Voliarty Voliarty komentáře u knih

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Mám rád horor. Mám rád komiksy. Mám rád mangu. A o Japoncoch sa traduje, že sú bizarní. A na Džundži Itóa (ak zle skloňované, tak sa ospravedlňujem) počúvam samú chválu. A preto, že si myslím, že autor sa najlepšie predstaví na poviedkach, tak som siahol po tejto zbierke.

Celkom som aj spokojný, že som si ju prečítal. Nebudem klamať, nie všetky poviedky boli dokonalé, vyskytujú sa tu aj zlé či priemerné. I keď väčšina tých priemerných je stále fajn, má nejaký zaujímavý nápad a priemerne ich robí skôr to, že Itó ten skvelý nápad, aspoň za mňa, nezvláda rovnako zaujímavo spracovať.

Kresbu tiež chválim, niektoré obrázky sú správne desivé a atmosférické. Napríklad TÁ jedna scéna z poviedky Zimnice je fakt skvelá a anime spracovanie ani z polovice nezvládlo zachytiť tú atmosféru, ktorá vychádzala z Itóvej kresby.

Za najlepšie poviedky považujem Balóny obesencov a Tuk. Za najhoršie Maliar a Dom bábik.

Určite ma to presvedčilo, aby som sa o tohto autora hororovej mangy viac zaujímal.

07.09.2022 4 z 5

Rumcajs se vrací III. Rumcajs se vrací III. Michal Opitz

Dočkali sme sa. Bolo to dlhé čakanie, až tak, že som na Rumcajsa proti Votrelcovi zabudol, ale oplatilo sa to aj tak. Finále je správne akčné a je z neho cítiť tú prevahu Votrelca a slabosť Rumcajsa. Ten sa ale nevzdáva a siaha na dno svojich síl. Bola to skvelá trilógia a dúfam, že nám Michal Opitz ešte niekedy v budúcnosti prinesie dačo podobne bizarné.

P.S.: Proste musím vyzdvihnúť Rumcajsa so žaluďometom. Ináč by tento komentár nebol kompletný.

16.05.2020 4 z 5

Rumcajs se vrací II. Rumcajs se vrací II. Michal Opitz

Akože tak toto bolo niečo. Zatiaľ, čo prvé zoznamovacie číslo predstavilo postavy (čo som ako neznalec Rumcajsa uvítal), tak druhé sa vrhá priamo do akcie. A je to dobré, alebo skôr by sa hodilo spojene ,,bol to masaker!". Alien je fakt nebezpečný, každý kto mu skríži cestu to má spočítané a o Rumcajsa som sa naozaj, že bál.

Som zvedavý, ako to Michal Opitz ukončí.

06.03.2018 4 z 5

Hail Hydra Hail Hydra Nick Spencer

Kontroverzný Kapitán už aj u nás. Je to naozaj ukecané dielko, čo ale neznamená, že by bolo zlé. Mňa to celkom bavilo.

Čo ma trochu mrzí je, že tej vojny o Hydru medzi Red Skullom a Zemom sme sa moc nedočkali. Na začiatku sa naznačil konflikt, ale ten prišiel tak rýchlo, ako aj odišiel, čo je škoda, lebo vidieť bojovať proti sebe dve rozdielne poňatia Hydry by mohlo byť zaujímavé. A to ma privádza k ďalšej veci, ktorá mi moc nešmakuje. A tou je Spencerovo poňatie Hydry, ktorý z nej robí naozaj neo-nacistickú organizáciu a, dalo by sa povedať, odpoveď na nepokoje spojené s migrantmi. Riešenie súčasných problémov mi nevadí, hlavne u Kapitána Ameriky to celkom aj čakám, ale Marvel má aj iné organizácie, ktorým by podobné uchopenie sedelo ďaleko viac.

Taktiež pokladám za celkom zaujímavé, že kedysi u nás vyšiel omnibus Brubakerovho Captaina Americu (odporúčam) a tam tiež časť komiksu bola bežný príbeh a časť sa odohrávala počas Občianskej vojny, tak ako aj tu. Našťastie Kapitán teraz nie je jedným z hlavných aktérov, pokračuje vo svojich plánoch a konflikt je na pozadí, takže sa čitateľ, ktorý nevie o čom Občianska vojna II je, nestráca.

