vierak vierak komentáře u knih

Tidewaterská nevesta Tidewaterská nevesta Laura Frantz

Knihy od Laury Frantz mám veľmi rada. Nakoľko som prečítala všetky, ktoré u nás vyšli, moje očakávania pri novom titule boli vysoké. Musím povedať, že Laura ma po prvýkrát sklamala. Dielo opisujúce americkú históriu Virgínie počas osídľovania prvými osadníkmi ponúka mnoho zápletiek. Autorka však nesmierne dlho opisuje situáciu prichoduvších "tabakových neviest" a ich spojitosť s miestnou vyzretou mladou dámou Selah. Jej rodina patrí medzi vážených obchodníkov a tak hoci Selah nemá núdzu o nápadníkov, ostáva slobodná, nakoľko kritéria jej výberu nespĺňa takmer nik. Našťastie prichádza mladý vdovec Alexander...
Nerada knihy kritizujem, no v tejto sa dej začína až v poslednej štvrtine. Vydržať tak dlho bolo náročné...

20.06.2022 4 z 5

Knihovníčka z Auschwitzu Knihovníčka z Auschwitzu Antonio G. Iturbe

Po tejto knihe som siahla, lebo ma zaujal príbeh o najmenšej knižnici na svete. Hrdinstvo a obetavosť mladučkej Dity v snahe ochrániť knihy a sprostredkovať ich deťom v nemilosdnom koncentračnom tábore je uchacujúce. Milo ma prekvapilo, že v knihe je pomerne presne popisovaných veľa reálnych faktov, ktoré sa v Osvienčime odohrali. Nezabúdať na túto nemilú časť našej histórie je našou povinnosťou, inak nás neminie jej opakovanie.
No musím povedať, že som sa s touto knihou nestotožnila pri výbere hrdinu Fredyho Hirsha. Slová chvály autora na jeho adresu sa z môjho pohľadu nestotožňujú s realitou skutkov. Myslím, že autor zašiel vo svojej fantázii priďaleko, ak hovorí o športových súťažiach v Auschwitzi, či o prodávkovaní liekmi... Kvôli týmto iracionálnym častiam, musím hodnotenie knihy znížiť. Mrzí ma to, lebo som dúfala, že ju budem môcť odporučiť mladým čitateľom.

04.06.2022 3 z 5

Dedičkin sľub Dedičkin sľub Sarah E. Ladd

Prvá časť trilógie Taomstvá vresovísk, v ktorej sa mladá dedička Amelia ocitne v nezávideniahodnej situácii. Pri smrteľnej postali svojej priateľke prisľúbila, že sa postará o jej práve narodené dieťatko. Ženích, ktorého jej rodina vybrala však ostro nesúhlasí, aby dieťa Lucy vychovávala po svadbe v ich dome. Amelia je však v srdci matkou malej Lucy, hoci ju neporodila a preto sa rozhodne zrušiť zasnúbenie. Vo svojej odvahe sama požiada o ruku Luciinho otca kapitána Grahama Sterlinga. Fascinujúca je Ameliina odvaha čeliť všetkým a pevne si stáť za svojím rozhodnutím, hoci sa na ňu valí vlna nevôle.

28.05.2022 5 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Čakala som romantický príbeh, no omyl. Fascinujúca kniha Nacistova dcera sa v jednej línii zaoberá životom v koncentračnom tábore a zverstvami tam páchanými a v druhej mysľou a prežívaním staršej dámy postihnutej Alzheimerom. Sú tu krásne vykreslené chvíľkové stavy depresie a zmätku nasledované útržkami z minulosti a konfrontácie s realitou. Ako veľmi sa človek môže zmeniť pod vplyvom taživých až tragických situácií.

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Konečne kniha o prvej svetovej vojne, kde som pochopila vzájomné súvislosti. Nie som historik a dejepis ma nikdy nebavil, no vidieť túto časť dejín z pohľadu vtedy žijúcich ľudí ma neskutočne bavilo. Krásne boli vykreslené zásadné črty a odlišnosti jednotlivých národov zúčastnených vo vojne. Osobne ma prekvapilo, že o našom najväčšom hrdinovi M.R.Štefánikovi nepadlo ani slovo. S radosťou by som tento román dala prečítať svojim deťom, nebyť podrobne popisovaných sexuálnych scén. Z môjho pohľadu to naozaj nebolo nutné. Inak svelá kniha.

