tuommo tuommo komentáře u knih

Daň pro ohaře Daň pro ohaře Steven Erikson (p)

Slabota! Kniha se tak nějak vlekla... Erikson je totiž vatař. Kniha by se mohla hravě zkrátit na polovinu a čtenář by o nic nepřišel. Navíc finální sbíhání bylo prošpikované deus ex machinou, až to bolelo. Už také moc Eriksonovi nežeru všechny ty tajemné a nekonkrétní dialogy, ze kterých se nic nedozvím...

Spoiler: proč vlastně šel cech asasinů po bývalých paličích mostů? nějak mi unikl důvod...

30.08.2019 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Plnohodnotné, originální a "těžkopádné" fantasy s dost promakaným světem. Erikson píše v náznacích a odkazech. Čtenáře vrhá přímo do děje. Moc prostoru na prokreslení charakteru postav nedává, jejich motivy odkrývá pozvolna, ale děj pěkně odsýpá. Jak tu již někdo výše výstižně napsal - jedná se spíše o prolog. Nejpíš bude stát i za druhé přečtení.

01.09.2016 4 z 5

Hardcore statistika, která do čtenáře hustí fakta, čísla, ale i osobní příběhy. Důležité dílo!

15.03.2016 5 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

:-) Je to nahláškovaný, sprostý, ujetý a dobře přeložený. Welshův hrdina je magor, intrikář, šovinista, egoista. To bez prdele diviš!

27.12.2015 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Čteno v originále. King je borec, co se mu nedá odepřít (a o této knize to platí též) je čtivost, vtáhnutí do děje, reálie,... zvláštní, melancholický pocit po přečtení knihy... doporučuji.

21.08.2015 5 z 5

Král Král Kåre Holt

Krásná kniha s drsným příběhem o králi Sverreovi a jeho době. Doporučuji fanouškům středověku a Skandinávie.

18.06.2014 5 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Hutné, drsné a nehostinné místo tenhle Nový Krobuzon:-)... První polovina pomalu roztáčela kolotoč, který drasticky nabral obrátky v druhé půlce...Kdo má rád steampunk a fantasy, ten by si tohle dílo měl zařadit do jídelníčku:-)

19.12.2013 4 z 5

Nesnáze českých sexbytostí Nesnáze českých sexbytostí Michal Ježek

Vztahovka na dovolenou... kniha má dvě odlišné části: rychlo rande, kde se Hanako dozvídá o bizarních situacích svých protějšků - tady hlavní dějová linka stojí. Ve druhé polovině knihy se děj rozjede na plné obrátky a to až do konce.

Celkově za tři + hvězda navíc za krásnou obálku.

27.12.2023 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek IV Conan z Cimmerie. Svazek IV Julien Blondel

Parádní kresba a dobré příběhy o Cimeřanovi... Za mě spokojenost.

27.11.2023 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

OnlyFans kniha! Původní seriál je kultovka. Kniha obsahuje spojovací články mezi jednotlivými díly a nabízí 2 alternativy pokračování... Je tam dost doplňujících střípků, ale dějově je to překombinováno... Také nechápu, proč se to tisklo ve dvou fontech, které k sobě nepasují?

16.11.2023 3 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Spíš než sci-fi napsal OSC komunitní román z portugalské kolonie. Trochu mi to připomínalo epizodu ze Star Treku lehce švihlou latinskoamerickou telenovelou, kde má vše své řešení:-)... Je to originální a oproti jedničce změna jako hrom... V sáze pokračovat nebudu, nějak mě nenalákala ta horší hodnocení a seznam literatury k přečtení je pomalu stejně dlouhý jako let na Lusitánii.

11.07.2022 4 z 5

Velká kniha pohádek o zvířatech: Pohádky, bajky a legendy Velká kniha pohádek o zvířatech: Pohádky, bajky a legendy Angela McAllister

Tahle sbírka pohádek se moc povedla. Beru ji jako návrat ke kořenům. Některé pohádky jsou tu pohádkově brutální, žádné slinty kolem, a tak to má být! Kniha je též bohatá na moc fajn ilustrace. Dětem se příběhy líbily, rodič si to také užil... Dobrý kauf, místo v naší knihovně má zajištěné.

05.04.2022 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pěkné, krátké, čtivé.

