TomHr TomHr komentáře u knih

Hrob v ledovci Hrob v ledovci Arnaldur Indriðason

Není to špatné, když odhlédnu od nepravděpodobných motivů, na kterých celý příběh stojí. Hrdinka je nechtíc vtažena do bezohledné akce amerických speciálních jednotek, postupně se z ní stává superžena, která vytře zrak američanům i islandské policii. Napsáno velmi čtivě, příběh má spád, krev, emoce, napětí, navíc se odehrává v atraktivním prostředí Islandu, kde si všichni mile tykají. Na několika místech je akcentován rozporuplný vztah místních k americké vojenské základně.
Jenom je to celé až moc přitažené za vlasy.

04.12.2020 4 z 5

Jednooký králík Jednooký králík Christoffer Carlsson

Autor umí nenápadně probudit čtenářovu zvědavost. Příběh vrtá v hlavě a nelze ho nedočíst. Dalším plusem je dobře vykreslená atmosféra venkova a opuštěného domu. Postavy a jejich motivace jsou napsány uvěřitelně, místy vadí až moc 'kůl' projev. Ale: občas jsem se do čtení musel nutit, rozvleklých pasáží je až moc, jinde se autor spokojil s nevysvětlenou zkratkou a některá fakta prostě ignoroval. Výsledný dojem je tak rozporuplný.

27.10.2020 3 z 5

Sniper One Sniper One Dan Mills

Vynikající knížka, tedy samozřejmě pro tu část čtenářské obce, kterou zajímají a baví knihy z vojenského prostředí. Autor si na nic nehraje. Do zajímavých detailů popisuje svou práci, výstroj a výzbroj, záludnosti, které britské jednotce přichystal Irák a místní obyvatelstvo, ale třeba i to, jak vojáci tráví čas, když zrovna nebojují. O napínavé okamžiky není nouze, vlastně kniha nemá hluchá místa - člověk ji zhltne jedním dechem.

12.10.2020 5 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Jiřího Adama z Dobronína mám opravdu rád. Jeho klidnou sílu a inteligenci. Příběhy "dobronínské" série vynikají sympatickými hrdiny, vtipnými popisy úřednického aparátu a zpravidla inteligentními zápletkami. Proto se mi tak špatně hodnotí Mstitel z Jenštejna a také to přispělo k mému nízkému hodnocení. Kniha je značně nesourodá, s nepříliš konzistentním jednáním postav. Ani mi tak nevadilo jejich množství a sáhodlouhá šlechtická jména. Spíše to, jak vyšetřovatelé chaoticky chodí sem a tam, pak sáhodlouze rozebírají nesmysly, Jiří Adam z Dobronína ostatní peskuje za konstruování nepodložených teorií, aby se vzápětí sám pustil do výmyslů a fabulací. Pan Vondruška je spisovatel velmi plodný, ale tato knížka mi připadá spíchnutá až příliš horkou jehlou a příběh jako by dál a dál nastavovaný. Hooodně by se dal proškrtat, na zhruba třetinový rozsah. A s dalšími dvěma krátkými příběhy mohl vyjít v jedné knížce, jak to bývalo kdysi na začátku série. Škoda.

19.06.2020 2 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Jeremy Clarkson

Upřímně: popularita Top Gearu coby televizního pořadu je do značné míry vystavěna na kecech páně Clarksona a na jeho popichování s Hammondem a s kapitánem Šnekem. Také z toho důvodu jsem sáhnul po knize Na plný plyn a je třeba říci, že očekávání byla naplněna. Knížka je to zábavná, vystavěna na autorových úvahách na nejrůznější témata, přičemž recenzovaná auta tvoří často jen kulisu. Clarksonovův humpolácký styl, zábavná přirovnání a nekorektní názory dohromady docela docela dobře fungují, ale nadčasové úvahy nečekejme.

23.03.2020 4 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Dánovská klasika, více případů a dějových linií, vtípky, hlášky, alkohol... Richard navíc řeší nevěru manželky a Chosé se opět setká s dámou "Na podpätkoch". Děj odsýpá, kniha je čtivá, ale nedosahuje kvalit ostatních ze série.

