vierak vierak komentáře u knih

Výzbroj svetla Výzbroj svetla Ken Follett

Neverila som, že to niekedy napíšem, ale Ken Follett ma tentokrát sklamal.
Jeho knihy boli vždy zaujímavým dejepisom vyobrazeným na niekoľkých ľudských vzťahoch. Teraz išla história do úzadia, riešili sa predovšetkým vzťahy a aj to hlavne tie homosexuálne a nevera. Mrzí ma to, lebo neverím, že by v období 18.storočia bolo takéto konanie spoločnosťou akceptovateľné. Už som si u tohto autora zvykla, že takmer všetko , čo sa týka viery a náboženstva je vykresľované ako zlé a zvrhlé. Teraz sa k najväčším zlodochom kňazom, pridali aj podnikatelia továrnici, ktorých kladným protipólom sú uvedomelí robotníci - odborári.
Zažila som socializmus "vládu robotníckej triedy", z ktorého sa stala totalita. Prví, ktorí sa jej dokázali postaviť na odpor, napriek celoživotným perzekúciám, boli kňazi a iné zasvätené osoby. Som veriaca libertariánka, preto je mi ťažko čítať názory progresivistického liberála, nieto sa s nimi stotožniť.
Teší ma, že som najskôr čítala staršie Kollettove diela, ktoré považujem za vynikajúce, lebo toto by ma odradilo siahnuť po jeho tvorbe.

14.03.2024

Nádej jednej matky Nádej jednej matky Francine Rivers

Veľmi pútavá sága od mojej obľúbenej autorky, ktorá opäť nesklamala. Príbeh je zameraný na ženy ich sny, boje, odvahu.
Malá Marta, dievčatko z neveľkého švajčiarskeho mestečka na začiatku 20. storočia, túži po vzdelaní, no jeho otec – krajčír, to považuje za zbytočnosť. Marta je ním donútená nastúpiť do služby hneď vo viacerých zamestnaniach. A tak, hoci to sama neplánovala, naučí sa variť, piecť, viesť malý hotel, ... Jej túžby sú však oveľa vyššie. Či a ako sa plnia vyrozpráva autorka spôsobom, ktorý vám nedovolí pustiť knihu z rúk.
Skvelé, ako vždy.

19.02.2024 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

(SPOILER) Túto knihu som si vybrala celkom náhodou. Nezvyknem čítať knihy zo súčastnosti, ale zapáčil sa mi autorkin štýl, tak som jej dala šancu a spočiatku to bolo fajn. Páčil sa mi používaný jazyk, celkom strhujúci dej, kniha sa ľahko čítala.
Problém je v posolstve. Lena prichádza do Colorada ako opatrovateľka k mladej rodine očakávajúcej nový prírastok. Nečakane sa však objaví mladý deprimovaný športovec, brat otca rodiny, s ktorým musí Lena nájsť cestu koexistencie.
Ako sa dá očakávať, cesta sa nájde, no vedie priamo k sexu. Možno je to realita dnešných dní a vzťahov mladých ľudí, no zároveň je o cesta bolesti, sklamaní a nesplnených očakávaní. Nech je doba akákoľvek, známe "nescudzoložíš!" nie je pre odopieranie slasti, ale na ochranu srdca.
Autorka v knihe veľakrát popisuje stav, keď Lena po krásnom vášnivom milovaní ostáva neistá, či vzťah s Ryanom znamená spoločnú budúcnosť, alebo len chvíľkový rozmar. Nie, že by si navzájom nedôverovali, no nehovoria si o svojej minulosti ani o plánoch do budúcnosti. Neurobia žiaden sľub, ktorý by ich mohol naplniť istotou a tak sú neustále zmätení, čo so sebou prináša ďalšie zranenia. Obaja túžia po hlbokom trvalom vzťahu, no nik z nich nenájde dostatok odvahy zaviazať sa k nemu. A v tom je možno tragédia dnešných vzťahov.

