zaz zaz komentáře u knih

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Píše se rok 1914 Kafka přemýšlí , co se to děje...? Lidé se nebrání , nebrání své života, poslušně se loučí, poslušně odjíždějí, poslušně umírají za vládnoucí mocné..., poslušně hájit zisky vládnoucích. Ti v nich dávno, po staletí vidí jen užitečný hmyz.

Kafka ve své povídce, vydané ve válečné době 1. světové r. 1915, křičí : nejsem hmyz! Řehoř chce být prospěšný své rodině, zajistit obživu, ale doba ho proměnila a přetvořila v něco : v "to" !
Vládnoucí ho odtrhnou od jeho rodiny tím, proměnil se jen v poslušné, rezignované, depresivní "to".
V té době o sobě a své budoucnosti lidé nerozhodovali. Jejich starostí bylo udržet sebe a rodinu při životě a to bylo těžké i v období míru.
Méně odolní jedinci se zbláznili. Žádné sociální zajištění. Děti umíraly hlady, chyběly ruce na malých políčkách.
Proměnu lze pozorovat i očima člověka chudého na duchu. Náboženství bylo všude přítomné. Postižený čekal na své štěstí, nacházel jen v Bohu.
Bůh člověka stvořil k obrazu svému a dal mu svobodu.
Je jen na každém jedinci, jak se rozhodne, zda si vytvoří ráj kolem sebe nebo se rozhodne kolem sebe vytvořit peklo.
V demokracii se rozhodneme pro lásku, bude se šířit v beztřídní společnosti, před Bohem jsme si všichni rovni.
Máme také na výběr: rozhodnout se pro dokončení plánu Hitlera, vymýtit havěť , Kafkovy brouky.
Kafka nepovažoval lidi za havěť a řval: necítím se tím opovrhovaným, za koho mne máte! Myslím mi to , tak jsem člověk!

Nebudeme-li brát v úvahu historii, bude se opakovat...! Zase jsme hmyzem? /mezi nás pronikl trilící/NADLIDI ?/ , / podlidi? jsou voliči, nemám právo sdělit, své pocity, že je tu cenzura a totalita větší ,než za socialismu? , že v demokracii je nepřípustné občana nálepkovat hanlivě?, protože mám strach o bezpečnost ČR, ps: západní zbraně je zakázáno používat na území RF, co si navaříme, to si sníme sami! Proč vytvářet záminky ke konfliktu? Pro koho je to užitečné, v čí prospěch? Byl to omyl? Bez omluvy to může být chápáno jako záminka a diplomacie, naše politická reprezentace, nás zastupuje a mlčí.../
Plán nadlidí pokračuje? Nyní se Slovani likvidují dobrovolně navzájem... Nechci žádnou agresi, ale zastavit vraždění a neutralitu kolem RF, to je můj názor.
Někteří Němci: musíme v dodávkách zbraní pokračovat . Vyrábět zbraně místo traktorů? Kdyby se dalo chudým do rozvoje zdravotnictví, školství atd.tolik, kolik se jim dalo do zbraní, nebyly by dnes na tom lépe?!
/ Ve třech volbách ,hlasování je tajné, se ukáže naše svobodné rozhodnutí, nemůžeme to svádět na Boha, to co dopustíme my./

Proměna v brouka: Co se stalo s psychikou nezaměstnaných v devadesátých letech ve východní Evropě, když se jim továrny zavřely, prodaly stroje i pozemky, jejich dospělé děti neměly továrny, kde by našly seberealizaci, vládnoucí se vymlouvali: chybí jim praxe..., exekuce, rozpad rodin, bezdomovectví, kriminalita. Vytvořená hospodářská krize a pro některé zisky z válečného průmyslu...!

Číst Kafku znamená, návrat do jeho doby. Toho jsem se vždy obávala, deprese mne nelákala. Zvláště, když je válka nedaleko . Už mám pocit, že strach mě mění ... Člověk musí prožít mnoho bolesti, aby pochopil... Zkušenosti jsou nepřenositelné, proto ti co nezažijí, neuvěří, nepochopí.
Je to napsáno skvěle a už se nebojím doporučit novým čtenářům. Budete jiní, než jste byli před Kafkou. Vtáhne vás k sobě a pocítíte, že zasáhne přímo vaši duši. Mne se tak stalo.

