Přípitek předkům

Reportážní kniha Přípitek předkům nabízí fascinující pohled na historii i současnost tří států z oblasti Kavkazu - Ázerbájdžánu, Gruzie a Arménie. Autor čerpá z řady svých cest po méně i více známých zákoutích tohoto kousku světa a originálním způsobem propojuje historická fakta (a tedy pohled profesionálního historika) i řadu informací ze současné politiky a kultury (a tedy zkušenost z diplomatických služeb v tomto regionu) s uměleckou reflexí (a tedy duší spisovatele). Na pozadí jednotlivých příběhů proslulých i zcela anonymních hrdinů přibližuje čtenáři kulturu a mentalitu obyvatel této části světa, kde se neustále mísí (či střetávají?) evropské a asijské vlivy. Individuální příběhy se přitom dnes a denně prolínají s tíživým dědictvím, které zde zanechal Sovětský svaz, i s neméně komplikovanou současností, v níž Ázerbájdžán, Gruzie i Arménie těžce budují svou novou národní identitu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356629/big_pripitek-predkum-ndU-356629.jpg 4.323
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj

Toast za przodków, 2010

Kniha Přípitek předkům

Kmotr99
07.02.2020

Vše, co jste chtěli vědět o Kavkaze, ale ani vás nenapadlo se na to zeptat.
Přestože na každou z trojice kavkazských zemí připadá jen něco málo přes sto stran, šíře témat Goreckého je obdivuhodná. Od mýtů dávnověku a historii (které na Kavkaze často splývají v jedno), přes nestabilní politickou situaci posledních dekád až po popis strastí a radostí každodenního života. Nesourodé střípky dohromady tvoří komplexní obraz jednoho z nejpestřejších regionů světa. Všechny spojuje věčná otázka: Leží Kavkaz v Evropě nebo v Asii? (podobně choulostivá jako "je Česko ve východní Evropě?). A taky pořádná dávka melancholie, postesknutí si nad mizejícím světem předků. Co přinese budoucnost je v tak turbulentní části světa ve hvězdách. Budoucnost na Kavkaze bohudík nikdo moc neprožívá, takže zbývá dodat jen: Gaumardžos!

EDIT (podzim 2020): Tak budoucnost na sebe nenechala dlouho čekat, nám nezbývá než být v myšlenkách s obyvateli Náhorního Karabachu.

lencin
17.07.2019

Fascinující. Kniha současných i historických reportáží jižního Kavkazu a jeho tří hlavních národů, Gruzínců, Azerbajdžánců a Arménů. Zrovna cestuji po Kavkazu,tak mi kniha pomáhá odpovědět na některé otázky. Na pomezí beletrie a literatury faktu.

rostislav9203
01.04.2018

Výborná kniha s úžasnými historickými postřehy.

růžovámakrela
10.02.2018

Povedená reportážní kniha na téma kultury jižního Kavkazu. Já osobně bych ocenila, kdyby autor trochu přidal všednodenního života obyvatel na úkor podrobné politické historie. Ale buď jak buď, účel byl splněn - chtěla bych se tam jet podívat.
"Obyvatelé Kavkazu vymýšlejí vtipy, aby si ochočili realitu a zakleli ji. Rivalita Arménů, Gruzínců a Ázejrbájdžánců již odedávna sahá hluboko do historie. A nyní tři nezávislé státy posílají do boje celý svůj potenciál: univerzity, instituty, akademie. Každý z nich si myslí, že pokud se prokáže, že jeho předci tu byli první, bude to muset uznat celý svět. (...) Ze třech nevlastních bratrů se stala rukojmí národních komplexů, obsesí a mýtů."