17.01.2024 3 z 5

Z diaľky Z diaľky Tamera Alexander

Elizabeth Westbrooková prichádza do Colorado, na úpätie Skalnatých hôr s túžbou zachytiť svojím fotoaparátom (technickou novinkou) ich krásu a snímkami zapôsobiť na významný washingtonský denník, v ktorom by chcela byť fotografkou a reportérkou. Nečakane sa steráva s Danielom Ranslettom, bývalým ostrostrelcom z občianskej vojny. Obaja majú svoje tajomstvá, ukrývanie ktorých ich vedie ku klamstvám a vzájomnému ubližovaniu. Pravda oslobodzuje, no zároveň bolí.
Krásna kniha prečítaná za pár dní, lebo sa od nej nedá odtrhnúť.

10.01.2024 5 z 5

Vianoce v Carntone Vianoce v Carntone Tamera Alexander

Na začiatku bezvýchodisková situácia. Aletta, mladá žena, čerstvo ovdovelá, vychovávajúca malého syna a v očakávaní ďalšieho dieťaťa prichádza o prácu, jediný zdroj obživy. Zohnať nové zamestnanie v jej stave počas občianskej vojny je nemožnou úlohou. Jej odvaha chytiť sa akejkoľvek príležitosti ju privádza na statok Carntone, kde sa jej však spočiatku dostane odmietnutia. A predsa ...
V rovnakom čase prichádza do sídla ranený kapitán Jake Winston, známy ostreľovač, ktorý však po úraze prišiel o schopnosť zaostrovať na väčšie vzialenosti. Rana otriasla viac sebavedomím, ako zdravím. Zdá sa mu, že už stratil všetko, zdravie, rodičov, brata, priateľov.
Možno niekedy (alebo vždy) potrebujeme stratiť všetko, aby sme našli, čo je skutočne dôležité. Aletta a Jake nájdu k sebe cestu, nachádzame však my vieru, keď sa všetko naokolo rúca? Vtedy je Boh najbližšie a bolesť najhlbšia.

28.12.2023 5 z 5

Betsabe:  Ťažko skúšaná krása Betsabe: Ťažko skúšaná krása Angela Elwell Hunt

Výborne vykreslený román poukazujúci na spletitosť vzťahov v Jeruzaleme počas panovania kráľa Dávida. Sama som nevedela, že manželka hetejca Uriáša sa volala Betsabe. Autorke sa krásne podarilo dorozprávať príbeh Dávidovho zlyhania, vykresliť pocity zneuctenej Betsabe, jej príchod do kráľovského paláca a život v ňom. Kráľ si ju vyvolil. Neurobil to vôbec správnym spôsobom, no napriek zmätku, ktorý ako ľudia vieme vyviesť, Boh aj z takejto situácie dokáže urobiť krásne dielo a tým sa stal kráľ Šalamún.
Mne sa kniha nesmierne páčila.

21.12.2023 5 z 5

Nečakaný zlom Nečakaný zlom Joyce Smith

Príbeh o zázračnom uzdravení, či skôr vzkriesení mladého chlapca. Viera jeho matky je neotrasiteľná, cesta, ktorú si celá rodina prešla, je fascinujúca, no nik za nás by ju nechcel absolvovať.
Naše životy má v rukách Boh. Niekedy aj po mnohých prosbách a modlitbách si človeka vezme k sebe a niekedy mu daruje zázračné uzdravenie. Vždy je to však pre jeho najlepšie dobro.

16.11.2023 4 z 5

Prominentka Prominentka J'nell Ciesielski

Príbeh dvoch sestier z aristokratickej anglickej rodiny, z ktorých mladšia Ellie ušla do okupovaného Francúzska. Tu si užíva hedonistický život ako milenka vysoko postaveného nemeckého dôstojníka nehľadiac na pozadie nacistickej propagandy. Kat pricestuje do Paríža s úmyslom privezť sestru naspäť domov, no vie, že ju môže zachrániť len svojou trpezlivosťou a postupným poukazovaním na nemorálnosti a zvrátenosti vojny. Na pomoc sestrám prichádza Barrett, v službách anglickej tajnej služby, ktorý spočiatku považuje misiu vrátiť sestry do Británie za jednoduchú. Jeho odmenou bude možnosť začať nový život v Amerike. Nič však nie je jednoduché. Odísť z okupovaného Francúzska znamená skúšku charakteru všetkých zúčastnených.
Kniha bola značne priamočiara, miestami nudná a dosť predvídateľná. Očakávala som trocha viac.