Kresba je fajn, len tá Sharon Carter je, na môj vkus, moc škaredá.

Obávam sa len jednej veci. Celý tento Captain America vyústi do eventu Secret Empire a som zvedavý, či sa ho dočkáme a ak, tak za ako dlho. Predsa len, BB art už má na konte pár prešľapov, čo sa týka vydávania komiksov. Tak sa hádam k nim nepridá aj Captain America od Nicka Spencera.

08.02.2020 4 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Povedal som si, že skúsim obohatiť svoju knihovníčku aj o ne-superhrdinský komiks. A Mignola je všade vychvaľovaný, tak som si povedal, že siahnem po nejakom jeho diele. Bohužiaľ, jeho Hellboy universe je strašne rozsiahly a je toho veľa a tak som teda siahol po sérií stojacej mimo ,,pekelného chlapca". A ako dopadlo moje prvé stretnutie s pánom Mignolom? Vynikajúco. Lord Henry Baltimor je celkom sympatický hrdina s tragickým príbehom, kresba je pochmúrna a k príbehu sedí, koniec navnadil na pokračovanie. A ja po ňom určite siahnem. A ak bude tiež také dobré, tak siahnem aj po iných Mignolových počinoch. Som spokojný.

26.01.2019 4 z 5

Tarzan z rodu Opíc Tarzan z rodu Opíc Edgar Rice Burroughs

Príjemná dobrodružná kniha odohrávajúca sa v zaujímavom prostredí tropickej džungle. Páčilo sa mi, ako ju Burroughs opisoval. Tú exotiku a krásu, v ktorej sa ale skrýva nebezpečenstvo v podobe divej zvery. A príde to len mne, alebo Burroughs znie ako kritik civilizácie?

Postava Tarzana si získala napriek niektorým charakterovým črtám moje sympatie. Vďaka častým Burroughsovým pripomienkam chápeme boj, ktorý sa v ňom odohráva. Gény rozumného aristokrata proti výchove drsného zvieracieho prostredia. Trochu úsmevné mi príde, ako sa rýchlo učí novým veciam i cudziemu jazyku. Zas ale aspoň s tým učením nestrácame čas.

Čo sa týka zvyšných postáv, tak tam nie je čo vytknúť. Profesor Porter bol úsmevná postava, i keď sa v ňom skrýva viac. Clayton je klasicky dobrodruh. Jane mi prišla v niečom viac ako len ,,dáma v problémoch". Mala chvíle, kedy mi prišla ako ,,silná ženská postava", aspoň teda na dobu vzniku knihy. A keď sme pri dobre vzniku knihy, tá sa zrejme podpísala na postave Esmeraldy, rovnako ako aj na ostatných černošských postavách.

Táto kniha ma bavila. Získal si ma opis prostredia i hlavný hrdina, ktorému odpustím, že všetky problémy zvládal bez problémov. Body za koniec, ktorý je aký je, ale ukazuje, že Tarzana môžeme nazývať hrdinom (SPOILER: Technicky obetoval svoje šťastie pre šťastie Jane. A to je to, čo hrdinovia robia. KONIEC SPOILERu).

18.11.2022 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Nebudem tvrdiť, že som pobral všetko, čo Stanislaw Lem vo svojej knihe uvádza. Preto spíšem ako na mňa toto dielo vplývalo. Možno budem jediný, kto bude mať tieto pocity, možno nie.

Čakal som od tejto knihy prudko filozofické dielo, ktoré bude plné myšlienok. Preto ma prekvapilo, že to má aj príbeh, že to nie len sleď myšlienok, ako to bolo v prípade Obrazu Doriana Gray (možno nie najlepšie dielo na porovnanie, ale iné ma nenapadlo).

Zo začiatku som mal pocit, ako keby som čítal horor. Takmer prázdna stanica, zvláštne správanie posádky, nepochopiteľné udalosti. K tomu som cítil strach z neznáma. To ,,neznámo“ je prezentované práve Solarisom. (SPOILER: Páči sa mi, že Lem nepríde s nejakým riešením Solarisitckého problému, ale necháva to v podstate nevyriešené. Tak ako to bolo na začiatku knihy, tak to bolo i na konci. KONIEC SPOILERu).

Príbehová časť knihy sa mi dobre čítala. Problém mi robili opisy mimoidov a procesov, ktoré prebiehali na Solarise. Tie ma až tak nebavili.

