Karty jsou rozdaný

Karty jsou rozdaný obálka knihy
Mé hodnocení:

Ve světě, kde se oblohou prohánějí hrdinové v kostýmech a maskovaní mstitelé se plíží nocí, musí někdo dohlédnout na to, aby si „supráci“ moc nevyskakovali. A taky že dohlédne. Billy Řezník, Hughík, Mateřský mlíko, Francouz a Ženská jsou Banda: tým velmi nebezpečných individuí, operující pod CIA, z nichž každý je odhodlán bojovat proti nejnebezpečnější síle na Zemi – totiž supersíle. Některé superhrdiny je nutné sledovat. Některé je nutné krotit. A některé z nich – čas od času – je nutné prostě smáznout. Tehdy přichází chvíle pro Bandu. Pusťte se do nové kontroverzní série od scenáristy Gartha Ennise (Preacher) a kreslíře Daricka Robertsona (Transmetropolitan), jehož první kniha je doplněna úvodem od Simona Pegga (Soumrak mrtvých) a dosud neviděnými náčrty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150553/karty-jsou-rozdany-Hoo-150553.jpg 4.381

Banda 1.

Literatura světová, Komiksy, Sci-fi
Vydáno, BB art

The Boys 1: Name of the Game, 2011

Kniha Karty jsou rozdaný

wullcann38

Drsnej a dobrej komiks.

Prospero

Tak přesně tohle jsem potřeboval. Asi takhle nějak si představuji dokonalou novelu a seriál. Je to strašně bizarní, brutální a zároveň strašně zábavné a vtipné. Neustále to dokáže něčím překvapit, něčím šokovat a je to přesně ten typ seriálu, nebo komiksu, ke kterému se můžu neustále vracet a pořád mě bude bavit. Neupadá to do stereotypu, neomrzí, nenudí.. Každá chvilka je prostě perla. Podobný humor měl kdysi můj oblíbený seriál Kancl.. Vtip je v tom, že se tvůrci nesnaží být vtipní.. A to je na tom právě to vtipné. Není to žádný blbý sitcom doprovázený hlasitým smíchem, u kterých cítím, jak mi měkne mozek a klesá IQ. Tady spíše sází na trapnost situací, které byly tak blbé a absurdní, až jste se tomu prostě museli zasmát. Nebo když dojde na scénu, kdy jsou obě strany u soudu a vypadá to, že Vought dostane konečně na prdel, a ani se nesnaží nic zmanipulovat.. Tak se zničehonic objeví třetí strana a lidem v sále začnou explodovat hlavy jedna po druhé, a dokonce i hlavní padouch stojí uprostřed všeho a vůbec neví, která bije. To jsou prostě ty momenty překvapení, kdy se chytáte za hlavu s otevřenou hubou a nevíte, co se děje. :D V ten moment jsem měl asi stejný výraz jako naši hrdinové, co seděli doma na gauči a sledovali soudní proces v televizi.

Pak se mi líbí psychologie Homelandera.. Na první pohled se to nezdá, ale on má jednu z nejkomplexnějších psychologií, co jsem kdy u padoucha viděl. Ten chlap je v podstatě Bůh, ale uvnitř je to stále ublížené dítě, které vyrůstalo ve sterilní laboratoři a nikdy nepoznalo rodiče. Nikdy nepoznalo opravdovou lásku, nebo dětství a to se na něm podepsalo spoustou komplexů. On chce být milován.. Chce milovat.. Jenomže je tak mocný, že mu lidé neustále lžou a přetváří se, protože se ho bojí. Ale zase na druhou stranu se ho bojí z dobrého důvodu. Protože se opravdu chová jako dítě, nedokáže ovládat svoje emoce.. Je narcistický, netrpělivý a má velké ego.

Homelander je prostě ztracený. Je to přesně ten typ, který má na první pohled všechno a přitom nic. Snaží se zahnat prázdnotu uvnitř sebe a přitom se musí neustále přetvařovat, aby si nezničil mediální obraz a zároveň pověst společnosti, která ho stvořila, která z něj udělala osobnost a díky které ho obyčejní lidé milují. Život kolem něj je prostě jenom komedie. Všechno to hrdinství dělá jenom na oko, protože musí, i když lidi svým způsobem nesnáší. Nesnáší sebe a to, co z něj udělali. Proto se z něj stal vzteklý a nenávistný muž, který se schovává za nacvičeným úsměvem a naučenými frázemi, ale občas si prostě nemůže pomoci. Neovládá se.. Je netrpělivý a unavený z přetvářek, nebo tolerance něčeho, co se mu hnusí. Trochu mi přijde, jako by měl rozdvojenou osobnost. Jedna se snaží být dobrá.. Ale druhá je čisté zlo a on cítí svoji hlavu ve svěráku, který se pomalu zavírá a drtí mu hlavu z obou stran. Možná tam uvnitř je dobrý, ale zároveň je kvůli všemu, co mu udělali a co se z něj stalo tak vzteklý, že si prostě nemůže pomoci a vybíjí si to na ostatních. Zabíjí lidi.. Protože jenom tehdy je sám sebou a dělá ho to šťastným. Je to jediná věc v jeho životě, která je prostá a nekomplikovaná.