08.11.2023 4 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Gracelin je neuveriteľne silná žena.
Skvelý román, určite odporúčam prečítať všetky diely. Len si ich zožeňte naraz, lebo, keď dočítate prvý, budete chcieť hneď siahnuť po pokračovaní.

08.11.2023 5 z 5

Svadobná kaplnka Svadobná kaplnka Rachel Hauck

Príbeh o Jackovi a Taylor začína, keď sa už stali manželmi a postupne odhaľuje ich minulosť, zranenia, rodinu, ...
Obaja sú mladí, úspešní vo svojom biznise, no menej úspešní a spokojní vo svojom manželstve. Nevedomky si ušterujú rany, ktoré bolia, no oni o nich odmietajú hovoriť. Namiesto toho prichádzajú dohady, nesprávne predpoklady, obvinenia. Tie stavajú stále väčšiu bariéru a kedysi blízke srdcia sa vzďaľujú.
V druhej časovej rovine vidíme Collete ako tínedžerku prichádzajúcu spolu so sestrou bývať k rodine v USA. Je krásna, milá a ľahko si získa srdce Jimmiho, no všetko zamotá sestra Peg.

Mám rada knihy, ktoré začínajú manželstvom, pretože "a žili šťastne naveky" býva niekedy zamaskované pod kopou problémov. Každý z nás túži po napĺňajúcom vzťahu, no svadbou sa v ňom často dostaneme na prvý vrchol, po ktorom nasleduje prudký zostup. Aby sa vzťah opäť dostal do "krivky rastu", potrebuje množstvo odpustenia, prijatia a vzájomnej komunikácie. Len tak sa dá navzájom si porozumieť a znovu získať srdce toho druhého.
V tejto knihe prostredníctvom svadobnej kaplnky bola spustená lavína problémov, či skôr riešení problémov, ktoré sa dlhé roky hromadili. Bohu totiž nič nie je nemožné.

08.11.2023 5 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

Pokračovanie príbehu Gracelin O´Malleyovej z románu Írska kráska. Prvá kniha nás previedla dospievaním Grace, jej nanúteným sobášom s anglickým despotickým šľachticom, životom po jeho boku so všetkými ukrutnosťami, ktoré na nej páchal. Grace porodila dcérku Mary Kate, no pochovala jej dvojča. Prišla i o dieťa, ktoré sa po fyzickom útoku despotu na Grace v posladnom štádiu tehotenstva nestihlo narodiť. šľachtic bol nakoniec zavraždený, čo Grace oslobodila a mohla sa vydať za svoju dávnu lásku Morgana McDonatha. Krutosť osudu však nepoľavovala. po jedinej spolu strávenej noci Morgana uväznili a pravdepodobne zabili. Grace tiež hľadaná pre vraždu anglického vojaka pod srdcom nosila ich dieťa. Malého syna porodila v útočisku, ktoré jej poskytli v kláštore, no okamžite sa vydáva loďou do Ameriky, aby zachránila svoj i dcérin život. Novorodenca necháva v starostlivosti svojho otca.
Tu začína druhá kniha. Grace sa plaví spolu s inými írskymi vysťahovalcami na palube lode kapitána Reindersa, slobodného statočného naveriaceho človeka. do kontaktu však prichádza aj s vypočítavým chamtivým Boardhamom, ktorý túži po krvnej odplate kapitánovi. Po namáhavej plavbe sa loď zakotví v Amerika a Grace sa stretáva so svojím bratom i jeho priateľmi. Začína nový život. Nič však nie je ľahké.