12.02.2024

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

(SPOILER) Krása kol kolem. S vnučkou si střídáme ve čtení a já se kochám navíc tóny hlasu... Může být něco hezčího?
Doporučuji si zážitek zopakovat.

06.02.2024 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

(SPOILER) Upoutala mne zdánlivě nedůležitá věc a to grafika jednoho řádku: "originální název" byl písmem neevropské kultury, japonské. Vizuální vnímání je asi primitivnější, ale už má zvědavost byla chycena na udičku. Ještě jsem se mohla pustit. Návnada v podobě neznámého ilustrátora lákala a zvědavost zesilovala. Hikri Mijazaji sliboval neobvyklý pohled na kočku v knihovně... Asiaté mají mnohdy inspirativní úhel pohledu i hluboký vhled na běžné věci. Odráží se filozofie prastaré kultury , s prvky snášenlivosti, spolupráce, pracovitosti, houževnatosti, vytrvalosti, skromnosti lidí, nuceně žijící těsně vedle sebe, na způsob rostlinné zakořeněnosti. Že by člověk se dokázal vymanit se z pýchy, hamižnosti a byl schopen vzájemného soužití bez snahy se navzájem přelstít, oklamat, přechytračit a byl by schopen stejnoměrně užívat zdroje k blahu všeho míra? V Evropě nepředstavitelné.
Odkaz zemřelého dědy svému vnukovi nejen antikvariát, smysluplná obživa, ale i to, že vzájemná láska se má pěstovat a předávat jako to nejhodnotnější co člověk člověku může dát. Asi bych to chápala i mezi všemi národy a jejich kultur.
Doporučuji se seznámit, jak středoškolský student se vyrovnával se smrtí svého dědy.

18.03.2023

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Dobrodružství, historie, poučení, napětí. Nejen v jedenáctém století je úctyhodná touha lékaře , stále se vzdělávat v oboru a stálý zájem o uzdravění pacienta. Moc doporučuji i neminout tuto pozoruhodnou knihu.

28.12.2021 5 z 5

Veselé pohádky z kouzelných hor Veselé pohádky z kouzelných hor Josef Spilka

(SPOILER) Musím se přiznat, že miluji pohádky. Návštěvy vnoučat mám ráda i jejich žadonění o pohádku za deštivého počasí, vítám... Rázem se probouzí dítě i ve mne.
Pohádkové čerty doporučuji. Někdy si krátce popovídáme i o lidských "čertech"...

06.04.2024 5 z 5

Těžko říct Těžko říct Zuzana Gabrišová

(SPOILER) Často se vracím k poezii, když mám rozbouřené emoce a mám pocit, že stojím na hraně šílenství... Přišly ke mně verše české autorky, která složila slib, žila v klášteře..., poznala řád, odříkání, velkorysost i bolest, emoce nevládly nad ní, ona nad nimi... Děkuji za obnovení víry v posunu lidskosti v člověku. Pomaloučku se učíme být hodni lásky..., aby se šířila všude kolem nás. Co zasejeme, zítra sklidíme. Odpovědnost za vlastní rozhodnutí je nepřenositelná jako naše zkušenost.
Doporučuji.

07.08.2023 5 z 5

Věc: Vlasta Burian Věc: Vlasta Burian Vladimír Just

(SPOILER) Na cesty vlakem či při odpočinku na zahradě nebo pro dobrou náladu doporučuji tuto publikaci k přečtení. Pro osvěžení a pohodu. Humor a legrace v podání geniálního baviče , zažene případné chmury a načepuje do žil příval radosti a energie.

08.07.2023

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

(SPOILER) Z deníku Adelheid: Boží slunce, které jde staletími ve své slepotě nadcházejícího času, jde k rozcestí v poli, kde se rozejdeme, tam stojí kříž.
Dcera vysoce postaveného nacisty ,otec čeká ve vezení na ortel.
Adelheid nyní hospodyní Viktora Chotovického, poručíka Čsl. zahraniční armády, nyní správce konfiskovaného statku se zámečkem, kde žila Adelheid s rodinou. Majetek zabaven Židům, dříve odkoupen od Řádu německých rytířů.

