Dějiny ošklivosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejnovější kniha Umberta Eca je jakýmsi protějškem jeho Dějin krásy. Co je vlastně opakem krásy? Na tuto otázku hledá autor odpověď na stránkách výpravné ilustrované publikace, kde na příkladech děl literárních i výtvarných ukazuje, že opak krásy se neomezuje jen na ohyzdnost satyrů či Harpyjí. Protějškem krásy jsou také groteskní tvary, odpudivé, dekadentní ovzduší opiových doupat, kam vstupuje Dorian Gray, svět vampírů i podivných bytostí vylovených z moře, neovladatelných pudů i děsu, prorockých vizí i apokalypsy, banálního zla i napohled směšných příhod. To vše není krásné, je to však podmanivé. Při četbě knihy nemůžeme nedat za pravdu moudrému Římanovi, když říká, že v přírodě není ošklivosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/3369/dejiny-osklivosti-4w9-3369.jpg 4.6134
Žánr
Literatura naučná, Umění
Vydáno, Argo
Orig. název

Storia della Bruttezza, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Dějiny ošklivosti

Přidat komentář
Marcela298
05.12.2020

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Mistrně zpracovaná kniha doplněná bohatou ilustrací. Eco předkládá čtenáři vnímání šerednosti po tři tisíciletí. Kniha doplňuje předchozí dílo Dějiny krásy.

RadkaHůjová
20.09.2019

Úžasná kniha. Pro mě naprostý top z děl Umberta Eca.


Hospodyňka
07.02.2018

Stejně jako Dějiny krásy, tak i tato kniha je výborná a čtivá, pokud teda nečekáte, že vše hned zapadne na své místo. Dobrý dárek pro "náročné" přátele.

jelad
12.08.2017

Anotace na knihu Dějiny ošklivosti významně zjednodušily Ecovo pojímání ošklivosti v historii lidského světa - a to ohyzdnosti té, jejímž svědkem se stalo výtvarné umění a literatura. Ošklivost - tak, jak ji chápe Umberto Eco, zdaleka není apriorním opakem krásy - logické opozitum v lingvistice ani v nejmenším nenaplňuje složitost dějin lidského chápání estetiky. Prokletí básníci v čele s Verlainem, Rimbaudem a Baudelairem oslavují mršiny prolezlé červy, vnitřnosti roztékající se na slunci a shnilé zuby. Dekadentní nazírání pomíjivosti lidského věku a celých epoch se vysmívá přehnanému antropocentrismu a měšťáckému životu, když hledá krásu v ošklivosti. Ohyzdnost a pitvornost se stávají vrcholnou estetikou, nádhera hnusem. Pojmy se prolínají, stejně tak jako zraje vkus soudobého člověka. To, co zavrhla historie, současnost rehabilituje. To, co člověk odsuzuje jako obscénní a lascivní, po tom popravdě touží. Nechutné, sadomasichistické a kruté výjevy si jej podmaňují a po celé věky nepouští. Vyvrcholením knihy je analýza vkusu současného světa - popis kýče a stádnosti, ke které se lidé uchylují, aby nezůstali sami. Aby nevyčnívali. Výjimečnost a extravagantnost jako normalita jednadvacátého století.
Reprodukce obrazů Lautreca, Goyi nebo Dalího jsou doplňovány básněmi proklatců, Wildovými popisy nešťastníka Graye, Vergilliovými příšerami z moře, jeho Peklem nebo strašnými pasážemi ze Sadových 120 dnů Sodomy. V tom všem se objevují odkazy na další díla Umberta Eca, jednoho z nejvýznamnější teoretiků médií, který komplexností Dějin definuje jak progres výtvarného umění, tak historii mánií, obsesí, předsudků, naivity, omylů a epidemií nezastřeného zla celého lidstva.

barynka15
05.11.2016

Dějiny umění z jiného úhlu pohledu...Zajímavé!

immortal-party
08.07.2012

knihy tohoto typu nelze příliš komentovat.

houston
22.02.2012

Umberto Eco má hodně co nabídnout i jako autor odborné literatury. Velmi zajímavá kniha.