Tiene Swanfordského opátstva Tiene Swanfordského opátstva Julie Klassen

Zaujímavá kniha, ktorá je zmesou vzťahového príbehu a detektívky.
Rebecca, dcéra vikára, sa po smrti oboch rodičov zamestná ako spoločníčka bohatej Lady cestujúcej po Eur´pe. Po znepokojivom liste od gazdinej ohľadom psychického zdravia Rebeccinho brata sa náhli do rodiska, aby situáciu vyriešila. Tu sa ocitá tvárou v tvár starej láske sirovi Frederickovi. Jej brat John práve dopísal ďalšiu knihu a snaží sa ju posunúť vydaveteľovi, čo nie je celkom jednoduché. Preto prichádza s odvážnou požidavkou na svoju sestru, aby dielo dala do rúk vydavateľa, alebo známeho spisovateľa Olivera. Situácia sa však skomplikuje násilnou Oliverovou smrťou.
Vcelku milý čitateľný napínavý román. Bavilo ma to.

Boj o srdce Morrow Littleovej Boj o srdce Morrow Littleovej Laura Frantz

Morow, dcéra kazateľa, príde po nájazde indiánov o matku a malú sestru. Staršieho brata odvezú nevediac kam a tak ostáva od svojich piatich rokov sama s otcom. Indiánov sa bojí a nenávidí ich. Aby sa dostala do civilizovanej ženskej spoločnosti, otec ju posiela na dva roky k tete do Filadelfie. Po návrate je z nej krásna múdra rozvážna žena. Napriek mnohým ponukám na sobáš si vyberie indiánskeho miešanca. Ich spoločný manželský život je poznamenaný bojmi a vzájomnou nenávisťou bielych mužov a indiánov.
Vcelku zaujímavá kniha. Čítanie som si užila.

Starožitníkova dcéra Starožitníkova dcéra Sarah E. Ladd

Dej románu je umiestnený do Anglicka začiatku 19. storočia. Camile, dcéra starožitníka, sa svedomito stará o otcov obchod. Jej život v detstve plynul na vidieckom panstve, no po nesprávnoom vedení si schudobnelý otec otvoril obchod. Matka opustila dcéru i manžela a odcestovala za rodinou do Portugalska. (Už tento scenár je značne neuveriteľný. Matka neopustí svoju jedinú malú dcéru.)Camile teda vyrastala s otcom a s hlbokou ranou v srdci od odcudzenia matky. Obchody jej otca sú tiež pochybné a Camila sa začína čoraz viac ocitať v nepríjemných konfronatáciách s nespokojnými zákazníkmi.
V rovnakom čase v trochu vzdialenejšom mestečku zistí zberateľ, pán Gilchrist st., že mu bol ukradnutý drahý kamenň vysokej hodnoty. I aristokratove špekulatívne nákupy privádzajú rodinu do ťaživej finančnej situácie. Preto poverí syna Jonathana nájdením rubínu. Za dramatických okolností sa cesta Camile a Jonathana pretnú.
Spočiatku dobrý príbeh sa stáva stále priamočiarejším a predvídateľnejším. Je naozaj veľmi málo uveriteľné, že by rodič, či obaja rodičia, dali pri rozhodovaní prednosť majetku pred vlastným dieťaťom.
Táto kniha ma sklamala.

20.06.2023 3 z 5

Madam Churchill Madam Churchill Marie Benedict (p)

Pekná kniha, miestami ma nebavila, ale ocenila som náhľad do svetových dejín očami manželky lídra nacistickej opozície. Často som Clementine nerozumela, sama by som opisované situácie riešila iným spôsobom, ale príbeh bol uveriteľný.

20.06.2023 4 z 5

Tá dáma je moja Tá dáma je moja Francine Rivers

Mladá dáma z vyššej spoločnosti Kathryn prichádza do malého banského mestečka odstrčená svojou rodinou, predovšetkým otčimom, prevziať si svoje dedičstvo. Až na mieste zistí, že ide o schátralý dom v meste a nepoužívanú baňu. Je neľahké v týchto podmienkach zaistiť si stály príjem bez toho, aby sa vydala za majetného muža, čo Kathryn odmieta. Preberá po zosnulom strýkovi tlač miestnych novín a je mimoriadne úspešná. Mesto je plné mužov, no žije v ňom minimum žien. Slobodná dáma sa stáva najsledovanejšou osobou, čo prináša nemálo komplikácií. Vplyv v meste majú v rukách dvaja najbohatší muži, ktorí sa svojím charakterom nemôžu viac líšiť. Mathiasova čestnosť, obetavosť a odvaha pracovať v prospech iných obmäkčia Kathrynino srdce.
Milá knižka, stojí za prečítanie.