Viktor pocházel z rodiny českého statkáře. Po 2.světové válce, po r. 1948 se jim říkalo kulaci, ze statků se stala JZD, aby potraviny byly cenově dostupnější pro průmyslová města a mohl být ukončen přídělový systém na osobu tzv. "Lístky".
Po 2.SV Němci dělali sabotáže v továrnách i na venkově. Vypalovali budovy a odváděli dobytek. Ten prchal do lesů a zdivočel.
Doma u Viktora všechno padá, okna, dveře zatlučené deskami, střecha ještě drží, ploty povalené, na dvoře není živáčka.
"Nechtělo se ti dřít s tátou. Celé dny orat na poli, vozit hnůj a sít, pořád dokola. Raději si utekl do Anglie."

Na obálce křesťanský kříž, symbol ovlivňující Evropany a jejich kulturu, způsob myšlení i styl života. Po. 1. světové válce nastává výrazný odklon od náboženství, víra polevila nejen válečným utrpením, ale především chováním samotných mnohdy kolaborujících kněží...
/ V pohraničí i v tomto příběhu kněz Němec.
PS: později komunisté vykonávali dohled, ale kostely byly zaplněné věřícími až ke dveřím, nyní se boží stánky prodávají, zejí mnohde prázdnotou, čím to je.../

Průvodcem příběhu je nápis na kříži: Es ist vollbrach. Dokonáno jest. Opfer der Liebe. Oběť lásky.
Viktor chce kříž rozbít na kusy... není nic dokonáno, ani nic neskončilo, všechno pokračuje a bude pokračovat stále, protože není lásky, není smíření... Člověk nemá šanci ovlivnit svůj osud...?
Kdo poznal válku, vzájemná důvěra se vytratí. Bez důvěry láska možná není. Bez lásky radostí není. Válku nesmíme podporovat.

/PS: návratem k přírodě, k půdě, k poctivé práci, nutnosti spolupracovat, komunikovat se sousedem, rodinou.
Nenechat se některými kolaborujícími médii zatlačit do osamělosti a uvěznit s umělou inteligencí.
Nepřestat si klást otázky a hledat odpovědi, utvářet si vlastní názor a nepřenášet odpovědnost za vlastní pochybení mimo sebe, ale poučit se ze svého nesprávného rozhodnutí...

ON zemřel na kříži. Každý neseme svůj kříž ... Budeme-li věřit v jeho učení, kterou je cesta lásky a budeme konat s láskou, skrze nás , naši víru se proměníme, propustíme se z vlastního otroctví na svobodu a svobodně se budeme rozhodovat...
Kdož bez viny, první hoď kamenem...

/ Pokládám si otázky... Nejsou největší zisky z obchodů komodit : energie, zbraně, drogy, nově zelené povolenky... ?
Kdo má ze zisků prospěch? STAČILO!
Nemám pocit, zda elitáři a politici nevedou hybridní války ve vlastních státech proti vlastním občanům...?
Nemám oprávněný strach, že nás berou jako rukojmí, k uskutečnění soukromých plánů?
Neohrožují bezpečnost státu tím, že tvrdí, že jsme ve válce s jadernou velmocí? To mají ve volebním programu, pro který jsme jim propůjčili moc?
Proč prezident v zahraničí zajišťuje dodávky zbraní pro cizí stát, a říká tomu humanitní pomoc...? STAČILO!
Proč politici vyzbrojováním prodlužují válečné utrpení? STAČILO!
Proč z peněž daňových poplatníků nezajistí s takovou vervou např. zubní lékaře pro vlastní občany? Jíst se musí a zuby jsou potřeba. Mnozí třicátníci již vlastní chrup postrádají, a statisíce nemají svého zubaře?
Politikům přestalo záležet na voličích doma? Už jich zajistili dostatek v zahraničí, těch kterým nezáleží na lidech, kteří nemají čím kousat ...
Daňové poplatníky, budou krmit granáty ?/

Pro mladou generaci musí být podobná literatura asi neuchopitelná. Musí se mnoho nastudovat, aby se dalo nějak orientovat..
Fašizmus byl a je nebezpečný. Stačilo!
Máme politiky, kteří se nechávají fotit u hákových křížů. STAČILO!
Podotýkám, že se nejedná o křesťanské kříže se symbolikou lásky až za hrob.

