Tá dáma je moja

Tá dáma je moja https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502763/bmid_ta-dama-je-moja-uUR-502763.png 4 13 3

Napínavý romantický príbeh The Ladys Mine od Francine Riversovej je o vysídlenej sufražetke Nového Anglicka, bývalom vojakovi Únie vydedenom jeho južanskou rodinou a kalifornskom pohraničnom mestečku, v ktorom spojili sily, aby ho zachránili. Ona je v tom divokom banskom mestečku nová. On patrí medzi jeho najvplyvnejších obyvateľov. Ani jeden nechce mať s tým druhým nič spoločné. Spočiatku. Rok 1875. Keď Kathryn Walshová prichádza do Calvady, banského mestečka v pohorí Sierra Nevada, posledné, s čím počíta, je, že by sa mohla zamilovať. Z rozhodnutia bohatého otčima, ktorý ju vykázal z Bostonu, si prichádza prevziať dedičstvo po strýkovi, ktorého nikdy nestretla: zaniknutú redakciu lokálnych novín so sídlom na hlavnej ulici plnej nevestincov a salónov a zdanlivo bezcennú baňu. Pohnutá žalostnými životnými podmienkami miestnych baníkov a ich rodín sa rozhodne obnoviť vydávanie strýkových novín, čím si znepriatelí najvplyvnejších mužov Calvady. Kathryn má však v úmysle naďalej hovoriť – a publikovať –, čo sa jej páči, najmä keď vie, že má pravdu. Matthias Beck, majiteľ miestneho salónu a hotela, má o novú dámu v meste veľký záujem. Na krásnej a prostorekej červenovláske si okamžite všimne rovnakú neústupnosť, akú mal C. T. Walsh, a vie, že ide o nebezpečnú vlastnosť. Kathryn síce pravdivo poukazuje na problémy Calvady, no jej poctivosť ju môže stáť život. Keď sa pekný hotelier začne v názoroch na problémy mesta čoraz častejšie ocitať na rovnakej strane ako zanovitá slečna Walshová, pochopí, že svoju neutíchajúcu túžbu po zmysle života uspokojí až vtedy, keď poslúchne volanie svojho srdca. Mesto, v ktorom nikto nedbá na dodržiavanie zákonov a každému ide iba o peniaze, nakoniec zachráni láska, ktorá je nad zlato.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Kumran

The Lady's Mine

vierak
12.05.2023 5 z 5

Mladá dáma z vyššej spoločnosti Kathryn prichádza do malého banského mestečka odstrčená svojou rodinou, predovšetkým otčimom, prevziať si svoje dedičstvo. Až na mieste zistí, že ide o schátralý dom v meste a nepoužívanú baňu. Je neľahké v týchto podmienkach zaistiť si stály príjem bez toho, aby sa vydala za majetného muža, čo Kathryn odmieta. Preberá po zosnulom strýkovi tlač miestnych novín a je mimoriadne úspešná. Mesto je plné mužov, no žije v ňom minimum žien. Slobodná dáma sa stáva najsledovanejšou osobou, čo prináša nemálo komplikácií. Vplyv v meste majú v rukách dvaja najbohatší muži, ktorí sa svojím charakterom nemôžu viac líšiť. Mathiasova čestnosť, obetavosť a odvaha pracovať v prospech iných obmäkčia Kathrynino srdce.
Milá knižka, stojí za prečítanie.

knihomolka_eli
14.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Knižka ma príjemne prekvapila. Bola presne takou oddychovkou, akú som hľadala. Jediné, čo by som zmenila, je jej rozsah, podľa mňa mohla byť aj kratšia (a to mám rada hlavne veľmi, veľmi hrubé knihy :) ).

Dej sa odohráva v banskom mestečku Calvada v 19.storočí. Kathryn žila so svojou matkou a otčimom. Tí však neboli spokojní s jej správaním a preto jej matka prenechala dedičstvo po strýkovi a poslali ju do Calvady. Pre Kathryn to mal byť trest, no ona sa chopila svojej šance a brala to ako svoju novú príležitosť.
Zo začiatku to skutočne vyzeralo ako za trest - Kathryn sa ocitla v špinavom a smradľavom meste, kde sa žilo a jednalo úplne mimo zákona, kde bolo príliš veľa mužov a málo žien, nevestince, bary a kasína. Kathryn ako dobre vyzerajúca mladá dáma padla nejednému mužovi do oka, záujem o ňu prejavili aj dvaja najvplyvnejší obyvatelia Calvady, ktorí boli sokovia - Matthias Beck a Morgan Sanders. Kathryn sa ale nemala záujem vydávať. Rýchlo zistila ako sa v meste žije. Zistila v akých podmienkach pracujú a žijú baníci, vdovy po nich, atď. Rozhodla sa obnoviť redakciu strýkových novín a nebála sa napísať presne to, čo si myslí...a to ju privedie aj do nebezpečných situácií. Beckovi sa nepáči akým situáciám sa Kathryn vystavuje, ale pravdou je, že zvyčajne s ňou súhlasí. Keď sa Kathryn dozvie o strýkovej bani a čo všetko v sebe skrýva, začne sa v jej hlave rodiť nový nápad. Všetci okolo sú skeptickí voči tomu, že chce baňu riadiť žena...Kathryn je ale presne tá, ktorej by sa to mohlo podariť.
Kathryn si uvedomuje, že k Matthiasovi cíti náklonnosť, ale vydávať sa netúži, nechce prísť v manželstve aj o to málo práv, čo ženy majú. No popri spoločnom zveľaďovaní Calvady sa postupne menia aj Kathrynine postoje. Predsa len je láska mocný čarodej :)

Úplne na záver odznie aj zaujímavý epilóg. Mňa veľmi potešilo, že som sa dozvedela, čo sa stalo nielen s hlavnými postavami ale aj ostatnými, ktoré mi boli sympatické, v ďalších rokoch. A aj, že sa Kathryn dočkala toho, za čo bola v podstate poslaná do Calvady.

Kniha bola teda skutočne fajn. Pre milovníkov historických romancí je určite tým pravým orechovým.
Páčilo sa mi ako autorka knihou pripomína v podstate nedávne postavenie žien, ich chabé práva a to, ako museli bojovať o niečo pre nás tak samozrejmé - o volebné právo.

narisa
13.02.2023 5 z 5

Tato kniha pro mě byla opravdu velice příjemným překvapením. Chtěla jsem si přečíst něco přesně z tohoto období a prostředí a kniha opravdu nezklamala. Od autorky jsem předtím nic nečetla, ale její jméno mi bylo povědomé. Až později jsem zjistila, že má blízko k víře, ale musím říct, že v této knize byla víra jen okrajově a autorka čtenáři nic nevnucuje.
Kathryn mi byla velice sympatická a názorově blízká. Matthias byl velice dobrý a spravedlivý člověk, takže mi také přirostl k srdci. Ale byli tam i jiní, které jsem si oblíbila. Příběh byl poutavý i napínavý a romantická linka zahřála u srdce.
Mrzí mě, že si my ženy často ani neuvědomujeme, že práva, která máme, nejsou samozřejmostí ale výsadou, kterou máme teprve stopět let. Občas neuškodí se nad některými skutečnostmi zamyslet.
Knihu velice doporučuji.