verden - Příspěvky

ToToS. King

Jedna z najlepších kníh, aké som čítala, je zároveň nepríjemná aj krásna. Smolaři sa mi stali strašne blízki (najradšej som mala Bena :) ) a ešte nejaký čas po dočítaní mi bolo smutno - z toho, že sa príbeh skončil a aj z toho, ako sa skončil.

"Já jsem vás, bando, totiž měl moc rád.
Měl jsem vás moc rád."

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Možno som pri hodnotení až príliš prísna, naozaj neviem, čo spôsobilo ten veľký prepad oproti Cestujem sama, či som len ja bola vtedy nejako inak nastavená alebo je Sova objektívne oveľa horšia.

Tak či tak, nedá mi inak ako zaradiť ju medzi najhoršie knihy, aké som kedy (do)čítala. Bolo to celé zle, od dementných dialógov, cez totálne pribrzdené postavy (ťažko uveriť, že by takíto ľudia mohli robiť vyšetrovateľov, hoci aj v Nórsku, hehe), zbytočné naťahovanie 'stopáže' točením sa stále okolo toho istého, až po ten neskutočne trápny pokus o zaskočenie čitateľa v podobe poslednej kapitoly. SPOILER! Nehovoriac o tom, že byť na Munchovom mieste, dobrovoľne odídem niekam za polárny kruh, lebo očividne majú všetci vrahovia v Nórsku v hľadáčiku jeho rodinu.

Málokedy také niečo hovorím, ale nečítajte to, neoplatí sa.

15.12.2017odpad!

Norské dřevoNorské dřevoH. Murakami

Nikdy predtým som nezažila pocit, že sa ku mne nejaká kniha dostala v období, keď som ju naozaj potrebovala, akoby som si ju nejako privolala do života. Norwegian wood má neskutočnú emóciu a je to asi prvá kniha, ktorej čítanie som schválne preťahovala, lebo som vedela, že sa mi s ňou bude ťažko lúčiť. A je to tak. Naozaj, naozaj odporúčam! A ja si ju budem musieť určite prečítať ešte aspoň raz, lebo som si ju vychutnávala natoľko, že som sa od nej nedokázala odtrhnúť kvôli zapisovaniu myšlienok, ktoré sa dotkli mojej duše (a že ich bolo dosť).

"...people are going to be hurt when it's time for them to be hurt."

TrhlinaTrhlinaJ. Karika

"Dávaj si pozor, aké dvierka otváraš - a nemyslím, iba tie olovené, niektoré dvierka bývajú celkom nehmotné."

Je to prvá kniha, ktorú som od Jozefa Kariku čítala a fakt neľutujem, že som do nej išla. Voči slovenským autorom zvyknem byť trochu skeptická, ale opäť som sa presvedčila, že sú to len moje hlúpe predsudky. Trhlinu som prečítala za jeden deň, proste som ju nevedela pustiť z ruky. Skvelý príbeh, krásne vystavaný, odkazy na zdroje a štýl rozprávania tomu dodávali na uveriteľnosti, proste paráda :)

Pol hviezdičky by som ubrala za nazvem to "druhú" časť, v ktorej nás Igorovo rozprávanie zavedie priamo do Tribeča. Na rozdiel od prvej časti, kedy som hltala stránku za stránkou a každú jednu som si náramne užívala, v tej druhej som síce stránky hltala, ale skôr pre to, aby som sa konečne dopracovala ku koncu a zistila, ako to celé vypálilo. Niežeby bola napísaná menej kvalitne, len mi to veľmi pripomínalo aj v knihe viackrát spomínané Blair Witch a podobné horory, ktoré mám načítané/ napozerané, čiže som sa nevedela ubrániť pocitu, že "toto tu už raz bolo". Aj keď nepopieram, že sa aj tu objavili momenty, kedy mi spadla sánka.

A hoci som v pokušení veriť mnohému z knihy, Igorov zážitok proste neberiem. :) Autor to nakoniec zahral perfektne - jednak čo sa týka zničenia dôkazov, ale najmä odhalením, ktorým vyvolal podozrenie, že sa to všetko vlastne odohralo úplne inak... Čo je najlepší záver, aký si viem v tejto knihe predstaviť :)

06.01.2017

Harry Potter a Relikvie smrtiHarry Potter a Relikvie smrtiJ. K. Rowling

Harry Potter bol a navždy ostane súčasťou môjho dospievania :) Som akurát ten ročník, ktorý rástol spolu s hlavnými postavami a každé Vianoce pod našim stromčekom nesmelo chýbať ďalšie pokračovanie tejto pútavej a skvelo napísanej série. Pri Harrym som sa smiala aj plakala, každú postavu som mala svojim spôsobom rada a hrozne som chcela byť súčasťou ich sveta :)) Každý z dielov som prečítala minimálne 5-krát a teraz to po rokoch čítam opäť od začiatku a ten príbeh nestratil nič zo svojho čara. HP má v mojom srdci špeciálne miesto a je to jeden z mála príbehov, pri ktorých ľutujem, že som ich už čítala a ak by to bolo nejakým spôsobom možné, neváhala by som si vymazať spomienky len preto, aby som si všetky knihy mohla prečítať opäť ako prvýkrát :)))

CujoCujoS. King

Musím sa priznať, že som od Cuja neočakávala nič svetoborné, myslela som si, že to bude niečo na štýl Pet Sematary (ktorý ma svojho času fakt sklamal), no nakoniec som bola veľmi príjemne prekvapená (hoci je otázne, či sa pri opise Kingových kníh dá použiť slovo "príjemne"). Cujo má tak trochu komornú atmosféru, napínavý dej a skvelo vykreslené postavy. Celý čas som tŕpla, ako to celé vypáli, aký osud tú-ktorú postavu čaká. Koniec som tipovala trošičku inak, ale tak či tak je to ďalšia výborná kingovka, pri ktorej som sedela ako priklincovaná :))

07.08.2016

Stručná historie časuStručná historie časuS. W. Hawking (pseudonym)

Vesmír ma už od detstva priťahoval a fascinoval, (aj keď som sa mu nikdy bližšie nevenovala), možno aj preto ma Stručná história času pohltila natoľko, že som sa ňou prelúskala za dva dni. Kniha je (zväčša) písaná jazykom zrozumiteľným aj pre laika, no určite sa nejedná o oddychové čítanie pred spaním ;) Ku niektorým veciam som sa musela vrátiť dva- tri razy, kým som ich ako-tak pochopila a niektoré som nepochopila vôbec (napr. kvantová mechanika je úplne mimo mojich rozumových schopností, aj keď mi je útechou tvrdenie Richarda Feynmana, že ju nechápe nikto :D). Určite odporúčam podobným vesmírnym nadšencom, mnoho vecí objasní a doplní. Minimálne som konečne pochopila koncept závislosti času na priestore, lebo to mi doteraz nikdy nešlo do hlavy :D

09.07.2016

Dievča vo vlakuDievča vo vlakuP. Hawkins

Pre mňa bola kniha veľkým sklamaním. Zo začiatku ma ešte celkom bavila, ale zhruba od štvrtiny sa už dej vliekol hrozne pomaly. Hlavná hrdinka si ma počas celého príbehu ničím nezískala, nedokázala som si vytvoriť vzťah ani ku žiadnej z ostatných postáv. Rozuzlenie a záver boli ako vystrihnuté z béčkového trileru. Naozaj slabé.

16.09.2016

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolL. Fuks

Keď som knihu začínala čítať, naozaj som nevedela, do čoho idem. Netušila som, že v podstate príjemná udalosť, ako návrat manželov na miesto ich prvého stretnutia, môže byť presiaknutá takou ťaživou atmosférou a že táto atmosféra vydrží až do poslednej stránky. Že za dva večery zhltnem knihu, pri ktorej som sa sama seba viackrát pýtala, prečo ju vlastne čítam a prečo ma, preboha, tak baví.

Spalovač je zvrátený a nepríjemný. Počnúc neustálym objavovaním sa vedľajších anonymných postáv, cez opakovanie tém rozhovorov, viet či celých výpovedí, až po zimomriavky vyvolávajúce nežné oslovenia, ktorými pán Kopfrkingl častoval Lakmé a svoje deti.

Skladám klobúk, naozaj skvelo napísaná a napriek tomu úplne hrozná kniha. Jediné, čo by som vytkla, bol ten prudký prerod hlavného hrdinu, ocenila by som, keby bol proces premeny z človeka s kvapkou nemeckej krvi na čistokrvného Nemca trochu viac rozpracovaný.

10.11.2016

Tarzan z rodu OpůTarzan z rodu OpůE. R. Burroughs

Jedna z mojich vôbec najobľúbenejších kníh, x-krát prečítaná za mojich mladých liet :) Keď som sa k nej po rokoch opäť dostala, neskutočným spôsobom ma preniesla do minulosti a cítila som sa, akoby som mala opäť pätnásť :)

Jana EyrováJana EyrováC. Brontë

Jana Eyrová je jedna z kníh, ktoré mi mamka mnohokrát odporúčala, lebo to sama zamlada viackrát čítala, ale mňa tieto klasické diela chytili až po 20-tke. A práve táto kniha je jedna z mojich obľúbených a pán Rochester patrí medzi mojich najobľúbenejších knižných hrdinov :) Doteraz si pamätám pocity po dočítaní, ale nebudem spoilovať ;)

18.05.2016

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJ. Austen

Ja som sa stotožnila s Elizabeth (ktorá je, mimochodom, jedna z mojich obľúbených knižných postáv) - zo začiatku som nijak raz nevedela prísť Darcymu na chuť, ale nakoniec som mu úúúplne podľahla :)

18.05.2016

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJ. London

"Odjakživa jsem věděl, že znám i jiné doby a jiná místa. Věděl jsem o jiných osobách, ktoré žijí ve mně. A věř mi, stejně jsi na tom byl i ty, můj čtenáři."

Neviem, či sa mi niekedy stalo, že by sa už prvé tri riadky knihy tak dotkli niečoho vo mne, až mi vyrazilo dych. Hneď som vedela, že budem Tuláka po hvězdách milovať :) A naozaj- je to jedna z najlepších kníh, aké sa mi kedy dostali do rúk. Dlho som rozmýšľala, čo napísať do komentára, nič sa mi nezdalo dostatočne výstižné. Tak snáď len toľko, že naozaj stojí za prečítanie. Názor nech si vytvorí každý sám ;)

21.05.2016

LáskavecLáskavecL. Meacham

Po tom, čo som videla to vysoké hodnotenie, bol pre mňa Láskavec veľkým sklamaním. Hlavné postavy sa mi zdali tak trochu neprirodzené, ich konanie často nepochopiteľné a z vyjadrovania chlapcov (najmä Treya) mi bolo miestami až do smiechu, proste som to autorke neverila. Nehovoriac o dejových zvratoch, ktoré boli už toľkokrát omieľané v iných dielach... Rozuzlenie a záver sa mi zdali nemastné-neslané a po dočítaní môžem povedať, že ľutujem čas, ktorý som pri knihe strávila.

16.07.2016odpad!

Nedeľné šachy s TisomNedeľné šachy s TisomS. Lavrík

Kniha je písaná dobovým jazykom s dlhými odstavcami bez označenia priamej reči, čo mi, paradoxne, neprekážalo, vlastne mi štýl písania už od začiatku fakt učaroval.