Z druhého odseku to znie, ako keby tu neboli myšlienky. Nie je to tak. Toto dielo má určité myšlienky. O nás, našom mieste vo vesmíre, o stretnutí s neznámym, nepochopeným. A sú to myšlienky, ktoré ma bavili.

Nebudem klamať, ale hlavná postava Krisa mi nebola vždy sympatická, i keď dokážem jeho správanie pochopiť.

Som spokojný s týmto dielom. Síce nie všetky jeho prvky môžem hodnotiť kladne, tak pozitívny pocit pretrváva. A teraz ,,šup“ na nejaké jej filmové spracovanie. Som zvedavý, ako sa s niektorými pasážami popasovali.

15.03.2022 4 z 5

JLA: Babylonská věž JLA: Babylonská věž Mark Waid

Pozdáva sa mi myšlienka, kedy je najväčším nepriateľom Ligy jeden z jej vlastných členov. Celkom aj súhlasím s tvrdením, že ten Ra’s Al Ghulov plán bol originálny. Talia je zaujímavá postava, pri ktorej je škoda, že z toho deja tak vymizla. Koniec, kedy sa hlasovalo, čo bude s Batmanom sa mi dosť ľúbil. Len som sa do toho celého nevedel nejako začítať a preto 3 hviezdy. Vinou je možno aj to, že ten veľký zvrat poznám (a aj keby som ho nepoznal, tak mi ho popis vyzradí).

A asi súhlasím s tvrdeniami, že animák Justice League: Doom ten dej spracoval lepšie.

Čo sa týka retro-príbehu, tak to bolo teda niečo. To, že záporákom je obrovská hviezdica, je ten najmenej divný element daného príbehu. Neviem, čo by som vytýčil z tej bizarnosti. Či to, ako Wonder Woman ,,lyžuje" vo vzduchu na laboratóriu, zatiaľ čo ju ťahá robotické lietadlo. Či to, že Starro má potrebu rozprávať sám pre seba, vďaka čomu tá ryba vedela, čo plánuje a mohla upozorniť Aquamana, ktorý následne zvolal celú ligu. Či to, čo je Starrovým ,,kryptonitom". Je naprosto pochopiteľné, prečo niektorým súčasným ľuďom príde ako nečitateľná debilita. Ja som sa ale pri ňom bavil, tieto retrá mám rád. A ani mi nevadí, že Superman a Batman sa deja nemohli zúčastniť (preto nie sú ani na obálke daného zošitu).

Celkovo ide o celkom fajn komiks s dobrým nápadom, ktorý bol ale asi lepšie spracovaný v animáku. Retro príbeh je potom klasické retro, ktoré naozaj nie je pre každého.

30.08.2020 3 z 5

Rumcajs se vrací I. Rumcajs se vrací I. Michal Opitz

Priznám sa, že pre mňa ide o prvé stretnutie s Rumcajsom. Áno, doteraz som s tím to zbojníkom nemal tu česť, preto to nemá pre mňa ten WOW efekt, že sa stretol s Votrelcom (ktorého poznám o dosť lepšie). Čo je škoda, ale zas na druhej strane, táto moja neznalosť mi nebránila užiť si tento počin.

Čo sa týka príbehu, ide o prvé zoznamovacie číslo predstavujúce, ako sú na tom postavy (pre mňa je to fajn, lebo aspoň ako-tak spoznám Rumcajsov svet), pred tím než ich Michal Opitz vrhne v ďalšom čísle do akcie.

Kresba sa mi páči, ide z nej taká tá milá rozprávkovosť (čo je úplne v kontraste s krvavým dejom).

Celkovo som spokojný a zvedavý, ako to bude pokračovať.

21.02.2018 4 z 5

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Môže obsahovať SPOILERy a vyzradiť dej tejto skvelej detektívky.

Priznám sa, keď som si po rôznych trileroch, kedy sledujeme dej z pohľadu ako detektíva, tak aj vraha, dal odbočku ku kráľovnej detektívneho žánru, pripadal som si ako pri nejakej hre. Je vám predkladaný problém, rôzne možnosti a vy sa snažíte odhaliť páchateľa. Celý dej som teda nevnímal ako knihu ale skôr ako rébus (a tom som sa snažil :( ).

Potom prišiel čas na zdvihnutie opony, odhalenie páchateľa a zistenie či sme sa v našich tipoch trafili. A ja som ostal v šoku, lebo odhalenie a záver je nielen skvelý ale aj dojímavý a vrhajúci nový pohľad na Hercule Poirota. A hlavne, nie je to ten typ záveru, že dočítam, knihu odložím do poličky a ide sa na ďalšiu, ale ten, nad ktorým budete rozmýšľať aj dlho po tom, čo knihu odložíte do už spomínanej poličky :) .

02.06.2016 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Poznáte to, keď všetci hovoria, ako moc ich tá kniha pohltila, že ju až nevedeli pustiť dokiaľ ju nemali celú prečítanú? Mne sa to stalo len raz pri jednej knihe a tou je práve Harry Potter a kameň mudrcov.

Keď som začal čítať túto knihu, mal som za sebou už filmové spracovanie prvej, druhej a aj tretej časti, ale povedal som si, že skúsim aj knižnú podobu. Začal som teda logicky s prvým dielom (je to normálne, že keď chcete čítať sériu začnete prvým dielom). A ten nesklamal. Už od prvého riadku prvej kapitoly som sa od tej knihy nevedel odlepiť.

Bolo jedno, či sme šli s rodičmi na návštevu, Harryho Pottera som mal stále so sebou a čítal som ho. A keď som ho nemohol čítať, tak som si prial ho čítať. Hltal som vetu za vetou, slovo za slovo, písmenko za písmenko. Nemyslel som na nič iné (čo sa mi dnes pri čítaní stáva dosť často, že myslím na niečo iné, hold ma kniha nedokáže na 100 percent upútať.)

Po skončení a odložení knihy som sa hneď vrhol na Tajomnú komnatu. Myslím, že som nedošiel ani do štvrtiny lebo tá kniha ma nebavila. Oproti jednotke to bolo ako od inej autorky. Ten vynikajúci pocit, ktorí som mal pri čítaní jednotky sa bohužiaľ neopakoval. Ani pri dvojke a ani pri žiadnej inej knihe. Aj keď niektoré sa k tomu dosť tesne priblížili.

26.03.2016 5 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

Už toľko dielov ubehlo, odkedy sa Lincoln a Amélia spojili, aby dostali psychotického zberateľa kostí?

Tak ako v Poslednej hodine, aj v Nočnom návštevníkovi sa Deaver zaoberá aktuálnym problémom, ktorým sú dezinformácie, fake news, zavádzanie, falošná pravda a podobne. Čo sa týka deja, mám pocit, že oproti predchádzajúcim dielom je priamočiarejší. Nie je tu plán skrytý v pláne, ktorý má plán a celé to je vlastne súčasť jedného plánu.

Čakal som, že Deaver sa trochu viac pohrá s tým, že Rhyme je odstavený mimo službu. Ale úprimne, nejak veľké problémy to Lincolnovi nerobilo. Deaver to vlastne vyriešil za mňa celkom jednoducho, ba lacno - Amélia proste zo stôp zobrala po dva vzorky pre policajtov i pre Rhymea.

K postavám som sa vyjadroval už pri predchádzajúcich dieloch, nič viac nemám. Len stále som smutný, že Pulaski je v pozadí. Nových postáv veľa nie je, vlastne si spomeniem len na jednu výraznejšiu, Lylea Spencera, ktorý bol fajn.

Zámočník ako antagonista funguje. Je to inteligentný sadistický sociopat, ktorého schopnosť dostať sa kamkoľvek je desivá. Jedna vec mi pri ňom ale vadila: SPOILER: To vážne on aj Kitt mali podobné detstvo? Obaja prišli o mamu a obaja mali prísnych otcov? Trochu lacný trik, ako čitateľa naviesť na to, že Kitt je Zámočník, i keď už vieme, že ním nebol. KONIEC SPOILERu.

Pri čítaní sa dostavil pocit, že Deaver mierne recykluje sám seba. SPOILER: Tak ako v Oceľovom bozku, aj tu sa policajt ocitne v horiacej budove. A finálna konfrontácia medzi Rhymeom a Zámočníkom mi pripomenula Horiaci drôt. KONIEC SPOILERu.

Nočný návštevník je stále fajn Deaverovka. Možno priamočiarejšia, ako predchádzajúce diely, ale stále zábavná. Fajn zloduch, fajn zvraty a pár úsmevných momentov. Všetko, čo od Deavera čakáte.

