Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Medvěd a šeptání větru Medvěd a šeptání větru Marianne Dubuc

Za mě je toto slabší knížka. Osobně mi ilustrace připadají moc bledé a hranaté, příběh je i pro mě jako dospělou slabý až nic neříkající. Jediné plus je málo textu na stránku, ale syn zvládá i více textu i jiných knih, tuhle si neoblibil.

23.03.2023 2 z 5

Ortel Ortel Franz Kafka

Toz super, ze se Kafka v tomto delirium vyhrocenych a paradoxnich emoci behem jedine noci nasel, ale me si tim neziskal. Pry jde v nemecky mluvicich zemich o Kafkovo nejvice interpretovane dilo. A pritom takova blbost, co... To s tim broukem se mi libilo vice.

13.02.2023 2 z 5

O štěňátku ze statku - Veselé obrázky O štěňátku ze statku - Veselé obrázky neznámý - neuveden

Tak je jasné, že největším přínosem této knížky není příběh nebo realistické ilustrace, ale 3D efekt obrázků. Syna baví knížka prohlížet, co si víc přát.

31.01.2023 4 z 5

Kde si Píťa zchladí tlapky? Kde si Píťa zchladí tlapky? Peter Wohlleben

Krasna knizka, ktera dokazuje, ze pribehy pro male deti nemusi byt blbe. Ilustrace jsou povedene, hravou formou se dozvidame skutecne postrehy ze zivota zvirat a je zde spoustu odklapavatek s dalsimi obrazky.

18.01.2023 5 z 5

Česká lidová říkadla Česká lidová říkadla Dagmar Pilařová

Najdeme tu veškeré říkanky a písničky, které si jen můžeme přát. Navíc jsou doprovázeny mnoha velkými obrázky, takže dítě si snadno zapamatuje, na které stránce je jeho oblíbená říkanka a může si samo listovat.

05.01.2023 5 z 5

Návrat do ráje Návrat do ráje Rosalind Miles

(SPOILER) Nápad je to celkem dobrý, erotické scény ujdou a kniha se většinou čte bezbolestně. Ovšem pro mě se začaly hromadit nepravděpodobné a někdy i hloupé chování a rozhodnutí hrdinky. Ok, přežila velice nepravdepodobnym způsobem, to jsem ještě brala na úkor rozjetí příběhu. Preoperovali ji tak, že najednou byla překrásná? Tak to těžko, ale zatnu zuby. Najednou je z ní slavná modelka, pomsta, kterou by s kontakty a prachy mohla dokonale prošpikovat, se scvrkne do "donutim ho se do mě zamilovat a pak mu zlomym srdíčko"... Což je nejen pritazene za vlasy, ale vrazedni maniaci potenciálně netikaji stejně jako normální chlapi. Mezitím odmítne Dana, o kterým nikdo nemusel vědět a nebyl důvod mu dramaticky vyskočit z postele. Závěr naprosto šílený, kdy se hlavní hrdinka pomalu znovu nechá zavraždit z vlastní blbosti... A Dan naklusne s jejími dětmi, které unesl letadlem přes půlku Austrálie a nikomu to nepřišlo divný, vždyť toho chlapa ani neznali... Nojono. Nemůžu hodnotit lépe než jako průměr, za to, že se to navzdory ději dobře četlo a odehrávalo se to v krásném prostředí.

16.12.2022 3 z 5

O chytrém selátku O chytrém selátku Marie Voříšková

Krásné ilustrace a vtipný rymovany text. Pro nejmenší je to skvělá kombinace.

16.12.2022 5 z 5

Dvě pražské povídky / Zwei Prager Geschichten Dvě pražské povídky / Zwei Prager Geschichten Rainer Maria Rilke

Jde o velmi poetické příběhy, které zachycují atmosféru a kulturu tehdejší Prahy. Vlastně by se měly svoji ponurou atmosférou skvěle hodit k podzimu, ale mě deptaly a nudily. Král Bohuš byl bohužel pomateny příběh o smutných existencich a když se Rezek objevil i v druhém příběhu, tak jsem s knihou na pár týdnů sekla. No, dokopala jsem se k dočteni a jsem za to ráda, protože závěr druhé povídky je mnohem pozitivnejsi a o Luise se mi dobře četlo. Pointa, že člověk se může vztekat a užírat nespokojenosti k smrti a nenávidět jeden druhého kvůli původu anebo se adaptovat a vidět krásu kolem sebe bez ohledu na to jakým jazykem se mluví, tudíž šťastně žít vespolek, je pěkná a aktuální. Ovšem moje předchozí utrpení z četby nedokázala zahojit.

28.10.2022 2 z 5

Architektov učeň Architektov učeň Elif Shafak

Kniha je historický román pozoruhodných rozměrů. O Istanbulu nic nevím a už vůbec ne o jeho historické verzi, takže člověk se dozví mnohé. To je ale i kámen úrazu. Kniha se mnohdy výživa v popisech prostředí a tradic, zatímco příběh stagnuje. Některé epizody byly zajímavé, jiné naprosto nudné. Hlavní postava Jahan je sice sympaťák, ale má víc štěstí než rozumu. Jeho naivita jde někdy fakt na nervy a za většinu jeho úspěchu mohli lidé kolem něj a ne on sám. Ne že bych svého času stráveného četbou litovala, ale o další knize autorky asi nesahnu.