05.04.2024 4 z 5

O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha Tereza Brdečková

(SPOILER) Werich citace: "Miluji Fanču /vnučka/, všechno do dělám, od dýchání po vydělávání peněz, je kvůli ní. A pak teprve kvůli Janě."
Interakce mezi lidmi s různými povahami, které spolu žijí na stejném místě , jak na pracovišti nebo doma, společně vytvářejí atmosféru... Někdo životní energii věnuje rodině, někoho pohltí práce...
Příběh velikána, který žil stejně jako obyčejný smrtelník, starosti ho nemíjely.
Přicházejí běžné problémy, na které nezbývá energie a odsouvají se až přijde tragédie, platí se zdravím... Toho koho nejvíce milujeme, necháme na pospas osudu.
Dcera Jana se narodila /18.10. 1935 Praha - 9.5.1981 Praha/ Zdeňce a Janovi /manželé od r. 1929/. Zdeňka / rozená Hodková/ výborně překládala z angličtiny a navrhovala kostýmy. Jan byl vždy středem pozornosti i žen. Ve vile na Kampě pořádal setkávání s kumštýři. V domácnosti vypomáhal Karel Koliš v 70-tých letech.
V r. 1963 se stal Národním umělcem. S dcerou Janou pracoval v letech 1963 až 1971.
Kniha je skvělá, zařadila jsem ji do "čtenářské výzvy." Na dovolené jsem byla ve Velharticích, kde Werich a Voskovec čerpali síly, aby mohli tvořit. Vzájemně se inspirovali, stejně chápajícím humorem. Seznámil je bratranec Werich. Spolu na gymnázium i na právech /nedokončili, rozhodli se pro divadlo/.
Před nacizmem odjeli i s rodinou do zahraničí. Dostali se do speciálního seznamu zatčených : 14. a 15. místo. Janě tři roky, po válce se všichni vrátili.
Jana se starala o Fanču i nemocné rodiče, sama bojovala s rakovinou děložního čípku. Otec měl nemocné srdce a slavíka v krku, po operaci - rakovina hrtanu. Matku postihla duševní nemoc. Janě situaci neulehčovala, jen výčitky a kritika, trpěla podezřívavostí a osamělostí, nesnášela společnost.
Fanči po tragedii se ujala na přání Jany kamarádka . Soudně svěřená od 13 -ti let do péče Daniele a Michalovi Pakům. Ti měli syny Tomáše a Jirku. Fanča vystudovala na filozofii pedagogiku ošetřovatelství. Sklon o někoho pečovat podědila po své mamince Janě.
Fanča se v r. 1989 seznámila s imigrantem Japem Hulíkem, zetěm osobní sekretářky Wericha. Provdala se za něj a mají spolu dceru Janu. Žijí na předměstí Curychu.
Fanča si ponechala chalupu ve Velharticích. Do Čech se přijela rozloučit se svou druhou mámou. Má nevlastního bratra, podoba Wericha jako by mu z oka vypadl.
Nikdo z nás nemá na růžích ustláno. Život je od toho, aby se žil.
MISTR každému poskytoval moudrá slova a recept na život : s humorem to jde snaze...
PS: Život není takový, jaký chceme, ale potřebuje každého z nás.
Bez důvěry není vztah. Důvěra znamená dát druhému možnost, aby nám ublížil a současně si přejeme, aby to nebolelo.
Přátelé, hody hody doprovody ..., užijte si velikonoce !

26.03.2024 4 z 5

Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Nicklas Brendborg

(SPOILER) Bomba, vědecké poznatky o životě věčném. Zajímavé také želvušky /i ve vesmíru/ nebo víš něco o ploštěnkách ? /snadno se klonují /já tě přetrhnu...! Možno i na tři díly, protože i hlava doroste/.
Až si to přečtete, tak budete asi souhlasit, že lepší studovat zázraky přírody než vyrábět bomby a chlubit se, která vyhladí více "nepřátel". Jak krásně by mohlo být na světě. Zázraky se dějí, jen se lépe dívat.
Knihu doporučuje.

