Venezia Venezia komentáře u knih

Legenda Legenda Jude Deveraux (p)

Opäť tu máme zakomplexovanú hlavnú hrdinku (na koniec 20. storočia je tučná, ale v 19. si to nemyslia), ktorú využíva jej priateľ. Všetci traja muži jej života sú milionári /áno, aj duchovia majú prachy/ a hneď, ako ju uvidia, sa do nej zamilujú. Niektorí majú ale toľko súdnosti, že so žiadosťou o ruku počkajú aspoň do druhého dňa. Žiadostí o ruku tu je neúrekom, snáď za každú praženicu sa s hlavnou hrdinkou chce niekto oženiť. Všetci traja Kady /čo je to za meno?/ klamú a proti nej intrigujú, ale ona im len varí a spí s nimi.
V knihe sa cestuje v čase, snívajú prorocké sny, objaví sa pár duchov, chýbajú len mimozemšťania /ešte aj toho využivačného priateľa možno prirovnať k pijavici, čiže upírovi, takže nechýbajú ani tí/. Dočítala som ju len preto, lebo som bola zvedavá, ako autorka s toho galimatiášu vykorčuľuje.
Pri expresnej rýchlosti čítania ma román aj vzdelal, konečne viem, čo sú petroglyfy.

26.05.2014 1 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Laffertyovej Markéta Pichlerová, zvaná Mušle je vzdelaná panna (vie čítať, písať i púšťať žilou) a na rozdiel od cisára a jeho syna je kultivovaná. Prvá kapitola vás môže odradiť, je trochu nechutná, opisuje život lazebnických společnic, s ktorým sa Markéta nechce zmieriť. V knihe sa mihne veľa slávnych postáv: napr. Bílá paní Perchta, Johannes Kepler, doktor Jan Hořčický, cisár Matyáš a spomenú sa i Jana Šialená či Alžbeta Báthory. Veľkú úlohu hrá aj Šifrovaná kniha, zvaná Voynichův rukopis. Autorka čitateľovi často všeličo vysvetľuje, veď ktorý Američan by poznal takú exotickú zem a jej dejiny ako České kráľovstvo :-).
Opäť musím niečo vytknúť: pochybujem, či by Markéta niekoho oslovila vaše lordstvo (s.86/87) a nezdá sa mi veta na strane 187: Říkalo se, že sám král Václav, který Čechy obrátil na křesťanství, chodíval do pražských lázní na dostaveníčka s krásnou lázeňskou společnicí Zuzanou, svou nejdražší milenkou. A neviem, čo si mám myslieť o epilógu.
Na konci knihy je poznámka autorky a rozhovor s autorkou.

22.05.2014 4 z 5

Sultánova žena Sultánova žena Jane Johnson (p)

Čierny eunuch Nus-nus rozpráva o svojom živote v háreme marockého sultána a o svojej láske k zajatej Angličanke Alys. Zopár kapitol rozpráva Alys, čo sa mi zdá škoda. Život v háreme je neistý a Nus-nusova láska nenaplniteľná. A aj Alys má jedno veľké tajomstvo.

Neviem-neviem, či by moslim použil spojenie "nekresťanské peniaze" a - v Anglicku 17. storočia dáždnik.

17.05.2014 4 z 5

Had a hůl Had a hůl Barbara Wood

Autorku inšpirovali k napísaniu knihy tri historické záhady: symbol hada otočeného okolo palice, pôvod abecedy a vláda Hatšepsovet namiesto nevl. syna. Rodinu Ley čaká sedem rokov útrap, ale keďže ide o román pre ženy, človek dúfa a dočká sa happy-endu. A nebola by to Woodová, keby sa v knihe neliečilo. Kniha je písaná v er-forme, okrem prológu - ten je v ich forme a čitateľa zaujme, bohužiaľ zvyšok knihy až tak nie. Mimochodom, v prológu je veta, ktorá má 138 slov (13 aj čosi riadka).

17.05.2014 3 z 5

Královská krev: čtyři sestry, všechny královny Královská krev: čtyři sestry, všechny královny Sherry Jones

Historický román podľa skutočnej udalosti o štyroch sestrách - kráľovnách, ktoré bojujú o svojich manželov, majetky, šťastie i moc. Na začiatku knihy je mapa Európy 13. storočia a rodokmene rodiny sestier a ich manželov. 90 %

11.05.2014 5 z 5

Bílá královna Bílá královna Philippa Gregory

Nie je to dávno, čo bol natočený výborný 10-dielny seriál The White Queen.