12.05.2023 5 z 5

Po čom vždy túžila Po čom vždy túžila Lynn Austin

Už dlho som nečítala takú dobrú knihu! Zmes mnohých prekvapení začína v súčastnosti rozprávaním o nezhodách medzi dcérou a matkou Kathleen, poukazovaním na ich vzájomné odcudzenie a nepochopenie. No zrazu prichádza pohľad na matku Kathleen i jej babičku, každý krásne vysvetlený, pochopiteľný a uveriteľný. Ťažký život každej zo žien, ich spätné hodnotenie vlastných rozhodnutí a najmä vzájomné (až príliš často) zlé vzťahy vykresľuje autorka s gráciou.
Štandardne po prečítaní niekoľkých desiatkach úvodných strán knihy tuším, ako sa bude dej vyvíjať, no tu som ostávala unesená netradičnosťou príbehu. Ženy v tomto románe robia mnoho osudových chýb, ktoré naoko ničia ich životy i životy ich detí, no Bohu nič nie je nemožné. V jeho rukách sa všetko mení na krajšie, ako dokážete dúfať.

02.05.2023 5 z 5

Barevný závoj Barevný závoj William Somerset Maugham

Túto knihu som čítala až po pozretí filmu, takže som neočakávala prekvapenia, skôr som sa zabávala na hľadaní rozdielov.
Dlhý úvod popisuje anglickú vyššiu spoločnosť, kde je hlavnou úlohou matky nájsť vhodného ženícha pre dcéru. Spoločenské konvencie, pre ktoré je dôležitá iba povrchnosť formujú mladé dámy na bezduché nevzdelané bábky starajúce sa jedine o svoj zovňajšok a klebety. V podstate nie je možné si v takomto svete nájsť partnera, ktorého budete milovať a ctiť po všetky dni.
Bolestivý prerod hedonistickej mladej krásky v pokornú ženu vediacu dávať svoju lásku ľuďom navôkol tu bol naozaj krásne podaný.

19.04.2023 4 z 5

Lekárnikova dcéra Lekárnikova dcéra Julie Klassen

Trocha prekvapivý a pre mňa ťažko uveriteľný úvod nás zanesie do Anglicka 19. storočia, do rodiny lekárnika, k jeho mimoriadne nadanej dcére a čiastočne mentálne spomalenému synovi, ktorých opustila matka manželka. Ranu z jej nevysvetliteľného odchodu prežíva najmä dcéra Lilly veľmi ťažko. Prichádzajú však nové životné šance a možnosti splniť si tajné sny. Lilly dostáva príležitosť zažiť veľkolepý život v Londýne a predsa volanie koreňov domova ostáva silné.
Príjemná pekná kniha.

19.04.2023 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Nachádzame sa v južnom Anglicku na konci prvého tisícročia. Po dlhej dobe do krajiny vpadnú vikingovia, zničia dedinu a mnohých zavraždia. Náš hrdina Edgar sa po tragickej smrti svojho otca a zničení ich rodinného podniku spolu s matkou a bratmi vydáva do Drengovho prievozu pracovať na opustenej farme. Hoci boli stavitelia lodí, nemajú na výber, musia sa naučiť obrábať pôdu, ak nechcú zamrieť hladom. Edgar je mimoriadne zručný a bystrý mladý muž, takže sa zanedlho vypracuje do vyššej pozície. Pri prevážaní cez rieku sa stretáva s Ragnou, prichádzajúcou z Normadie vydať sa za grófa Wilforda. Vzájomné sympatie a náklonnosť Ragny a Edgara budú vyskúšané mnohými útrapami a dlhým časom.
Pekný príbeh, príjemne podaný, strhujúci, no v porovnaní s ostatnými Follettovými dielami ma až tak neočaril. Je to trochu nuda.

10.04.2023 1 z 5