VladiKlaisner VladiKlaisner komentáře u knih

Zavražděný básník Zavražděný básník Guillaume Apollinaire

Po Apollinairovi poezii, která mě uchvátila jsem se vrhla i na prózu. Zpočátku chvíli trvalo se začíst, povídky nejsou zrovna můj šálek čaje, není to tak famózní jako autorova poezie, i tak musím dát 100%. Vzhledem k tomu, že je kniha doplněna ilustracemi, hodí se i do ČV.

03.01.2021 5 z 5

1968 1968 Jan Guillou

Za mě jeden z nejslabších dílů, plný politiky už vůbec nepřipomíná rodinou ságu Lauriztenů. Pokud autor chystá pokračování, snad to znovu nakopne do starých kolejí.

03.01.2021 2 z 5

Pravé americké džíny Pravé americké džíny Jan Guillou

Další pokračování ságy Velké století, tentokrát se dostáváme do poválečného období, které není pro Lauritzeny vůbec jednoduchá. Třetí generace a škoda, že se autor zaměřuje pouze na jednu jeho linii.

03.01.2021 4 z 5

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Opět skvělý Guillou. Po dlouhé době v této sérii zase kniha která mě chytla, hodně podobná Dívce, která spadla z nebe od Mawera.

02.01.2021 5 z 5

Klapky na očích Klapky na očích Jan Guillou

Čtvrtý díl mě nakopl a dodal zájem tuhle sérii dočíst do konce. Autor se vrací k rodině Lauricenů v době druhé světové války, kdy každý má jiný názor. Nastává doba, kdy je náročné udržet si svůj standart vyšší společnosti. Lauritz opět staví v nelehkých severských podmínkách mosty a Oskar se věnuje obchodům. Začínáme se postupně seznamovat s další generací, která je tak jiná než jejich otcové a matky.
Tenhle díl má více smutných okamžiků, psaných ale velmi procítěně.

16.10.2020 4 z 5

Známé i méně známé povídky dvojice Š&G vždy pobaví a odlehčí jakoukoliv vážnou situaci. Některé už jsem četla v minulosti, jiné slyšela z audionahrávek, některé pro mě byly úplně neznámé, přesto se ke všem zase ráda vrátím.

15.08.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kdysi jsem měla možnost vidět divadelní představení s Bennonim v hlavní roli a teď přečetla i jako knížku. Obojí bylo silným zážitkem. Příběh autistického chlapce, pro kterého je vše jednoduché obtížným a naopak umí i přes svou jednoduchost s detektivní zápletkou, vtáhnout do děje.

17.07.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha není fikcí, ale realitou, přestože je příběh tak surový, že se ani nechce věřit, že se odehrál před 80ti lety. Chvílemi jsem měla pocit jako by se hrdina ocitnul někde ve středověku. Je až neuvěřitelné, co jsou lidé schopni udělat že strachu a nenávisti. Člověk se musí pozastavit nad tím, že chlapec, který prožil dětství jako "zvířátko na útěku", se dovedl následně začlenit do společnosti.
Přečíst knihu stačí jen jednou, natolik se vám vryje do paměti, že podruhé již není třeba. Je velmi smutné, že odpůrci této knihy ani dnes nejsou schopni přijmout realitu a krutosti, které se za 2.světové války odehrály.

10.07.2020 5 z 5

Myslím, že styl humoru jde s každou autorovou knihou níže. Zabiják mě prostě nenadchnul, přišlo mi to stále dokola, nic nového se nedělo a o anglickém humoru se tu mluvit nedá. Myslela jsem, že alespoň konec někam vygraduje, ale nic. Škoda. Stařík byl mnohem lepší.

29.06.2020 3 z 5

Příběhy kapitána školky jsou nezapomenutelné. Nejvíc mě utkvěla v paměti ta o kukačkách, o koledníkovi "koledu nebo něco vyvedu" a o drobné Albánce v šárí, která si převzala cenu pojmenovanou po vynálezci dynamitu. Prožít alespoň z poloviny tyto příběhy, co víc si přát. Fulghum se prostě neočte.

14.06.2020 5 z 5

Chtěl bych tě potkati v lukách Chtěl bych tě potkati v lukách Fráňa Šrámek

Trápím se, trápím, myslím si,
kde bych tě nejraděj potkal.

Ulice střídám, parky a nábřeží,
bojím se krásných lží.
Bojím se lesa. V poledním lese
kdo miluje, srdce své neunese.
Na můj práh kdyby jsi vstoupila,
snad bys mne tím zabila.
Chtěl bych tě potkati v lukách.

