Modrá krev

Román popisuje smutné osudy autorčiných předků, pocházejících ze zchudlé francouzské šlechty a anglických královských levobočků. Milenka jednoho z členů královské anglické rodiny Mary-Anne Clarková se po aféře a s doživotní rentou usazuje se svou dcerou ve Francii. Píše se rok 1810 a do Francie se vrací z vyhnanství i zchudlá a početná šlechtická rodina Du Maurier. Osudy obou rodin se spojí. Jejich členové jsou hrdi na svou modrou krev, neschopní však cokoliv účelného dělat, živoří ze svých rent. Situace se nelepší ani v dalších generacích, velmi těžce nacházejí svá místa ve společnosti a svá životní uplatnění. Román je spíš rodinnou kronikou, nemá obvyklou gradaci a tajemné napětí jiných autorčiných děl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32053/modra-krev-fS1-32053.jpg 3.820

The du Mauriers (1937)

Vydáno:, Dialog

čef
21.12.2018

Většina předků autorky se považovala za něco lepšího, ale většinou jen zápasili s bídou."Kolísají mezi nevyléčitelným optimismem a hlubokým zoufalstvím. Příliš hlučně se smějí, bez příčiny se rozkřikují a šetrnost není jejich nejsilnější vlastností." Byli však také umělecky rozevlátí a "některé postavy byly komické, jiné poněkud tragické, všichni z nich měly své chyby, ale kdysi to byli živoucí muži a ženy jako my všichni a obývali svět, jež obýváme i my". Upřímné a nic nezakrývající svědectví o lidech a době od konce napoleonských válek do viktoriánské éry v Anglii a Francii stojí určitě za přečtení.

Chemiczka
15.05.2013

První kniha, kterou jsou od D. du M. četla. Myslím, že z pohledu autorky je to pokus o vyrovnání se se svou minulostí a minulostí své rodiny. Výborná historická kniha o tehdejších životních poměrech.

WEIL
11.12.2011

Snaha autorky v této knize je cílená a ukazuje své předky a jejich osudy jaké byly, a jak už to bývá, tak není rodu, v němž by nebylo víc boje o životní spokojenost než boje s trápeními a tragédiemi.