Nedeľné šachy s Tisom mi však nedali to, čo som v nich hľadala, a síce bližšie pochopenie osoby Jozefa Tisa a jeho postavenia v našich dejinách. Ak si niekto, rovnako ako ja, chce zvýšiť takmer neexistujúce povedomie o tejto etape našich dejín (áno, hanbím sa, priznávam), kniha neposkytne ucelený obraz, nepriblíži dôležité okamihy a nevysvetlí súvislosti. Nehovorím, že informácie neposkytne žiadne, ale sú často útržkovité a krátke, oveľa viac sa sústreďuje na Bánovce, vzťah ich obyvateľov k farárovi a neskôr prezidentovi a celkové vnímanie doby očami psychicky postihnutej Aničky. Aj keď som sa doteraz nepreniesla cez to, že mala napriek svojmu "stavu" v podstate dôležité postavenie zapisovateľky prezidenta prvej republiky... Napriek tomu verím, že ľuďom s lepším prehľadom o tejto etape našich dejín môžu byť Nedeľné šachy s Tisom poučným čítaním.

"Čo žena navarí, zje sa. Čo operie, sa zašpiní. Čo uprace, zožerie prach. Čo žena miluje, pominie sa. Čo žena povie, počúva len vietor. Po žene ostávajú len deti."

08.10.2017

Hry o život – trilógiaHry o život – trilógiaS. Collins

Jediná vec, ktorá mi naozaj prekážala, bolo rozprávanie v prítomnom čase, cez to som sa nevedela preniesť :D Ale inak príjemná (miestami menej príjemná) young adult postapokalyptická scifi, ktorá z hlavnej hrdinky nerobí dokonalú superženu. Naopak, ukazuje nám dievča s chybami, ktoré má rovnako krehkú psychiku ako my ostatní :) Napínavý a zaujímavý dej, čítalo sa to takmer samo. A po celý čas som bola strašne zvedavá ako to nakoniec dopadne s tým "milostným" trojuholníkom :D

Třináctý příběhTřináctý příběhD. Setterfield

Veľmi sa mi páči štýl, ktorým je kniha napísaná, aj tá ponurá atmosféra a miestami trošku úchylný dej. Mám rada príbehy, v ktorých je hlavná postava určitým spôsobom v izolácii, všetko ostatné ustupuje do úzadia a jej existencia a sústredenie sa zúžia len na jedinú vec/úlohu.

18.05.2016

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyS. Larsson

Mala som tú smolu, že som pred čítaním Millennia videla všetky tri filmy, prvý dokonca viackrát. Už filmové spracovanie ma fakt bavilo (mám na mysli Muži, ktorí nenávidia ženy, ďalšie dva filmy mi začali dávať zmysel až po prečítaní kníh), preto ma vôbec neprekvapilo, že ma kniha bavila ešte viac :)) Rozhodne najlepšie severské krimi aké som čítala

18.05.2016

Tisíc žiarivých sĺnkTisíc žiarivých sĺnkK. Hosseini

Kniha, ktorá nevyhnutne núti k zamysleniu sa nad tým, aké malicherné sú niektoré naše tzv.problémy, keď niekde na svete nejaká Mariam alebo Laila podobný príbeh zažíva na vlastnej koži...

01.06.2016

Niečo sa staloNiečo sa staloJ. Heller

Niečo sa stalo sa nedá čítať rýchlo. Neodporúčam ani čítať naraz priveľa strán. Tá kniha si jednoducho zaslúži, aby ste jej venovali čas.

Je chudobná na dej, zato veľmi bohatá na tak trochu skľučujúce myšlienky a deprimujúci opis jednotlivca, vzťahov a spoločnosti. Po prečítaní prvej kapitoly som mala pocit, akoby túto knihu Heller napísal pre mňa. Bola som ňou nadšená! Zhruba v 2/3 som si však začala uvedomovať, že sa do čítania musím čoraz viac nútiť. Zdalo sa mi, že Bob Slocum len dookola omieľa to, čo už bolo povedané a tie tirády o sexe ma naozaj nebavili. Záver ma trošičku sklamal, čakala som niečo, čo by ma uchvátilo rovnako ako začiatok. Preto aj uberám jednu hviezdičku. Ale inak knihu určite odporúčam, aj keby ste s ňou mali "bojovať" dlhší čas- stojí to za to :)

"Aký budem, keď raz zrazu stratím všetky zábrany, aká bytosť je vo mne ukrytá ani džin vo fľaši? Budem toho človeka mať rád? Asi nie. ... Hlboko vnútri som možno naozaj skvelý. Hlboko vnútri asi skvelý nebudem. Dúfam, že sa nedožijem toho, aby som zazrel svoje skutočné ja."

