WEIL WEIL komentáře u knih

Uzavírám vás do svého srdce - životopis Josefa kardinála Berana Uzavírám vás do svého srdce - životopis Josefa kardinála Berana Stanislava Vodičková

Nyní nemyslím konkrétně jen kardinála Berana.

Někteří lidé projdou a přežijí těžké chvíle v životě, jiní ne. Někdy k tomu pomůže náhoda, jindy štěstí, ale žijí dokud to jde. Ostatně prvním pudem člověka je - pud sebezáchovy - vydržet ve světě který je mu známý co nejdéle.

Josef kardinál Beran byl pro římské-katolíky jistou vůdčí osobností, ale jak čas běží, tak i na něho současnost trochu zapomíná. Ale tak to chodí, dožije-li se český národ třeba roku 2500, tak co jim asi v té době bude říkat naše doba?

26.12.2011

Švejkova kuchařka Švejkova kuchařka Viktor Faktor

Jak se vařilo za Rakouska-Uherska?
Už mockrát mě to napadlo, ale až díky téhle kuchařce si v tom mohu udělat jasněji. doufám, že aspoň polovina receptů je pravdivá.

25.12.2011

Český Watergate Český Watergate Jiří Paroubek

Jiří Paroubek používá rád na různé malé události velkých názvů z minulosti a tohle je název, který je jedním z nich.

24.12.2011

Hrníčková kuchařka - pečeme na Vánoce bez vážení Hrníčková kuchařka - pečeme na Vánoce bez vážení Jaroslava Pechová

Je vidět, že kuchařství se vyvíjí. Už se dá podle určitých receptů i napéci chutné pečivo bez vážení a nezkazit si tím poezii Vánoc.

Díky autorce za dobře míněné rady pro nás, co jíme proto, abychom žili a nežijeme proto abychom jedli.

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

Sledoval jsem v TV jak se J. Formánek pokoušel o rekord. No, ale ruku na srdce - román to rozsahem není - a Pepa to sice napsal za 24 hodin, ale předtím to měl už moc dobře promyšlené...

23.12.2011

Čím jste byli, čím jste? Čím jste byli, čím jste? Vadim Tschenze (p)

V prvé řadě jsem člověk.
To vím na sto procent.
Čím jsem byl v minulých životech, to nemohu dneska uplatnit. A jako člověk jsem odkázán na zákony, které mě udržují při životě a co vím, tak že mě v budoucnu nečeká nic jiného než odchod z toho cejchu - člověk.

A co zde dělám či nedělám, to je jen kratochvíle do chvíle, než zde jako člověk skončím. A je to.

Udělej mi tichoučko! Udělej mi tichoučko! Ivan Kraus

Ten název se povedl. To by se mi moc líbilo, kdyby mi někdo udělat vše co potřebuji a k tomu ještě tichoučko.

Králíci Králíci Esther Verhoef Verhallen

Králíky nemám rád jako konzument, jejich maso můj žaludek nebere, ale jako zvířátka v cizích kotcích, to se na ně občas rád podívám.

22.12.2011

Za mlhou Za mlhou Rudolf z Falknova

Z této ukázky jsem se pobavil, ale má to blíže k parodii než k hororu či thrilleru.

21.12.2011

Kytice aneb pan Erben jistě promine Kytice aneb pan Erben jistě promine Rudolf z Falknova

Pro mě je to trochu moc verbalismu...Ale pokud se autor zlepší, a tohle je jeho startovací akce, tak proč ne.

21.12.2011

Pes - jak ho pochopit Pes - jak ho pochopit Frauke Ohl

Užitečná kniha pro každého, kdo má doma čtyřnohého přítele.

20.12.2011

Zbraně střelné, lovecké, terčovní a obranné Zbraně střelné, lovecké, terčovní a obranné Bedřich Brandejs

Doufám, že si jednou tuhle knihu obstojně pročtu a odnesu si z ní ponaučení pro zbytek svého života.

19.12.2011

Babicovy dobroty - Jak jíst dobře, levně a s chutí Babicovy dobroty - Jak jíst dobře, levně a s chutí Jiří Babica

Najíst se dobře a levně, to by mělo být cílem každého občana, který si zakládá na spořivosti a přitom ale chce i jíst na důstojné úrovni.

19.12.2011

Sváteční vaření u Babiců... když začnou vonět máminy ořechové rohlíčky Sváteční vaření u Babiců... když začnou vonět máminy ořechové rohlíčky Jiří Babica

Tahle kniha je vhodným dárkem pro letošní, ale i příští Vánoce pro každého kdo koketuje s gastronomií.

19.12.2011

3x Aleš Cibulka: Nataša Gollová 1,2, Zdenka Sulanová 3x Aleš Cibulka: Nataša Gollová 1,2, Zdenka Sulanová Aleš Cibulka

Tři knihy v jedné. Nataša Gollová, oba díly, a Zdenka Sulanová (např. Madla zpívá Evropě).

17.12.2011

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nikdy jsem nechápal, proč tato kniha vyvolala senzaci. Hlavní hrdina je statický, Lolita se chová přiměřeně svému věku, a co v hlavním hrdinovi vyvolala - dlouhodobě - to mi přijde ujeté.

Film, poslední verzi vlastním, ale ani Y. Irons na mě přesvědčivostí nedýchá, takže mi nezbývá, než si počkat, až si přečtu nějaký přesvědčivý názor, který mě přiměje, abych se nad tou knihou znovu zamyslel a pokud se pletu, tak budu rád, když mi někdo vyloží proč.

14.12.2011

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Dobře napsaná kniha, vycházející ze skutečných událostí, na které narazíte pokud se budete potulovat po památkách od Šumperka, přes Velké Losiny až po Jeseník.

Film O. Vávry je dramatičtější než jak je napsána tahle kniha, podobně i dobové záznamy nejsou tak rozvleklé jako tenhle historický román.

14.12.2011 4 z 5

Památky Brůmova na Moravě, Místopis a dějiny města Valašských Klobouk Památky Brůmova na Moravě, Místopis a dějiny města Valašských Klobouk František Saleš Pluskal

Kniha pojednává o historii dvou menších městech na Valašsku - Brumova a Valašských Klobouk, a jedná se o zachycení pohledu na město Brumov z roku 1878 a Valašských Klobouk z roku 1926.

Kniha vyšla nově, v roce 2000, aby se současníci mohli víc dovědět o pohledu dvou autorů na tato města z uvedených let.

14.12.2011 2 z 5

Svět je krásné místo Svět je krásné místo Ernest Hemingway

Výbor z americké prózy, tkz "ztracené generace", kterou reprezentují nejen tyhle čtyři jména, jejichž reprezentativní výbor z díla je v tomhle svazku.

11.12.2011 4 z 5

Modrá krev Modrá krev Daphne du Maurier

Snaha autorky v této knize je cílená a ukazuje své předky a jejich osudy jaké byly, a jak už to bývá, tak není rodu, v němž by nebylo víc boje o životní spokojenost než boje s trápeními a tragédiemi.

11.12.2011