27.01.2020 4 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Mé druhé setkání se Stančíkovými hrdiny je stejně praštěné, osvěžující, zábavné, plné nadsázky jako v Mlýnu na mumie. Po Durmanovi se na scéně zjevuje opět netradiční hrdina, tentokrát skákací protinacistický odbojář Pérák, nazvaný podle vlastností svých dvou, vlastně tří údů. A zase krev stříká, končetiny létají vzduchem, vše kořeněné milostnými eskapádami, trochou mystiky, autorovou vynalézavostí a slovním humorem. I na faktografické vstupy jsem se vysloveně těšil, byť ze začátku mohly působit trochu rušivě.
Uznávám, že protektorát a odboj nebyla žádná selanka. Ale v podtextu knihy je znát pochmurnost okupace i poválečné části českých dějin, zejména v závěru to vystupuje na povrch.

02.10.2019 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Vondrušku a jeho Hříšné lidi mám moc rád, ale tady se autor vrhnul po hlavě do krajně překombinované zápletky a jen několik vysoce nepravděpodobných náhod a logických nesrovnalostí mu z ní pomohlo ven. No nic, příště se třeba zadaří líp. Těším se!

16.07.2018 2 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Uznávám, nejedná se o ohromující literární skvost. Ale jako oddechovka je tahle knížka, a ostatně i další Wodehousovy knihy nejen s Jeevesem, naprosto ideální. Zkrátka když chcete vypnout a jenom se nechat příjemně bavit, sáhněte po Jeevesovi!

25.04.2018 4 z 5

Špeky Špeky Rob Grant

Humorná knížka nejen sledující trampoty cholerického kuchaře - celebrity s nadváhou, ale nabízející krátký sarkastický vhled do fungování médií a státní správy.
Nebojím se zřizování koncentráků pro tlusťochy. To se spíše dočkáme zákazu slova "tlustý" a obohacení newspeaku o pojem "širokoobčan", v naší hyperkorektní době. Přesto, i když se u čtení zasmějete, má knížka vážnější podtext: upozornění na kult těla, který v naší společnosti bez debaty funguje. Ruku na srdce, jsme si jistí, že tak nějak automaticky neškatulkujeme lidi podle vzhledu?

21.02.2018 5 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Kniha má všechno, co od Šedého muže čekáme – spád, napětí, kladného superhrdinu, který není nezranitelný, ale je až po okraj naplněný morálními zásadami. Takže o zábavu postaráno a jednu hvězdičku ubírám jen proto, že hrdina hned ze startu nevystřelil mozek té neskutečně otravné Ellen nebojaksemenovala.

02.06.2024 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Skála i Enzo jsou skvěle napsané série, tak by byla škoda nedat šanci i těmhle čínským detektivkám po nemastném neslaném Pánovi ohně. A vyplatilo se! Peter May opět ukazuje vypravěčské umění, velmi dobře rozvíjí zajímavý detektivní příběh s důrazem na detail a na nevšední prostředí. Hrdinové si sice ještě úplně nevyjasnili vzájemný vztah, ale už se aspoň neutápějí v politicko-sociálních rozpravách a to je jednoznačně knize ku prospěchu. Bonusem je autentický vhled do období krvavého teroru lůzy na konci šedesátých let s paradoxním a nepatřičným označením „kulturní revoluce“.

02.06.2024 4 z 5

Tiene minulosti Tiene minulosti Václav Neuer

Série s inspektorem Ledeckým má vzestupnou tendenci, což potvrzuje i tahle knížka. Stavba a uvěřitelnost příběhu, vnitřní svět postav, vše funguje jak má. Poměrně přímočarý jazyk přispívá k rychlému vtažení do děje a opět potěší autenticita policejních postupů. Knížka se nese v mírně melancholické náladě, ostatně jako celá Neuerova série.

02.06.2024 5 z 5

Sherlock Holmes & Případ dobře vychlazené pomsty Sherlock Holmes & Případ dobře vychlazené pomsty Petr Macek

Petr Macek má evidentně Doylova Holmese dobře načteného. Přesto to původní Sherlock Holmes není. Příběh sice funguje coby detektivka holmesovského střihu, z knihy je ale patrná úporná snaha o zvýšení dramatičnosti. Přitom dramatické okamžiky nebyly tím hlavním, co zdobilo knihy A. C. Doyla. Případu dobře vychlazené pomsty úplně chybí ta známá ponurá atmosféra tajemna a nejasného nebezpečí. Po této stránce – zklamání.

