vladka321 vladka321 komentáře u knih

Almužna jen pro bohaté Almužna jen pro bohaté Hana Marie Körnerová (p)

Kniha mě překvapila v kladném slova smyslu. Ano, je to jasná oddychovka, ale s vypravěčským uměním autorky to je lahůdka. A popravdě, kdy člověk nechce hodit starosti za hlavu a nechat se unášet nostalgií starých dobrých časů a mravů. Díky detektivní zápletce je možná kniha zajímavější... - pro některé. Mě však tato zápletka přišla tak nějak moc přitažená za vlasy. Zde by možná méně přineslo více. Ale to je na každém z nás.

07.05.2022 3 z 5

Dvě ženy Dvě ženy Beate Hellmann

Vážím si toho, že se autorka s námi podělila o své vlastní zkušenosti a možná proto jsou tak opravdové až mrazí. Zajímavý je i pohled na tehdejší a nynější léčbu, myslím tím prostředí. A popravdě nevím, co je lepší. Dříve byli tito lidé mezi svými se společnou bolestí i strachem. Mohli se vcítit a zapadnout do nové rodiny pacientů, sester, lékařů a tak nějak zažívali stejné potíže, trable, touhy i ztráty. Dnes se léčí jinak. Ze své zkušenosti vím, že něco by se mi líbilo jako tenkrát. Možná to pochopení a vžití se lékařů do úzkostí a obav pacientů, možná ta sounáležitost a pokora spolubojovníků. Zase na druhou stranu by člověk nechtěl být zavřený v tomto prostředí tak dlouho... Nicméně svěřovat se zdravým lidem se svými strachy a třeba se i cítit někdy na obtíž je také drsné. Fajn je, že léčba postupuje stále kupředu a že Ev, které přežily je víc a více. Moc se mi kniha líbila. Líbila se mi i filosofická stránka knihy s mnoha pohnutkami i postupně přicházející vyzrálostí.

06.05.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Bylo to dokonalé, krásné počtení. Málo spisovatelů se zajímá o obyčejný život, obyčejných lidí v kruté době. Nápad nechat vyprávět právě smrt bylo geniálním tahem s neskutečnym dopadem. Doporučuji.

02.05.2022 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Moc jsem se na knihu i autora těšila, ale není to prostě můj šálek kávy. Udržet pozornost pro mě bylo těžké, děj mě nebavil a ani zápletka nebyla kdoví jaká. Dočetla jsem jen díky respektu k historii a i zde jsem nebyla nikterak nadšená.

28.04.2022 1 z 5

Drž se Drž se Harlan Coben

Velmi pěkný thriller, který jsem četla, četla až přečetla. Pro mě jako matku docela hrůzostrašný. Zapřemýšlela jsem si a také se hodně bála. Jako rodič chce mít člověk samozřejmě přehled o svých dětech, ale špehování...?!!! To bylo ale asi také jediné s čím jsem tak nějak vnitřně nesouhlasila. Ovšem dostat se do takové situace, tak bych možná smýšlela jinak a byla ráda za jakýkoliv podnět, který by mne dal naději na život a zdraví mého dítěte.

27.04.2022 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Neuvěřitelně autentické drama, které spojuje všechny matky světa. Dilema lásky, pocitu štěstí a naplnění stojí proti ideji života, touhy něco po sobě zanechat v rozhodnutí obrany vlasti či boji za svobodu. Stát se hrdinou je snad přáním každého muže. Rozpor lásky, štěstí, ochrany zde stojí proti vlastenectví, sebeurčení a snu stát se velikým - být za cenu nejvyšší.

25.04.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Dnes roboti a robotizace doslova pronikají do každé sféry průmyslu a tím vlastně do životů všech z nás. A nejsou zastoupeni jenom v průmyslu, ale také samozřejmě v zemědělství, zdravotnictví, logistice, administrativě a domácnostech. Jsou tak rozšířeni, že leckde jsou doslova nad únosnou mez. Lidé přicházejí o zaměstnání a roboti zasahují i do služeb vyloženě lidských a tak patrně jistě časem převezmou i zatím zcela intimní partnerské role. Nehledě na skutečnost, že v naší malé České zemičce byl nedávno otevřen první zcela automatický a bezobslužný obchod. Pan Čapek měl neuvěřitelnou fantazii.

