vendy246 vendy246 komentáře u knih

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Miluju rozhovory. A vyptávat se faráře by mě bavilo úplně nejvíc, takže aspoň takhle zprostředkovaně. Na Zbigniewa bych asi chodila i do kostela, byla by to událost. Přečteno na jeden zátah. Zábavné a povznášející.
Jinak mě zaprdění katolíci v kostelech vydekorovaných jako mučírny neberou (muzeum dobrý, ale jako duchovní prostor uplně mimo, hlasuji pro Krista ne na kříži ale vzkříšeného)

21.11.2023 4 z 5

Příběh náboženství Příběh náboženství John Hawkins

Moc pěkná kniha. Souhrnné informace o nějvětších světových náboženství. Křesťanství, islám, judaismus, hinduismus, budhismus a sikhismus. Od začátku věků po současnost. Fotky, mapky, osobnosti, časová osa jako bonus. Bavilo moc.

21.11.2023 4 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Jedním dechem. Něco takového jsem ani náhodou nečekala. Nadstandardní forma i obsah. ABH má co sdělit a umí to. Evidentní orientace v mnoha oborech a "světech". Dokonale podle mého gusta - příběh, postavy, pocity a jako bonus edukace v oboru umění, ptactva a fungování supermarketů.
"Všechno shnilé, vadné a pochmurné vystihuje realitu nejlíp"

10.11.2023 5 z 5

Život, láska, smích Život, láska, smích Osho

První Osho. Nevím, proč jsem se mu celý život vyhýbala...
Povznášející. Měla jsem pocit, že nečtu, že ho slyším. Plno příběhů ze života, vtipů, odkazů na Ježíše, Budhu, papeže. O lásce, Bohu, majetku, manželství, meditaci... Pěkné.

"Sdílejte, co je pozitivní. Lidé sdílí negativní. Jsou hloupí"

07.11.2023 5 z 5

Fenomén Karel Kryl Fenomén Karel Kryl kolektiv autorů

Těžko se mi hodnotí. Jakobych hodnotila Karla Kryla a toho musím hodnotit velmi kladně. Nad jeho osudem a koncem mně bolí srdce. Beznadějně a bez valného pochopení, se zkušeností z exilu a s jasnou vizí, jak má demokracie vypadat, poukazoval na všechny levárny/pravárny po roce 89, které nám - neinformovaným, nezkušeným, mladým a zmateným, dochází až po letech...

24.10.2023 4 z 5

Keltské kroniky Keltské kroniky Maurice Cotterell

Co spojuje Kelty, Židy, Peruánce, Římany a Egypťany? Shodné kódy v hrobkách keltských a čínských vládců, Tutanchamona, Pacala a Viracoty. Historie a poslání svatého grálu, popis jeho 365 částí a důkazy o jeho pravosti. Bible a poselství Ježíše, král Artuš a jeho družina. Staré kalendáře sledující sluneční cykly a přepólování Venuše a Země.
Všechna náboženství uznávají znovuzrození (křesťané peklo = znovu život na zemi). Šifry mají prozrazovat pokročilým duším v minulých životech nabyté informace - aby netápaly a směřovaly rovnou k cíli. Aby povýšily svoji energii čistotou a láskou.
Podle všeho je 5% vesmír a 95% Bůh.

20.10.2023 4 z 5

Noční příběh Noční příběh Carlo Ginzburg

Jak napsal v závěru sám autor - to není vyprávění příběhu, ale matrice všech možných vyprávění.
Staré legendy, rity a mýty. Různé národy a kmeny - Římané, Řekové, Keltové, Židé a tajemní Skythové. Malomocní, šamani a čarodějnice. Zvířata, kosti, placenty, vlkodlaci a upíři. Fenomen kulhavosti a účinky námelu ze žita.
Ke každé kapitole autor uvádí rozsáhlé poznámky a zdroje. Spíše studium než četba. Mnoho zeměpisných míst, názvů a cizích slov. Náročné a zajímavé.

13.10.2023 4 z 5

Metafyzické příběhy 1 Metafyzické příběhy 1 Eduard Tomáš

Strhující a dokonale vystavěné příběhy. ET popisuje vše, v co doufáme a čemu věříme nebo nevěříme, jako možné. Zdánlivé náhody a záhadné úkazy. Otázky a odpovědi. Krásné čtení.
"To, co si zaslouží jeden každý z vás, dobré i zlé, obdrží sumou celá země jeho"

09.10.2023 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Poslouchala jsem audio. Povídky mají své kouzlo a dávají představu běžného života v polovině devatenáctého století na Malé Straně. Autor zachytil známá místa a popsal chování a uvažování tehdejších obyvatel staré Prahy. Oceňuji atmosféru, ale moc mě to nebavilo. Čím nesnižuji kvality a význam sbírky.

09.10.2023 3 z 5

Země vod Země vod Graham Swift

Četla jsem silou vůle, přesně nevím proč. Napsané dobře, námět také dobrý. Dějiny povodí řeky Leem, věčný zápas s přírodou a bahnem. Historie rodiny Toma Crieka, učitele, který vše na sklonku kariéry vypráví svým žákům. Tomova matka Helena měla prvního, postiženého syna Dicka se svým otcem, Dick zabil ze žárlivosti kámoše. Žárlil na Mary, která současně spala s Tomem a pak se i stala jeho ženou. Trocha světových i evropských dějin, války, domácí potrat a z toho všeho byl nejzajímavější popis staletého pátraní po původu života úhořů.

11.09.2023 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Poslouchala jsem jako audio. První věc LNT. I v dnešní době skoro až nepřijatelně upřímná sonda do manželského života. Úvahy o manželském sexu, dětech a vztahu muže a ženy. O tom, že když se ti dva pro sebe vyloženě nenarodili, spíš to dře než jde. Kapka po kapce až jednoho dne bouchnou saze.

11.09.2023 4 z 5

Jsme v nebi Jsme v nebi Ludvík Vaculík

Fejetony posledních let života Ludvíka Vaculíka vydávané v Lidových novinách. Vynikající jazyk a samozřejmě obsah. Autor se zamýšlí nad věcmi běžního dne, vzpomíná a uvažuje o smyslu života a všeho. Je to slast jako rozhovor s někým mnohem chytřejším, vzdělanějším, zkušenějším. Neobvyklá četba i jako deníku starého člověka. Vhled do světa téměř devadesátiletého muže, kterému ubývají síly, opadají zájmy a vše co prožívá chtě nechtě vnímá jako naposled.

28.08.2023 5 z 5

Obyvatelé suchého moře Obyvatelé suchého moře Rudolf Krautschneider

Jaká radost tohle čtení:) Autor se sedmi třídami základní školy, který dokáže postavit loď a obeplouvat póly a celou zeměkouli a zárověň velmi poutavě psát. OSM obsahují hned tři díla. RK zachytil svoje mládí a prostředí ve kterém dospíval. Vypráví o kamarádech, láskách, o přírodě, ale i o roce 68. Kniha o životě dřevorubců, horníků a mořeplavců. Zdánlivě obyčejné, drsné, ale hluboké.
"Tehdy jsem nevěděl, že důležité věci se nedozvím kladením otázek, ale časem"

28.08.2023 5 z 5

Město smutku a radosti Město smutku a radosti Mika Waltari

Jeden den a osudy několika lidí ve Finských helsinkách roku 1937. Umírající stará žena, nešťastný mladý rolník, mladík z chudých poměrů, farář, bohatá dívka, majitel firmy a další postavy, jejichž osudy se během dne střetnou. MW na pozadí mistrně vylíčil sociální poměry ve finské společnosti před druhou světovo válkou a ahledání smyslu života jako takového.
"Údělem člověka je uchylovat se do společnosti sobě rovných"

28.08.2023 4 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Poslouchala jsem audio celý den na Slapech. Proti četbě samozřejmě povrchní zážitek, o to komfortnější.
Bavilo moc. O životě autora a lidech veřejně známých, se kterými se stýkal. O době, o které si myslíme, že už víme dost a kterou si mnozí ještě pamatují.
Vybírat si, komu budu věřit. Vyrovnávat se s nucenou, plánovanou i neplánovanou emigrací deseti přátel za poslední rok a rozhodnout se zůstat...

08.08.2023 5 z 5

Aniž jest co nového pod sluncem Aniž jest co nového pod sluncem Patrik Ouředník

Velice zajímavá a zábavná kniha mého oblíbeného autora. Ačkoli slovník, četla jsem jako beletrii. Nekonečné množství zajímavostí. Kolik přísloví a ustálených frází je z Bible a co které slovo a přísloví doslovně znamená. Hesla, která si přisvojili králové (Pravda vítězí), ale také třeba komunistická propaganda. Přestože komunisté tvrdě potírali církev a víru hlásali Kdo není s námi, je proti nám; Kdo nědělá ať nejí a chtěli Oddělit zrno od plev. Takže mysleme na to, že Hřích, ďábla smích a pamatujme na tři nejvyšší hodnoty ever: VÍRA, NADĚJE a LÁSKA...

07.08.2023 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Strhující svědectví o květnových dnech 1945 očima mladíka. Vyprávěno jen tak mimochodem, protože hlavní, co jelo Danymu v hlavě, byly holky. Velice zajímavý popis událostí - Němci, Rusove, legionáři, komunisti, poměry v Náchodě a napáchaná zvěrstva. Ve své době nevídaný úkaz. Pěkný jazyk. Krásné čtení.
"Mluvit se s ní nedá, jenom kecat, a to by tě otrávilo, pořád"
"Zná vždy jen jedinou ideologii, svůj vlastní sobecký zájem"

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Moc dobré čtení o mladíkovi a slečně Stříbrné. On chce její tělo, ona je tajemná. Příběh z časů chvíli po válce, kdy někteří žili s na ruce vytetovaným číslem a kdy soudruzi vládli světem. Měla jsem to číst zamlada, to mužské myšlení by mi v mnohém otevřelo oči...

31.07.2023 5 z 5

Karel Čapek a jeho dokonalý a stále současný jazyk. Povídky překvapivě v (tehdy neuznávaném a za pokleslý považovaném) detektivním žánru. Zajímavé příběhy a pohnutky pachatelů a ještě zajímavější pohled na vinu a trest. Prostě skvělý Karel Čapek.
"Neptejte se mě... Každá otázka dává pokyn"

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha vysoce předčila moje očekávání. Četla se mi výborně a strašně mě to bavilo. Nechápu své dosavadní obavy. Nejlepší, co jsem od BH četla. Už jen ta první stránka - geniální.
"...já když vypiju pátý džbán piva, tak musím jít po schodech jako po žebříku":)