verden verden komentáře u knih

Panie z Ivy Cottage Panie z Ivy Cottage Julie Klassen

Nie úplne mi vyhovoval autorkin štýl písania. Kniha sa sústredí na množstvo postáv, dejovo je dosť bohatá a vzhľadom na to, že má len niečo vyše 400 strán, je pochopiteľné, že sa do nej nezmestili takmer žiadne opisy, či hlbšie zamyslenia alebo plynulé časové prechody. Rozprávanie často napredovalo v skokoch a niektoré veci sa odbili jednou- dvoma vetami, čo je škoda a považujem to za ochudobnenie príbehu. Ale som si istá, že to mnohým čitateľom práve takto vyhovuje. V konečnom dôsledku sa mi ale Panie z Ivy Cottage dostali pod kožu a nedá mi inak ako ohodnotiť ju ako milú knižku so sympatickými postavami a veľmi peknou obálkou :)

29.04.2020 3 z 5

Svítání Svítání Elie Wiesel

(Pre istotu upozorňujem na SPOILER, aj keď si myslím, že to spoiler vlastne ani nie je...)

"That's it. It's done. I've killed. I've killed Elisha."

22.02.2020 4 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Asi najlepšia kniha s touto tematikou, akú som doteraz čítala. Nenašla som v nej žiadne prehnané hranie na city, čo mi na niektorých podobných knihách prekáža, no tiež sa nejednalo len o strohý opis udalostí, čo ma prekvapilo napr. pri Pianistovi. Elie do rozprávania vnáša seba, či už cez dlhšie zamyslenia alebo krátke úderné poznámky, a robí to tak majstrovsky, že sa vás to proste nejakým spôsobom musí dotknúť.

"My father´s view was that it was not all bleak, or perhaps he just did not want to discourage the others, to throw salt on their wounds:
"The yellow star? So what? It´s not lethal..."
(Poor Father! Of what then did you die?)"

18.02.2020 5 z 5

Čo to má spoločné so mnou? Čo to má spoločné so mnou? Sacha Batthyany

Asi do štvrtiny knihy som nevedela, ako sa k nej postaviť a čo si o nej myslieť. V podstate ma bavila aj nebavila zároveň. Akonáhle som však pochopila, že "Čo to má spoločné so mnou?" je omnoho viac ako len o jednej udalosti a pochopila som autorov zámer, okamžite si ma získal a zvyšok som dočítala s úplným pôžitkom.

26.01.2020 5 z 5

Montessori od narodenia do 3 rokov Montessori od narodenia do 3 rokov Charlotte Poussin

Prelet Montessori prístupom pre najmenšie detičky. Niekoľko myšlienok ma fakt zaujalo.

23.01.2020 3 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Šarmantná kniha, ktorú som si úplne zamilovala :)

"Alexander Rostov nebol vedec ani mudrc, ale vo veku šesťdesiatštyri rokov vedel, že život nenapreduje míľovými skokmi, práve naopak, vyvíja sa postupne. Každá chvíľa v sebe skrýva tisícky drobných premien. Naše zmysly slabnú, skúsenosti sa hromadia a názory menia - možno nie vždy pomaly, ale určite pozvoľna."

13.12.2019 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Kniha je, bohužiaľ, presne taká istá ako film, ktorý podľa nej natočili - príbeh podáva veľmi povrchne, všetko je akési zrýchlené a aj vzhľadom na to vsuvky ako Madelinin blog či lístok na autobus vyznejú ako presne to, čím sú, a síce zbytočné pridávanie strán, aby tá kniha aspoň ako kniha vyzerala.

18.11.2019 2 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

Spôsob spracovania trochu pripomína knihy Svetlany Alexijevič, najmä pri druhej časti knihy som si niekedy akoby musela uvedomiť, že nečítam Černobyľskú kroniku, ale príbeh z úplne inej doby a kultúry.
V každom prípade je kniha veľmi zaujímavá, pripadá mi až neskutočné, s čím sa musia niektoré národy denno-denne vysporiadavať.

18.09.2019 4 z 5

Psychológia pre milujúcich rodičov Psychológia pre milujúcich rodičov Jana Bašnáková

Veľmi príjemne a zrozumiteľne napísaná knižka, ktorá sa nesnaží vnútiť "správny" názor, ale prináša často viaceré pohľady na jednotlivé témy. Páčilo sa mi, že často aj v krátkosti opisovali výskumy, ktoré dané tvrdenie potvrdzovali alebo vyvracali. A čo je najlepšie, autorky sú slovenské mamy, ktoré poznajú našu mentalitu a prostredie, v ktorom sme vyrastali my a v ktorom vychovávame naše deti. To sa mi na tejto knihe rátalo najviac a preto som si ju aj kúpila :)

16.09.2019 5 z 5

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Lincoln Child

Za mňa nic-moc. Napriek tomu, že okrem hlavnej dejovej línie sa nám predstavujú aj ďalšie príbehy niekoľkých postáv, som mala pocit, že sa v knihe vlastne nič poriadne nedeje. Celá bola strašne rozvláčna a posledných asi 100 strán by som s úplne čistým svedomím proste vyškrtla.

12.09.2019 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

"Zkušenost je po stránce mravní bezcenná. Je to jen název, který lidé dávají svým omylům."

14.08.2019 4 z 5

Sleduj ma Sleduj ma A. V. Geiger

Ako milovníčka YA a v podstate aj fanfic musím povedať, že toto bolo fakt zlé. Od začiatku až do konca. Proste zlé.

14.08.2019 1 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Neúmyselne som v poslednom čase siahala po knihách, ktoré sa odohrávali na americkom Juhu, ktovie prečo mi ich život privial do cesty...

