… a manželka nejlepší ze všech

… a manželka nejlepší ze všech https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8390/a-manzelka-nejlepsi-ze-vsech-8390.jpg 4 32 6

" V této satirické knížce je autorova napůl skutečná a napůl smyšlená rodina vylíčena tak, že její ústřední postavou je autorova "manželka nejlepší ze všech" a matka jeho dětí. Z jejího pohledu je manžel věčný neuměl, kdežto ona řeší vyskytnuvší se problémy suverénně a s přehledem. Kupodivu to obvykle dopadne tak, že se situace vyvine dle očekávání manželova, nikoli jejího. Manželka je v této rodině hybnou silou, ztělesněním podnikavosti a entuziasmu, kdežto manžel je věčný skeptik."... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Talpress

...und die beste Ehefrau von allen , 1981

Vidlička
05.12.2023 4 z 5

Ach bože, jak ta mě srala! (slzy smíchu)

katakomb
21.02.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšil, ale už po prvních stránkách jsem zjistil, že to není nic pro mě. Takže proto dávám neutrální hodnocení (to, že se mi kniha netrefí do vkusu neznamená, že je špatná). Mně nejspíš překážela jakási snaha vsunout humornou větu/pointu za každou cenu do každého odstavce. Chápu, že jde o humoristickou četbu, ale mně se to přejedlo hned na začátku. Knihu jsem dočetl, ale po kouskách a z donucení.

Poznámka pod čarou: osoby citlivější na gender/feminist/emancipaci by si knihu neměli brát tolik osobně. Upřímně si myslím, že autor, byť si z manželky dělá legraci (ale má zároveň schopnost udělat si legraci i ze sebe samého), nepsal knihu za účelem udělat z ní "genderově podřízenou" ženu-hlupačku. A to ani přímo, do slova, ani nepřímo, mezi řádky či přeneseně. Nemyslím si, že by knihu psal jakousi tajnou šifrou, kterou rozklíčuje jen machistický patriarchální alfasamec. A to navíc kniha vznikla v době, kdy byla již emancipace dávno živým tématem. Jsem přesvědčen, že toto není případ sociálního ponižování a zesměšňování, ale jen a jen humoristická satira. A vlastně za to jsou ty tři hvězdičky - protože v rámci žánru jde o zdařilý kousek, který si určitě najde široký okruh čtenářů.

Aida32
20.07.2020 5 z 5

E. Kishon je moje srdeční záležitost. Vtipný, úžasný. Přibaluji si každoročně na dovolenou.

bruntal
12.10.2017 4 z 5

Vtipná i když místy lehounce nepřehledná (možná překladem?) satira. Rozhodně si přečtu i další autorovy knihy.

Jaruš7
15.08.2017 5 z 5

Název knihy je částí dialogu, kdy autor - manžel sděluje své paní, že Židé v muslimské zemi mohou mít více žen, jeho žena to vezme s nadhledem a v této konverzační herní frašce mu jakoby nějakou povolí s úlohou obletující a obšťastňující služky, aby mohla mít čas hledat "samu sebe", manžel ji za tento návrh uděluje pozici první Manželka nejlepší ze všech.
Humorista E.K. svou dvorností k manželce je úžasný.
Citace : Poslechni kamaráde, volám ti protože si nejsem jistý, jak to bylo včera večer... Pověz mi, Tibi, ale upřímně, byl jsem vlastně u tebe na večírku? Ne nedělám žádné pitomé vtipy, nemůžu si na nic vzpomenout. ... nezapomínej, že mi shořely i kalhoty.. Cože, v tvém akváriu...? Ubohé zlaté rybičky..Myslel jsme, že tropické ryby jsou na horko zvyklé...Cože? Saze? Všechno je černé? Nejlepší je to terpentýnem a tvrdým kartáčem... Samozřejmě je to hodně práce. Jak známo, saze se odstraňují velmi obtížně.. Cože, já? Teď? Je mi líto, Tibi, teď ne, teď musím zůstat v posteli, hlava se mi co nevidět rozskočí.. Vyloučeno milý příteli, to nepřichází v úvahu... Prosím tě, neotravuj, jsi na nejlepší cestě, abys mi zkazil vzpomínku na velkolepý večírek..."

asam
07.09.2011 5 z 5

Taková manželka je dárek pro rodinu.Vtipné, humorné

Ephraim Kishon
izraelská, 1924 - 2005
1990  89%Inkognito v Praze
2003  81%Můj nejmilejší pokrm je jídlo
1997  84%… a manželka nejlepší ze všech
1993  94%Povídky o rodině
2005  75%Nejlepší povídky z cest

Kniha … a manželka nejlepší ze všech je v