Vilas1979 Vilas1979 komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Jaké je pokračování Milenia, které nenapsal Larsson? Nu, asi jako Barbar Conan, kterého nenapsal Howard. Kouzlo se poněkdu vytratilo, ale to se dalo čekat, výsledkem je lehce nadprůměrná detektivka, která neurazí, ale ani příliš nenadchne. Děj první poloviny knihy mi přišel strašně předvídatelný, chybělo jakékoliv překvapení, nějaký cliffhanger na konci kapitoly. Vlastně mi to ani moc jako detektivka nepřišlo, spíš takový thriller, od začátku víme kdo je kdo, nezbývalo než se pročíst až k identitě tajemného arcilotra. Musím ale říci, že na původní trilogii je nová zápletka naroubovaná docela pěkně a nenásilně, určitě lépe než například Šachové figurky od Petera Maye na předchozí dva díly. Product placement v podobě Blackphonu potěšil, i když si nemyslím, že by to byl zrovna telefon pro tajné agenty, Volvo XC60 bez automatického zamykání dveří přinejmenším zarazilo. Původně jsem chtěl napsat, že doufám, že to je poslední díl Milenia, ale závěr knihy výsledný dojem poněkud vylepšil. Případné pokračování si určitě přečtu.

14.12.2015 4 z 5

Husákův děda Husákův děda Patrick Zandl

Skvělý počin! Některé z povídek jsem četl na Facebooku a moc se mi líbili, takže jsem uvítal, když se je autor rozhodl, nebo byl spíš donucen, vydat komplet jako knížku. Patricka Zandla už nějaký čas sleduji na různých sociálních sítích a velmi si ho vážím pro jeho názory, bylo tedy pro mně nesmírně zajímavé poznat jeho prostřednictvím člověka, který na něj měl zásadní vliv, jeho dědu Maška. Neměl jsem problém ani s doslovem, naopak jej považuji za velmi užitečný. Pane Zandl, děkuji, některé povídky mne skutečně dojali.

09.12.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Nečekal jsem vůbec nic a dostal jsem příjemnou detektivku na jedno odpoledne. Četlo se to dobře, Nesbo prostě psát umí, zápletka samozřejmě není nikterak propracovaná, na tak málo stránkách to ani nejde, ale mně to bavilo. Těžko říct, pro koho je kniha určená, skalní fanoušci budou pravděpodobně zklamáni, a kdo od Nesboa zatím nic nečetl, budou od dalšího čtení spíše odrazeni.

18.06.2015 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Byl jsem zvědavý, co na Johnu Greenovi všichni vidí a sáhnul jsem po této knize. Na pět hvězdiček to asi nebylo, ale líbilo se mi to, inteligentní dialogy mezi hlavními hrdiny jsem si vyloženě užíval. Občas to vypadá, jako by se vesmír dožadoval pozornosti - za to velký dík. Občas mi to také tak připadá.

08.05.2015 4 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

Začíná to být trošku stereotypní, opět jedná záchrana světa na poslední chvíli, ale tak jako čte se to pořád dobře. Dobrý mix a člověk se zase dozvěděl něco nového. O magnetech v konečcích prstů budu rozhodně přemýšlet ;)

30.12.2014 4 z 5

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Pátá Sigma a opět nejde o nic menšího než o záchranu lidstva. Jak už je u Rollinse zvykem, děj se odehrává v atraktivních lokacích, ústředním tématem je tentokrát parapsychologie a geniální autistické děti. Kniha mne nepohltila, tak jak bych si přál, moje počáteční nadšeni z Rollinse trošku opadlo, nicméně oceňuji, že se vždy dozvím něco nového a zajímavého. Nezřídkakdy čtení přeruším a začnu googlit další informace. Není za tím touha usvědčit autora z přílišného fantazírování, spíše si chci udělat lepší obrázek o tom, co autor popisuje a co se dost často jeví jako neuvěřitelné. To na Rollinsovi nejvíc oceňuji, nevaří z vody, vše má nastudované a podložené. Tentokrát 4 hvězdy.

16.11.2014 4 z 5

Příliš krásná dívka Příliš krásná dívka Jan Seghers

Podle hodnocení jsem čekal rozhodně víc, obrovské zklamáni. V půlce jsem měl chuť knihu odložit, postava komisaře Marthalera mi byla od samého začátku silně nesympatická. Nudný, vždy korektní, ale na druhou stranu občas se neovládající, nerudný chlapík. Nechtěl bych s ním mít dvojdomek. Děj se příšerně vleče, autor často zabíhá do zbytečných podrobností, jako třeba popis přes půl stránky, co se zrovna Marthalerovi zdálo. Zajímavá je snad jedině postava tajemné dívky Manon, jinak je to naprosto tuctová detektivka bez špetky atmosféry. Další šanci asi Seghers nedostane, je mi líto.

14.09.2014 2 z 5

Královský gambit Královský gambit John Maddox Roberts

Detektivní série z prostředí starého Říma, znělo to poměrně dost lákavě, mám rád Waltariho a detektivky, proč tedy nezkusit kombinaci obojího. Hned první díl série SPQR mne ale zklamal, měl jsem z toho dojem laciné paperbackové detektivky, čemuž odpovídal i rozsah něco málo přes 200 stránek. Měl jsem problém se orientovat v postavách, pochopit jejich motivy, prostředí římské vysoké politiky se svými podivnými pravidly mne spíše odrazovalo, kniha mne zkrátka nedokázala vtáhnout do doby, ve které se děj odehrává. Autor se příliš nezdržuje popisy prostředí, vykreslením charakterů. Je to takové ploché vyprávění, nezanechalo to ve mně žádný dojem a druhý díl si pravděpodobně nekoupím.

09.12.2015 3 z 5

Rodokmen smrti Rodokmen smrti James Rollins (p)

Výborný díl, bavilo mne to.

30.12.2014 5 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Jo tak tenhle díl byl dobrý, zajímavé téma, líbilo se mi to.

25.11.2014 5 z 5

Jidášův kmen Jidášův kmen James Rollins (p)

Téma biochemie mi vůbec nesedlo, jak jsem byl po prvních třech dílech nadšen, tak tohle je zatím jednoznačně nejslabší Sigma Force. Do čtení jsem se musel vyloženě nutit, kniha mne prostě nedokázala vtáhnout a byl jsem rád, když jsem to měl konečně za sebou. Zapletení Grayových rodičů do příběhu nebyl podle mne moc dobrý nápad, sledovat strachem paralyzovaného Graye nebylo zas tak moc zábavné, Monkova superprotéza, která vyřeší každou situaci, no nevim... Zajímavé bylo snad jen vyprávění Marca Pola a luštění šifry. A jsem moc zvědav jak se bude vyvíjet vztah mezi Grayem a Seichan. Snad bude příští kniha lepší.

02.11.2014 3 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Prvni kniha, kterou jsem od Mankella četl, a na nějakou dobu zřejmě i poslední. Podle hodnocení zde jsem čekal lehký nadprůměr, o to větší bylo moje zklamání. Do čtení jsem se musel vyloženě nutit, kniha mne prostě nedokázala strhnout, ale chtěl jsem dat autorovi šanci, takže jsem ji nakonec dočetl až do konce. Žádné velké finále se samozřejmě nekonalo, je sice fajn, že 20 stránek před koncem pořád ještě netušíte, kdo je vrah, ale vycucat si z prstu těsně před koncem dvě úplně neznámé postavy, které se v cele knize předtím ani nemihnou, to je prostě úlet. Špatné, hodně špatné...

07.08.2014 2 z 5