29.07.2016

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling

Rovno upozorňujem, že som knihu čítala v origináli pár dní po tom, čo vyšla a tento komentár som písala aj do diskusie hneď po dočítaní:

Nie je to najlepšia kniha, akú som kedy čítala, ale nebola som ani úplne sklamaná. Zápletka je taká nejaká... neoriginálna, dejovo to nie je ani zďaleka také prepracované ako pôvodné knihy. Niekedy mi až rozum zastával nad konaním postáv a často z toho bolo cítiť, že je to písané pre divadlo (pochopiteľne), akože - áno, toto sa trošku prehráva, aby sa publikum zasmialo (naozaj to bolo výrazné najmä pri niektorých 'vtipných' replikách).

Neviem sa rozhodnúť, aký vzťah mám ku Scorpiovi - väčšinou mi bol veľmi sympatický, no v niektorých scénach sa správal ako taká trubka :), čím mi trochu liezol na nervy. Čo sa mi však veľmi páčilo, bol vzťah medzi Harrym a Albusom a oboch som ich mala fakt rada. Najmä pri nich mi chýbala nepriama reč, strašne rada by som vedela, čo si mysleli a cítili.

Aby som to zhrnula - za mňa je to 3/5. Návrat do Harryho sveta bol fajn, bola som zvedavá, ako príbeh dopadne a čítanie ma bavilo. Škoda, že to nevyšlo prepísané ako román, ale ja stále dúfam, že J.K. sa na staré kolená začne nudiť a dočkáme sa ešte nejakého (poriadneho) príbehu. Či to bude prequel alebo sequel pôvodnej série, to mi je úplne jedno :))

30.11.2016

Zvláštní smutek citronového koláčeZvláštní smutek citronového koláčeA. Bender

Zvláštny príbeh citrónového koláča je presne taký, aký sľubuje - zvláštny. Je to obyčajný príbeh o obyčajných emóciách, vzťahoch a živote, sústredený okolo jedného neobyčajného dievčaťa. Trochu ťažká atmosféra mu pridáva na zvláštnosti a zároveň uveriteľnosti. Príbeh, ktorý nie je reálny a predsa ho každý tak trochu zažil.

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sietiDievča, ktoré uviazlo v pavúčej sietiD. Lagercrantz

Neviem, či to bolo tým, že som pôvodnú trilógiu čítala po česky a tento štvrtý diel po slovensky, či tým, že to písal iný autor alebo jednoducho tým, že som vedela, že to písal iný autor :), tak či tak som sa párkrát pozastavila nad tým, že toto alebo toto by táto postava neurobila/nepomyslela si/nepovedala. Pre mňa to postrádalo taký ten "millenniovský" nádych, vnímala som to len ako jednu z mnohých škandinávskych kriminálok

18.05.2016

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmS. Larsson

Áno, áno!! ĎAKUJEM za možnosť nahliadnuť do Lisbethinej hlavy a tiež do jej minulosti :)

Lovci hlavLovci hlavJ. Nesbø

Prvá Nesbø-ovka, ktorá sa ku mne dostala a hoci už viem, že to nie je tak úplne "on", musím sa priznať, že ma odradila natoľko, že som po žiadnej ďalšej jeho knihe zatiaľ nesiahla.