24.01.2022 3 z 5

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Akce střídá akci s manévry přes slzavá údolí. Bacha na toho urputného Litevce, má kàmoše samotného Kinga a hlavně Zaglobu...

Bijte je! Mor ho!... A to zprava doleva a horem i dolem přes celou Rzecz Pospolitou. Tehdá to takhle měli, Ti Poláci, se Švédy. A dnes? Ikea.

22.12.2021 4 z 5

Potopa I. Potopa I. Henryk Sienkiewicz

Sienkiewicz v plné síle, jak si jej pamatuji z předchozích románů (Ohněm i mečem, Quo Vadis).

27.11.2021 4 z 5

Odemykání dětského potenciálu Odemykání dětského potenciálu Jan Mühlfeit

Kniha poslouží jako základ poznání vás, vašich dětí i těch opiček, které nám občas řádí v hlavách:-), je velmi dobře strukturovaná a dají se v ní najít pěkné myšlenky a cviky s dětmi...Přišlo mi, že ke konci se tam mnohé dost opakuje, ale zase se vám to lépe vštípí.

19.04.2021 4 z 5

Conan Conan Robert Ervin Howard

...Conan si na nic nehraje a jde hned k věci, žije dneškem. Je to pařan, zabiják, milovník a nepochybně i neúspěšný vůdce. Jeho dobrodružství si můžeme představit jako téměř rovné linky, kde prvkem překvapení je hrůzu nahánějící záporák a kde se vždy objeví nějaká ta krasavice s lehkou tunikou, která spíše odhaluje, než zahaluje:-)... Před 15-20 lety bych Conanovi přidal o dvě hvězdy navíc erotičnu a akci, ale už jsem taky něco zažil:-), takže spíše ubírám.

15.11.2020 3 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Chabon je mistr popisů, zde i komplikovanějších...ale příběh odsípá a pak konec, po kterém se to ve vás bude svářet... velká poklona Doylovi.

28.09.2020 4 z 5

Chromý bůh Chromý bůh Steven Erikson (p)

(SPOILER) A je to!

...Ok, trochu to rozvedu... poslední kousek téhle hardcore fantasy se četl téměř sám:-)... Opět jízda, plno akce a mnoho linek (včetně hlavních) se uzavírá... Autor do knihy narval i postavy z minulých knih a jejich linky se snažil také uzavřít a nebo je tam dal čistě z vyvolání čtenářovy nostalgie... také sbíhání na filnální bitky bylo dost nerovnoměrné SPOILER*** Tavořina armáda se táhne přes celou poušť jako šnek, ale Ganoes, tam vlítne, ani se moc nezapotí...scény konce mi připadaly jak ze SW IV a V.

Opět mi unikla spousta motivů, proč postavy konají tak, jak konají a to samé mám i s některými událostmi... Nerozsporuplnější dojem mám z Tavore, která sice byla tahounem vojska, ale Erikson kolem ní jen tápal, jakoby ji nedokázal uchopit.

...Sérii jsem začal číst v 07/2016 a ano, dost jsem ji prokládal jinými knihami. Erikson má zajímavě vymyšlený svět, kde zemřít, ještě neznamená zemřít:-), kde se magie prolíná s cestováním v chodbách, kde je postav jak na staromáku (a u mnoha je vám jedno, co se s nimi stane) a tolik dějových linek, že se vám z toho motá hlava. Je to náročné čtení, které nemusí každému sednout (hlavně to rozvláčné rozjímání a pseudofilozofování postav, které zabírá odhadem dobrých 20-30% obsahu knih a je víceméně k ničemu, děj neposouvá a nijak mě to k postavě nepřibližuje!), ale když to vydržíte, tak budete odměněni fajn příběhy.

Za mě top knihy 3, 4, 5, 6, 7, střed 1, 2, 10 a 8, 9 podprůměr.

Re-read v dohledné době nedám, ale asi by to nebylo špatné si to zopáknout.

29.07.2020 4 z 5

Karty jsou rozdaný Karty jsou rozdaný Garth Ennis

Nejprve jsem shlédl skvělý seriál a pak se pustil do komiksu... Musím přiznat, že komiksy jsem nikdy nečetl, ale tenhle se fakt povedl... jízda od začátku do konce, je to jiný než seriál, dobře napsaný hlavní postavy (Hughie, Butcher, Annie, Homelander,... zbytek hraje druhé housle)... čteno v orig.

07.04.2020 5 z 5