vendy246 vendy246 komentáře u knih

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Bavilo moc. Úhly pohledu, které vedou k zamyšlení. Současnost viděna jako minulost, jako úsek na časové přímce, s nadhledem člověka žijícího v budoucnosti. Úvahy o mnoha aspektech života - jazyk, media, genetika, války, národnost, víra, historie... Čtyři hvězdy za svoji omezenou schopnost vše docenit a do důsledku pochopit:)

16.06.2022 4 z 5

Letorosty samomluv Letorosty samomluv Pavel Kohout

Neotřelá reflexe událostí 20 a 21 století, které se během autorova dlouhého života udály ve světě i jemu samotnému. Kniha vede k mnohým zamyšlením a uvědoměním si souvislostí. Obdiv PK, který je v tomto věku schopný dát dohromady knihu. Za mě fakt dobrou.

14.06.2022 5 z 5

Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Madame Chic aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži Jennifer L. Scott

Krásně graficky zpracovaná knížka, inspirativní čtení. V něčem jsem se našla a trochu se zamyslela nad svým chováním, zvyky a i třeba vedením domácnosti.

01.06.2022 3 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Je to vlastně takový veřejný deníček bohaté ženy v letech, ve kterém tím pádem s pochopitelnou radostí zmiňuje mj. i svoje úspěchy, skvělé známé, bezva manžela i lichotky jí určené. Dům, o kterým je řeč je ve skutečnosti zámek, nádherné sídlo. Kniha pro toho, koho zajímá autorka (první žena Vladimíra a máma Jakuba Železného)
Pobavilo: "Za karlínským viaduktem začíná Orient" :)

25.05.2022 2 z 5

S Madame Chic na úrovni S Madame Chic na úrovni Jennifer L. Scott

Hezky vyvedená knížka, odpočinkové čtení o věcech více či méně známých. Není od věci si jednou za čas přečíst něco o "zušlechťování všech aspektů našeho života". Opak nemusíme nijak vyhledávat, toho je všude dost.

23.05.2022 2 z 5

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Krásný ponor do autorova nitra prostřednictvím hlavních postav, vzdělaného soudce a lékaře v předválečném Maďarsku. První kniha tohoto autora, kterou jsem četla a milé překvapení.

10.05.2022 4 z 5

Umírající zvíře Umírající zvíře Philip Roth

Kniha o životě nezávislého vysokoškolského profesora, o jeho vztahu k ženám a sexualitě. Sex jako alfa a omega v životě muže, který se odmítá podřídit konvencím. Bezmezná láska šedesátníka ke krásné studentce a úvahy o pomíjivosti života, který nás může opustit nečekaně a kdykoli.
"Jsme nesmrtelní, dokud žijeme"

25.04.2022 4 z 5

Projekt: pravda Projekt: pravda Mariusz Szczygieł

MS nezklame. Kniha je sbírkou životních pravd (nebo spíše kréd, zásad a poznání) přátel a lidí, které autor potkal nebo oslovil. Čtivé a zajímavé jako vždy. Například osobní zkušenost s Rusem, který měl vůči Polsku výčitky svědomí, protože ho prý ho nechali po roce 1989 napospas západu...
A jedna sebraná pravda na závěr:
"Poslední útěchou... jsou naše pohlavní orgány"

18.04.2022 4 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Atmosféra Berlína po pádu Berlínské zdi pohledem mladého muže, uživatele U-bahnu a S-bahnu. Bezvadné čtení.

18.04.2022 5 z 5

Oděské povídky / Historie mého holubníku Oděské povídky / Historie mého holubníku Isaak Emmanuelovič Babel

Pokud chcete číst něco opravdu jiného, čtěte Babela, ruského židovského autora, pamětníka pogromu roku 1905. Babel později uvěřil bolševikovi, který ho v roce 1939 nechal zastřelit ve zmanipulovaném procesu.
Neotřelý styl, znamenité vyjadřovací schopnosti a výborný překlad Jana Zábrany. Příběhy z přímořské oblasti Oděsy, ze světa spodiny, zločinu, pogromů a tradic a vznikajících bolševických skupin. Moc pěkná a dojemná je povídka Historie mého holubníku.
"Co ti schází? Mládí není žádné neštěstí, to přejde s léty..."

06.04.2022 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Velice zajímavá kniha o našem zlatém pokladu v kontextu dějin 20. století. Jedním dechem a s otevřenou pusou, přátelé...

1938 jsme měli asi 90 tun zlata z toho 50tun v úschově u spojenců USA a Velké Británie. Zbytek zabavili za války Němci (celkem cca 20tun + 23tun jim z našeho zlata zaslala Británie (?!) Po osvobození Rusové ukořistili 400kg zlata.
1948 vrátila Británie asi 6 tun
1982 vrátila Británie a USA 18,4 tun, ale museli jsme uhradit 80 milionů USD+24 milionů liber jako válečné náklady (mj. za letce RAF-každá sirka a tkanička do bot)
1992 dělíme se Slováky o 102tun zlatého pokladu v poměru 2/3 - ČR 63tun a SR 39tun + ještě dodatečně 4,5tun po Slováky (ano - nějak to nevychází)
1998 prodává ČNB na tajňačku 65tun zlata Německu za dluhopisy
Tomu Německu, které nám za války způsobilo škody 1.351.300.000.000,- Kč (1bilion351miliardy300milionů) a na reparacích nám vyplatilo 0,-

Z našeho zlatého pokladu zbylo pouhých 12tun, čímž se podle jistých měřítek řadíme mezi rozvojové země...

28.03.2022 5 z 5

Zaklínač hadů Zaklínač hadů Vladimir Semjonovič Vysockij

Takové pěkné rýmovačky.

"Krev se sokům vzteky v žilách pění,
i já cítím, že se blíží start.
Nohy samy tančí, připraveny
na běh, na šílenství, na hazard."

17.03.2022 3 z 5

Šik jako Francouz Šik jako Francouz Frédérique Veysset

Trocha malicherných starostí let minulých. Knížka hezká a zbytečná. Noste kvalitní boty, investujte do oblečení ušitého na zakázku, nenoste komerční značky, nejste loga.

14.03.2022 2 z 5

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

MS kráčí životem s očima otevřenýma a za zaznamenává ve svých knihách vše co ho zaujalo a pobavilo. A co nás poučí o nás samých, o Češích. Přečteme si proč se zouváme, jak to, že stále všude zdravíme, Dozvíme se o nejlepších nápisech na českých toaletách a také o tom proč David Černý navrhl sochu Onanisty na střechu ND. "Národ sobě" :)

11.03.2022 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Díky mému oblíbenému Mariuszovi Szczygiełovi jsem tentokrát objevila Violu Fischerovou, sochaře Tomasze Górnickeho, malíře Charlese Bosserona Chamberse. MS vypráví příběh o majitelce Mullerovy vily, o dívce, která byla chlapcem, o ženě ze vzorné rodiny, která utýrala dítě a také o muži, který se připravoval na konec světa, který nepřišel.
Autorovo nesmírně zajímavé postřehy o lidech, v jejichž životě už něco N E N Í...

07.03.2022 5 z 5

Chléb mladých let Chléb mladých let Heinrich Böll

Autor, jako německý kluk, který dospíval před válkou, musel na frontu ve Francii a v Rusku, padl do zajetí, byl 4x zraněn a po válce se snaží žít...
Jeho povídky jsou subjektivní výpovědí z bezčasí, kdy měřítkem všeho je kus chleba. Nejsilnější za mne byla hned první Vlak dojel přesně. Aniž by HB přímo zmiňoval konkrétní hrůzy války, vyplouvají samy mezi řádky.
"...nešťastné oči, mnoho zvířecího v nich a všechno lidské"
"...jako buvol, který už celá desetiletí nežral nic jiného než povinnost"

20.02.2022 4 z 5

Právo šaría pro nemuslimy Právo šaría pro nemuslimy Bill Warner (p)

Zákoník zla, který muslimové ctí ať už z přesvědčení nebo strachu, otevřeně nebo tajně, jak Šaría nabádá a je sám o sobě dokladem o našem bezprostředním ohrožení. Slibuje nám peklo na zemi, úpadek a zmar. Takže lidé bděme!

09.02.2022 5 z 5

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Přečteno za víkend. Zajímavé nahlédnutí do života poválečné generace Židů žijících v Belgii. Národ, který od okolního světa odděluje a chrání jejich 613 přikázání a košer strava. Střetávání starobylé tradice s moderním světem a střetávání různých kultur navzájem. Události ve světě vnímané v těsné blízkosti po staletí ohrožené menšiny, která pro jistotu hovoří alespoň pěti jazyky.
Za co hvězda dolů: bylo až příliš znát, že to není interpretace mladou holkou a že autorka využila tento formát jako prostředek. I tak bavilo moc.

06.02.2022 4 z 5

47 odstínů české společnosti 47 odstínů české společnosti Rita Kindlerová

47 velmi zajímavých témat. Mnohdy překvapivé odpovědi na otázky na základě dat z politologických výzkumů. Spějeme ke gerontokracii, kdy budou rozhodovat staří voliči? Jak to, že jsme (muži i ženy) schopni poznat inteligentního muže podle fotky (vzhledu), ale ženu ne? Proč vedou soukromé neřesti k obecnému prospěchu? Jak to, že se v roce 1948 dostala k moci KSČ? Proč stát vydává 6x více na jednoho seniora než na jednoho juniora, když je to nevýhodné a neudržitelné?

03.02.2022 4 z 5

Martina - Z Řevnic na Wimbledonský trůn Martina - Z Řevnic na Wimbledonský trůn Vladimír Škutina

Vydáno ve Švýcarsku po té, co byla Martina Navrátilová (později jediná československá wimbledonská vítězka) a autor Vladimír Škutina, nuceni emigrovat. Kniha je o tenisových začátcích MN a o poměrech, jaké u nás v době normalizace panovaly.
Ukázka totáčského televizního zpravodajství po uvalení informačního embarga ohledně MN: "Na neoficiálním mistrovství světa v tenisu ve Wimbledonu, jsou známy již všechny čtyři semifinalistky: Evertová, Wadeová, Cawleyová"
Stylisticky má spisek úroveň slohovky ze základky.

24.01.2022 2 z 5