Pan MercedesPan MercedesS. King

Trochu iná detektívka, kde od začiatku viete, kto je vrah, no napriek tomu super vystavaný príbeh, napätie a tá kingovská esencia, ktorú tak milujem :)

Priatelia aragonituPriatelia aragonituB. Palacková

Knihu som čítala o niečo staršia ako je cieľová skupina čitateľov, napriek tomu ma však veľmi bavila. Príjemná atmosféra konca školského roku a prázdnin počas základnej školy sa miesi s neznámom a pátraním po tom, čo spája hlavných hrdinov a čo ich zároveň odlišuje od ostatných. Naozaj vydarená slovenská fantasy :)

Velký GatsbyVelký GatsbyF. S. Fitzgerald

Nemôžem povedať, že by tá kniha vo mne nič nevyvolala, no nezanechala vo mne nič príjemné. V podstate mi všetky postavy boli od začiatku do konca vrcholne nesympatické a jediný, pre ktorého som mala pochopenie, bol chudák Wilson.

23.05.2016

Vymyslela som si ťaVymyslela som si ťaF. Zappia

Nemôžem povedať, že by to bola úplne zlá kniha, čítala sa ľahko, zo začiatku ma bavila a bola som zvedavá ako bude Alexin príbeh pokračovať. Ale čím bližšie ku koncu som sa dostávala, tým mi dej pripadal stále viac mimo reality. Mohla by som si myslieť, že sa tým autorka snažila podčiarknuť zhoršujúci sa zdravotný stav hlavnej hrdinky, ale skôr sa mi zdá, že šlo o snahu o dramatické a napínavé vyvrcholenie s prekvapivým rozuzlením. Bohužiaľ, u mňa to nefungovalo. SPOILER Všetko, počnúc mŕtvou Charlie (čo bolo, mimochodom 'prekvapivé' odhalenie, s ktorým som sa stretla už tretíkrát), cez psychopatického McCoya, až po Milesovo zranenie mi pripadalo hlúpe a zbytočné. Škoda, že sa autorka namiesto snahy o umelú gradáciu deja nedržala trošku viac pri zemi. Takto vo mne po dočítaní zostali len rozpačité pocity a sklamanie.

26.08.2016

Erebos - Hra, ktorá zabíja!Erebos - Hra, ktorá zabíja!U. Poznanski

S Ursulou Poznanski som sa zoznámila pred pár rokmi vďaka knihe Saeculum, ktorá ma vtedy v knižnici zaujala obálkou a o čosi neskôr veľmi príjemne prekvapila dejom. Preto som do Erebosu šla s pomerne vysokými očakávaniami, ktoré sa však nie celkom naplnili. Úvodné kapitoly sa mi zdali trochu nezáživné, potom sa to našťastie rozbehlo a zrazu som zistila, že knihu neviem pustiť z ruky :) Napriek tomu som sa nedokázala zžiť s predstavou, že (relatívne) normálne postavy boli schopné ublížiť iným len kvôli postupu v hre. (Trochu mi to pripomínalo Hru od Andersa de la Motte, v ktorej boli hráči motivovaní peniazmi a "slávou", čomu som uverila o niečo ľahšie.) Pasáže odohrávajúce sa v Erebose sa mi zdali celkom zaujímave a to aj napriek tomu, že nie som fanúšičkou fantasy a už vôbec nie RPG hier. Knihu odporúčam pre schopnosť vtiahnuť čitateľa do deja, ale určite netreba očakávať príliš premyslené alebo dramatické zvraty a prepracovaný záver, je to také priemerné, možno ľahko nadpriemerné čítanie.

31.08.2016

Všetky skvelé miestaVšetky skvelé miestaJ. Niven

Nejako sa neviem zžiť s týmto typom young adult literatúry zameriavajúcim sa na duševné poruchy. V princípe oceňujem snahu o detabuizovanie témy, ale nemôžem si pomôcť, tie knihy sa mi zdajú strašne umelé, nasilu poučné a medzi riadkami plné pochopenia. Na rozdiel do Zappiinej Vymyslela som si ťa sa mi Všetky skvelé miesta zdali oveľa menej iritujúce, dokonca, čo ma samú prekvapilo, niektoré vety/myšlienky sa mi naozaj páčili. Za všetky vyberám "Stáť na rímse zvonice nie je o umieraní. Je to o kontrole. O tom, aby som znovu neupadol do spánku.", ktorá sa ma dotkla takým zvláštnym spôsobom, ktorý ani neviem opísať. No tak či tak..., táto literatúra proste nie je moja šálka kávy.

