zazvorek zazvorek komentáře u knih

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Už několik měsíců je to nejoblíbenější pohádka mé dcery - ráda kouká na Večerníček, poslouchá audioknihu a tenhle "komiks" zná slovo od slova. Naučila se díky tomu plno lidových písniček a pořekadel, poznává lidové zvyky a ráda je pak zkouší i doopravdy. Tohle se opravdu moc povedlo.

15.03.2021 5 z 5

Retrohraní Retrohraní Alice Kavková

Pro dobu jako je tahle, kdy děti můžou leda tak před barák, hřiště jsou zavřená a největší exotikou je vyrazit si za hranice obce, je tahle kniha naprostá bomba. Kromě představení her, které jsme si zažili na betonovém plácku mezi paneláky, je tu i jejich historie a nespočet variant u nás i ve světě. Nejen děti, všichni by si měli víc hrát!

11.03.2021 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Tolik podob samoty, tolik melancholie, tolik magie, tolik potutelných vtípků...a tak málo stránek. Ach jo.
Jasně, šarády s Aureliany a Arcadii Buendiovými jsou trochu na hlavu, obzvlášť když v té rodině kámen š... cihlu a chronologie rodu tak dostává zabrat, ale asi by stačilo kreslit si rodokmen. Jinak mě ale nic nerušilo, je to zaslouženě vyzdvihované dílo a úplně mě pohltilo. Moc mi to sedlo.
A taky jsem díky tomu konečně pochopila text jedné z písní Vypsané fixy: "Kdyby bylo nebe blízko, kdyby bylo nebe o trochu níž, tak bych si sáhnul na Remedios, to si piš! A dole bloudila Ursula Buendía sem a tam..."
Edit: teď koukám, že jsem knihu dočetla v den výročí autorova narození. Krásně symbolické!

06.03.2021 5 z 5

Klobouk, kniha a hůl Klobouk, kniha a hůl Josef Kroutvor

Oproti knize Chvály, pocty a rozpaky..., kde autor působí jako značně nevrlý starý pán odmítající připustit existenci světa po roce 1900, je tahle kniha poetickým výletem do světa poutí a putování, do světa lesů, cest necest, hospod, výmolů, romantických duší a deníků. Tohle téma mě hluboce oslovuje, jen bych si ho uměla představit rozvést ještě dál mimo Šumavu a Vitorazsko.

28.02.2021

Přírodě na stopě Přírodě na stopě Peter Wohlleben

Z autorových knih, které jsem doposud četla, se mi tahle zdála nejslabší. Hodně informací opakuje právě z předchozích knih a některá doporučení jsou opravdu trošku jako z učebnice pěstitelek, které jsme měli na ZŠ... Autora mám moc ráda a způsob, jakým vypráví o přírodě, mě fascinuje, ale v tomhle případě je to kouzlo o dost slabší.

17.02.2021 3 z 5

Studánko Rubínko Studánko Rubínko Jiřina Rákosníková

Stejně jako Hrajeme si u maminky je tohle úžasná kombinace pozapomenutých lidových písní (na CD i v notovém záznamu pro domácí muzicírování), vlídného vyprávění o jarních tradicích a poetických Kudláčkových ilustrací. Mám radost, že se písničky líbí i dětem a jarní popěvky trénují poctivě uz na podzim :-)

12.02.2021 5 z 5

Zelená lékárna Zelená lékárna Valentin Gennadjevič Rubcov

Zda jsou tam některé nepřesnosti, to zatím moje skromné znalosti nezaznamenaly, sem tam je zřejmě už něco překonáno, ale informačně je to dost nabité a ohledně léčivých látek a účinků jednotlivých rostlin užitečné.

12.02.2021 4 z 5

Sbíráme léčivé byliny Sbíráme léčivé byliny Jaroslav Petrbok

Text mnohdy poplatný době vydání (budovatelská 50. léta, a tak si nasbírané bylinky přece nenecháváme pro sebe, ale odevzdáváme do sběrny, že jo...). O léčivých účincích se toho člověk taky moc nedozví, nicméně při vyhledávání a sběru rostlin je to velmi užitečný rádce. Škoda jen, že soudružské hospodaření s půdou spoustu těch planých bylinek z našich luk a polí úspěšně vystěhovalo...

12.02.2021 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Frankensteina zná skoro každý, ale celý příběh už málokdo. Navíc drtivá většina lidí si s Frankensteinem ztotožňuje vraždící monstrum, nikoliv jeho stvořitele, po kterém je román pojmenován. Na dnešní poměry je příběh sice trochu naivní, na druhou stranu poselství, že každý tvor si zaslouží lásku a pokud se mu jí nedostává, dopadá to špatně, je nadčasové. Stejně tak zodpovědnost vědce za jeho výtvor a etická rovina vědeckého bádání.
Protosci-fi z období romantismu, které napsala ženská. Tohle prostě JE výjimečné.

11.02.2021 4 z 5

Co bude dnes k večeři? Co bude dnes k večeři? Veronika Balcarová

Jednoduché úkoly, jednoduché básničky, pěkný nápad pro nejmenší děti.

28.01.2021 3 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Slavná Nemesis je výborná povídka, její atmosféra mě dostala a dlouho jsem si ji promítala v hlavě. Bohužel témata fantasmagorií / vizí / snů/ iluzí / posmrtna a nesmrtna se v dalších povídkách opakovala pořád dokola a začala tím ztrácet kouzlo. Díky tomu mě o to víc zase zaujala povídka Cestuje do města D. o bloudění lesem - žádná femme fatale, jupí! A taky zlověstná věta "Obešel já polí pět" mi nějak nechce sejít z mysli.
Zkrátka, Klíma rád provokoval svými postavami alkoholiků, fantastů, šílenců i nekrofilů, ale ostatně jako všechno, i tohle se musí dávkovat jednotlivě, aby to bavilo.

25.01.2021 4 z 5

Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Peter Wohlleben

Knihy Petera Wohllebena mám moc ráda. Učí člověka vnímat svět kolem sebe, všímat si detailů, ale i příčin a důsledků, pozorovat, porozumět, objevovat velké věci na malém kousíčku země. Učí respektu k rostlinám i zvířatům a vše podává milou a srozumitelnou formou, což oceníte zejména u jeho knih pro děti.
A hele, ten člověk je nomen omen, všimli jste si?

23.01.2021 4 z 5

O ptácích O ptácích Jaromír Zpěvák

V dávné dětské touze stát se ornitoložkou mi tahle kniha dala spoustu cenných a stravitelných informací, později posloužila jako předloha pro různé vlastní ptačí kresby. Leccos už dnes bohužel není aktuální, ale pořád dokáže mnohé naučit.

23.01.2021

Mistr sportu skáče z dortu Mistr sportu skáče z dortu Jan Nejedlý

Deset malých černoušků musím zpívat pořád dokola dítěti v kočárku cestou do školky pro druhou ratolest. Cestou ze školky je musím zpívat znova oběma. Každý den, občas to vystřídá Číňánek nebo Hej hou, hej hou. A že cesta je fakt dlouhá. Rána pravidelně začínáme Příšerou sedící na hrobě a s Vinettouem, co se z okna směje. Myslím, že je šance, že na tyhle říkačky bude jednou vzpomínat i další generace :-)

17.01.2021 4 z 5

Muminek 3 Muminek 3 Tove Jansson

Díky formátu úderných komiksových stripů je to ještě vtipnější než klasické muminkovské knihy, přitom i ty mají velké kouzlo. Absurdno zůstává, milá atmosféra taky, rejpání jakbysmet. Báječná oddychovka.
Muminkova maminka: "Oni by chtěli žít na opuštěné skále jako bohémové. Bez pohovek a záclon, bez prádelníků!"
"Maminko, bála ses tmy, když jsi byla mladá? " "Ne, dítě... Ale předstírala jsem to kvůli tvému tatínkovi."

17.01.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Nadoblačně děsivé.
Od prvních řádků jsem z hlavy nemohla dostat záběry z Herzova filmu, který předlohu na plátno převedl perfektně, ale hlavně jsem si nedokázala vytvořit představu Karla Kopfrkingla oddělenou od R. Hrušínského. Což mě - navzdory tomu, že jeho KK je famózní a přesný - trochu mrzí, knize to ale samozřejmě na kvalitě nijak neubírá. Fuks měl dar psát o divných lidech, divné době a temné atmosféře originálním způsobem, z jeho postav mrazí.

25.12.2020 5 z 5

Archa Petrkov Archa Petrkov Josef Kroutvor

Číst a prohlížet si takové věci mi dělá moc dobře. Ideální čtení na adventní a zimní čas. Petrkov sám o sobě si na nic nehraje, kniha o něm taky ne. Fotky zachycují neučesaná zátiší petrkovské archy a její obyvatele, kteří prostě museli být bytostně dobří a milí lidé. Texty jsou vesměs poetická óda na to unikátní místo. Doufám, že pod ministerstvem kultury se areál dostane do dobrých správcovských rukou a tohle všechno v něm zůstane zachováno.

14.12.2020 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Po dlouhém přemlouvání konečně dočteno. Podle starších komentářů jsem přesvědčená, že existují nějaké zkrácené "pohádkovější" verze pro děti, protože pokud tohle - ve vydání, které mám já - čte třeba desetileté dítě, nemůže pobrat nic víc, než že tam byli Liliputi, obři a mluvící koně. Ale ani to mu asi nemůže připadat jako fajnová pohádka, spíš jako utrpení. Dospělák nejspíš pochopí tu satirickou polohu, která ale byla zábavná snad v době vzniku, o 300 let později už o poznání míň. Nejvíc vyhrocené je to v zemi ušlechtilých a ctnostných mluvících koní, kde je všechno tak ideální, že bych tam nechtěla žít ani omylem. Pohrdání námořníka vlastní rodinou po návratu z téhle země už byla jen třešinka. Ale jsou tu i zajímavé myšlenky. Vykreslení nesmrtelnosti jako něčeho, co fakt není záviděníhodné, Laputa jako vznášející se extrakt teoretizování a vědeckého bádání... Není to špatná kniha. Jen pro dnešního čtenáře už je to šíleně zdlouhavé a nudné.

13.12.2020 3 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Tehdy divá, dnes obdivovaná. Svobodná duše, která nezná strach, nevěří pověrám, neuznává autority, které si sama nevybere, odvážná a tvrdohlavá. To prostě muselo tehdejší venkovany provokovat. Škoda jen, že stejně emancipovaný není i konec (byť happyend hrdince samozřejmě přeju). Ale to by tehdy byla provokace asi už moc velká.

25.11.2020 4 z 5

Jakub a babí léto Jakub a babí léto Milena Lukešová

Moc si přeju, aby Kudláčkovy ilustrace nikdy nezestárly a oslovily děti i v budoucnu, kdy už bude vizuálno někde úplně jinde...

21.10.2020 4 z 5