waits waits komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Dojemná, působivá, smutná a současně krásná knížka. "Co je důležité, je očím neviditelné." Unikát!

31.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Neuvěřítelné, jak dokázal Orwell vytvořit konkrétním příběhem obecné vyrování před totalitním státem (jakéhokoliv ražení). Orwell sám by se asi zasmál, kdyby zjistil, že se na něho odvolávají všechny idelogické skupiny a že jeho Velkým bratrem myslí každý aktivity svého politockého soupeře. Výborný je i český doslov o newspeaku Milana Šimečky. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec.

Michelup a motocykl Michelup a motocykl Karel Poláček

Malý český člověk:) Ale přišlo mi, že Poláček má s Michelupem určitou schovívavost, sice to protáhl těžkou živontím zkouškuo, ale mohl mu to připravit horší. Poláčkův sloh se pozná hned od počatku.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Některé kapitoly jsou absolutně fantastické, některé (celé dlouhé marodění) už svůj náboj ztrácejí. Pro kluky mezi 7-10 lety ale skvělá četba.

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Jiří Kulhánek je mezi českými autory sci-fi/fantasy absolutní zjevení. Jeho popartové příběhy mají spád, jsou chytré s černohumorným nadhledem. U Vyhlídky na věčnost mám nejradši parádní retrospektivní pasáž v prostředku knihy. Velmi čtivé!

30.01.2019 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Doplnkový příběh zaklínače. Četl jsem po prvních dvou dílech ságy, takže mě překvapil civilnější pohled na Geralda a humoristické prvky. Bouřková sezona nemá takový švih jako sága, ale pořád je parádní četbou, s koupí netřeba váhat.

Muži v offsidu Muži v offsidu Karel Poláček

Muži v Offsidu jsou pro mě víc film s Hugo Haasem, Emanem Fialou a Jindřichem Plachtou, ale bez knihy by to nešlo. Poláček dovede kouzlit se slovy, dialogy jsem měl tendenci číst opakovaně, fotbalová hantýrka prostupuje celou knihou,ale člověk nemusí být fotbalovým fandou, aby si knihu užil. Paráda.

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Mimořádná záležitost. Nejvíc mě na Geraldově putování bavilo, jak Sapkowski měnil styl vyprávění, dokonce jakoby klouzal mezi žánry. Díky tomu se mu podařilo udržet napětí, což by při zachování stylu první knihy nebylo možné. Působivá je slovní zásoba a široký odborný rozhled v dětaliech (od bylinek po historické souvislosti), díky čemuž vyvstává před čtěnářem živý, velký svět, tak jak se to daři třeba Pratchettovi nebo (ano) Tolkienovi. Super!

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Celých sedm dílů jsem si přál, aby Zaklínač ještě nekončil, v sedmém dílu jsem měl poprvé pocit, že zaklínač už nemá noc co nabídnout, Sapkowski podle mého ukončil ságu právě včas. Ale abych nebyl špatně pochopen - i sedmý díl je parádní!

31.12.2018 4 z 5

Dům na předměstí Dům na předměstí Karel Poláček

Vlastně to není veselé čtení, ale čtu tuhle knihu rád. Poláček popisuje vyhrocený vztah nájemník/majitel v její vyhrocené podobě, ale čtivě, tak jak to Poláček umí.

22.02.2019 5 z 5