28.07.2023 4 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Najhoršie/najslabšie hodnotená Rhymovka. Trochu som sa obával, ale márne, pretože mňa kniha bavila. I keď chápem to hodnotenie.

Dej sa odohráva v Taliansku a zdá sa mi, že samotný Rhyme tu nemá toľko priestoru, ako v starších knihách. Amélia je na tom v podstate lepšie, ale mám pocit, že hlavnou hviezdou je tu nová postava talianskeho lesného policajta Ercolea Benelliho. Čo mi nevadí, Ercole mi prišiel sympatický. Prekvapivo mi, svojím spôsobom, prišiel sympatický i Dante Spiro. Jedná sa o tvrdú, prísnu postavu, ktorá má, podľa mňa, liezť svojim správaním na nervy, ale mňa bavil. A čím kniha postupovala, tým viac si získaval moje sympatie.

Samozrejme, ako vždy, ak sa chcem viac rozpísať o deji a hlavnom záporákovi, tak musím prejsť do spoilerov, takže SPOILER: Skladateľ je zaujímavým protivníkom. Musím povedať, že s podobne ,,vyšinutým" človekom sa Rhyme asi ešte nestretol. Jedná sa ale aj o najsympatickejšieho Rhymovho protivníka. A to hlavne preto, lebo vlastne ani nie je zlý a v závere sa z neho stáva, dovolím si tvrdiť, hrdina. Totiž sa ukáže, že Skladateľ vlastne nie je psychotický únosca, len mierne mimo zmýšľajúci človek posadnutý hudbou, ktorý pracuje pre americkú informačnú službu v snahe dolapiť teroristov. Áno, dej sa v závere mení a z kriminalistického pátrania po únoscovi sa stáva skoro až špionážny triler o snahe zabrániť teroristickému útoku. I tak to bavilo, mám rád oba druhy trileru, kriminalistický i špionážny. KONIEC SPOILERu.

Keďže kniha vyšla vtedy kedy vyšla, tak sa Deaver púšťa do, vtedy aktuálnej, témy imigrantov. A ako dokázali sociálne siete, jedná sa o veľmi citlivú a kontroverznú tému, na ktorú všetci máme svoj názor. Deaver tu zastáva názor, aký zastáva a to nemusí byť mnohým po chuti. A verím, že aj to sa odzrkadlilo na niektorých hodnoteniach.

Zhrniem to tak, že kniha ma bavila i napriek tomu, že ,,hlavný protagonista" série Lincoln Rhyme tu nemá až toľko priestoru. Zmena prostredia mi nevadila, hlavný protivník je fajn, nové postavy talianskych vyšetrovateľov boli sympatické a sem-tam som sa aj zasmial na pár vtipných scénach. Za mňa fajn diel.

Na záver musím vyjadriť smútok nad absenciou môjho obľúbenca Rona Pullaského.

28.05.2023 4 z 5

Hammerhead Hammerhead Andy Diggle

Zmena scenáristu tejto sérií neuškodila. Príbeh sa ničím nelíši od predchádzajúcich. Je rýchly, priamočiary, akčný. James Bond je stále chladnokrvný zabijak, ktorý sa k nepriateľom správa kruto a sem-tam utrúsi, niekedy vtipnú, poznámku.

Trochu mi vadila zmena kresliča. Prvé dva diely mali skvelú kresbu i akciu. Nenechajte sa zmýliť, Hammerhead má tiež fajn akciu a na kresbu som si rýchlo zvykol, i tak mi ale tá z prvých kníh vyhovovala viac.

Trochu ma zamrzel popis k tejto knihe, hlavne tá časť, ktorá hovorí, že za všetkým sú skryté sily, ktoré chcú navrátiť Britskému impériu slávu. Toto dosť vyzrádza dej a čitateľ tak môže rýchlo uhádnuť identitu Krakena. A to je veľká škoda.

Čo sa týka Krakena, i keď jeho identitu uhádnete už na začiatku, tak by som ho radšej rozobral v spoilerovej časti môjho komentáru. SPOILER: Kraken bol zábavný protivník. Bol správne arogantný, namyslený, megalomanský. Tak ako má správny Bondovský zloduch byť. A je tu ešte jedna vec. Ona je to dcéra magnáta, ktorá si zabije otca a jej hlavný cieľom je jadrovou bombou zničiť veľké mesto. Ešte niekto si spomenul na Bondovku s Brosnanom Jeden svet nestačí? KONIEC SPOILERu.

