice je to kniha, která se dá dobře číst a dávkovat. Za mě úplná pecka.

pistalka
10.03.2013

Dějiny krásy se pro mě staly jakousi odkládací knihou, do které jsem nakoukl tehdy, když nic jiného nebylo po ruce a na ostatní věci nebyla chuť. To nemyslím nijak negativně, ono tomu napomáhá samotné členění publikace do kapitol a podkapitol, které přímo vybízí segmentovat četbu na menší části a tím si jí kořenit večery o něco déle. Není to dáno jen časovou distancí jednotlivých lidských epoch (čtyř set stránková cesta od Věstonické Venuši k Marylin Monroe je pěkně nadupaný výlet), ale také šíří záběru a komplexností zkoumané látky (od krásy tělesné, krásy barev, krásy nástrojů, krásy poezie apod.). Pro lidi, kteří nejsou příliš filozoficky vzdělaní – a já k takovým patřím taky, jak poctivě přiznávám – se četba v některých částech může stávat mírně obtížnou, především v množství literárních ukázek, na kterých je prezentováno vnímaní krásy v průběhu staletí. To se ovšem při četbě knihy, jejímž editorem není nikdo jiný než Umberto Eco, dá očekávat. Právě díky oné náročnosti je lepší četbu neuspěchat a prolouskávat se textem pozorně, pomalu.

Ve zkratce: dějiny krásy pod vedením Umberta Eca se pro mě staly pestrým, intelektuálně náročným a vítaným zpestřením zimních večerů, dlouhou cestou, na jejímž konci jsem byl o něco chytřejší, ale ne natolik, abych všemu porozuměl a knihu už nikdy nevyužil. Právě naopak, rád si ji občasně prolistuju, pokochám se a začtu. Zkuste to taky, třeba na vás trocha té krásy dýchne! :)

Verun
15.12.2011

Lehké čtení to opravdu není, ale číst si před spaním statě o kráse, to se pak zdají krásné sny...aneb jak se i pohled na krásu mění

WEIL
10.09.2011

Umberto Eco nás seznamuje s tím, co jeho samotného zaujalo při seznamování se s dějimami a vývojem estetiky - jak šla století a jak se který kumšt vytvářel a proč právě tak...