20.10.2016

Cestujem samaCestujem samaS. Bjørk (pseudonym)

Popravde, je to jedna z tých kníh, na ktorú si už pár hodín po dočítaní ani nespomeniete, čo ale vo svojej podstate nie je vôbec žiaden problém, aspoň sa k nej dá po čase opäť vrátiť :)))

Príbeh príjemne odsýpal, postavy boli sympatické a mnohé som si obľúbila. A hoci ma záver nijako zvlášť nenadchol, kniha ako taká sa mi páčila, rozhodne je to jedna z tých lepších severských krimi. Aj keď priznávam, že som možno trošku zaujatá kvôli osobnému vzťahu k niekoľkým miestam, ktoré sa v knihe spomínali :)

Špeciálne by som chcela vyzdvihnúť dobre zvládnuté vyjadrovanie a psychiku detských postáv, ktoré mysleli a správali sa naozaj ako deti a nie ako trochu divní dospelí.

25.02.2017

Mengeleho dievča - Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryMengeleho dievča - Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryV. Stern Fischerová

Knihy s touto tematikou sa nehodnotia jednoducho. Pri čítaní mi neraz tiekli slzy, ale určitým spôsobom súhlasím s Viiným vyjadrením, že po nás "cudzích" všetky tieto hrôzy istým spôsobom po čase skĺznu a ostanú v nás len ako informácia, nie ako pocit.

Vôbec sa necítim na to, vyjadrovať sa k príbehu samotnému. Jednu hviezdičku však knihe uberám za štylistiku- opakujúce sa rovnaké slová za sebou, príliš dlhé vety, v ktorých sa preskakovalo z jednej veci do druhej, až som sa v tom ako čitateľ strácala. Početné gramatické chyby a preklepy kazili môj dojem z knihy a zanechali vo mne trpký pocit, či náhodou kvalita nešla na úkor snahe o rýchle vydanie knihy kvôli zisku.

Na niektorých miestach sa mi zdalo, akoby sa autorka snažila zámerne zahrať čitateľom na city, čo sa mi pri tomto type literatúry naozaj nezdá potrebné, všetky podobné príbehy sú natoľko silné, že naozaj nepotrebujú umelé nafukovanie.

Som však naozaj rada, že sa Viola odhodlala svoj príbeh vyrozprávať, myslím si, že svedectiev obetí vojny nikdy nie je dosť...

11.03.2017

Prázdne miestoPrázdne miestoJ. K. Rowling

Ďalší dôkaz toho, že Jo je skvelá rozprávačka, ktorá vás nielen úplne vtiahne do deja, ale svojim dokonalým opisom charakterov vás proste prinúti vytvoriť si vzťah ku každej z postáv.

The Casual Vacancy je jednou z tých kníh, v ktorých ani pár kapitol pred koncom netušíte, kam príbeh vlastne smeruje a ako to nakoniec celé dopadne. Napriek tomu, že väčšia časť knihy je len rozohrávaním pred veľkým finále, každá jedna kapitola má v príbehu svoje miesto a aj keď som niekedy zatvárala knihu s pocitom, že sa dej absolútne nepohol z miesta, ani raz som sa pri čítaní nenudila.

Aj keď ma kniha naozaj dostala, záver sa mi zdal až príliš prehnaný, viac by sa mi páčili menej dramatické zvraty v osudoch postáv (alebo možno menej dramatických zvratov v osudoch postáv :) ).

16.07.2017

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíH. Murakami

Nevšedná kniha. Plno prekvapení a zvratov a dejových línií, ktoré odozneli do stratena. Najzvláštnejšie na tom je, že mi to ani neprekážalo. Napriek všektým nezodpovedaným otázkam som mala pocit, že všetko dopadlo tak, ako malo a nič viac, ako mi Murakami povedal, som ani vedieť nechcela. Nevšedná kniha...