Andy Diggle možno nie je také ,,slávne" meno ako Warren Ellis (aspoň ja som o ňom doteraz nepočul, na rozdiel od Ellisa), jeho Bondvoský komiks ale za Ellisovými nezaostáva. Je to akčná jednohubka, ktorá zabaví. Presne to, čo od Bonda očakávam.

12.11.2022 4 z 5

Alias Alias Brian Michael Bendis

Nesledoval som Argo ani ich plány, preto som pri bežnej návšteve komiksového obchodu ostal v šoku, keď som tam našiel omnibus Alias. A ešte viac ma prekvapilo, že je to veľkosťou i rozsahom rovnaké, ako americký omnibus, len s tým, že je to v češtine. A keďže som o tejto sérií počul chválu, musel som si ho zobrať.

Veľký palec teda Argo, že tu niečo takéto vydali. A poďme k samotnému komiksu.

Máme tu 28 zošitov, kompletnú sériu Alias, v ktorej sledujeme Jessicu Jonesovú ako vyšetruje rôzne prípady. Teda, tie prípady sú zo začiatku totožné, Jessica je najatá, aby vypátrala stratenú osobu. Vždy sa to ale rozvinie v niečo viac. A som rád, že napriek tomu totožnému úvodu sú tie prípady rozličné a pokrývajú rôzne kúty Marvelovského univerza. Nechcem veľmi spoilerovať, ak neviete, o čom tie prípady sú, o to viac vás prekvapí, kam vyšetrovanie Jessicu zavedie. Celkovo aj napriek sci-fi tematike a tomu, že v príbehu vystupujú všemožné postavy známe z Marvelu, tak tie príbehy sa celkom držia pri zemi. Dalo by sa povedať, že Bendis nám tu ukazuje temné a špinavé zákutia Marvelu.

Tie prípady sú ok, ale tým najväčším ťahákom je hlavná postava. Jessica Jones, bývala hrdinka, je klasické súkromné očko. Podráždená, veľa nasáva a nadáva ako robotník po celodennej šichte. Má schopnosti, ale takmer ich nevyužíva. A jej pochybovanie o sebe samej, paranoja a bolestivá minulosť sú niečo, čo ju neskutočne poľudšťuje. Jedná sa o strašne zaujímavú komplexnú postavu, ktorú ľutujete a svojím spôsobom jej fandíte, aby sa jej darilo. Bendis stvoril fakt výborný charakter.

SPOILER: Trochu ma prekvapuje koniec. Vďaka seriálu Jessica Jones na Netflixe som zhruba vedel, čo čakať, ale i tak som ostal prekvapený. Prekvapilo ma, že Purple Man vie, že je v komikse. Prišlo mi to divné, lebo dovtedy sa celá séria ako--tak drží pri zemi a zrazu príde záporák, ktorý vie, že je to celé len komiks. Ale svojím spôsobom ho to robilo o to zábavnejším (tak ako len fiktívny masový vrah môže byť). KONIEC SPOILERu.

Na kresbu som si musel zvykať, nie som jej fanúšik i keď uznávam, že k atmosfére príbehov sedela dobre. Inak body za pocty starým komiksom (,,Tajomný pôvod Jessicy Jonesovej“ a finále, keď sa dozvieme, prečo vlastne prestala byť hrdinkou).

Je prekvapivé, že u nás vyšla séria Alias a hlavne, že vyšla v takomto prevedení. Som ale za to nesmierne rád. Jedná sa o kvalitnú sériu skúmajúcu temnejšie zákutia Marvelu s neuveriteľne zaujímavou a sympatickou hlavnou postavou. Som zvedavý, či sa u nás ešte niečo s Jessicou vydá. Bol by som za to rád.

07.11.2022 5 z 5

Batman / Želvy nindža Batman / Želvy nindža James Tynion IV

Crossoveri ja rád. Batman patrí medzi moje najobľúbenejšie postavy, o Korytnačích nindžoch mám nejaké informácie, ale nedá sa povedať, že by som bol na nich nejaký expert.