14.02.2024 5 z 5

Chováme slepice: šťastný život v zahradním výběhu Chováme slepice: šťastný život v zahradním výběhu Robert Höck

(SPOILER) Máme prostor pro kurník a výběh s dostatkem trávy a žížal, pro přehrabávání půdy slepicemi? A 365x čas každé ráno a každý večer?
Naučíme se spolupráci, odpovědnosti, plnění povinností se stává součástí osobnosti. Péče o živého tvora alespoň v přírodovědném kroužku, dá do života více,
než halda knih. Nebo chovatelství převzít za babičku o prázdninách a zapisovat si úkony do deníku, včetně počtu vajec i pro maminku na bábovku, zapékané brambory či pomazánku, palačinky...
Uvidíme, jak dochází k šikaně... Kuře má strach a utíká..., řada pronásledovatelů roste do okamžiku, než se kuře zastaví , pak zábava v běhu, z nadbytku energie končí... Názorná terapie... Děti vhodnou zábavou zabavíme, pak nemají čas na nudu...
Péče o zdraví, ovlivňuje spousta faktor: kvalita krmiva, hygiena kurníku, velikost výběhu, pískový bazén, pro čistotu peří apod. Přemýšlení nad péčí o vlastním zdraví, místo nařizování a příkazů.
Strana 42: Seznam 30 prudce jedovatých rostlin, které máme na zahrádce /Narcis bílý, žlutý, Ocún jesenní, Lýkovec jedovatý atd.
Četba vhodná pro každého.

07.08.2023

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Jedna z nejpotřebnějších informacích pro každého. Doporučuji i k zakoupení.

29.12.2021 5 z 5

Dobrý a ještě lepší život Dobrý a ještě lepší život František Nepil

(SPOILER) Nepil je pro mne synonymem pro šiřitele pohody a dobré nálady. Dopřejte si několik stránek, alespoň jedou denně a pohled na svět se rozjasní. Pan Nepil Je všude zdejší, všude rozdává kámen mudrců, našel ho v laskavosti. Kámen obsahuje aktivní látku, která mění špatnou chvíli ve šťastnou...

23.02.2024

Tvoření z přírodních materiálů „za pár kaček“ Tvoření z přírodních materiálů „za pár kaček“ Jana Talandová

(SPOILER) Dělání, dělání smutek zahání. Dělání je lék. Krize sama o sobě není zlá i za pár kaček lze druhému udělat radost, že na něj myslíme i v časech horších a sebe potěšíme výsledkem.
Pěkná inspirace.

07.08.2023 5 z 5

Byl jednou jeden Vlasta Byl jednou jeden Vlasta Ivan Černý

(SPOILER) Citace: "...spolupráce Longena s Burianem...jejich neustálé hádky, rozchody, ubodřovačky jsme nikdo z jejich okolí nebral vážně. Patřilo to k věci, a ti dva byli příliš velkými umělci, než aby trvali na malichernostech, zvláště když ani jeden z nich neměl urážlivou letoru." Polní maršálek byl první Vlastův zvukový film.
Burián byl tělem i duší Sparťan, když ho však Sparta naštvala, odpovídal po svém. Vtipným, inteligentním humorem . Vyškrtl z názvů stejná písmena:
SpArtA - SlAviA, vzkazoval Slávisté jsou lvi a Sparta prt...
Neuvěřitelně povedená fota. Moc se mi líbí Vlasta s Voskovcem a Werichem viz str. 105.
Jsem skvělému novinářovi Ivanovi Černému vděčná za vytvoření tohoto památného díla. Nic neubírá na jeho hodnotě ani brožovaný, "sešítkový" formát, ba naopak: čtenáři mohou nosit stále u sebe a v blízkosti srdci. Kdykoliv je třeba se rozveselit, víme že nemusíme hledat daleko.
Zároveň děkuji všem prodejcům, kteří zachraňují knižní poklady a trpělivě čekají na nového kamaráda, který bude dále pečovat o Buriánův odkaz : jsem tu a vždycky budu pro vás a pro váš úsměv a dobrou náladu.
Skvělá kniha pro Vás!

