vendy246 vendy246 komentáře u knih

Letorosty samomluv Letorosty samomluv Pavel Kohout

Neotřelá reflexe událostí 20 a 21 století, které se během autorova dlouhého života udály ve světě i jemu samotnému. Kniha vede k mnohým zamyšlením a uvědoměním si souvislostí. Obdiv PK, který je v tomto věku schopný dát dohromady knihu. Za mě fakt dobrou.

14.06.2022 5 z 5

Právo šaría pro nemuslimy Právo šaría pro nemuslimy Bill Warner (p)

Zákoník zla, který muslimové ctí ať už z přesvědčení nebo strachu, otevřeně nebo tajně, jak Šaría nabádá a je sám o sobě dokladem o našem bezprostředním ohrožení. Slibuje nám peklo na zemi, úpadek a zmar. Takže lidé bděme!

09.02.2022 5 z 5

Islámský fašismus – Analýza Islámský fašismus – Analýza Hamed Abdel-Samad

Velice zajímavá a znepokojivá kniha Hamed Abdel-Samada, syna egyptského imána, žijícího v Německu. Autor je pod policejní ochranou, neboť na něj byla uvalena fatva za kritiku islámu.
Islamismus dle autora vykazuje mnoho společných znaků s fašismem a spolu s dalším diktátorským režimem bolševismem vznikli ve stejné době, ve dvacátých letech min. století. Islámisté podporovali Hitlera a naopak a dodnes je Mein Kampf oblíbená literatura v muslimských zemích. Fašistickou ideologii ale hlásal a praktikoval už i prorok, pedofil a masový vrah Mohamed jak se můžeme dočíst v koránu. Islamismus muslimům nahrazuje vzdělání v politice, ekonomice, zákonodárství, vědě, psychologii i sociologii a nabádá k přetvářce, lhaní a podvádění, pokud je to ku prospěchu věci. Jejich vize hospodářského růstu je džihád a obsazení území jinověrců a cílem poslední bitva. K tomu je 65% muslimů ve věku pod 30let. Trochu zlý sen.
V kostce zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZfqOLn20zRA

21.01.2022 5 z 5

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Věrná rekonstrukce posledních hodin života Ježíše Nazaretského, dle všech tehdy autorovi dostupných zdrojů. Vyprávění ve srozumitelné formě a současným jazykem. Pěkné, čtivé a zajímavé dílo novináře a zároveň věřícího Jamese Bishopa. Co kapitola to hodina, plus pár kapitol navíc o politické situaci v Palestině a Římě, židovských zvycích a tradicích a o životě Ježíše.
Po Mistru a Markétce, Jeho Království a bezpočtu dalších knih stejně pecka.

17.01.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Dobře napsané, ale málo čtivé. Dobře přeložené až na necitelný/necitlivý, na což jsem dost citlivá.
Dílo postrádá vše, co nás vnitřně naplňuje a živí - soucit, lásku, bolest - zkrátka emoce. Emoce však vzbuzuje. Na první dobrou bych ignoranta Meursaulta roztrhla jak hada. Záměr autora mnohé vysvětluje, ale při četbě jsem to takto nevnímala. Do jaké míry jsou naše životy dílem interpretace? Představme si svůj život a všechno, co se kolem nás děje jen jako fakt - bez jakéhokoli prožitku, úsudku, názoru a starostí a dostaneme se do úplně jiné perspektivy. V jednu chvíli zajímavé a osvobozující a hned vzápětí k uzoufání.
Závěr výborný.

21.12.2021 4 z 5

Fialový poustevník Fialový poustevník Ota Pavel

Nádherná knížka a upřímné vyprávění nadaného pozorovatele a člověka, který si prožil svoje. Válečná léta na pozadí osobních prožitků, láska k přírodě a životu. Navíc místa o kterých Ota Pavel píše - Berounka, Oupoř, Rozvědčík, Týřov... je moje srdcovka, protože jsem měla ve Skryjích babičku.
"To je příběh mého srdce. Musel jsem překonat pět let blázince, abych ten příběh mohl napsat"...

27.10.2021 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Zajímavé a inspirativní čtení o bohaté kariéře řádové sestry. Vyprávění o životě věřících za totality a o životě sester boromejek v řádu. Překvapivě více o člověku než o Bohu.

15.10.2021 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Tak jsem to dotrápila silou vůle až do konce. Myšlenky, pocity, vzpomínky ve dlouhých souvětích plných závorek a odboček. Pokud to někdo nazývá impresionismem - ok, asi ano, ale tolik úsilí a soustředění na četbu jen pro ten pocit... Nikdy víc.

08.10.2021 2 z 5

Číslo do nebe Číslo do nebe Ivan Kraus

Zábavné, čtivé a velmi lidské povídky z autorova života. Moje první kniha od Ivana Krause a milé překvapení. Vtipné, chytré a znamenitě napsané příběhy odehrávající se za nepěkných časů minulého století.