Príbeh je potom jednoduchý, Korytnačky sa dostanú do Gothamu (škoda, že popis vyzradí ako, keď v samotnom komikse sa to dozvieme až niekde v strede) a snažia sa dostať domov, s čím im pomáha Batman. A popritom musia zastaviť Trhača. Zo začiatku som mal pocit urýchlenosti, veľa vecí sa tak nejak stalo, ako keby prvý zošit (kniha obsahuje šesť) potreboval v sebe obsiahnuť toho čo najviac. Ďalšie zošity sa tempo zmiernilo a všetko dostalo svoj priestor. Baví interakcia Alfréd/Batman, ale i Alfréd/Korytnačky (i keď je jej menej, ako by som si prial) a Batman/Korytnačky, hlavne Batman a Raphael. A Trieska slúži ako starý majster, ktorý radí nie len svojím ,,synom". Za to tiež body. Trhač je potom klasicky arogantný zloduch, ktorý nepozná zľutovanie. Mňa bavil.

Čo sa týka Batmanovských záporákov, tak som rád, že si rolu hlavného zloducha opäť neukradol Joker. Je tu a má viac priestoru, ako iní Bat-zloduchovia (teda až na Pengiuna), je ale zatienený Trhačom a Ras al Ghulom (ktorý mi v tejto verzii príde viac zlodušský, než ako ho bežne poznám).

Kresba je fajn, len ten panel, na ktorom Ras al Ghul puli oči, ma bude ešte dlho budiť zo spánku. A akcia nebola až taká pekná, ako by som si prial. Nebola vyložené zlá, možno som len zmlsaný Bondovským komiksom Fantom, ktorý mal dokonalé akčné pasáže.

Batman / Želvy nindža je bežný komiksový crossover. Zoberú sa dve značky a dajú sa dokopy. Je to fajn zábavné čítanie s fajn postavami zabalené vo fajn kresbe. Užil som si to i keď nie som nejaký veľký fanúšik/znalec Korytnačích nindžov.

05.10.2022 4 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Som milo prekvapený. Za prvé, čakal som, že Superman sa bude chovať ako klasický agent komunizmu zo starých komiksov, teda že jeho jediným cieľom bude poslúchať súdruhov a snaha rozdrtiť Ameriku. Nedočkal som sa. Millar píše Supermana dobre, celkom komplexne, je to stále ten hrdina, akého poznáme z mainstreamu, zároveň je tam ale dosť odlišností, aby sme nemali pocit, že zmenou prešlo len logo na hrudi.

Čo sa týka iných postáv, niektoré sú dosť podobné tomu, čo poznáme (Lex Luthor, Wonder Woman), iné celkom odlišné (Batman). Iné postavy majú len štek a čitateľ ich spozná vďaka tomu, že ich meno padne v diskusií. Čakal by som viac zmien, ale nevadí.

Taktiež musím pochváliť záver. Ak bol celý komiks výborný, záver z neho spravil geniálne dielo, na ktoré tak skoro nezabudnem.

Kresba je tiež fajn, nemám čo vytknúť, i keď je pravda, že v poslednom príbehu mi Superman na niektorých obrázkoch pripadal svalnatejší, ako po zvyšok komiksu. A ono to vyzeralo zvláštne, veľké svaly-malá hlava. Našťastie, väčšinu komiksu vyzerá normálne. A taktiež mi trochu vadil font Brainiacovho textu, chápem prečo zvolili tento, i tak mi trochu prekážal.

Čo viac dodať? Supermana nemám nejak veľmi načítaného. Napriek tomu má ,,Rudá hvězda" veľmi bavila a som rád, že som sa k nej konečne dostal.

23.11.2021 5 z 5

Chladné dny Chladné dny Tom King

Asi skočím rovno k hodnoteniu jednotlivých príbehov. Bez pochvalných omáčiek, ktorými začínam komentár ku každému Kingovému Batmanovi.