22.04.2022 5 z 5

Dvakrát dole, jednou nahoře Dvakrát dole, jednou nahoře Marcela Mlynářová

Ač cestopisy nečtu, tak tento jsem si díky ČV vychutnala. Autorka je o 22 let starší než já a to rozhodlo, abych tuto knihu vyhledala a udělala jsem dobře. Je to poučné čtení s demograficko - sociálně až politickým rozhledem a mě se to líbilo :)

21.04.2022 4 z 5

Anatomie skandálu Anatomie skandálu Sarah Vaughan

V této knize jsem si velice dobře osvětlila filosofickou otázku "co je to pravda?" Jak se pravda dá přizpůsobit, vysvětlit, pozměnit? Jak působí, když ji sdělím v soukromí v návalu citu a jak, když ji vyslovím před publikem (soudem), kdy je oproštěna od citů a zneužití situace? A vlastně v neposlední řadě - nezpůsobí ta holá pravda řetězovou reakci dalších pravd? A ustojím to? Mám vedle sebe člověka, který ustojí tu moji pravdu a nepřijde na ty další pravdy a nepravdy, které mu celý život předkládám? Koho a co tou svou pravdou ohrozím? PRAVDA je prostě PRAVDA tvrdým oříškem nejenom ve vztazích, životě, lásce, přetvářce, přátelství..., ale i tváří v tvář sama k sobě ;)

20.04.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapek, prostě pan spisovatel. Toto dílo samozřejmě znám, kdysi jsem četla, viděla film a přesto stále má co říci. Jako by mluvil člověku z duše, byl tu s námi a nikdy se neomrzí. Mimochodem Bílá nemoc také přišla z Číny a potom válka, boření hodnot, zabíjení lidství. Lidi doslova touží po konfliktu a bezhlavě se řítí k sebezničení. A stále se to opakuje, nebo ne? Je to vize, nebo snad člověk nedbaje dějin ničí civilizaci stále dokola v jakési periodě? Dokáže touha po moci několika jedinců zpacifikovat celé masy lidí k ničení a zkáze? Mnoho otázek, ale kdo odpoví...

19.04.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Další skvělá severská detektivka, která rozhodně zaujme. I když zpočátku poněkud rozvláčný začátek, kdy jsem měla potíž se začíst a dát si vše pěkně dohromady. Ovšem potom se děj krásně rozjel a byla to jízda až do hodně nestandardního konce. Doporučuji přečíst.

16.04.2022 5 z 5

Slzy ticha Slzy ticha Mende Nazer

Knihu jsem brala jako součást pokračování a vlastně se z toho vyvrbil celkem slušný cestopis přibližující život, krajinu, náboženství i zvyky rodné země a především rodného kmene autorky. Obdivuji benevolenci náboženských skupin a snášenlivost uctívání jakéhokoliv boha. O to více, že nešlapou po právech žen a i přes široká spektra vyznání jsem cítila velký respekt k životu a důstojnosti jednotlivého člověka. Poznání zvyků bylo někdy nechutné ( výměna sliny), jindy poučné (získávání pražených sarančat).

Nejvíce však Mende dosáhla jakési katarze a to je to oč tu jde. O tu sebeterapii a nalezení nových priorit, chuť pomáhat i velkou snahu o budování vlastního života. Přestože Mende život zavál na jiný kontinent, do oblasti jiných zvyků, práv i společenského postavení, miluje své lidi, svůj národ, zemi a především rodinu.

14.04.2022 4 z 5

Hra na vraha Hra na vraha Margaret Atwood

Zajímavá knížečka, kterou neradno přečíst teď hned a hotovo. Každý kousek, každý díl je potřeba promyslet a pochopit, co tím autorka vlastně chce říci, co člověku dává. A věřte, že každý který den možná i ten jednotlivý dílek pochopíte trochu jinak.

13.04.2022 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Kniha se četla dobře, měla spád, myšlenku, ale také jakousi až neuvěřitelnou dokonalost. A ta mě hodně tahala za moji fantazii. Pro mě příliš vykonstruované až pochybné. Konec byl drsným vyústěním úplně jiného zločinu než by člověk čekal a to přidává hvězdičku za naprosté překvapení.

