Vidlička Vidlička komentáře u knih

Česká vánoční kniha Česká vánoční kniha Michaela Zindelová

Nevkusnej děs. Dort pejska a kočičky je proti tomuto výtvoru vrchol dovednosti. Obzvlášť ty rádoby dekorační fotky jsou totální pelmel. Vytvořeno stylem Ctrl+c - Ctrl+v. Raději sáhněte po jakékoliv jiné knížce o Vanocích.

10.12.2023 1 z 5

Svatý Xaverius, Newtonův mozek Svatý Xaverius, Newtonův mozek Jakub Arbes

Filozofická a sociální poselství v romanetovém hávu. Leckde lehce rozvláčné ale také napínavé a ve své době jistě originální. Chvílemi sice trochu přeháněná, ale medle překrásná a košatá soudobá čeština. Těch přechodníků! Mňam.

10.12.2023

… a manželka nejlepší ze všech … a manželka nejlepší ze všech Ephraim Kishon

Ach bože, jak ta mě srala! (slzy smíchu)

05.12.2023 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ach ta ruská satira, to je prostě přesně můj šálek вареньего! Nesmírně jsem se bavila.

Myslím, že spravedlivě se dá hodnotit pouze první, dokončený díl, který by byl pro mě ale, stejně jako Dantovo peklo, ten nejlepší z trojice. Nástin druhého dílu byl už zbytečně mravokárný a na hrdinovo obrácení vůbec nedošlo, protože si bohužel pro Nikolaje Vasiljeviče sáhlo před dokončením tohoto opusu jeho vlastní peklo...

05.12.2023 5 z 5

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho Ladislav Smoček

Bomba! Super! Totální pecka! Geniální! Smích, smích, smích!!!

Asi se budu zuby nehty bránit skouknout nějaké divadelní nastudování, abych si Zvonka "nezkazila".

Další z mého seznamu "Co si chci přečíst", k čemu jsem se dostala až teď, ale nelituju ani trochu. Občas se totiž začínám bát, že většinu skvělých věcí jsem už jakž takž přečetla, a ejhle - naděje, že je svět ještě plný podobných perel, žije!

Zlaté ruce, pane Smočku!

05.12.2023 5 z 5

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Nadmíru lákavé konečně se dozvědět odkud že se Saturnin vlastně vzal. Ano, vzal, protože Saturnin je spíše neobvyklý jev než osoba! Dětství a školní léta bych si představovala přesně nějak takhle. Pak se z něj ale stala zlatá mládež a seladon, což mi při jeho inteligenci k němu vůbec, ale vůbec nepasuje! Obzvlášť všechno to dívčí hemžení kolem něj. "Můj" Saturnin je nad něco tak nepoťouchlého, jako jsou pletky s děvčaty, povznesen. A konec už šel dolů kopcom, ako hovoria bratia. Chyběl hausbot a kariéra osobního sluhy byla na příběh hodně na sílu našroubovaná. Moc mě to mrzí, protože až doposavaď jsem byla s jeho novými příběhy docela spokojená. A když jsem si přečetla, co se schystá v následujícím díle, nevím, nevím, jestli se do něj pustím...
Ale jó, samozřejmě že jó, snad to návrat starých dobrých postav zase trochu zachrání.

05.12.2023 2 z 5

Přemysl Otakar I. Přemysl Otakar I. Josef Žemlička

Vyčerpávající práce. Velmi srozumitelně je vysvětlena hlavně ohromná změna společenského a hospodářského zřízení, které se odehrávalo v této době, z ranně feudálního na vrcholně feudální, a co všechno z toho nejen pro Přemysla Otakara I. ale i jeho zemi a lid vyplývalo.
Kromě bohatě ozdrojovaných faktů se dozvíme i pár decentních perliček z kuloárů, fotografická příloha vše doplňuje. Co mi chybělo, byla příloha s rodokmeny.
Čemu jsem se naopak zasmála bylo mnou oblíbené nazývání "dojčlandu" - celou knihu se hovořilo o "Němcích". Člověk už to málokdy slyší...
No, a vzhledem k roku vydání knihy, počítám že byla psána už nějakou dobu předtím, se textem line ještě trošku socialistický tón, ale tuto úlitbu autorovi s klidným srdcem odpouštím, protože jinak je kniha excelentní.
Doporučuju.

23.11.2023 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Epigramy Karel Havlíček Borovský

"No, neříkal jsem to?! To je ale chlapík!"

To mi to ale trvalo, než jsem se ke KHB konečně dostala, ale odměna stojí za to. Byl to skutečně chlapík!

20.11.2023 5 z 5

Jiskry z křemene: Ze života a díla K. H. Borovského Jiskry z křemene: Ze života a díla K. H. Borovského Karel Havlíček Borovský

"No, neříkal jsem to?! To je ale chlapík!"

Hezky sestavená knížka, až na ty propagandistický padesátkový kecy samozřejmě...

20.11.2023 5 z 5

Reflex Reflex Dick Francis (p)

Opakuju se u každé Dickouškovy knihy, ale nedá se nic dělat. Moc se mi líbí, jak se pokaždé vedle dostihů dozvíme ještě habakuk o nějakém dalším oboru lidské činnosti a naprosto miluju ty jeho hrdiny! Detektivky nemusím, ale bez jednoho dvou Francisů ročně to u mě prostě nejde.

Garfield je na vážkách Garfield je na vážkách Jim Davis

Tenhle díl mi přišel trochu slabší a i na Garfielda poměrně depresivní... Přesto se pár dobrých frků samozřejmě našlo.