Chladné dni - taký ,,meh" príbeh pre mňa. Asi je to tým, že som nevidel tu toľkokrát spomínaných ,,Dvanásť rozhnevaných mužov"(ale podľa ohlasov napravím.) Páčila sa mi Wayneova záverečná reč, ktorá tento príbeh pre mňa vyzdvihuje. SPOILER: Trochu ma zamrzelo, že sa tá linka neuzavrela. Akože súd dopadne ako dopadne, ale čo sa naozaj stalo tým ženám sa nedozvieme. Som zvedavý, či sa k tomu niekedy King vráti, alebo to nechá tak. KONIEC SPOILERU.
Stredný príbeh bol super. King tu zase prelína minulosť a prítomnosť, tentoraz Dicka Graysona. A bolo to zábavné, Grayson je pekným protikladom vážnemu Batmanovi a ich interakcia ma bavila.
V poslednom príbehu sa vracia KGBeast, z čoho mám zmiešané pocity. Na jednej strane mi príde, že sa ignoruje ako s ním pracoval Snyder v All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel. Na druhej strane sa mi ale páči, ako s ním pracuje King. Beast v jeho podaní je naozaj nebezpečným protivníkom. Tiež mi príde, že na rozdiel od Snydera (a aj pôvodného príbehu Desať nocí KGBeasta, ktorý u nás vyšiel) King pracuje s Beastom mimo rámec zabehnutých koľají, robí z neho viac ako len ,,ruskú mašinu na zabíjanie". Interakcia medzi ním a otcom sa mi dosť ľúbila. Rovnako aj záverečný boj prepletený ruskou bájou. A kreslí to Tony Daniels, ktorý je jeden z mojich obľúbených kresličov. Určite lepšie kreslí ako píše.

V úvode som vynechal omáčky, ale v závere budem opakovať, čo pri každom Kingovom Batmanovi. Neustále ma baví. Možno sa nájdu momenty, ktoré ma tak nechytia, za to ich vykompenzujú iné. I tak mám ale pocit, že ôsmi diel je taký viac oddychový. Viem, môže to pôsobiť divne, vzhľadom k tomu, čo sa v príbehu s Beastom stalo. Ale mám pocit, ako keby po Svadbe King spomalil tempo a chystal si pôdu pre ďalšie veci. Na ktoré sa teším.

12.06.2021 3 z 5

Flashpoint (dva příběhy) Flashpoint (dva příběhy) Geoff Johns

Celkom krátke, rýchlo to utieklo. Na jednej strane škoda, predsa len by som rád svet Flashpointu a zmeny preskúmal (ale zas na to bolo veľa rôznych spin-off sérií, ktoré do tohto nezaradili, čo sa ani nedivím, lebo by sa to odrazilo na cene).

Tak či onak, je to dobrý príbeh, ktorý má tú vadu ako každí známejší príbeh a to, že pointa je celkom známa a preto mizne wow-efekt.

I keď tento komentár znie negatívnejšie, ako by som chcel, tak pravdou je, že som si Flashpoint užil. Je dobre nakreslený, má plno dobrých momentov, zaujímavé zmenené postavy, akciu, dramatické scény a suprové finále.

K retro-komiksu neviem čo dodať, je to príbeh svojej doby. Veľa textu, veľa miesta zaberá Zoomov ,,origin". Zoom je extrémne zlý a ešte je aj rád, že je extrémne zlý. Pobavila ma ale Iris na konci.

31.05.2020 4 z 5

Anglický špión Anglický špión Daniel Silva

Priznávam, že posledný (a aj prvý) Allon, ktorého som čítal, bola jednotka (Umění zabíjet/Majster vrah). O ďalších dieloch viem len toľko, koľko sa dalo vyčítať z ich tiráží. Toto píšem preto, aby som ukázal, ako som zhruba orientovaný (alebo skôr neorientovaný) vo svete Gabriela Allona a ako som si aj napriek tomu Anglického špióna vychutnal, i keď sa odkazuje na predchádzajúce diely.

Na Silvovom štýle sa mi páči, že sa snaží pridŕžať reality. Preto má kniha málo akčných scén, málo prestrieliek a výbuchov je viacej hlavne kvôli záporákovi. Viac sa dej sústredí na sledovanie, podsúvanie falošných informácií a mučením získavanie správnych informácií.

Hlavný hrdina Gabriel Allon tvorí s Christopherom Kellerom skvelú dvojku, ktorá ma bavila. Čo sa týka zloducha, tak Eamon Quinn mal menej priestoru, ako by som si prial.

Celkovo ide o dobrý špionážny thriller, ktorý ma, rovnako ako pred nejakým časom Umění zabíjet/Majster vrah, presvedčil, aby som sa viac zaujímal o Silvovu tvorbu.

19.04.2020 4 z 5