09.08.2021 5 z 5

Oblak a valčík Oblak a valčík Ferdinand Peroutka

Svědectví člověka vysoce morálního, inteligentního a vzdělaného o nástupu fašismu i komunismu. Rozsáhlá, osobní výpověď o době předválečné a válečné, popis osudů různých lidí a situací v různých zemích. Autor používá zvláštní slovosled, na který jsem si ale poměrně rychle zvykla. Ferdinand Peroutka byl uvězněn šest let v koncentračním táboře a zanechal svědectví otřesné a téměř dokumentární. Nejstrašidelnější ale je, jak nenápadně to všechno začalo. Komplexní obraz doby zprostředkovaný výjimečným člověkem. Dílo, které bych nečetla, nebýt té ubohé prezidentské kauzy.
Slovy FP "Zlo je, když jedna část celku naduří a stane se drzou"

01.08.2021 4 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Příběhy obyčejné jako sám život, pocity a situace, které se člověka dotknou. Kvůli zlodějům zamřížovaná přízemní paneláková lodžie, takže se další a další patro musí mřížovat taky... děda, co měl ženské, ale jenom oblečené, protože byl v koncentráku a nesnesl pohled na nahá těla... Žid, který to snad ani o sobě nevěděl, až když měl jako starý alzheimera, chtěl zpátky do Haliče... a úplně nejlepší za mne bylo vyprávění chlapíka na okraji v povídce z blázince, to byl nářez.

11.07.2021 4 z 5

Láska a smetí Láska a smetí Ivan Klíma

Krásné setkání s autorem po třiceti letech. Moc dobré čtení tehdy i teď. Manželka, milenka, minulost židovského kluka, režimu nepohodlný spisovatel, uklízecí partička, Kafka a život a smrt. Ivan Klíma je mistr slova a hlavně myšlenky. Oč větší požitek, že jsou to slova původní, nepřetavená překladem.

26.04.2021 5 z 5

Podhorská dedina Podhorská dedina Božena Němcová

Krásné, pomalé čtení pohádkověho vyprávění ve staročeštině, chodském nářečí a slovenštině. Podobné Babičce - bába/Dorla/vrchnost.. Popis běžného života plného zvyků a tradic a vylíčení jednotlivých postav, jejich osudů a povah. Soužití laskavé šlechty s obyčejnými lidmi a s dráteníky ze Slovenska. Dospívající Dorla a Jelenka a jejich trápení s láskou. Kdo z chlapců dostane jejich srdéčko?
"Vymodlený muž nebývá požehnaný" Myslete na to, holky.

08.03.2021 5 z 5

Korunka z peří Korunka z peří Isaac Bashevis Singer

Tajuplná sbírka povídek, která toho nechá dost na čtenáři. Řeší otázky života a smrti, smyslu života, hodnot a Boží existence. Čtenář se ocitá v různých časech, v různých zemích a různých prostředích. Kolik bylo jen anarchistických a komunistických spolků. A těch židovských skupin! Jak složitý svět popíše tak lehce IBS!

23.08.2020 4 z 5

Mešuge Mešuge Isaac Bashevis Singer

Uprchlí nebo přeživší židé z celé Evropy, převážně z Německa, Polska a Ruska v poválečné Americe. Šílená minulost, každodenní přítomnost a nejasná budoucnost. Mizející víra, zvyky a jazyk, vznikající Izrael. IBS mne strašně baví, obdivuji jeho vyjadřovací schopnosti, nadhled, duchovní přesah.

19.07.2020 5 z 5

Popraviště Popraviště Čingiz Ajtmatov

80. léta v SSSR. Vlci, antilopy a lidi. Víra, touha po zbohatnutí, láska k Bohu, tráva, alkohol a násilí. Soubor příběhů vypovídajících o lidské hlouposti až za hrob. Bezohlednost a sebestřednost největších hlupáků ničící vše kolem - přírodu, zvířata, lidi. Poslední třetina se četla sama. Neobvyklá kniha z neobvyklého prostředí, na kterou jen tak nezapomenu. Ne všechno jsem úplně pochopila. Pokecala bych s autorem:)

19.07.2020 4 z 5

Jidáš Jidáš Amos Oz (p)

V něčem sice mohu dát kritice v předešlých komentářích zapravdu, ale i tak jsem knihu přečetla jedním dechem. Moc mne bavil styl i obsah. Prolínání různých příběhů a názorů na vznik Izraele, vztah Židů k Ježíšovi a pro mne zcela převratný pohled na Jidáše. Ještě bych chtěla vědět, čím prošli Šmuelovi rodiče...

15.06.2020 5 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Uaaau - pro mne objev roku. Perfektně napsané, ve všech směrech zajímavé a velice čtivé. A taky hrozné - vztahy Michela, Ilany, Alexe a Boaze, situace v Izraeli, minulost všech Židů, vztah k víře... A opravdu zábavné, jak do sebe ve všem tom marastu šli právník Zakheim s Alekem:) Už se těším na další knihy Amose Oze.

01.06.2020 5 z 5

Nepřátelské převzetí - Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost Nepřátelské převzetí - Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost Thilo Sarrazin

Komplexní informace o islámu, Koránu a muslimech a směřování Evropy. Vše podloženo zajímavými srovnávacími tabulkami z různých úhlů pohledů. Děsivé čtení, smutek a strach.

11.05.2020 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Perfektní dílo. Zajímavé a poučné čtení. Politika, dějepis i náboženství. Díky množství cizích slov (ale to je možná spíše otázka na překladatele a samozřejmě vzdělání čtenáře), to bylo místy více studium nových termínů než četba. Přínos každopádně.

19.03.2020 5 z 5