21.03.2024 5 z 5

Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich vzpomíná... vlastně Potlach Jan Werich

(SPOILER) Není komik jako komik. Není herec jako herec. Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Co by tak pan Werich řekl na výkon herce, který předstírá, že je prezidentem a všechny šokoval..., chtěl by nás zatáhnout do třetí světové...?
...za roli Oskara a s těmi, co to umožnili , odeslat na nekončící dovolenou na Měsíc..., nebo raději na Mars, aby nezbylo palivo na návrat.
Bez váhání knihu doporučuji.
Než se začtete, jukněte zde na jeho citáty. Okamžitě mne vystřelí z jakýchkoliv strastí a mám pocit, že si povídám s přítelem u sklenky a fluidum tančí kolem nás.

16.03.2024

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

(SPOILER) Chatrč je vánočním dárkem r. 2005 pro šest dětí a několik přátel autora. Přeloženo do 35 jazyků včetně českého r. 2009. Do r. 2010 vydáno 7 miliónů výtisků a zájem roste dál. Vrah byl dopaden, podle zákona jej stihl pozemský trest. Pocitem viny se trestají pozůstalí a zde autor přináší řešení: víru v lásku, máme volbu nepřekážet naději, ve které láska prověřuje vztahy. Odvahu společně prožít znovu bolest, ve které zamrzl život.. a dovolit projít přirozenou cestou truchlení a pak truchlící se svobodně rozhodne, zda nenastal čas svou láskou pomoci jinému .
"Záleží na mém rozhodnutí?"
Samozřejmě, že ano. Ty jsi důležitý i to co děláš. S láskou, odpuštěním, s každým náznakem laskavosti, měníš vše kolem sebe, měníš sebe i celý vesmír k lepšímu.
Pokud ti záleží na něčem, pak ti záleží na všem.
Pamatuj, čímkoliv procházíš, nejsi na to sám, jsme vždy a všude s tebou."

PS: Každý daňový poplatník rozhoduje o životě a o smrti tím, zda demokraticky umožní vládu politikům, kteří mají víru jen v zisky , ale předstírají, že jim jde o "svobodu"... Po smrti budeme všichni "svobodní ?"... Mocnosti nejdou jen po nerostném bohatství, po minerálech bez kterých by nebylo mobilů, moderních technologií, lithium ? Stojí za to položit životy "obyčejných " lidí? Demokracie je lidu vláda, záleží na rozhodnutí každého z nás, zda budeme trpět..., nebo žít láskou .
Knihu doporučuji, má mnoho, o čem se dá přemýšlet , duchovní rozměr podporuje život v lásce .

13.03.2024 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

(SPOILER) Žáci a studenti číst musí, později není čas, pak senioři opět vezmou knihu na milost a mnozí nachází v autorech přátelé. Žánr slavného autora F. Forsyth je nezapomenutelná jízda. Otvírá dveře tajných služeb, knihu doporučuji.
Nevím jak hoho, ale ve mně vzbuzuje zvědavost a chci pátrat po informacích aktuálních . /např. ABJ Jan Schneider Na Ukrajině jde jen o byznys, naznačil šéf CIA/. Tak nějak naivně si přeji, aby někdy šlo i o lidi...
Autora si řadím mezi oblíbené.

27.02.2024 5 z 5

Kdyby prase mělo křídla Kdyby prase mělo křídla Petr Skoumal

(SPOILER) Nejen ten, kdo měl odvahu číst Kafkovu Proměnu , zaslouží pohlazení. Tím je pro čtenáře zase kniha. Texty písní a budete plesat a užívat si krásné přítomnosti.
Doporučuji.

13.02.2024 5 z 5

„Sudety“ pod hákovým křížem „Sudety“ pod hákovým křížem Václav Kural

(SPOILER) Kvalitní zdroje informací, k pochopení nesnadného života v protektorátu v letech 1939 -45. Pamětníci pozvolna odcházejí, naštěstí poznatky zůstávají uloženy v textu knih.

05.04.2024 5 z 5