11.04.2022 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Zajímavá a zajímavě psaná kniha. Líbil se mi i styl vyprávění a i to, že sem tam autorka prozradila na konci stati, jak se život jednotlivých postav ubíral dále. Nicméně já baletka také být nechtěla. Ale stalo se mi při úrazu vytržené paty, že mi na jednom pracovišti řekli: " A prstíky u nohy pěkně nahoru", zafixovali a po převozu na odborné pracoviště mě pro změnu řekli: "Tak prstíčky pěkně dolů, jako když jste si jako malá hrála a chtěla být baletkou". Načež sestra si ke mně sedla zády k nožce čelem a opřela se mi do nártu a já za ní trpěla jako zvíře a dusila v sobě všechnu bolest. Tak to se mi mimochodem mnohokráte připomnělo, nejvíce tam, když sama hrdinka si nechala hmoždit nárty do ladného, vhodného zakřivení pro dokonalou linii proporce nohy.

05.04.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Skvělá kniha. Nicméně z počátku na mě působila poněkud tendenčně až politicky zaměřená. Také mi zcela nešlo skousnout opravdu časté střídaní vypravěčů. Postupem času a to opravdu rychle mi došlo, že je to prostě geniálně poskládané a přispívá k akčnosti knihy. Kniha se prostě jen těžko odkládá a dlouho, dlouho zůstane v hlavě. Je to opravdu dobré čtení - doporučuji.

01.04.2022 5 z 5

Bojovník Bojovník Future D. Fidel

Ne, že by mne kniha vyloženě vtáhla. Bylo to spíše takové bloumání psychikou hlavního hrdiny. Ten se dle mého názoru snažil o to, aby bylo jeho konání pochopeno. Sám možná tuto knihu psal tak trochu jako terapii sama sebe. Musím napsat, že činy tohoto člověka chápu jako jednání pudové, kdy se prostě snaží zachránit svůj život. V tak nízkém věku sice věděl, že je to špatné, dokonce velmi špatné, ale chtěl přežít. A už se to vezlo. Pro mne úžasné, že se z pekla svých skutků vymanil, pochopil a zpytoval.

30.03.2022 3 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Knihu mi donesla do nemocnice sedmnáctiletá dcera a já si dle titulu tipovala na nějaký povrchnější dívčí románek. Překvapení i hloubka, kterou ke mě kniha promluvila mi vyrazili dech. Je to smutný příběh zničeného života.Zničených životů...
Ještě dlouho budu přemýšlet, jak kruté dětství, nevyrovnaní a nevyspělí rodiče dokáží ovlivnit celý život svých dětí. Jak vzpomínky a nelidské zacházení těmto lidem totálně zničí životy... a není cesty zpět. Odsouzení mladí lidé se snaží žít, odpustit, ale...
Je to velmi bolestná kniha. Já si tedy u ní hodně poplakala :(

29.03.2022 5 z 5

Byla jsem otrokyní Byla jsem otrokyní Mende Nazer

Kniha se četla velmi dobře a rychle. Poetické dětství a láska čišící z každého písmene této doby byla doslova osvobozující. Bohužel naplnění tragického osudu vhánělo slzy do očí a ani se nechtělo věřit, že něco takového je možné. Jak se může dospělá žena povyšovat a žádat od dítěte takových povinností, jak může být tak bezcitná, když sama má děti? Jak dospělý chlap může v sobě mít tolik chlípnosti a zvrhlosti k malé holce? Tolik otázek si člověk klade! Samozřejmě i v otázce víry jsem byla šokována, jak si někdo takový může myslet, že je dobrým člověkem, dobrým věřícím a přitom se takto chovat?

Zajímavá byla i pasáž, kde vlastně Mende, coby svobodný člověk si klade otázky, jak vlastně se svobodou nakládat, jak se naučit žít bez daného rozvrhu, bez příkazů a rozkazů? Jak naložit s volným časem? Vždyť možná ani člověku nedojde, že to musí být velmi těžké a možná i nepochopitelné.

Kniha se mi líbila a už se těším na druhou část.

07.03.2022 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Strhující, napínavé, autentické - co více dodat. Stojí za to přečíst, popřemýšlet a pochopit.

05.03.2022 5 z 5