Jon: Přál bych si, abys rozuměl všemu, co říkám, Garfielde. - Abych ti mohl říct, že tě mám rád.
Gar: Chápu, co se v tobě odehrává. - Já se mám taky rád.

Jon: Nesnáším filmy o lidožravých lvech. -Jak vůbec můžou zvířata požírat nevinné oběti?
Gar: To vysvětli tomu kuřeti, co jsi měl k večeři.

20.11.2023 3 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Tak jsem celou dobu špekulovala, za co knížce strhnu hvězdičku, ale nic jsem prostě nenašla. Je to fakt chytrý, zajímavý, odborný (přepočítávat to po něm teda nebudu...) a i mega vtipný - hlavně ty ilustrace. Jediný co mi malinko vadilo byl klasický amerikocentrismus, ale jasný - kdybych to psala já, tak ty příklady taky neumístím třeba někam do Laosu, že jo... Doporučuju jako takovou vědeckou oddechovku.

07.11.2023 5 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Napětí dávkované až do posledních stránek! Wilkieho beru spíš jako žertovnou kratochvíli, ale tohle bylo fakt napínací. Jen ty ženské postavy by nemusely bejt takový... no, slepice.

06.11.2023 4 z 5

Malá historie draků Malá historie draků Joyce Hargreaves

Moc bych si chtěla přečíst něco takového, ale o alespoň pětistech stranách :-)))

02.11.2023 4 z 5

Anglicko-český a česko-anglický knihovnický slovník: doplněný základními konverzačními okruhy Anglicko-český a česko-anglický knihovnický slovník: doplněný základními konverzačními okruhy Pavla Kánská

Heslo "nástup internetu" mě hodně rozesmálo... rok vydání 1999.

02.11.2023 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Možná aktuálnější teď než v době vzniku! Příběh nebo spíše svět tohoto příběhu má sice často nelogické trhliny, ale to autorovi s lehkým srdcem odpouštím, protože to není pro vyznění knihy podstatné. Každopádně mě zaujalo spousta myšlenek, některé obzvlášť jako paralela s dneškem:

- Je to strašný pocit. Být zamilován, to je opravdu strašný pocit.

- Bob zná skoro všechno, ale kdy a proč přestali lidé číst, neví. "Lidé jsou většinou hrozně líní." řekl mi. "Touží jenom po rozptýlení a po zábavách."

- Mladí lidé, s nimiž pracuji - pornohvězdy, vitální mladí režiséři soutěžních pořadů, specialisté přes zábavu, manipulátoři lidskými city, tvůrci reklam -, nemají tušení, co čtení je, a vůbec je to nezajímá.

- Současná demografie vykládá snížení počtu obyvatel planety mnoha různými, často zcela protichůdnými teoriemi. Nejpřesvědčivější obvykle uvádějí jeden nebo více z těchto faktorů:
1. obava z přelidnění
2. zdokonalování sterilizačních procedur
3. vymizení rodiny
4. stoupající zájem o "vnitřní" prožitky
5. ztráta zájmu o děti
6. všeobecná nechuť k převzetí jakékoli zodpovědnosti

Musím říct, že mě by vymizení většiny lidstva a neustálý rauš a nerušené soukromí teda ale vůbec nevadilo, ono to tak nakonec stejně asi dopadne, ale ty "čtecí negativa" mě rmoutí.

01.11.2023 4 z 5

Medvěd: Dějiny padlého krále Medvěd: Dějiny padlého krále Michel Pastoureau

Nemá cenu říkat nic navíc, než co napsal pode mnou vyčerpávajícím způsobem witiko. Už jen dodám, že i na mě z knihy celou dobu padal smutek hustý jak medvědí kožich, hlavně z úplného závěru (protože co je nějaké sesazení z trůnu oproti opravdové fyzické likvidaci způsobené lidskou činností jako takovou). Brum :-(

01.11.2023 5 z 5

Surrealistické koláže 1935–1951. Surrealist Collages Surrealistické koláže 1935–1951. Surrealist Collages Karel Teige

Textová část super, obrazová na můj vkus obsahuje trochu moc monotematický výběr koláží, slovem - samý kozy... Ale neva, knížek o kolážích není v mé knihovničce nikdy dost.

01.11.2023 3 z 5

Cesta na konec světa a zpět 2: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 2: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

Kniha samotná jako předmět je typografův zlý sen, už jen třeba jiný druh a barva fontu u popisku každé fotky... Ale! Veliké ale! Tenhle text by mohl být napsaný klidně na hajzlpapíru a pořád by to stálo za to. Nesmírně realistický autorův vhled do ruského dění a myšlení jednotlivých Rusů/Rusáků (podle toho, s kým se setká) je podpořen jak desetiletými zkušenostmi s pobytem v zemi medvěda, tak jeho inteligencí a střízlivým uvažováním. A nesere se fakt s ničím. V tomto dílu se víc probírala historie (např. perfektní vyprávění o působení našich legionářů!) a filozofovalo se, spíš než cestovalo, ale vůbec neva, protože číst Františkovy úvahy vás bude fakt bavit a samozřejmě hodně děsit. Obzvlášť, když už teď víte, co se za rok po vydání knihy stalo... Takže se nenechte odradit cihloidností knihy a čtěte. Nakonec mě vlastně ty kratičké oddělené odstavce bavily a bambilión super fotek to korunuje. до свидания.

Pac & Pussy 3 Pac & Pussy 3 Albrecht Smuten

Jó, kočky mají holt vždycky pravdu a P&P tuplem!