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Knihy o kníhkupectvách sú vďačnou témou pre knihomoľov. Prečítala som nejednu, no Knihkupectví na Riverside Drive je osobité faktom, že záchrana kníhkupectva je sekundárnou témou. Život Charlotte po náhlej tragickej smrti manžela sa stal vyčerpávajúcim. Sama sa hlboko ponorila do práce, aby menej cítila bolesť zo straty a smútku. Prekvapivú životnú zmenu prinesie neočakávané dedičstvo v podobe krachujúceho kníhkupectva. Charlotte však svojou vynachádzavosťou a nezlomnosťou nájde riešenie a spolu s ním i nových priateľov a nový život. Príjemné čítanie.

Vianoce v Ivy Hille Vianoce v Ivy Hille Julie Klassen

Útla knižka je pokračoaním mile série príbehov z Ivy Hill. Do mestečka prichádza mladší brat sira Timotiho Richard Brockwell. Po mnohých rokoch prijíma pozvanie stráviť s rodinou vianočné sviatky, no je dohodlaný vrátiť sa po ich skončení do Londýna a žiť svoj pohodlný život aristokrata využívajúceho štedrosť rodiny. Rozpočet sira Timotiho však už nepostačuje a predaj Londýnskeho domu sa stáva sa nutnosťou. Táto situácia celkom mení Richardovu budúcnosť. Po rokoch pôžitkárskeho života však vidí, že starostlivosť o priateľov a blízkych mu prináša väčšie zadosťučinenie, ako očakával.
Kniha je trochu predvídateľná, no milá.

15.04.2022 5 z 5

Kto získa vikomta? Kto získa vikomta? Kristi Ann Hunter

Knihy Kristi Ann Hunterovej sú príjemné jednohubky. Do príťažlivého prostredia anglického vidieka spojeného so žrebčínom a konskými dostihmi autorka zasadila vzťah Bianci, ktorej vášňou sú kone, čím sa vymyká ostatnej ženskej časti aristokracie, s vikomtom prichádzajúcim z Indie. Zo svojho spokojného života naplneného predovšetkým starostlivosťou o dostihové kone v susednom panstve je Bianca vytrhnutá svojou macochou, presvedčenou o nutnosti do jedného mesiaca ju vydať. Na svoje i macochino prekvapenie poľahky získa pozornosť niekoľkých mužov vo vyššom spoločenskom postavení, aké má sama. Otázkou však ostáva, čo je správne očakávať od manželstva?

05.04.2022 5 z 5

Sedem slonov Sedem slonov Nancy Mehl

Milé spojenie kriminálky a kresťanského románu zo súčasnosti. Mladá behaviorálna analytička rieši útoky masového vraha, ktorého plánovanými obeťami sú najskôr jej známi a v konečnom rade ona sama. Ako rozpoznať klamstvo od pravdy? Komu dôverovať a kto chce dôveru iba zneužiť? Možno sa vôbec o niekoho oprieť? Ťažké otázky, ktoré Kaely rieši so zaťatou húževnatosťou.

03.03.2022 4 z 5

Posledné kníhkupectvo v Londýne Posledné kníhkupectvo v Londýne Madeline Martin

Dielo je zasadené do obdobia začiatku II.sv. vojny v Londýne. Je všeobecne známe, že z mesta boli na vidiek evakuované deti, aby sa vyhli hrôze bombardovania. Málo autorov sa však venuje tým, čo v Londýne ostali. Sama som netušila, že mesto bolo na začiatku vojny niekoľko mesiacov pod každodennou paľbou. Páčil sa mi opis nezlomného ducha londýnčanov. V čase, keď sa môže zdať práca krehkej mladej ženy v kníhkupectve nepodstatnou, sa ukáže, že osobná obeta má pre ostatných životzachraňujúci význam.

24.02.2022 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Kniha popisuje život na írskom vidieku v rokoch 1840- 1850, teda v čase, keď je Írsko pod krutovládou Anglicka. Zúfalé pomery chudoby a hladu popisované v kontraste so životom anglickej šľachty pomáhajú pochopiť vzdor statočných Írov. Fascinoval ma popis, ako vnímala a ponižovala aristokracia najbiednejších a nemohla som ho neporovnávať so správaním sa vojakov SS k Židom, Poliakom a iným počas II. sv. vojny. Potešil na aj neochvejný postoj zachovať sa i v ťažkých životných skúškach v súlade so svojím presvedčením, hoci toto konanie prinášalo bolesť. Fascinujúca kniha!

24.02.2022 5 z 5