23.08.2022 3 z 5

Loupežníci Loupežníci Friedrich Schiller

Drama má opravdu napětí i zajímavé etické problémy. Například jde Karl zachránit věrného přítele před smrtí, ovšem během této záchranné mise zemřou nevinní občané města včetně žen a miminek. Věrnost je tu pateticky vyzdvizena cnost, ať už jde o věrnost milovanému, přátelství, dodržení vlastního slibu... A to me právě i iritovalo. Postavy, když jednou něco slibily, tak přestali používat mozek a chovaly se zaslepeně a sadomasochisticky. Stáří textu se také značně podepsalo na čtivosti. Dlouhé monology, nerealisticke dialogy, nekonečné bědování, to vše nám nedává zapomenout, že čteme staletí prověřenou klasiku, která není nic pro příležitostné čtenáře.

10.07.2022 3 z 5

Hádanky ze dvorku Hádanky ze dvorku Zuzana Pospíšilová

Ilustrace jsou takové "buclaté", syna nejdrive trochu matly, např beránek vypadá divně. Ovšem rymovane říkanky jsou skvělé. Už máme oblíbené (krocan a a onen nabobtnalý beránek)...

13.06.2022 5 z 5

Klárka a Kubík v zoo Klárka a Kubík v zoo Irena Landau

Milé příběhy o dětech a zvířátkách. Text je velkým písmem, takže i vhodné pro prvňáčky na čtení.

01.04.2022 5 z 5

Připoutej se, nebo umře jednorožec! Připoutej se, nebo umře jednorožec! Johannes Hayers

Není to špatné a docela dobře se to čte, i když u některých triků mi hned bylo jasné, že se to dřív nebo později obrátí proti rodičům. Co mě bavilo, byly třeba i křestní jména dětí a rodičů a pak také jakýsi portrét toho, co mě jako rodiče ještě asi může potkat. Kdo ví, třeba se ještě nějaký ten trik bude hodit...

08.02.2022 4 z 5

Pohádkový domeček Pohádkový domeček neznámý - neuveden

Pohádky jsou až moc krátké, takže většinou znějí jako špatně napsaná synopse na wikipedii. Některé jsou navíc nelogické (např O Palečkovi - proč hledal lidojed děti, když se přece schovali, jak věděl, že to jsou chlapci, jak mu mohli utéct, když měl sedmimilove boty a děti ne, jak to, že děti najednou trefili domů z lesa, když ještě před lidojedem byli ztraceni atd... ) Takových příkladů je v každém příběhu plno.

Hezké jsou ovšem ilustrace, na kterých i dospělí vypadají jako děti.

No, syna příběhy moc nebavily, I když byly tak krátké. Co ovšem jde je listovat a prohlížet si obrázky, za to dávám 2*.

18.01.2022 2 z 5

Lidové hádanky Lidové hádanky neznámý - neuveden

Kniha je urcite urcena malym detem, ktere se teprve jeste uci slova a rozsiruji si slovni zasobu. Reseni tajenek je totiz v pridanych krasnych ilustracich. Male dite se tedy snazi prijit na slovo (uhodnout hadanku) na zakladne sluchoveho a zaroven i vizualniho podnetu. Pro vetsi deti - rekla bych tak starsi 2 let - uz to ale bude nuda, zalezi podle toho, jak moc dite uz umi mluvit.

28.12.2021 4 z 5

Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor? Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor? Pavlína Šamalíková

Ilustrace jsou krasne a nad kazdym obrazkem se da opravdu dost vypravet, protoze je na nem vzdy vice zviratek. Ovsem podlouhly format se memu synkovi spatne otaci a take by mohla knizka byt vetsi, aby vsechny ty detaily obrazku nebyly na lupu. Jinak krasna knizka.

22.10.2021 4 z 5

Na statku - Moje první knížka Na statku - Moje první knížka neznámý - neuveden

Líbí se nám, že jsou používány realistické fotografie a nikoliv zjednodušené ilustrace. Také všestranost témat týkajících se farmy je skvělá (tj. od farmářských zvířat přes nářadí a pěstování zeleniny).

14.08.2021 5 z 5

Kuřátko hledá zvířátka Kuřátko hledá zvířátka Jiřina Lockerová

Knížka má opravdu krásné ilustrace a netradiční, náhodné seskupení zvířátek na jedné dvoustránce je zábavné (např. štěňata, outloň, ropucha, tapír, ledňáček, hlemýžď). Jen by bylo milé trochu více textu/hádanek, protože takto je knížka rychle prolistovaná.

14.08.2021 4 z 5

Kolo,kolo mlýnský Kolo,kolo mlýnský Veronika Jelenová

Většinu říkanek jsme zpívali, když jsme byli malí, a tady jsem si je připomněla. Krásné jsou i ilustrace.

11.08.2021 5 z 5

Můj modrý klavír Můj modrý klavír Else Lasker-Schüler

Elsiny basne jsou plne bolesti, smutku, melancholickych vzpominek a viry v Boha. Mozna kdybych je necetla na jare, kdy vsechno oziva a slunce probouzi ve vsech skvelou naladu, vcitila bych se do nich vice. Ale nejsem si jista, je to sepot z uplne jineho sveta...

12.04.2020 3 z 5