22.11.2023 3 z 5

Ostrava industriální a moderní: Velký průvodce po architektuře 1845–1949 Ostrava industriální a moderní: Velký průvodce po architektuře 1845–1949 Martin Strakoš

Velmi dobře vypravená kniha, kterou lze určitě doporučit každému návštěvníkovi Ostravy se zájmem o architekturu. Pro nás Ostraváky se jedná o veliké překvapení. Často ani netušíme, jaké skvosty skrývají důvěrně známá Ostravská zákoutí, kolem jaké architektury vlastně každý den bez povšimnutí chodíme.

20.11.2023 5 z 5

Zbav nás od zlého Zbav nás od zlého Věra Fojtová

Pěkně vykreslená atmosféra vesnice padesátých let. Soukolí zvůle a bezpráví začíná drtit sedláky ve jménu socialismu a "pokroku". Postupně se podvolují, jeden po druhém. Do toho smrt nepříliš oblíbeného místního občana...
Výborně napsáno, děj a osudy hlavních postav čtenáře vtáhnou. O to více mrzí jediné, ale zásadní mínus knihy: je příliš krátká, závěr neukončuje příběh smysluplně. Že by bylo v plánu pokračování?

20.11.2023 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Americká patoložka, specialistka na ohořelá těla, přijíždí do Pekingu na vědeckou konferenci. Jako z udělání zrovna čínská policie řeší případ člověka uhořelého v jednom z parků. Po různých peripetiích a čachrech se Američanka Margaret stává členkou vyšetřovacího týmu. Autor tak přivádí na scénu nepravděpodobné vyšetřovací duo Margaret Campbellová plus Li Jen, pekingský policista.
Značná část knihy je věnována určitému vymezování pozic; na jedné straně americké předsudky a pranýřování nedemokratičnosti čínského zřízení, na straně druhé dlouhý rozbor čínského pohledu na svět a poukaz na nespravedlnosti amerického systému. Hezky si to policajt s doktorkou vyříkají a pak už se může (tak trochu očekávaně) rozvíjet milostný příběh. Ach, jak je ten Peking najednou krásný!
A kde je detektivní zápletka? Dočkáš se milý čtenáři, nakonec i nějakých těch akčních scén. Ovšem vzhledem k rozsahu knihy je dramatických a napínavých okamžiků poskrovnu, přitom víme, že je Peter May umí. Dojem z knihy je celkově rozpačitý, ale třeba v dalším pokračování přijede Enzo a dostane to konečně grády.

17.11.2023 3 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Velmi netradiční detektivka. Hned od začátku je potřeba naladit se na specifické vyprávění autistického kluka. Ovšem pak se čtenáři otevře úžasný svět, ve kterém každý člověk, každý zvuk, každé jídlo, dokonce i den v týdnu má svou barvu. Detektivní linka v první půlce knihy ustupuje do pozadí, rozkrývání zločinu probíhá zvolna a až v závěru nabere spád. Snad by knize prospělo o něco zredukovat počet písmenek, přesto se jedná o velmi příjemné překvapení. Mimochodem, věděli jste, že je v Anglii celoročně dovolen lov jednoho konkrétního druhu papouška?

16.11.2023 5 z 5

Temnota Temnota Klára Janečková

Na první dobrou zajímavá knížka, rozjezd příběhu je napsán zajímavě. Pak se ale děj nějak rozplizne, přibývá postav čím dál méně sympatických a k závěru se člověk tak nějak doplácá. Upřímně, po pár dnech jsem marně vzpomínal, o čem to vlastně bylo. K zážitku z knihy taky nepřispěl styl psaní, místy až naivní, rádoby dramatický. Průměr.

15.11.2023 3 z 5

Odplata Odplata Alex Drescher

Těžko hodnotit Odplatu jako samostatnou knihu; Destrukce ani Odplata samostatně nefungují. Opět ten protivný supercool styl, opět se střílí na všecky strany, opět postavy zběsile putují mezi světy... Ukazuje se, že ne vše je tak, jak se zdálo; ovšem s přibývajícími nápady začíná lehce kulhat logika. Nakonec, jak jinak, hrdina všechny postřílí a zvítězí.

14.11.2023 3 z 5