...už víc než třicet let znám tahle slova, jednu z nejkrásnějších básní Fráni Šrámka zpaměti, povinná četba co pro mě byla vždy milou povinností, pohlazením na duši.

02.06.2020 5 z 5

Klient Klient John Grisham

Slušná kniha i dobrý film, dala jsem obojí a musím uznat, že se od sebe příliš neliší. Zpočátku se děj rozvíjel velmi ospale, ale zhruba v půli už chcete vědět, jak to nakonec dopadne. Trochu obracené než v Poslední vůli, kdy je skvělý děj už od počátku a pak nuda do ztracena.
Nehledejte v tom logiku dětského myšlení, je to jen kniha.

02.06.2020 4 z 5

Příběh Amleta, prince jutského, jak jej ve své dánské kronice zapsal Saxo Grammaticus Příběh Amleta, prince jutského, jak jej ve své dánské kronice zapsal Saxo Grammaticus Saxo Grammaticus

Nehledejte v knize Shakespeara, jen původní příběh jeho nejznámějšího dramatu. Jedná se pouze o příběh někdy více někdy méně rozvinutý a dost krkolomný, což je možná problém nelehkého a přitom náročného překladu.

02.06.2020 3 z 5

Budu tě čekat všude na světě Budu tě čekat všude na světě Guillaume Apollinaire

Naposledy ti nesu vřes
Víckrát už neuvidím tě
Míjením voní dnes ten vřes
Je podzim sbohem avšak věž
Budu tě čekat všude na světě

Milostné verše Apollinairovi v překladech nejrůznějších českých básníků, spisovatelů a překladatelů jsou opravdovým básnickým skvostnem 20. století. Je zde jasně znát průlom mezi romantickým veršem a jeho uvolněnou formou.

V překladu se mi nejvíc líbí Milan Kundera, bonus má i krásně zpracovaná kniha s lepty Oty Janečka.
Trochu nechápu, že verše tak slavného francouzského básníka, vydané před 28lety, jsou tak opomíjeny.

02.05.2020 5 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Přečteno jedním dechem, jako ostatně všechny knihy od Agathe Christie. A podezřelých je hned několik, tady však všemu napomohla náhoda.

30.04.2020 4 z 5

Hadrářův syn Hadrářův syn Kirk Douglas

"Koneckonců já jsem se v Hollywoodu, kde se hvězdy objevují a mizí, udržel čtyřicet let. Na hadrářova syna to není špatné."

Životopis Kirka Douglese nám přiblíží nejen jeho nelehké dětství, lásku k herectví, první kroky na Broadwayi, slávu v Hollywoodu, ale i lásku k ženám.
Doporučuji nejen pro milovníky filmu z poloviny 20. století.

30.04.2020 4 z 5

Satori v Paříži Satori v Paříži Jack Kerouac

Cesta do Paříže a Bretaně se Kerouacovi skutečně trochu zvrtla, místo pátrání po svých předních a užívání Paříže, jak si ji představoval, se setkává s realitou předražených kurev, opojen chlastem a nesmyslného cestování. Tahle útlá knížka patří k jeho slabším.

25.04.2020 3 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Jak vtipné a jak pravdivé. Kniha určena převážně milovníkům knih, antikvářům, knihkupcům , misantopům, líčí strasti boje o zákazníka s moderní technologií. Naprosto jsem chápala proč Shaun rozstřílel svůj Kindle a nenáviděl Amazon.

" Ve dvě hodiny odpoledne k pultu přistoupil zákazník s pečlivě zastřiženým knírkem a řekl: "Už několik let hledám výtisk knihy Nejhorší cesta na světě, protože jsem ten svůj půjčil příteli, který mi ho nikdy nevrátil. Vidím, že máte jeden,ale stojí 23 liber. To mi připadá jako hodně peněz za starou knihu."

25.02.2020 5 z 5

Závěje Závěje Marit Reiersgård

Knihu jsem dlouho odkládala, nakonec se hodila do ČV.
Pěkně psaná, ale ne na detektivku. Chybí napětí a na to že se jedná o autorčino oblíbené místo, absentuje popis prostředí a krajiny. Celou dobu se kriminalisté zabývají pátráním po pachatelích a mají jich hned několik. Posledních pár stránek se vše zvrtne jinam.

20.02.2020 3 z 5

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Monterey je městečko které Jacku Steinbeckovi přirostlo k srdci, proto se sem po letech znovu vrací, tentokrát svým románem Sladký čtvrtek. Vtipná a nostalgická knížka mi přijde mnohem propracovanější a zároveň uvolněnější než její předchůdkyně.

07.02.2020 5 z 5