23.08.2017

Jeden z nás: Príbeh o NórskuJeden z nás: Príbeh o NórskuÅ. Seierstad

Výborná kniha! Aj zaujímavá, aj napínavá, aj smutná, aj vecná. Veľmi príjemný štýl písania a skvelý preklad. Naozaj odporúčam.

Robin na stopeRobin na stopeT. Brezina

Prečítala som viaceré knihy z tejto série, ale práve Robin na stope je mojou najobľúbenejšou, možno preto, že to bol prvý príbeh o Penny a jej dvoch psoch, ktorý sa ku mne dostal. Pamätám si, aká som bola očarená prostredím, v ktorom Penny žila a ako veľmi som túžila mať takých skvelých psíkov. Vlastne by som sa tuším s Penny hneď aj vymenila, keby to bolo možné :))) Sú to ozaj pekné detské knihy plné priateľstva, odvahy a lásky ku zvieratám.

31.05.2016

Jáma a kyvadlo a jiné povídkyJáma a kyvadlo a jiné povídkyE. A. Poe

Dlhú dobu som si hovorila, že si raz niečo od Poe-a prečítam, no po dočítaní tejto zbierky poviedok som ostala sklamaná. Niektoré síce mali "dobrú" atmosféru (Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Sud vína amontilladského), niektoré ma zaujali dejom (Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk) a pri niektorých som sa aj zasmiala (Tisíci druhý Šeherezádin příběh). No väčšina poviedok ma strašne nebavila a k čítaniu som sa musela vyslovene nútiť. Poe-ov štýl písania mi nevyhovuje, zrejme aj preto sa mi mnohé poviedky zdali strašne rozťahané a tie bizarné naozaj nahlodávali moje odhodlanie knihu dočítať.. :D Nebyť čtenářskej výzvy, asi by som to vzdala, no vďaka nej si môžem aspoň povedať, že okej, skúsila som a teraz viem, že Poe proste nie je pre mňa.

15.06.2016

Girl OnlineGirl OnlineZ. Sugg

Jeden z tých "uveriteľných" príbehov, ako zo života :))

Okej, aj keď som sa pri čítaní nespočetnekrát pousmiala, že jasné, čo iné by sa mohlo stať, ako že POZOR SPOILER! Penny ukáže gaťky pred celou školou, potom aj s rodičmi odíde do New Yorku a spozná svoju spriaznenú dušu, šťastnou zhodou okolností si s rodičmi pobyt predĺžia a samozrejme, kde inde by Vianocovali, keď nie práve v dome Penninej spriaznenej duše, z ktorej sa nakoniec vykľuje americká hviezdička (čo sme ani nááááhodou netušili od ich prvého stretnutia) KONIEC SPOILEROV, tak teda, napriek tomu, že príbeh je úplne mimo reality, musím sa priznať, že som si čítanie veľmi užívala. Penny som si obľúbila (pričom s tým mávam často problém, tieto moderné dievčatá a ženy zo súčasnej literatúry mi zväčša nesedia), hoci tú jej nešikovnosť si Zoe fakt mohla odpustiť (nebolo toho dosť už v Twilight-e?!) Tak či tak, kniha má veľmi príjemnú atmosféru, číta sa ľahko a rýchlo a hoci je príbeh predvídateľný až strach, vôbec neľutujem, že som sa do nej pustila :)

12.07.2016

Marley a jáMarley a jáJ. Grogan

Ťažko sa mi hodnotí kniha, keď som príbeh po 5-tich, či 6-tich zhliadnutiach filmového spracovania poznala takmer naspamäť ešte predtým, než som ju prvýkrát chytila do ruky. Musím sa priznať, že Groganov štýl písania sa mi príliš nepáčil, čo ale nič neuberá na milom, vtipnom a s pribúdajúcimi stranami aj trochu smutnom príbehu. Poplakala som si, presne ako pri každom sledovaní filmu :)) Mám doma len slabý odvar Marleyho, moje vlastné 6-ročné šteňa a toho "Najšibnutejšieho Psa Na Svete". Nevymenila by som ho za nič :)

19.07.2016

1 2 >