Miluji tenhle příběh právě proto, protože se snaží hrdiny vykreslovat opravdu jako reálné lidi s emocemi, dobrými a špatnými stránkami, závislostmi, úchylkami.. Máte tam hrdinu, co umí být neviditelný.. Tak je snad jasné, že neviditelný chlap bude chodit ženám do sprch a koho zajímá, že by neměl, protože je to hrdina? Jemu se to prostě líbí, tak tam chodí. To by se v komiksech pro mainstream s jejich politikou "family friendly" nikdy nestalo. Líbí se mi, že The Boys zesměšňují podstatu marketingu a product placement, čímž vlastně ukazují.. Jak to doopravdy v tomhle oboru a životě vlastně chodí. Všechna ta solidarita a předstíraný zájem o lidi, charitativní činnosti.. To všechno je jenom kvůli pověsti, jenom tak na oko, protože jejich společnost.. oni potřebují mít silnou spotřebitelskou základnu.. Ale na řadovém občanovi, jednotlivci jim vůbec nesejde a neštítí se ho zabít, rozprsknout ho jako mastný flek někde na silnici a potom uplatit jeho rodinu, aby o tom mlčela, když Homelander ne(chtě) na někoho hodí auto, nebo když má rasistická hrdinka špatnou chvilku a potřebuje si vztek vybít na nejbližším afroameričanovi. Bohužel hrdinové ve Světě The Boys nedělají jenom dobré skutky. Oni lidem i ubližují.

P. S. Kdy začnou dělat slušné komiksy konečně i v pevné vazbě.? Strčte si ten měkký papír do pr.ele.. Děkuji.

Rollman
24.11.2020

Bohužel přečteno až po zhlédnutí seriálu. I přesto se ale jedná o brutální, nekonvenční kousek, který bere komiksový žánr na novou kolej a nebere si servítky opravdu s ničím i nikým. Banda je sestavena z velice osobitých postav a Butcher je prostě těžkej machr. Hughie mi přišel jako menší zlo než v seriálové verzi. Samotný příběh je dobře napsán a dokáže čtenáře uvrhnout do děje celkem zajímavým obsahem. Za mě určitě plný počet a uvidíme co bude dál. Seriálová verze, ač je v mnoha věcech odlišná, je velice povedená a vede můj žebříček seriálů za posledních 5 let.

tereza1198
19.09.2020

Tady musím uznat, že seriál je o dost lepší. Moc dobrá kresba, ale jinak průměr.

JP
08.09.2020

Béčko. A totální. Možná tak, kdyby mi bylo devět, deset, jedenáct. Ale 'The Boys' na poli TV úřadují oproti svojí předloze jinak a geniálně. Především proto, že tenhle komiks je opravdu komiks, ke kterému se hodí snad a jen právě výraz "goofy". Tvůrci TV adaptace si vypůjčili námět, základní koncept... a díky za to, protože předloha je opravdu nemastná a neslaná, ať se na ni dívám jakkoliv.

Ešína
02.09.2020

#fuckindiabolical

tuommo
07.04.2020

Nejprve jsem shlédl skvělý seriál a pak se pustil do komiksu... Musím přiznat, že komiksy jsem nikdy nečetl, ale tenhle se fakt povedl... jízda od začátku do konce, je to jiný než seriál, dobře napsaný hlavní postavy (Hughie, Butcher, Annie, Homelander,... zbytek hraje druhé housle)... čteno v orig.

memphisz
28.09.2020

Ačkoliv to tu vyšlo už dávno, nikdy to nemělo extra pověst (i proto tu vyšly jen dvě knihy), a tak jsem se k tomu dostal až při příležitosti sledování druhé řady VOD adaptace od Amazonu.

Komiks Banda je takovej typickej Ennis s kresbou, která nijak zvlášť neodbočuje od jeho dalších kreslířů Dillona nebo Fabryho. Realistická plasticita a explicitní obsah. Takže máme uchylácké superhrdiny, sex, drogy a brutalitu. A k tomu náhláškovanýho cynického macho anglána s případným jménem Butcher.

Možná v roce 2006, možná být mladší, možná při méně prečtených komiksech, možná před seriálovou adaptací... Možná bych v těch případech byl z Bandy nadšený, ale teď už to působí spíše jako Ennisova slabší chvilka a tak nějak prvoplánový grim and gritty brak.

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova