TomHagen TomHagen komentáře u knih

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Tuhle knihu chci mít rád možná trochu víc, než si zaslouží. Některé pasáže se vyloženě vlekly a nebavily mě, i když chápu, že byly důležité (bez spoilerů – zdlouhavé pojednávání dětství jedné z postav), jiné byly v neskutečném tempu a strhující (nechci nic prozrazovat, tak jen řeknu, že to bylo na začátku – však vy budete vědět). Jenže místy to bylo trochu přitažené za vlasy. Ale nepochybně si přečtu další díl.

14.09.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Když se pálí knihy, je něco špatně. Ono nadužívané slovo „nadčasovost“ tady ale opravdu sedí – komu se tahle kniha nevybavuje, když občas čte zprávy (i třeba jen novinky ze světa techniky)?

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čapek vpodstatě napsal premisu Terminatora dřív, než to bylo cool

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Měl jsem jednou takové období, kdy jsem četl dystopická díla. Orwella, Bradburyho a koneckonců i pár Čapkovin. Ačkoliv všechna byla do jisté míry bizarní, My bylo zdaleka nejvíc „jiné“. Opět kniha, která vám trochu změní myšlení – už ani nevím, kolikrát jsem na sídlišti večer viděl svítit v okně bez záclon a vzpomněl jsem si na tuhle knížku...

08.09.2020 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Pamatuju si, jak jsem četl úryvek v čítance na druhém stupni ZŠ a kniha mě zaujala. Po pár letech jsem si ji našel a přečetl celou jedním dechem (ona není nijak dlouhá). Strhující, výborně napsané. Některá dobová specifika vám dojdou až po čase, po trochu hlubším seznámení s naší minulostí, ale to jen dokresluje fakt, že tento příběh ve vás zůstane.

Armageddon Armageddon Max Hastings

Snad cokoliv od Maxe Hastingse stojí za čtení. Tohle snad ještě víc než jeho ostatní díla. Jeho úvahy vetkané do díla můžou zavřít ústa spoustě "historiků" v komentářových sekcí libovolných novinových článků...

Tři králové Tři králové Jiří Padevět

Jiří Padevět dává dlouhodobě laťku hodně vysoko. Potvrzuje to i v tématech, o kterých už psali mnozí jiní. Jen tak dál

11.08.2020 5 z 5

Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Jiří Padevět

Omlouvám se, ale tady jen jedním slovem: Silné.

11.08.2020 5 z 5

Tam, kde jiní nestačí - 4. brigáda rychlého nasazení Tam, kde jiní nestačí - 4. brigáda rychlého nasazení Martin Vaňourek

Fenomenální. Přečetl jsem toho z kategorie historie a military hodně, ale troufám si říct, že jsem ještě nikdy v životě nedržel v rukou takovou knihu, jakou je Tam, kde jiní nestačí. Těšil jsem se na ní od chvíle, co jsem jí viděl na FB asi před měsícem (?) a byl jsem opravdu moc zvědavý - slibovala nedávnou historii, až téměř současnost. K tomu autoři často nemají odvahu nebo erudici. Pan autor Vaňourek má zjevně obojí! Kniha skutečně překvapila, při jejím čtení jsem měl až klukovskou radost a přitroublý úsměv na tváři. Autor dílo pojal velice různorodě. V první řadě dostává všem prvkům, které bych v knize o konkrétní vojenské jednotce čekal, tedy kdo ji tvoří, kde sídlí, jakou má techniku, počty, stručnou historii, zvyky a tradice, kde byla nasazena a jaké jsou její úspěchy. To vše tady je. Jenže tady toho je ještě mnohem víc! Nevím, jak se mu to podařilo, ale přiměl k napsání svých vzpomínek a názorů desítky vojáků, kteří si 4. brigádou prošli a byli s ní nasazeni v misích. A někteří mluví až překvapivě otevřeně (a přítom jsou dneska v čele armády!). Tedy množství autentických vzpomínek, plastický obraz o době 90. let, přelomu tisíciletí a prvních dvou dekád. Od vzpomínek humorných, přes ryze historické, až po skutečně emotivní. A nechává promluvit jak generály, tak obyčejné vojáky - a je opravdu zábava sledovat, jak každá úroveň sleduje úplně jiné jevy. Stojí to za to. Každého, koho aspoň trochu zajímá armáda, by měla zajímat i tahle knížka.
A co jsem zatím nezmínil a je opravdu neskutečně dobře udělané: grafika. Knížka je plná fotek z archivů i současných, detailů na různé prapory, mince, vyznamenání a tak dále. Mimořádné záběry "z pole", ze vzduchu i na vodě. Opravdu krásné. Navíc je vše na dobrém papíře, vyvázané v červeném plátnu s vyraženým symbolem, všechno schované za přebalem ze silného papíru. Což zde zmiňuji jen proto, že mě udivuje, že cenovka téhle knížky nebyla ještě někde o polovinu výš.
Za mě jednoznačně největší překvapení a knižní počin za hodně dlouhou dobu. Díky za to.

Tři srdce, tři lvi Tři srdce, tři lvi Poul Anderson

Tuhle knihu jsem četl někdy ve 12 a kupodivu si ji do teď pamatuji. Přišel mi zajímavý hlavně úvod, jak se hlavní hrdina dostal na místo hlavního děje a události krátce poté. Jinak mi přišlo, že to úvodní myšlenka má poněkud nevyužitý potenciál, že to příliš brzy vjede na zažité koleje žánru. A není to nijak dlouhé.

30.07.2020 2 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Jako nadšenec do historie jsem si tohle musel přečíst, když to teď bylo tak populární... a propána! Vážně? Tohle je "ta" kultovní kniha?
Jestli je tohle obrazem naší kolektivní paměti na události ze středu Evropy doby ne tak dávné, pak učitelé dějepisu těžce selhali. Nebo je někdo neposlouchal (jako obvykle). Nejde jen o to, že jde o komerci, která dojí tohle téma (toho je všude spousta). Jde o to, jak je to celé napsané, jaká je to faktografická blbost. Ano, beru, je to beletrie. Jenže taková, která se strašně moc tváří, jakože je historický pramen, jen trochu upravený pro plynulost vyprávění. Totiž když už tam někdo napíše "podle skutečného příběhu", čekal bych, že alespoň základní rámec bude odpovídat realitě. Ne. Tohle je čistá historická fikce, uměle naroubovaná na „provokativní“ reálné historické pozadí někým, kdo si zcela očividně nedělal domácí úkoly.
Chcete rychlý příklad o čem mluvím, aniž byste to museli číst? Podívejte se na mapu v závěru knihy – výraz „Greater Německo“ je jen špičkou ledovce (a hodně špatnou vizitkou překladatele a redaktora). Evropa v uvedeném časovém rozmezí takto nevypadala. Nikdy takto nevypadala.
Ještě jsem asi nikdy nebyl z knihy tak zklamaný, jako teď. Snad i proto, že se dá sehnat obrovská spousta děl od renomovaných historiků. Nebo jen komentované paměti účastníků. Stačí do toho nakouknout. Historie není vždy jen odborná kniha s poznámkou pod čarou zabírající na stránce více místa, než zabírá text kapitoly samotné. Stačí hledat.
Neztrácejte s tím čas. Čtěte kvalitnější věci.

24.07.2020 odpad!

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Skvělá dobrodružná klasika. Naprosto ideální knížka, kterou by měl každý číst někdy na začátku 2. stupně. Dlouho na ní bude vzpomínat.

19.07.2020 5 z 5

Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Emil Trojan

Hutné. Co na to říct jiného. I přes znalost naší historie (i těch temných stránek) se některým věcem těžko věří. Autoři nechávají hovořit historické prameny a komentují jen v nutných případech na doplnění kontextu. Celé svědectví je doplněno množstvím archivních fotografií a skenů dokumentů (na ně tedy doporučuji lupu i pro zdravé oko). Tím si může každý udělat plastický obrázek o době, o které se roky v politických kruzích fabuluje. Tady jsou ale fakta.

17.07.2020 5 z 5

Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Julian Jackson

Máme 80 let od popisovaných událostí, tak jsem to bral jako vhodnou příležitost si přečíst něco dalšího o této jinak poměrně známé epizodě. Patřím k těm, kteří už před přečtením této knihy věděli, že celý problém není jen černobílý příběh o zkostnatělé Francii mávající bílým praporem, jakmile se superiorní německé tanky vynořily z Arden, ale že to je mnohem komplexnější a zdaleka ne tak černobílé, jako spíš tak komplikované, že je spíš jedna velká klika pro Němce, že to vyšlo tak, jak to vyšlo. I přesto mi kniha mnoho dala. Jackson na to jde vskutku mistrně, událost po události, zvažuje mnohé faktory, opírá se o prameny, vykresluje osobnosti zúčastněných i detailně jednotlivé kroky, které vedly k této vojenské katastrofě. Sice se mi dostala do ruky tato kniha z antikvariátu, ale jako nová a musím ocenit i poměrně kvalitní zpracování – papír sice klasicky nic moc, ale redaktorova práce na jedničku (poznámky a zdroje mi snad poprvé byly v populárně naučné až lehce odborné knize skutečně k něčemu), překlad velice dobrý (originál jsem sice nečetl, ale nikde mi to v češtině neskřípalo), zvolený formát, přebal i celková grafika – velmi příjemné a vkusné. Tahle kniha nepůjde dál, ta zůstane v knihovně.

15.07.2020 4 z 5

Zachraňte koně! Zachraňte koně! Mark Felton

Fenomenální. Když máte pocit, že máte o druhé světové válce načteno kde co a o nějaké události jen víte, že byla a nepřikládáte jí nějakou důležitost... a pak o ní dostanete knížku a říkáte si „Teda, že jsem o tomhle nevěděl dřív, to je materiál na pořádný hollywoodský biják!“ Mimochodem naprosto ideální příběh, jehož znalostí se můžete vytahovat před kamarády v hospodě – odzkoušeno za vás :)

15.07.2020 5 z 5

Jeden den ve středověku Jeden den ve středověku Martin Nodl

Myslím, že každý student historie tohle musel na VŠ dříve nebo později číst. Skvělá věc. Kéž bych ji ještě někde sehnal.

09.07.2020 5 z 5

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Opět kniha, kde jsem měl možnost „číst“ originál (slyšet ho na Audible) a porovnat to s českým překladem, neboť Clancyho si sbírám do knihovny. Příběh je skvělý mix napětí a Clancyho typického popisu vojenské techniky. Tuhle jeho knihu mám velmi rád, ale vždy mi tam chyběla ještě trochu větší a delší eskalace konfliktu. Ale co už :) Je to tak typicky osmdesátkově přitažené za vlasy (hlavně jedno z rozuzlení), ale o tom to právě je.
Knihu od BB artu ze začátku milénia jsem si pořídil v antikvariátu, opět na mě dýchla ta „levnost“ tehdejší doby. A ten překlad... no... jsem rád, že se dnešní překladatelé už někam posunuli.

09.07.2020 4 z 5

Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45 Christian Jennings

Měl jsem možnost tuhle knihu poslouchat na Audible v originále a protože se mi líbila, koupil jsem si ji v českém vydání letos a přečetl znovu. Předně musím říct, že jak jde autor do hloubky u některých "techničtějších" aspektů historie šifrovací války, obecný kontext dějin je tu dosti zjednodušen. Je však pravda, že tohle asi nebude první knížka, po které sáhne čtenář dychtící po obecných dějinách druhé světové války. Předpokládá se, že čtenář "ví". Za mě OK.
Co mě mátlo už v originálu (a tedy se přeneslo i do překladu) bylo podle mě občasné chaotické zaměňování některých pojmů, jako namátkou označování "bitevních křižníků" (battlecruisers) jako "bitevních lodí" (battleships). Ale zase je pravda, že pro lodě německé provenience jsou ta označení trochu zavádějící tak jako tak (a já nejsem takový námořní expert, abych to posoudil).
Pokud jde o zpracování, tak kniha je pečlivě strukturována, dobře na sebe navazuje a nikde jsem se neztrácel v dějové lince vyprávění. Autor se opírá o prameny a to i některé teprve nedávno otevřené (výhoda toho, že jsme 70 let po válce). A hlavně jde o oblast, o které mnoho autorů nepublikuje. Překlad je podle mě obstojný, sem tam nějaká ta chybka tam je, ale to už tak dneska v éře „budgetových knih“ a „sběratelských“ počtech knih v nákladu bývá.

09.07.2020 4 z 5

Černobyl 01:23:40 Černobyl 01:23:40 Andrew Leatherbarrow

Časová linka lidských příběhů a událostí kolem černobylské katastrofy, navíc protkaná výpravou na Ukrajinu. Nesmírně zajímavé – už jen proto, jak vnímá "mileniál" ze Západu prostředí Ukrajiny. Autor má problematiku zjevně důkladně nastudovanou.

09.07.2020 5 z 5

Vznik a pád třetí říše: historie hitlerovského Německa Vznik a pád třetí říše: historie hitlerovského Německa William L. Shirer

Stáří a nově odtajněné dokumenty některá Shirerova místa trochu zpřesňují, někde je i vyvrací, ale celkově jde o naprosto skvělé svědectví toho, jak se všechno nestalo jen v určitých pár bodech na časové ose. Ona plíživost celé doby dává trochu odhlédnout od našeho historického nadhledu, kdy už víme, jak to dopadne.