V každom prípade, o Jako zabít ptáčka som pred prečítaním nevedela vôbec nič, snáď len názov mi bol nejaký povedomý a pustila som sa doňho najmä kvôli Výzve (no ani po prečítaní celej knihy stále nechápem, ktorá mužská postava mala byť akože tá hlavná, hm...).

Niežeby sa mi kniha nepáčila, ale niečo mi v nej chýbalo. Veľmi ma bavili také tie "dospelejšie" časti alebo hoci len náznaky reálií, ktoré nám autorka podsúvala v rozprávaní Čipery. Naopak, trošku som trpela, keď sme sa venovali vyslovene príhodám dospievajúcich detí, no chápem autorkin zámer a aj úlohu, ktorú tieto pasáže zohrávali. Mne táto kniha úplne nesadla, ale takisto nemôžem napísať, že by som ju vyslovene neodporúčala. Myslím, že Pulitzerom bola ocenená právom :)

30.07.2019 3 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Truman Capote

Majstrovsky napísané.

25.06.2019 5 z 5

Pred prečítaním tejto knihy som o KKK vedela akurát toľko, že v smiešnych kostýmoch zabíjali černochov. Teraz viem, že na pozadí toho bolo (a stále ostáva) oveľa viac a že Klan je s Americkou spoločnosťou zrastený oveľa viac, ako som si myslela.

Napriek tomu, ako ma čítanie bavilo a že obvykle nemávam problém s knihami, kde sa prelínajú rôzne časové línie, tu mi radenie jednotlivých kapitol naozaj sťažovalo čítanie. Napr. pri odvolávkach na už spomínané osoby alebo udalosti som fakt mala problém historicky ich zaradiť. Nič to však nemení na tom, že kniha je zaujímavá, miestami šokujúca a napriek určitej neobratnosti pri osobných rozhovoroch mám pocit, že autorka rozpracovanie témy zvládla výborne.

29.05.2019 5 z 5

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jen Sincero

Nikdy som nebola fanúšik motivačných kníh. Bez toho, aby som nejakú čo len otvorila, som si urobila presnú predstavu o ich obsahu a ten ma naozaj nikdy nelákal.

You Are a Badass bolo moje prvé ozajstné nakuknutie do tohto sveta (okej, ten "skvelý" bestseller, ktorý som zdolala nedávno, fakt nerátam a radšej som ho z mysle vytesnila) a musím sa priznať, že kniha mi fakt dosť pomohla a pozmenila môj pohľad a prístup k životu. Ako dlho mi to vydrží, neviem, ale v každom prípade som rada, že sa mi celkom nečakane dostala do života, zrejme v ten pravý čas.

Ďakujem, M :)

22.05.2019 5 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

Opäť Krauz v trochu inej podobe, ako ho poznáme z väčšiny kníh. Tuto si, ešte ako vraždárske ucho, nedovolí až tak vyskakovať a je z neho cítiť veľký rešpekt pred staršími kolegami. Zaujímavá kniha, a to najmä vďaka poodhaleným informáciám z obdobia nežnej revolúcie.

15.05.2019 4 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Neviem presne pomenovať, čím to bolo, ale Slepí ptáci sa mi z doterajšej trojice s Beatrice Kaspary páčili najmenej. Napriek tomu opäť výborná kniha, JEMNÝ SPOILER!! Ursule som dokonca ochotná odpustiť aj tie klišé závery s Beatrice v smrteľnom ohrození. A musím povedať, že som úplne očarená Florinom, len neviem, prečo som si to uvedomila až teraz :D

17.04.2019 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Po mojom druhom stretnutí s Beatrice Kaspary môžem povedať, že sa stala jednou z mojich obľúbených knižných postáv a rozhodne mojou najobľúbenejšou vyšetrovateľkou.

Páči sa mi Ursulin štýl písania a až do poslednej chvíle som netušila, kto je Owner. Opäť. A to sa mi pri detektívkach často nestáva. Nechápem, ako to tá žena robí, ale strašne ma to baví! :)))

03.04.2019 4 z 5

Jemné umenie mať veci v p**i Jemné umenie mať veci v p**i Mark Manson

Aby som knihe len nekrivdila, priznávam, že sa mi v nej podarilo nájsť pár zaujímavých myšlienok, takže ju nemôžem ohodnotiť ako úplný odpad.

Zvyšok Markových postrehov a názorov však pôsobil ako nesúrodá zlátanina, v ktorej neraz prezentoval v podstate protichodné tvrdenia.

Ilustračné príbehy boli síce zaujímavé, ale viackrát sa mi zdalo, že ich Mark buď vôbec nepochopil alebo ich na podporu svojich tvrdení vybral veľmi nešťastne, lebo ich, skrátka, vôbec nepodporili.

Viem si predstaviť, že medzi americkou mládežou vyvolalo vyjadrenie, že nie sme všetci výnimoční, jemný otras ich svetonázorom, no v našich podmienkach je to, myslím, všeobecné prijatá pravda a nemusí nám to nikto vmietať s veľkou pompou do tváre, lebo to naozaj nevyvolá želaný efekt. Aspoň teda u mňa nie.
Len som nepochopila, prečo to v závere musel zmierniť ubezpečením, že predsa len sme všetci skvelí. Asi, že by to inak nebolo dosť americké...

Okrem toho mi prišlo fakt úsmevné, ako chlapec zo "zámožnej rodiny, kde peniaze nikdy neboli problém" o sebe tvrdí, že ho práve táto skutočnosť "v mladom veku naučila, ako málo preňho zarábanie peňazí znamená". Akože fakt...

Ďalší dôkaz, že "bestsellery" proste nie sú pre mňa a v tomto prípade som presvedčená, že kniha za svoj úspech vďačí najmä svojmu názvu. Škoda času a peňazí.

17.03.2019 1 z 5