09.05.2014 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Televízia Starz pripravuje na leto 2014 premiéru. Zatiaľ je na youtube Outlander First Look Trailer a milé lekcie výslovností mien s lektorom a hercami Speak Outlander Lesson. Výber hercov, sa podľa mňa vydaril. Už sa teším.

Cizinka je kniha, ktorú som čítala najviackrát. Je to napínavý historicko-dobrodružný román s milostnou zápletkou. Na diskusných fórach vyčítajú autorke, že Jamie je veľmi zidealizovaný. Bohužiaľ je asi doba, keď nájdeme chlapa, čo ovláda viac ako jeden cudzí jazyk a poskytne žene svoje meno a ochranu, už len v historických románoch a v románoch pre ženy. Úsmevná je ale Jamieho nezničiteľnosť, ten chlap by snáď prežil aj útok mimozemšťanov. :-) V tejto knihe som čítala asi najkrajšie ľúbostné vyznanie vôbec: Neboj se, teď už jsme dva.

Čo ma sklamalo, bol odfláknutý český preklad. Najprv som knihu čítala v nemčine a pri českej verzii som sa nestačila diviť. Napríklad nerozumiem prekladu Sasenachová - veď v knihe je jasne uvedené, že Sasenach znamená Cudzinec, Angličan, nie je to meno.
SPOILER: V nemeckej verzii bola jedna dôležitá veta preložená inak. Česká verzia str. 469: Chceš mi říci, že sis mě nevzal z lásky? Nemecká verzia: Du willst behaupten, du hättest mich aus Liebe geheiratet? (Chceš tvrdiť, že si si ma vzal z lásky?) Logickejšia je tá nemecká verzia, nie?

V českej verzii chýba úvod knihy. Tu je môj amatérsky preklad z nemčiny:
Ľudia miznú stále. Opýtajte sa polície. Alebo ešte lepšie, opýtajte sa novinára. Že sú ľudia nezvestní, je pre novinárov niečo ako každodenný chlieb. Mladé dievčatá ujdú z domu. Malé deti odbehnú od svojich rodičov a už ich nikto viac neuvidí. Ženy v domácnosti sú zrazu na konci so svojou trpezlivosťou, vezmú peniaze na domácnosť a taxík na stanicu. Medzinárodní finančníci zmenia svoje meno a vyparia sa v dyme cigary. Veľa nezvestných sa napokon nájde – živí alebo mŕtvi. Pre ich zmiznutie je vo všeobecnosti vysvetlenie. Každopádne väčšinou.

V nemčine vyšlo aj 700 stranové kompendium z tejto Highland-Ságe. Obsahuje obsahy (prvých štyroch dielov), charaktery postáv + horoskopy Claire a Jamieho (Claire je váhy a Jamie je býk), rodokmene, slovník a poznámky ku galštine (je tu aj uvedená CHYBA autorky: "mo duinne" nie je správne - spávne je "mo nighean donn" = moja hnedovláska), webové stránky ku knihám, rešerše, teóriu cestovania v čase podľa autorky, texty o Lallybrochu, najviac položené otázky autorke + odpovede, kontroverzné témy (komunikácia, sex, nadávky a kliatby, homosexualita, potrat, násilie v manželstve ai.), výťahy z budúcich kníh, bibliografia, opravy chýb, autorkine tipy na dobré knihy.

Svojho času sa viedli na nemeckých diskusných fórach debaty, či je lepší Jamie z Cizinky alebo Alexander z Medeného jazdca.

09.05.2014 5 z 5

Paní Říma Paní Říma Kate Quinn

Priemerný historický román, ktorý zachádza do červenej knižnice. Skazená Rimanka Lepida a jej hubatá židovská otrokyňa Thea "bojujú" o priazeň gladiátora Aria a cisára Domitiana. Hádajte, kto vyhrá. Názov mi nepripadá moc trefný, Thea zas až taká pani Ríma nebola. Aj niektoré dialógy a situácie sú prvoplánové, neuveriteľné. V doslove sa autorka priznala, že si kadečo prispôsobila, čo mi na historických románoch dosť vadí. Autorka pripravuje očividne pokračovanie.

08.05.2014 3 z 5

Smrt v Amonově chrámu Smrt v Amonově chrámu Catherine Dashwood (p)

Milá kniha a hoci má jednoduchý štýl a predvídateľný dej, páčila sa mi. Podľa mňa je to historický román s detektívnou zápletkou skôr pre tínedžerov.

04.05.2014 4 z 5

Strážci Horní země Strážci Horní země Ondřej Pivoda

Tak som to prečítala a nie som o nič múdrejšia ako predtým. Ani neviem, o čom to vlastne bolo. Keby sa ešte niekto vyjadril a uviedol ma do obrazu.

22.04.2014

Divoký princ Divoký princ Cynthia Harrod-Eagles

Tak teda neviem, kto mal byť ten divoký princ. V celej knihe sa len rodí, umiera a sobáši/rozvádza, na úkor deju. Škoda.

22.04.2014 2 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

O čom tá kniha je? O stroskotaní na ostrove, doučovaní, rakovine, tikaní biologických hodín alebo o vzťahu dospelej ženy a chlapca? Ktovie, lebo autorka sa venuje každej téme len povrchne. Hlavne, že všetky končia happy-endom. Sorry, spoiler. Bod dávam mojim dvom obľúbeným postavám, bez ktorých by kniha ani nemala zmysel: Sliepke a Kostlivcovi.

22.03.2014 1 z 5

Lekcie madam Chic - 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži Lekcie madam Chic - 20 tajomstiev štýlu, ktoré som odhalila v Paríži Jennifer L. Scott

Ďalšia Američanka na návšteve v Európe zistila, že život sa dá tráviť aj inak, ako nakupovaním handier, pozeraním televízie a prejedaním sa fastfoodom. Body dávam skôr životnému štýlu, opísanému v knihe, ako knihe samotnej. Je smutné, že musia na túto tému vychádzať knihy.

16.03.2014 5 z 5

Hrdinky Hrdinky Eileen Favorite

Zaujímavý nápad. Rozhodovala som sa medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale prišlo mi, že z námetu sa dalo urobiť viac a mala som pocit, že hlavnou postavou je skôr matka Penny. Veď aj hrdinky sa bavili skôr s ňou a aj to temné tajomstvo sa týka jej. V každom prípade som zvedavá na film, ktorý sa vraj natáča.

22.02.2014 3 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Knihu som čítala pred pár týždňami a za svet si neviem spomenúť, o čom bola.
Spomenula som si na ňu včera, keď som videla film. Film sa volá Teď a tady (prečo tá zmena?) a bol dojímavý, veď umiera mladý človek. Ináč podpriemer. Ale ten nápad so zoznamom je podnetný, bez ohľadu na to, či človek vie, že onedlho umrie alebo nie.

22.02.2014 1 z 5

Francouzi nedrží dietu Francouzi nedrží dietu Will Clower

Kniha je očividne písaná pre americký trh, autor porovnáva stravovacie návyky v USA a vo Francúzsku. Je tak trochu čierno-biela: Američania sú tí tuční, ktorí sa nezdravo stravujú a Francúzi tí štíhli, ktorí sa zdravo stravujú. Odporúčania sú ale rozumné a fungujú. U nás doma sa takto stravujeme odjakživa (až na trojhodinový obed s vínom) a ani som nevedela, že je to po francúzsky, a nikdy sme nemali nadváhu a nedržali diétu.
Kniha obsahuje aj plány pravých jedál, 51 ľahkých receptov (vyskúšala som zatiaľ len bagetu a bola taká dobrá, až som sa prejedla), databázu nepravých potravín, tabuľky vitamínov a minerálov – ako nám prospievajú a v čom sa nachádzajú.
Čo musím vytknúť (slovenskému vydaniu), je jazyk. Neviem, či je to prekladom, ale niekedy sú vety dlhé, či nesprávne zoštylizované.

Tu je krátke zhrnutie:
1. krok: Zabudnite na nepravé potraviny – čítajte etikety, nekupujte polotovary, sýtené nealko nápoje, výrobky neobsahujúce cukor a pod.
2. krok: Vyberajte si báječné jedlá – pretože pravé potraviny majú tie najlepšie chute a vône, napr. organická zelenina a mäso, normálne mliečne výrobky
3. Zbavte sa svojej túžby po sladkom (jedením pravej čokolády) – tešte sa z jedla a zapájajte zrak, chuť, čuch
4. Strávte viac času vychutnávaním svojho jedla – jedzte aspoň 20 minút, sústreďte sa na jedlo, jedzte pomalšie, menšie hlty a porcie
5. Plánujte, že si dáte repete – používajte stredne veľké taniere, dávajte si menšie porcie, nemusíte zjesť všetko na tanieri, plánujte, že si dáte dezert
6. Nejedzte a nepite naraz – nesplachujte jedlo nápojom, pite po malých dúškoch, kupujte malé nápoje
7. Jedzte všetko, čo len chcete (Jednoducho toho iba budete chcieť menej) – Francúzi jedia len 2 a pol jedla za deň, t.j. jedzte len vtedy, keď je čas na jedenie. Asi desať minút po jedle si dajte „zakončovač“: syr, orechy, čokoládu, kávu alebo čaj – malá porcia
8. Vráťte sa k rodinnému stolovaniu – dôvody: lepšia výživa, kontrola veľkosti porcií, predchádzanie neusporiadanému jedeniu, spoločenská posila, pomoc svojim deťom
9. Nájdite svoj pokoj v duši – aby ste boli štíhli a energickí, tak váš život musí byť pre vás potešením: dobre spite, smejte sa, doprajte si čas na hru a duševný oddych
10. Nemusíte chodiť do posilňovne – hoci Francúzi necvičia, často chodia. Naplňte svoj život pohybovými aktivitami, ktoré radi robíte.

19.01.2014 5 z 5

Příběhy francouzských zámků Příběhy francouzských zámků Juliette Benzoni

60 zámkov/hradov/ruín a príbehy ľudí, ktorí v nich žili. Pri tej záplave mien a udalostí sa mi takmer zatočila hlava, ešteže mám prehľad, čo sa týka francúzskych dejín. Nechýbajú internetové odkazy, čo ale chýba, sú obrázky zámkov či hrdinov príbehov (predsa len sa mi pri čítaní nechce surfovať na internete) a prehľad literatúry, keby som si chcela o niektorých ľuďoch prečítať viac.
Ocenila by som aj príbehy zámkov z iných krajín.

25.12.2013 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Konečne sfilmované. Premiéra v Nemecku 25. 12. 2013.

14.4. 2014: Ak sa vám kniha páčila, film ani nepozerajte. To, že dej okresali a pomenili, sa ešte dá pochopiť, ale že vynechali hlavnú ženskú postavu, ma až nahnevalo.

14.12.2013

Královna noci Královna noci Alan Savage

Otrokyňa Richilda rozpráva o svojom živote v službách neapolskej kráľovnej Jany. Je plný násilia, vrážd a hlavne sexu (často nedobrovoľného). Nemám rada príbehy plné násilia, napriek tomu som knihu prečítala. Bola som zvedavá na osudy postáv (u nás k tejto téme nie veľa literatúry) a kniha bola pútavo napísaná. Štýlom mi pripomenula Fanny Hill alebo Candide.
Malý príklad: "Brzy jsem se přestala vzpouzet a uvážila jsem, že být obskákána jedním mužem sedmkrát za noc je přece jen lepší než sedmi různými muži za sebou, jak se mi přihodilo v Římě. Tenhle muž byl navíc můj manžel."
Krásna Richilda prežila toho neuveriteľne veľa, bola otrokyňa, vojvodkyňa, vyslankyňa, precestovala Taliansko, Anglicko, Francúzsko, Španielsko, trikrát bola vydatá, súložila okrem iného s panovníkmi i princami (pobyt v háreme nevynímajúc) a bola mučená inkvizíciou.
Čo som po toľkých krutostiach ocenila bol happyend pre hlavnú hrdinku a fungujúce „božie mlyny“.
Opäť musím vytknúť tie nešťastné zemiaky (brambory) - tie v Európe v 14. storočí ešte neboli!
Je zaujímavé, ako veľmi sa podobajú osudy kráľovien Jany Neapolskej a Márie Stuartovej (malé dedičky nepripravené na vládu, prvá mala štyroch manželov, druhá troch, vražda manžela a následne škandál, boj o svoj trón s príbuznými a nakoniec poprava).
Neodporúčam citlivým povahám.

08.09.2013 4 z 5

Ludvík XIV. : Za časů, kdy jsem býval králem Ludvík XIV. : Za časů, kdy jsem býval králem Jean-Pierre Dufreigne

O madame de Maintenon je dobrý dvojdielny film Kráľova aleja, kniha u nás nevyšla.
Dobré filmy sú aj Vatel, Král tančí (o Lullym), Molliére.
O vyšetrovaní smrti Madame je historická krimi V labyrintu lilií.

03.09.2013 4 z 5